Od 15. septembra vozom od Novog Sada do Subotice: Evo koliko ćemo putovati do Budimpešte
Podeli vest
Brza pruga od Novog Sada do Subotice trebalo bi da bude otvorena 15. septembra na praznik - Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave, najavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Infrastruktura železnice Srbije obaveštava i upozorava javnost da je kretanje po pruzi i zadržavanje na kolosecima izuzetno opasno po život, strogo zabranjeno i kažnjivo.
U sklopu priprema za "Ekspo 2027" započeta je izgradnja železničke pruge Zemun polje - Aerodrom Nikola Tesla - Nacionalni stadion, čime će kompleks u Surčinu biti i železničkim putem povezan sa centrom grada, izjavio je ministar finansija Siniša Mali.
18.06.2025
11:05
Ministarka građevinarstva Aleksandra Sofronijević najavila je da će brza pruga biti otvorena prvo za teretni saobraćaj do 15. avgusta.
- Cilj nam je da posle toga, za mesec dana, brza pruga bude otvorena i za putnički saobraćaj. O tome se pregovara i sa Mađarima, koji završavaju svoju deonicu brze pruge ka Budimpešti - navodi ministarka Sofronijević.
Još 108 kilometara železnice od Novog sada do Subotice biće otvoreno početkom jula, čime će biti kompletirana brza pruga od Beograda do granice sa Mađarskom.
Kompanija Srbijavoz će, nakon dobijanja saglasnosti od Ministarstva unutrašnjih poslova, u najkraćem roku usmeriti sve svoje kapacitete na ponovno uspostavljanje redovnog saobraćaja na teritoriji Srbije, saopšteno je danas iz te kompanije.
14.03.2025
13:04
Predsednik Srbije je pozvao resornu ministarku da nadležni učine sve da završe radove do 15. septembra.
- Bilo bi sjajno da se pruga pusti u saobraćaj sredinom septembra, ali su svakako na prvom mestu sigurnost, bezbednost i provera svih radova - rekao je Vučić.
Kako je dodao, najviše bi voleo da putnici tu prugu koriste da putuju do Subotice i Palića, jer na severu Srbije ima divnih mesta.
Foto: Shutterstock
Brže i do Palića
Predsednik Srbije je ranije istakao da će se otvaranjem ove deonice do Subotice putovati sat i 10 minuta. Kako je najavljivano, Mađarska bi trebalo da svoj deo pruge završi do marta ili aprila 2026. godine, tako da će se od Beograda do Budimpešte stizati za dva sata i 40 minuta.
Srbija će, pre spajanja pruge sa Mađarskom, najpre otvoriti deonicu brze pruge od Novog Sada do Subotice, a ta pruga duga je 108 kilometara i na njoj je radila kineska kompanija "Čajna relvej internešenel", koja je jedna od najboljih kompanija za izgradnju brzih pruga na svetu.
Foto: Tanjug
Brzom prugom nikad brže do Budimpešte
Da je izgradnja brze pruge Beograd-Budimpešta zajednički zadatak, cilj i interes "Kineskih železnica" i "Infrastrukture železnice Srbije", potvrđeno je protekle sedmice u Pekingu na sastanku pomoćnika ministra za železnice i intermodalni transport u Ministarstvu građevinarstva Srbije Milana Petrovića i zamenika generalnog direktora "Kineskih železnica" Di Veja.
- Izgradnja ove međunarodne brze pruge u okviru projekta "Pojas i put" ujedno predstavlja i potvrdu prijateljstva Srbije i Kine, koje uspešno neguju predsednici Aleksandar Vučić i Si Đinping - saopšteno je tada iz "Infrastrukture železnice Srbije".
Podsetimo, na deonici brze pruge od Novog Sada do Subotice neće biti putnih prelaza, zbog čega je izgrađen veliki broj podvožnjaka i nadvožnjaka.
Foto: privatna arhiva
Radovi se završavali u rekordnom roku
Najzahtevniji objekat za izgradnju na ovoj deonici bio je vijadukt u Vrbasu dužine od kilometar i po. Kada pruga bude kompletno završena, od Beograda do Subotice stizaće se za 70 minuta, a od prestonice do Budimpešte trebaće svega dva sata i 40 minuta.
Kvalitetniji život
Brojne su prednosti izgradnje pruge za velike brzine u Srbiji. Osim što se skraćuje vreme putovanja, podiže se standard građana i omogućava kvalitetniji život svih ljudi duž trase. Radovi su počeli krajem 2017. godine i do sada je u saobraćaj puštena deonica od Beograda do Novog Sada, duga 74,9 kilometara.
Foto: mgsi
Najmodernija železnica
Puštanje u rad brze pruge do Subotice najavljivano je za 24. novembar prošle godine, ali je zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu ono odloženo.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Infrastruktura železnice Srbije obaveštava i upozorava javnost da je kretanje po pruzi i zadržavanje na kolosecima izuzetno opasno po život, strogo zabranjeno i kažnjivo.
Na indijskoj televiziji prikazana je neobična i humoristična animacija u kojoj su glavni likovi ruski predsednik Vladimir Putin i indijski premijer Narendra Modi.
U poslovnom kompleksu „Grozni-Siti“, u samom centru prestonice Čečenije, jutros je odjeknula snažna eksplozija koja je teško oštetila fasadu i nekoliko spratova jedne od kula.
Blokader Zoran Đajić pokušao je da diskredituje predsednika Srbije Aleksandra Vučića, a zatim je pozvao na nasilno rušenje vlasti po recptu od 5. oktobra 2000. godine.
Profesor Filozofskog fakulteta Čedomir Antić uputio je oštru kritiku blokaderskom pokretu, upozorivši da retorika kojom se služe opasno klizi ka istorijskim obrascima najmračnijih režima 20. veka.
Ministar odbrane BiH Zukan Helez nastavio je politiku provokacija, iznoseći do sada najbolesnije optužbe na račun predsednika Srbije Aleksandra Vučića!
Gosti Info jutra Nikola Rađen, bivši vaterpolista, Dragan Vasiljković, fondacija "Kapetan Dragan" i Branko Babić, biznismen komentarisali su uvrede na račun Srba koje dolaze iz regiona.
Vesna Jović, novinarka Informera za Istočnu Srbiju i Aleksandar Jerković, iz Odbora za kontrolu i opservaciju gostujući u Info jutru komentarisali su izbore u Negotinu, Mionici i Sečnju.
Alija Balijagić bio je u uračunljiv u trenutku kada je izvršio dvostruko ubistvo u Sokocu kod Bijelog Polja, navodi se u nalazu nakon izvršenog pregleda psihologa Nataše Vuković i specijaliste psihijatrije dr Mirjane Varagić, koji je pročitan juče u nastavku suđenja Balijagiću u Višem sudu u Bijelom Polju.
Vozač I.S. (23) iz Zaječara, koji je optužen da je 10. juna nadomak sela Malča kod Niša izazvao tešku saobraćajnu nesreću u kojoj je život izgubila trogodišnja devojčica, a tri osobe su teško povređene, izjavio je u istrazi da se samog udesa – ne seća.
Rade Međed (32), vlasnik nekoliko velikih kockarnica, bio je prva žrtva beogradskog podzemlja koja je stradala u ekspoloziji podmetnute bombe pre tačno 31 godinu.
U poslovnom kompleksu „Grozni-Siti“, u samom centru prestonice Čečenije, jutros je odjeknula snažna eksplozija koja je teško oštetila fasadu i nekoliko spratova jedne od kula.
Sastanak ruskog predsednika Vladimira Putina sa specijalnim predsedničkim izaslanikom SAD Stivom Vitkofom imao je za cilj da predsedniku SAD Donaldu Trampu prenese šta ne podleže diskusiji u mirovnom planu za Ukrajinu.
Mario Martinović (30), vlasnik firme AutoCorner AB iz Varberga, nalazi se na Interpolovoj crvenoj poternici zbog sumnje da je prevario više švedskih kreditnih i leasing kompanija za ukupno 440.000 evra.
Evropska radiodifuzna unija (EBU) potvrdila je učešće Izraela na Evroviziji 2026. nakon čega su usledile burne reakcije širom Evrope i prve zvanične najave bojkota.
Pop zvezda Dua Lipa ponovo je dospela u centar skandala zbog postupka prema fanu na koncertu. Pevačica je poželala da napravi selfi, ali kada je videla da nije Ajfon odmah mu je vratila telefon.
Opera Đuzepa Verdija "Rigoleto", pod dirigentskom palicom Stefana Zekića, biće izvedena 7. decembra na Velikoj sceni Narodnog pozorišta, saopšteno je danas iz tog teatra.
Zlatni retriver osvojio je srce TikToka svojom nežnom, ali upornom rutinom. Svake večeri u devet sati podseća ukućane i goste da je vreme za spavanje, držeći u ustima svoju omiljenu igračku.
Džej Ramadanovski preminuo je pre pet godina, a violinista Željko Stefanović Paganini često posećuje pevačev grob i svira za dušu legendarnog Dorćolca.
Bivši rijaliti učesnik Vladimir Tomović nije mogao da pređe granicu Srbije i Crne Gore jer sa sobom nije imao lična dokumenta zbog čega je zamolio za pomoć.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar