Zašto novosadsko porodilište zovu Betanija? Ovo sigurno niste znali!
Podeli vest
Klinika za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Vojvodine u Novom Sadu jedinstvena je po tome što joj većina građana ne zna "kršteno ime“, već je opšte poznata kao porodilište Betanija.
Nalazi se u delu grada koji su nekada tako zvaki, na uglu ulica Branimira Ćosića i Majevičke, ali odakle potiče sam naziv Betanija nikada nije tačno utvrđeno.
Stevan Silađi iz Odžaka opisao je na društvenim mrežama neverovatnu dogodovštinu od pre nekoliko noći, čiji je finalni rezultat bio da je njegova komšinica rodila jedno blizanče u njegovom automobilu, a drugo u novosadskom porodilištu, poznatom kao Betanija.
Godinama unazad Grad Novi Sad na razne načine pruža podršku porodicama kako bi se poboljšao natalitet. Posebne povlastice imaju porodice sa troje i više dece, a jedna od njih su besplatne godišnje GSP karte za decu koja idu u školu.
02.12.2023
09:04
- Ovde se najpre nalazio sanatorijum za duševne bolesnike koji je zatim pretvoren u bolnicu za lečenje obolelih od tuberkuloze.Pretpostavlja se da je koren u mestu Vitanija, kod Jerusalima, gde je Isus Hristos vaskrsnuo Lazara. Naime, ima dosta primera u svetu gde se mesta gde se nalaze bolnice, sanatorijumi i slične ustanove nazivaju po ovom biblijskom naselju na Maslinovoj gori u Izraelu. Sasvim je zanimljivo da se ovo mesto na engleskom prevodi ka Bethany, pa postoji i pretpostavka da je ovde nekada radio neko od lekara sa engleskog govornog područja, pa je tako ostalo ime Betanija – kaže za Informer penzionisani profesor istorije, uz ogradu da ne postoji nijedan pisani dokument o poreklu naziva novosadske Betanije.
Zanimljivo je da u Meksiku postoji više od tridesetak naselja po imenu Betanija, dok se u Hrvatskoj ovim imenom nazivaju neke ustanove pri Katoličkoj crkvi, kao npr. na ostrvu Mali Lošinj.
Srpski rod se veselio sinoć u Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu, uz anđeoski glas izvođača pesama duhovne i muzike komponovane u tradicionalnom stilu Danice Crnogorčević.
30.11.2023
11:54
Lazar iz Vitanije...
Lazar iz Vitanije poznat je i kao četvorodnevni Lazar, a prema Jevanđelju po Jovanu, Isus Hristos ga je podigao i vaskrsnuo četiri dana posle njegove smrti. Jevanđelista Jovan navodi i da su mnogi koji su videli ovo čudo poverovali u Isusa Hristosa.
Radovi na mostu preko reke Kamenice privode se kraju. Trenutno se radi betonska kolovozna ploča, sledi hidroizolacija i asfalt pa se očekuje da do Nove godine bude završen.
Soja Milovančević (87) iz Topole najstarija je volonterka Crvenog krsta Topola. Ova hrabra žena iza sebe ima pola veka volonterskog staža i kako kaže, svakodnevno žali što ne može da pomaže ljudima kao pre.
Jožef Biači iz Srpskog Itebeja nastavio je tradiciju nesvakidašnjeg kićenja porodične kuće za novogodišnje praznike! Šta više, ovih dana oborio je rekord sa ukrasima!
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Stevan Silađi iz Odžaka opisao je na društvenim mrežama neverovatnu dogodovštinu od pre nekoliko noći, čiji je finalni rezultat bio da je njegova komšinica rodila jedno blizanče u njegovom automobilu, a drugo u novosadskom porodilištu, poznatom kao Betanija.
Žaklina Tatalović, tajkunska novinarka antisrpske televizije N1, uhvaćena je u laži koja je izazvala skandal godine u našoj zemlji, a sada cure nove informacije o ovom slučaju koji je teško racionalno objasniti i koji bukvalno postaje gigaskandal.
Tajkunska novinarka Žaklina Tatalović našla se usred skandala kada je otkriveno da se lažno predstavalja kao unuka pokojnog akadermika Nikole Hajdina. A sada su društvene mreže preplavljene raznim duhovitim slikama i komentarima na ovu temu.
Ne smiruje se situacija nakon što je Informer objavio vest da je Žaklina Tatalović izmislila da je unuka akademika Nikole Hajdina, a sada je u njenu "odbranu" stao Željko Veljković, novinar Nove S, ali je umesto da je odbrani još više srozao.
U gradu na Moravi, koji je kroz istoriju često bio simbol otpora i političke raznolikosti, poslednjih dana stiže jasna poruka - Čačak se, čini se, "probudio".
Osnovno javno tužilaštvo u Novom Sadu podiglo je optužnicu protiv M.P. iz Lučana koji se sumnjiči da je 7. jula prošle godine izazvao tešku saobraćajnu nesreću na auto-putu Novi Sad-Subotica u kojoj je poginuo policajac na dužnosti, Dejan Srdić (40) iz Inđije.
Radovan T. (57), koji je kako se sumnja ubio rođenog brata Sinišu T. (53), 28. aprila ove godine, a potom sebi presudio, sahranjen je danas u rodnom selu Stapar kod Sombora.
Iranski vrhovni vođa Modžtaba Hamnei oštro je kritikovao prisustvo Sjedinjenih Američkih Država u regionu Persijskog zaliva, poručivši da američke baze "nemaju snagu ni sposobnost da obezbede ni sopstvenu bezbednost".
Američki predsednik Donald Tramp žestoko je reagovao na izjave nemačkog kancelara Fridriha Merca, optuživši ga da "ne zna o čemu govori" i da pogrešno procenjuje situaciju u vezi sa Iranom.
Premijera treće sezone serije "Kuća zmaja" ("House of the Dragon") zakazana je za 22. jun na HBO Max striming platformi, dok će se istog dana u 21.00 sat emitovati i na HBO kanalu.
Lik Aleksandra Lanskog privlači veliku pažnju gledalaca serije "Katarina Velika", a mnoge zanima ko je zapravo bio mladi plemić koji je osvojio srce jedne od najmoćnijih žena u istoriji.
Ako živite sa mačkom, verovatno ste već videli kako stvari misteriozno završavaju na podu. Iako deluje kao nestašluk, to ponašanje ima sasvim logično objašnjenje.
Pojavljivanje Melanije Tramp u Beloj kući izazvalo je buru komentara, ali ne zbog samog događaja već zbog njenog izgleda, posebno jagodica koje su mnogima zapale za oko.
Ovu sezonu "Elite" obeležile su brojne romanse, a čini se da u broju ljubavnih osvajanja prednjači Filip Đukić. Šta vi mislite ko je najveći zavodnik u Eliti?
Rijaliti učesnik Boris Vidović našao se ovih dana u fokusu javnosti nakon što je njegovo ime počelo da se dovodi u vezu sa audio snimkom Dare Bubamare.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar