• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: S.T.

14.07.2022

13:55

ISPRAVLJENA NEPRAVDA! Vranje dobilo ulicu sa imenom američkog dobrotvora, ON JE POMAGAO SRBIJI U NAJVEĆIM MUKAMA

wikipedia/printscreen

Srbija

ISPRAVLJENA NEPRAVDA! Vranje dobilo ulicu sa imenom američkog dobrotvora, ON JE POMAGAO SRBIJI U NAJVEĆIM MUKAMA

Podeli vest

Na inicijativu žena okupljenih oko neformalne grupe Ženski solidarni front i Centra za medijsku transparentnost i društvenu odgovornost, Vranje je dobilo ulicu Džona V. Frotingama

Odbornici su usvojili odluku da deo Sutjeskine ulice, od raskrsnice sa Kralja Milana do Trga 7.septembar, ponese ime Džona V. Frotingama.

Amerikanac Džon V. Frotingam (1878 – 1935), bio je najveći srpski dobrotvor i nacionalni heroj Srbije koji je obeležio početak XX veka Kraljevine Srbije, Kraljevine SHS i Kraljevine Jugoslavije. 
Nakon diplomiranja na Harvardu, posetio je Evropu i u Pragu se prvi put susreo sa pričama o Srbiji i Srbima, njihovoj borbi sa Turcima i Austrougarima.

Prvu pomoć Srbiji u novcu, poslao je pre balkanskih ratova, a 1914.godine je opremio prvu ratnu bolnicu (u vrednosti tadašnjih 200 hiljada dolara), i poslao petočlanu misiju lekara sa medicinskim sestrama. 

Sve vreme trajanja rata, on je pomagao ratnu siročad, osnivajući privremene, a onda i stalne domove za ratnu siročad, deleći hranu i druga sredstva, dok je posle Velikog rata osnivao i finansirao i domaćičke škole u Srbiji.

- Bez preterivanja možemo reći da je Džon V. Frotingam dvadeset poslednjih godina života posvetio zbrinjavanju srpske ratne siročadi. Sem toga, pomagao je sportska i umetnička društva u Srbiji, donirao sredstva brojnim humanitarnim organizacijama, darivao zgrade i imanja, bez da traži išta zauzvrat. U celini gledano, on je Srbiji donirao sredstva u iznosu od skoro tri njena godišnja budžeta. Za svoj trud i posvećenost, dobio je brojna odlikovanja, među kojima Karađorđevu zvezdu IV stepena, Orden Svetog Save III reda, Beli orao II i III stepena, Orden Svetog danila I itd. Početak zaborava ovog dobrotvora poklapa se sa ubistvom kralja Aleksandra u Marseju, dok je posle Drugog svetskog rata sva njegova imovina nacionalizovana, a njegovoj ženi Srpkinji i ćerki, zabranjen je ulaz u zemlju - kažu iz Ženskog solidarnog fronta.
 

Foto: Wikipedia

Džon V. Frotingam u Vranju osnovao je i finansirao Dom za ratnu siročad i Domaćičku školu

Sa ispravljanjem istorijske nepravde prema ovom velikom čoveku počelo je 2018.godine, kada je Zavod za udžbenike i nastavna sredstva izdao kapitalno delo Vranjanca Tomislava R.Simonovića "Džon V. Frotingam – zaboravljeni srpski dobrotvor“. 

Na inicijativu Srpskog filantropskog foruma, posthumno je odlikovan Zlatnom medaljom za zasluge, povodom dana državnosti Republike Srbije, u feruaru 2018.godine.

U Vranju, osnovao je i finansirao Dom za ratnu siročad i Domaćičku školu, a preko 700 njegovih štićenika iz Vranja i okoline je, zahvaljujući toj podršci, završilo zanate, srednje škole, i fakultete.

Na teritoriji Grada podigao je tri zadužbine, od kojih danas postoje samo ostaci jedne, u ulici Gavrila Principa.

Ulica sa imenom Džona V. Frotingama u Vranju, mali je doprinos u ispravljanju istorijske nepravde prema dobrotvoru srpskog naroda, koji je i Vranje zadužio svojim delima i naraštajima siročadi koje je izveo na životni put. 

Bonus video:



Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set