Godišnje u Srbiji, u proseku, nestane više od 1500 osoba. Veliku većinu njih, pronađe porodica ili policija, ali postoje i slučajevi kada se to ne desi, a porodice godinama žive u agoniji, nadajući se da će pronaći svoje najmilije.
Tako je u Srbiji nekoliko nestanaka izazvalo posebnu pažnju javnosti. Neki od tih slučajeva su i nestanak Milana Đorđevića (42), farmaceuta iz Niša, Tamare Novakov (19), Viktora Kukoljca (25), Milice Alkić (37), Ane Ličnik (34), Biljane Đorić (19) i Barbare Vitez (15).
Prema informacijama, koje su kasnije potvrđene iz MUP-a, Biljana je 2. decembra 2015. ostavila mobilni telefon i pasoš na lokalnoj trafici, sela u taksi i iz njega izašla kod Višeg suda, odakle joj se gubi svaki trag.
Porodica Đorić od tada preživljava noćnu moru iz koje, kako kaže Biljanina majka Vesna, nikako ne mogu da se probude. A nema gde je nisu tražili i na koja vrata nisu zakucali.
- Nemoćni smo, svakog dana nam je sve teže i teže. Devet godina patnje i bola, nade da će se pojaviti na vratima moja Biljana. Kako mi zazvoni telefon ili zvonce na vratima ponadam se da je ona. Nikada nisam prestala da verujem da je živa i da će se se jednog dana vratiti - kaže njena majka Vesna u suzama.
Foto: Privatna arhiva/Facebook
Biljana Đorić
Biljanina majka kaže da svi tragovi ukazuju na to da je živa i da ostaje samo da čekaju da se sama pojavi.
- Policija je šest meseci pretraživala Ibar, sumnja da je nešto sebi uradila je isključena kao opcija. Telo bi se do sada našlo. Iz policije su nam rekli da je najverovatnije živa, ali da nam ostaje samo da čekamo sama da se javi kada to odluči - kaže Vesna.
Za Biljanom je raspisana žuta interpolova poternica. Ponuđena je i novčana nagrada za informaciju, koja bi trebalo da se obnovi.
Na sajtu nestalisrbija.rs piše da je Biljana Đorić rođena 19. novembra 1996. godine u Prištini. Ima smeđu kosu, braon oči, visoka je 175 centimetara i u trenutku nestanka je imala oko 60 kilograma.
Ona je, kako je utvrdila istraga, izašla iz autobusa i od tada joj se gubi svaki trag. U autobusu je, namerno ili slučajno, ostavila torbu u kojoj se nalazio dokument sa brojem telefona njenog bivšeg supruga.
Foto: Društvene mreže
Ana Ličnik
Neposredno pre nestanka, prema tvrdnjama njenog bivšeg muža, Ana je prodala stan.
- Kontaktirao me je izvesni Zlatko 24. marta i rekao mi da je pronašao Anine stvari. Tu je bila knjižica sa njenim dokumentima, lična karta, vozačka dozvola i telefon. Ja sam prihvatio te stvari, očekujući da će se Ana javiti na svoj telefon. Međutim, to se nije desilo. Znao sam šifru njenog telefona, skinuo sam je i počeo sam da zovem ljude iz njenog imenika. Međutim, niko mi nije dao informaciju gde bi ona mogla da bude. To mi je bilo sumnjivo. Dan posle sam otišao u policijsku stanicu. Tamo su mi rekli da sačekam još par dana, možda se ona javi. Kako se nije javila, otišao sam da prijavim njen nestanak - ispričao je ranije Ivan.
Porodica je shvatila da se nešto dogodilo sa Milanom Đorđevićem kada nije došao s posla da vodi sina na rođendan.
Pre toga se oko podneva javio supruzi i rekao da ne može da stigne da uzme ćerku iz vrtića, ali da će stići da vodi sina na rođendan.
- Kada se nije pojavio, niti javljao na telefon, snaja je pozvala našeg starijeg sina, da joj pomogne, da on odvede dečaka na rođendan. Tada smo svi krenuli da ga zovemo na telefon, ali se nije javljao. Pametni sat koji mu je ostao u stanu pokazao je da se njegov telefon nalazi 19 kilometra od Niša. Zato je stariji sin sa drugarima otišao do Bojaninih voda i tamo pronašao parkiran Milanov službeni automobil - izjavila je ranije Milanova majka Marica.
Policija iz Niša, ali i iz drugih organizacionih jedinica, i dalje tragaju za farmaceutom, a od potrage ne odustaje ni porodica Milana Đorđevića.
Foto: D. K./privatna arhiva
Milan Đorđević
Izvor iz istrage rekao je nakon nestanka da je potraga za nestalim farmaceutom u izvesnom smislu intenzivirana, ali da "opipljivih rezultata" još nema.
- Potraga ide u nekoliko pravaca. I dalje se pretražuje teren, odnosno lokacija na kojoj je poslednji put viđen, ali i širi reon tog mesta. Teren je izuzetno nepristupačan što dodatno otežava potragu za nestalim muškarcem - rekao je ranije izvor.
Policajci koji rade na ovom slučaju, uporedo sa pretragom terena, ispituju kontakte, kako poslovne tako i privatne, koje je u vreme pre nestanka imao Milan Đorđević.
- To je uobičajena procedura. Ispituje se sa kim je komunicirao, na koje teme i da li se eventualno tu krije razlog nestanka - ispričao je nakon nestanka sagovornik iz istrage.
Nestanak Barbare Vitez i dalje pod velom misterije
Barbara Vitez (15), devojčica iz Sente, nestala je pre devet godina. Poslednji put viđena je krajem novembra 2016. na mostu preko Tise i od tada joj se gubi svaki trag. Barbarin otac je povodom godišnjice nestanka na društvenim mrežama objavilo njene fotografije sa porukom u kojoj je izrazio nadu da će se vratiti kući.
Mladići koji su bili sa devojčicom su nakon toga saslušani na poligrafu, a iako na neka pitanja, kako je tada preneto, nisu odgovorili istinito, policija je zaključila da krivičnog dela nije bilo.
Tokom istrage nestanka Barbare pojaviljivale su se razne informacije o tome šta li je moglo da se desi devojčici i gde se ona nalazi, pa je čak rečeno da je viđena u Mađarskoj, Grčkoj, čak i u Albaniji. Nesrećni otac jednom prilikom čak je i otišao u susednu državu, iako su ga uveravali da MUP Srbije sarađuje sa mađarskom policijom.
Foto: Interpol/printskrin
Barbara Vitez
Upravo o ovom je svojevremeno govorio otac devojčice Endre Vitez.
Otac Barbare, koja je u trenutku nestanka imala samo 16 godina, rekao je tada da su on i supruga zdravstveno loše zbog tragedije koja ih je zadesila.
- Ja sam nekoliko puta imao nervne slomove, u invalidskoj penziji sam, ne mogu da radim. Ni supruga nije boljeg zdravlja, kako i da budemo posle svega što se desilo?! Nadamo se da će nam se Barbara vratiti - rekao je on ranije i dodao:
- Iz Mađarske smo nekoliko puta dobijali fotografije na kojima je navodno Barbara, ali nažalost, nijedna nije dovela do nekog traga. Nažalost, toliko vremena je prošlo da ako bi pored mene prošla moja ćerka, pitanje je da li bih je i ja prepoznao, četiri godine je nisam video.
Od samog nestanka bilo je puno verzija toga šta se dogodilo, Tisa je puno puta pretraživana, a do danas se nije pojavio trag koji bi ukazao na to da je kobne večeri devojčica pala u reku.
Policija je u kanalu Dunav - Tisa - Dunav 27. oktobra, našla telo Elvisa Nikolića. Kako smo tada pisali, obdukcijom je utvrđeno da se nesrećni mladić utopio.
amarina majka je ranije izjavila za medije da se ona posvađala sa dečkom pre nestanka.
- Veče pre nestanka on je spavao kod nas, zapravo je vrlo često to radio. To veče su se svađali, a zatim izašli iz kuće i peške krenuli da stopiraju do mesta u kome je njen dečko živeo - rekla je ranije Tamarina majka.
Foto: printscreen / društvene mreže
Tamara Novakov
Njena sestra Kristina, ispričala je ranije da policija i inspektori koji rade na pronalasku njene sestre, često svraćaju u njihovu porodičnu kuću i razgovaraju sa njima ne bi li našli Tamaru Novakov.
- Dolaze policajci, razgovaraju sa nama. Ako ne dolaze onda zovu telefonom i pitaju da li smo primetili nešto. Njihov rad ne dovodim u pitanje. Takođe pretražuju naloge na društvenim mrežama koje je Tamara imala pre nestanka, proveravaju njene kontakte - rekla je Kristina nedavno.
Viktor je u trenutku nestanka na sebi imao duksericu sa kapuljačom i pocepane farmerice i bio je bos.
Foto: Z. G.
Viktor Kukoljac
Povodom njegovog nestanka, u medijima se oglasila i njegova majka Zlata.
- U momentu nestanka, bio je u crnoj dukserici svilenoj, ne pamučnoj. Farmerke su bile crne. Dukserica je napred imala delove tamno-zelene boje. On se sigurno negde snašao i presvukao. Verovatno je u nekoj odeći, poput "radnog odela" koja mu i ne pristaje - ukazuje Viktorova mama.
Ona moli sve ljude koji ugledaju negde njeno dete da pozovu najpre policiju, pa onda i nju na broj telefona 060/196-73-86.
Šest dana nema ni traga ni glasa o Žarku Pilčeviću (45) iz ariljskog sela Kruščica koji je nestao prošle nedelje oko 20 sati uveče. Poslednji put viđen je na oko kilometar od svoje kuće i od tada više porodica nema nikakvu informaciju o njemu.
Policijskoj upravi u Smederevu danas je prijavljen nestanak mladića Đorđa Memedovskog (23), a pomoć u potrazi porodica je zatražila i od građana putem društvenih mreža.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Šest dana nema ni traga ni glasa o Žarku Pilčeviću (45) iz ariljskog sela Kruščica koji je nestao prošle nedelje oko 20 sati uveče. Poslednji put viđen je na oko kilometar od svoje kuće i od tada više porodica nema nikakvu informaciju o njemu.
Pojavio se još jedan šokantan snimak incidenta sa blokaderskog skupa u Valjevu, na kojem se jasno vidi kako blokaderka Dijana Hrka drži motku u ruci, preti, udara, a zatim juri aktivistkinju Srpske napredne stranke (SNS) Nedu Perić.
Vlada Srbije razrešila je profesore Nebojšu Bojovića sa mesta predsednika, a Vladana Đokića sa mesta člana Upravnog odbora Instituta za arhitekturu i urbanizam Srbije.
Vrhovno telo blokadera u Beogradu (VSD) zasedalo je povodom zahteva za krovno nepoverenje i izbacivanje čuvenog Gandija, odnosno blokadera Lazara Mišića, ali je sastanak eksplodirao u rat i opštu podelu!
Predsednik Saveza Srba iz regiona, Miodrag Linta, ocenio je danas da odluka suda u Šibeniku da krajiškoj Srpkinji Nikolini Bačkonja Filipović izrekne zatvorsku kaznu od 15 dana zbog toga što je na svom fejsbuk profilu objavila fotografiju svog sedmogodišnjeg sina sa šajkačom na glavi, badnjakom u ruci i tri podignuta prsta, kao šovinističku, sramnu i neprihvatljivu.
U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" pokazali smo vam kakvu to kampanju vodi političar u pokušaju Miki Aleksić, šta ovih dana radi profesor blokader Milo Lompar, koje propise krši samozvani ekolog Aleksandar Jovanović Čuta, čime se bavi potrčko Dragana Đilasa, Borko Stefanović…
Putnici iz autobusa srpske agencije koji je jutros oko 3 sata sleteo sa puta u Bugarskoj, krenuli su danas popodne put Srbije. Autobus niških registarskih oznaka stigao je na lice mesta oko 15 časova, preuzeo putnike i oni su nastavili putovanje ka Srbiji.
Policija u Mladenovcu intenzivno traga za muškarcem koji je jutros nožem napao i izbo svoju trudnu suprugu, nakon čega je pobegao sa lica mesta u nepoznatom pravcu.
Sva ubistva i teška ubistva, uključujući pokušaje i pripremne radnje, koja su izvršena od početka 2026. godine do danas na teritoriji Beograda, uspešno su rasvetljena i rešena, potvrdio je glavni javni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Nenad Stefanović.
Fudbaleri Partizana u prvom meču plej-ofa za Ligu Konferencija gostuju Hetafeu, ali je već sada jasno da će Špance u Humskoj sačekati paklena atmosfera.
Premijer Mađarske Peter Mađar izjavio je danas da su radovi na izgradnji privremene podvodne brane na Dunavu koja bi trebalo da obezbedi nesmetan rad nuklearne elektrane Pakš "trka sa vremenom".
Ukrajinski predsednik se muči da pronađe nekoga sa dovoljnim uticajem da predstavlja Kijev pred Trampovom administracijom, a potencijalni kandidati se pokazuju nevoljnim da preuzmu iscrpljujući zadatak u kritičnom trenutku rata, prema rečima dva bivša visoka ukrajinska zvaničnika i četiri poslanika, piše briselski Politiko.
Viber je uveo novu AI funkciju zasnovanu na OpenAI tehnologiji, koja korisnicima omogućava da brzo dobiju rezime nepročitanih poruka u grupnim četovima.
Džini Lu, mops spašen iz trgovine psećim mesom u Južnoj Koreji, pobedio je na ovogodišnjem takmičenju za najružnijeg psa na svetu u petak u Santa Rosi u Kaliforniji.
Ljubomora može biti signal dubljih problema u vezi, a najopasnija postaje kada preraste u kontrolu i neosnovane optužbe. Psiholog objašnjava kada ona predstavlja problem, a kada nije loša.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.