Na pijacama u Vranju paprika, bilo da je zelena, crvena, slatka ili ljuta, neizostavni deo je prodaje. Međutim, ovih dana Vranjanci su na ozbiljnim mukama zbog cene ovog povrća koja ide i do 600 dinara po kilogramu.
- Ima, ima i to lepa paprika, ima paradajza, krastavca, tu je kupus, mladi, stari krompir. Za salatu mladi luk rotkvica, spanać - objašnjava Vera čiju tezgu Vranjanci ne zaobilaze s razlogom.
Paprika ljuta po komadu je 30 do 40 dinara ili tri za sto dinara, jednostavna je računica.
Kilogram ljute i slatke paprike košta 300 dinara. Crvena paprika iz uvoza je 500 do 600 dinara kilogram.
- Kupuju ljudi i papriku za prženje, baburu slabije pošto još imaju u zamrzivaču od prethodne godine. Ljutu papriku kupuju, krastavac, kupus - ističe sagovornica Kurira.
Foto: M. L.
Skuplja od mesa
Na pitanje zašto je paprika skupa, prodavci odgovaraju:
- Još uvek nema paprike iz domaće proizvodnje zbog vremenskih uslova. Paprika je iz uvoza, iz Grčke, za još neki dan na tezgama će biti i naša paprika, iz domaće proizvodnje. Ovo vreme da se malo popravi, da otopli i biće - kaže Vera.
Nemačka metoda poznata kao Higel-kultura omogućava izuzetno visoke prinose paprike zahvaljujući sistemu samoodrživih, povišenih gredica koje zadržavaju toplotu i vlagu uz minimalan fizički rad.
Radi zdravlja i forme, što više treba jesti sveže voće i povrće, međutim postoje neke namirnice koje su mnogo zdravije ukoliko se termički obrade, savetuju stručnjaci.
Nakon što je u paprikama iz Makedonije otkriven visok nivo pesticida metomil, postavilo se pitanje koliko domaći proizvođači vode računa o bezbednosti hrane.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Nemačka metoda poznata kao Higel-kultura omogućava izuzetno visoke prinose paprike zahvaljujući sistemu samoodrživih, povišenih gredica koje zadržavaju toplotu i vlagu uz minimalan fizički rad.
Na sedam fakulteta Beogradskog univerziteta skaču cene školarina. Poskupljenje su najavili Fakultet organizacionih nauka, Mašinski fakultet, Ekonomski, Pravni, Filološki, Tehnički fakultet u Boru i Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja.
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević govorio je o skandaloznoj politici koju vodi tzv. rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić, koji je upravo pokazao način na koji se bori za svoje "studente".
Lider naprednjaka i savetnik predsednika republike Miloš Vučević rekao je gostujući na Pink televiziji da je SNS spremna da preispita ponašanje svakog pojedinca,a i da osuđuje one koji se sakrivaju iza predsednika Vučića.
Najnovija epizoda Informerove emisije "Na merama" otkriće vam kako je blokader Ivan Bjelić umislio da je reinkarnacija Če Gevare, koja je omiljena aktivnost voditelja blokadera Zorana Kesića, gde smo to zatekli bivšeg fudbalera Ognjena Vranješa, kuda se kreće novinar Veran Matić...
Informer televizija od 16. maja donosi drugačiji vikend program za sve gledaoce koji žele da dan počnu uz najvažnije informacije, aktuelne teme i program uživo koji traje punih sedam sati.
U sarajevskoj Opštini Centar, na putu raskrsnice ulica Terezija-Vrbanja, juče se oko 18.25 časova, dogodila saobraćajna nesreća u kojoj je jedna osoba povređena.
Teška saobraćajna nesreća dogodila se danas na Bulevaru oslobođenja, u smeru ka Banjici, u blizini Trošarine, kada je automobil marke "ford" udario stariju ženu na pešačkom prelazu.
Policija je presretačem jutros, oko 2 časa, na teritoriji opštine Novi Beograd, zaustavila V. T. (20) koji se upravljajući vozilom marke "folksvagen golf" kretao brzinom od 182 kilometra na čas, na delu puta gde je ograničenje brzine 80 kilometara na čas.
U Višem sudu u Nišu sutra bi trebalo da bude održano pripremno ročište pred početak suđenja bivšoj gradonačelnici Niša Dragani Sotirovski optuženoj za zloupotrebu službenog položaja.
Ruska vojska preuzela je kontrolu nad Volohovkom u Harkovskoj oblasti, nakon što su jurišne jedinice 126. motostreljačkog puka grupe „Sever“ potisnule poslednje ukrajinske snage iz ovog naselja, tvrde ruski izvori.
Glavne globalne pretnje biće razmotrene tokom posete ruskog predsednika Vladimira Putina Kini, izjavio je medijima zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Andrej Rudenko.
Estonija je prvi put oborila ukrajinski dron koji se, prema navodima lokalnih medija, kretao u pravcu Rusije, dok stručne službe sada pregledaju mesto na koje su pali ostaci letelice.
Ruska vojska zaustavila je kontraudar Oružanih snaga Ukrajine (OSU) i ponovo krenula napred na aleksandrogradskom pravcu u Dnjepropetrovskoj oblasti, dok se najteže borbe vode kod Novogrigorjevke, Verbovog, Stepovog i duž zapadne obale reke Jančur.
Glumica Milena Dapčević dobijala je anoniman pretća pisma jer je bila u vezi sa istaknutim partizanskim borcem Pekom Dapčevićem što je u tadašnje vreme bilo neprihvatljivo.
Kontroverzni biografski film "Majkl" do sada je zaradio neverovatnih 700 miliona dolara širom sveta, ostavljajući iza sebe sve skandale koji ga prate od prvog dana snimanja.
Za ljude koji žele psa koji i u odraslom dobu ostaje mali i ne zauzima mnogo prostora, pojedine rase predstavljaju idealan izbor za takav način života.
Rak pankreasa spada među najopasnije bolesti sistema za varenje, a problem je što se simptomi često razvijaju postepeno i lako mogu da se pomešaju sa svakodnevnim stomačnim tegobama.
Amira Evans (26) otvoreno je govorila o tome kako je godinama trpela zadirkivanje zbog svoje visine. Iako je vanprosečno visoka, kaže da danas namerno bira muškarce koji su niži od nje.
Među decom poznatih ima onih koji su odlučili da ne žive od slave svojih roditelja - Veljko, Mirko, Milica, Nikolina, Igor i Aleksandra su jedni od tih.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar