• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: LJ.S.

19.12.2024

18:08

U ovom selu niko ne ide kod komšija na Nikoljdan! Razlog će vas šokirati

FOTO TANJUG/ SAVA RADOVANOVIĆ/ bs

Srbija

U ovom selu niko ne ide kod komšija na Nikoljdan! Razlog će vas šokirati

Podeli vest

Ulice Babinog Potoka, nadomak Prokuplja, gotovo su prazne, jer celo selo, verovali ili ne, slavi Svetog Nikolu! U školama su skraćeni časovi, institucije rade skraćeno, a preduzeća kubure sa radnicima. U selu svega tri kuće ne slave ovog sveca.

Oko 70 domova danas je otvorilo vrata za goste i tako će biti naredna tri dana koliko slave Svetog Nikolu.

Ono sa čime se mogu pohvaliti Prokupčani jeste da se Nikoljdan sprema sa velikom ljubavlju i, kako tvrde, simbol je porodice i ljubavi. Građani koji ne slave su na velikoj muci, jer ne znaju kako da postignu i obiđu sve domaćine. 

Domaćice daju sve od sebe da ovaj dan dostojno obeleže, a u pripremama im pomažu svi ukućani. Među njima je i porodica Lepojević koja otkrivaju za Informer da je 19. decembar dan koji se čeka čitave godine i u kojem se širi ljubav!

- Imamo tridesetak gostiju i to u dva dana. Jutro smo započeli u crkvi sečenjem slavskog kolača i zatim otvorili našeg doma. Nije mi teško što dane provedem u spremanju, jer svi u porodici uživamo u tome.  Znate, jeste naporno u neku ruku, ali se sve stigne i to je svega dva dana u godini - kaže Ivana Lepojević (41), stomatološki hirurg, inače jedini u ovom gradu.  

Foto: LJ.S.

Ivana sa ćerkom Martom pred slavu

Najsvečaniji trenutak uoči slave je, kaže Ivana, spremanje slavskog kolača.

- U njemu uživam i ja, ali i najmlađi članovi. Naravno da najveći teret padne na domaćicu, ali svi se uključe u pripreme. Mislim da svako može, bez obzira koliko obaveza ima, da učini taj napor i "namuči se" oko slave, ali i u danima dok je proslavljamo. Mi sve spremamo sami od kolača, predjela, preko glavnog jela. Do sada nikada nismo ništa naručivali gotovo, posebno jer je Sveti Nikola posna slava, pa ju je zaista teže spremiti. Pomaže i moja majka, tata koji ima dužnost da isprži ribe, svi smo uključeni  - ispričala nam je ovo domaćica. 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

"INFO JUTRO" započelo zastrašujućim zvukom sirena: Gledaoci u šoku onim što je voditeljka pročitala! (VIDEO)
Live TV

"INFO JUTRO" započelo zastrašujućim zvukom sirena: Gledaoci u šoku onim što je voditeljka pročitala! (VIDEO)

Emisija "INFO JUTRO" jutros je započela podsećanjem na jeziv i zastrašujući zvuk sirene za vazdušnu opasnost, koji je pre 26 godina označio početak NATO agresije na Saveznu Republiku Jugoslaviju. Voditeljka Staša Koprivica podsetila je gledaoce na vest iz 24. marta 1999. godine, kada su avioni NATO snaga izvršili raketne napade na teritoriju Kosova i Metohije.

24.03.2025

10:19

Hronika

Sport

Neka se spremi Real! Zvezda demoliranjem Virtusa otvorila duplo kolo!
Košarka

Neka se spremi Real! Zvezda demoliranjem Virtusa otvorila duplo kolo!

Košarkaši Crvene zvezde u Beogradskoj areni savladali su Virtus iz Bolonje sa 88:52 (28:11, 23:16, 18:10, 19:15) u 31. kolu Evrolige. Ekipa sa Malog Kalemegdana upisala je 18. trijumf, a već za dva dana očekuje je gostovanje Reala iz Madrida u poslednjem ovosezonskom popularnom "duplom kolu".

26.03.2025

21:44

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set