SVI GA BACAMO, A OD NJEGA MOŽE DA SE PRAVI BETON! Umesto da ga koristimo, RASIPAMO GA GDE STIGNEMO!
Podeli vest
Početak grejne sezone donosi i potencijalno nov ekološki problem - pepeo, koji se smatra jednom vrstom štetnog otpada i zagađivača životne sredine.
Kao u godinama iza nas i sada je najaktuelnije pitanje koliko je zapravo pepeo iz individualnih i gradskih ložišta opasan, na koji način ga građani širom zemlje odlažu, da li ima još neku upotrebnu vrednost, te šta se kod nas preduzima kada je samo odlaganje i korišćenje pepela u pitanju?
Narodno pozorište od ove sezone greje se na daljinsko grejanje, a v.d. direktor Svetislav Goncić poručio je da bi i druge javne institucije i domaćinstva trebalo da slede njihov primer, kako bi se smanjio nivo zagađenosti vazduha i doprinelo očuvanju životne sredine
03.11.2022
17:09
U JKP "Gradska čistoća" objašnjavaju da odlaganje pepela nije u njihovoj nadležnosti, na sajtu Elektroprivrede Srbije piše kako se i te kako radilo na rešavanju ovog ekološkog problema, te kako sistem za transport i deponovanje pepela i šljake u našoj zemlji postoji još od 2009. godine.
Foto: informer.rs
- U tent B je 2009. godine ugrađen sistem za prikupljanje, transport i odlaganje pepela i šljake, izrađen po novoj tehnologiji gde se pepeo meša sa vodom u odnosu 1:1. Izgradnjom novog sistema za odlaganje pepela sprečeno je razvejavanje pepela sa deponije i za deset puta je smanjena količina vode za transport pepela, a time i trajno zaustavljeno zagađenje podzemnih voda - piše na sajtu Elekroprivrede Srbije.
Pored ovog sistema, 2012. godine konačno je rešen, kako piše "Elektroprivreda", jedan od najvećih ekoloških problema u mesnoj zajednici Veliki Crljeni i na području opštine Lazarevac kada je u termoelektrani "Kolubara" u toj opštini pušten u rad sistem za hidraulični transport pepela.
Iako je u Srbiji pepeo dugo bio označen kao opasan otpad, usvajanjem odgovarajućih zakona, postao je otpad sa određenom upotrebnom vrednošću, a što je omogućilo razmatranje načina njegovog daljeg korišćenja.
Foto: informer.rs
Nakon urađenih analiza, procenjeno je kako je, a u zavisnosti od njegovog kvaliteta, odnosno načina na koji je sam pepeo nastao, moguće upotrebiti u proizvodnji cementa i betona.
Kako piše portal gradjevinarstvo.rs, takozvani "leteći pepeo" koji nastaje sagorevanjem uglja, ukoliko se reciklira, može i te kako da bude od pomoći u proizvodnji izdržljivijeg i, kako objašnjavaju, otpornijeg betona na koroziju.
Naime, vezivima zasnovanim na tom otpadnom materijalu nije potrebna ista visokotemperaturna i energetski intenzivna prerada koju zahteva cement, što dovodi i do smanjene emisije štetnih gasova nastalih tokom proizvodnje betona, dok, pored toga, poboljšava i sam kvalitet ovog građevinskog materijala, piše na pomenutom portalu.
Iako se tek skoro ispostavilo kako je odličan i za proizvodnju betona, pepeo dobijen sagorevanjem drveta još od davnina koristio se i za povećanje plodnosti zemljišta, te se i danas koristi za obogaćivanje zemljišta u baštama, kao dodatak kompostu, protiv lukove muve ili puževa, i kao izvor kalcijuma, kalijuma i mikroelemenata, idealan je za smanjenje kiselosti zemljišta.
Svojstva koja će pepeo imati zavise od same vrste sagorenog drveta, pa tako tvrde vrste drveća, kao što je hrast, daju više pepela po jedinici upotrebljenog drveta i hranljivije su od meke vrste drveta, dok pepeo dobijen od briketa uglja nije preporučljiv za pobošljanje zemljišta, jer se u njegovoj proizvodnji koriste štetne materije poput petroleja, parafina, boraksa, sumpor-oksida i natrijum-nitrata.
Foto: Informer/Novak Đurović
Pored briketa, u ove svrhe, odnosno kao proizvod za poboljšanje zemljišta, ne treba koristiti ni pepeo od paljenja ostalog otpada, kartona, uglja ili lakiranog i obojenog drveta, jer on može da sadrži otrovne i štetne komponente za biljke.
Međutim, pepeo koji je nastao od drveta i koji dovodi do poboljšanja zemljišta treba razbacati tokom ranog proleća dok vegetacija nije krenula, odnosno pre sadnje, piše na portalu "Poljoprivrednik".
Pored velike upotrebne vrednosti koju pepeo ima, tu je i njegova loša strana, pa ukoliko se ne odlaže na pravilan način, neretko može da izazove i požare.
Nedovoljna svest naših sugrađana kada je odlaganje pepela nastalog u individualnim ložištima u pitanju, navela je pre dve godine nadležne iz JKP „Gradske čistoće" da preduzmu određene korake i apeluju na građane koji za grejanje koriste čvrsta goriva, u kontejnere i plastične kante ne bacaju žar i nedovoljno ohlađeni pepeo, jer je to jedan od najčešćih uzroka požara tokom trajanja grejne sezone.
Foto: Tanjug
- Vatra veoma brzo može da zahvati kompletan sadržaj sudova za otpad, što ne samo da prouzrokuje njihovo uništavanje, već može da ugrozi bezbednost građana, odnosno, prolaznika. Postoji velika opasnost da se plamen raširi na okolno rastinje ili automobile parkirane u blizini kontejnera i da to dovede do velike materijalne štete. Sugrađani koji stanuju u naseljima sa individualnom gradnjom i vlasnici su plastičnih kanti za odlaganje smeća takođe ne bi trebalo da žar i nedovoljno ohlađeni pepeo odlažu u te kante, jer se vrlo brzo unište, a predstavljaju opasnost i mogu izazvati veći požar, naveli su tada u pomenutom apelu "Gradske čistoće".
Iz "Čistoće" su ovom prilikom podsetili i da su sudovi za odlaganje smeća gradski inventar, koji je ujedno i svojina svih građana, a koji zajedno, kako ističu, treba da se potrudimo i očuvamo što duže možemo.
Vodimo računa gde bacamo pepeo, obratimo pažnju na reciklažu i čuvajmo našu životnu sredinu. Okrenimo na čisto.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Narodno pozorište od ove sezone greje se na daljinsko grejanje, a v.d. direktor Svetislav Goncić poručio je da bi i druge javne institucije i domaćinstva trebalo da slede njihov primer, kako bi se smanjio nivo zagađenosti vazduha i doprinelo očuvanju životne sredine
Snage Kijeva pokrenule su novi napad na teritoriju Rusij, javljaju ukrajinski mediji navodeći da je ukrajinska vojska navodno tenkovima ušla u Belgorodsku oblast i zauzela deo teritorije.
Nasilje na ulicama Srbije postalo je ono po čemu se poslednjih meseci prepoznaje antisrpska opozicija. Ideologiju Dragana Đilasa, ideologiju haosa i nasilja na ulicama naše zemlje, uništavanja državne imovine, onemogućavanja institucija da rade svoj posao slede svi antisrpski političari od Miloša Jovanovića, preko Marinike Tepić i Radomira Lazovića, do Miroslava Aleksića.
Nekadašnji poslanik u Skupštini Srbije i politički analitičar Đorđe Vukadinović ponovo je lažirao istraživanje javnog mnjenja, saglasni su sagovornici Informera.
Smederevcu M.Ć. (72) koji je u ponedeljak uhapšen zbog sumnje da je pretio ubistvom predsednika Srbije, određen je jednomesečni pritvor, potvrđeno je za Informer u Osbovnom javnom tužilaštvu u Smederevu.
Premijer Srbije Miloš Vučević obišao je Državni Data centar u Kragujevcu, koji ima najsavremeniju opremu, ali i jedini u ovom delu Evrope ima superkompjuter.
Islamistički portal "Slobodna Bosna" tvrdi da će se predsedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku "spremaju loše vesti" čim se vrati iz zvanične posete Izraelu!
Emisija "INFO JUTRO" jutros je započela podsećanjem na jeziv i zastrašujući zvuk sirene za vazdušnu opasnost, koji je pre 26 godina označio početak NATO agresije na Saveznu Republiku Jugoslaviju. Voditeljka Staša Koprivica podsetila je gledaoce na vest iz 24. marta 1999. godine, kada su avioni NATO snaga izvršili raketne napade na teritoriju Kosova i Metohije.
Dokumentarni film „Anatomija obmane – Račak“, autora Aleksandra M. Gajića, u produkciji Centra za društvenu stabilnost, donosi sveobuhvatnu analizu događaja u selu Račak i njihove uloge u stvaranju izgovora za NATO agresiju na Saveznu Republiku Jugoslaviju 1999. godine.
U blizini Vukovačkog mosta u Zeti, ronioci Regionalnog centra iz Bijele nastavili su jutros potragu za Ivanom Ð. (30) čiji nestanak je prijavljen 11. marta.
Najvatreniji navijači Vojvodine, poznatiji kao "Firma", otkupila je kompletan kontigent karata za zapadnu tribinu za utakmicu sa Crvenom zvezdom koja se igra na stadionu "Karađorđe" u subotu (19.00, Arena premijum 1).
Marko Arnautović bi na leto mogao da dođe u Crvenu zvezdu, pa bi se u tom slučaju sa njim u Beograd preselila i njegova lepa supruga Sara sa kojom ima dvoje dece.
Članovi najuticajnije turske opozicione Republikanske narodne stranke (CHP) dostavili su informacije i dokumente koji čine osnovu istrage o korupciji i kriminalnim radnjama gradonačelnika Istanbula Ekrema Imamoglua, koji je iz njenih redova, saopštio je danas predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan.
Ratna reporterka ruskog Kanala 1 Ana Prokofjeva poginula je u Belgorodskoj oblasti, dok je snimatelj Dmitrij Volkov, koji je bio u njenoj pratnji, povređen, prenosi ruska državna novinska agencija Tass.
Kijevski režim je nastavio sa udarima na rusku energetsku infrastrukturu, uprkos izjavama Vladimira Zelenskog, saopštilo je rusko ministarstvo odbrane.
Piloti lovaca Su-30SM, lovaca na nosaču Su-33 i bombardera Su-24M vazduhoplovnih pukova Severne flote vežbali su dopunjavanje goriva u letu iz aviona tankera Il-78 na nebu Arktika, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.
Britanska glumica Kira Najtli donela je važnu odluku pre nekoliko godina da neće učestvovati u snimanju intimnih scena naga, niti se snimati bez odeće u filmovima koje režiraju muškarci.
Tri najlepše poslastice koje su domaćice stare Juge spremale kao lude, a deca ih obožavala vraćaju se na velika vrata. Neodoljivi recepti koji bude uspomene sa razlogom su i danas popularni.
Kontroverzni reper Dragomir Despić Desingerica priznao je da bi za odeđenu cifru ušao u rijaliti, ali da to s obzirom na njegov karakter ne bi bila dobra ideja.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar