Sniženje ili laž? Cene u poznatoj prodavnici istaknute "na pola" - Evo šta da radite (FOTO)
Podeli vest
U jednoj od radnji poznatog trgovinskog lanca "Koton" cene su tokom sniženja prikazane tako da je nemoguće videti koliko su artikli koštali u redovnoj sezoni prodaje.
Nemačko udruženje biroa za zaštitu potrošača podnelo je tužbu protiv određenih niskobudžetnih avio-kompanija zbog, kako tvrde, nezakonitih naknada za ručni prtljag.
Građanima Srbije stigla je lažna SMS poruka, u kojoj se od njih traži da plate zaostalu kaznu, a za sve to zloupotrebili su ime JP "Putevi Srbije". Naša čitateljka se prevarila i otvorila jedan od linkova.
Jedna žena doživela je šok kada je dostavljač "Dekspresa" odbio da joj donese paket do vrata.
01.08.2025
15:20
Kako se cene ističu?
Član 6. Zakona o zaštiti potrošača govori da je trgovac u obavezi da istakne prodajnu i jediničnu cenu robe na nedvosmislen, čitak i lako uočljiv način. Ovaj stav jasno ukazuje da ne sme postojati bilo kakva nedoumica u vezi sa cenom proizvoda.
Takođe, u sklopu Zakona o trgovini, članu 35. trgovac je dužan da na jasan, nesumnjiv, lako uočljiv i čitljiv način istakne prodajnu cenu i to na robi odnosno ambalaži, neposredno pored robe, a u daljinskoj trgovini pored prikaza ili opisa robe. Cena mora biti konačna, sa uračunatim porezima, dažbinama i slično.
U Republici Srbiji cene moraju biti istaknute u dinarima.
Isticanje akcijskih cena
Važno je napomenuti da, po zakonu, prodaja sa sniženom cenom može biti: rasprodaja, sezonsko sniženje i akcijska prodaja.
Ukoliko je roba polovna, bliži se istek roka trajanja ili joj je upotrebna vrednost umanjena, i to mora biti jasno istaknuto na pakovanju.
Akcijaska prodaja ne može trajati duže 31 dan po zakonu, tako da su prodavci u obavezi da istaknu koliko popust važi, visinu popusta u procentima, ali i prethodnu i novu cenu, što "Koton" ovoga puta nije uradio.
Takođe, sezonsko sniženje, koje se događa u razdoblju između 25. decembra i 10. januara i 1. i 15. jula i traje najviše 60 dana, mora biti jasno naznačeno.
Kažnjavanje trgovaca prema Zakonu o zaštiti potrošača
Član 185. Zakona o zaštiti potrošača nalaže da, ukoliko trgovac prekrši odredbe u vezi sa informacijama o ceni i dodatnim troškovima, za to je nadležna tržišna inspekcija.
Radi se o prekršaju iz člana 188. stav 1, tačke 1. i 3. Zakona o zaštiti potrošača, za koji je inspektor dužan da trgovcu na licu mesta izda prekršajni nalog, a kazna iznosi 50.000 dinara.
Kažnjavanje trgovaca prema Zakonu o trgovini
Član 67. Zakona o trgovini nalaže da, ukoliko trgovac prekrši pravilo o isticanju cena, za koji je takođe nadležna tržišna inspekcija, bude kažnjen iznosom od 100.000 dinara.
Ukoliko se prekrše pravila o nuđenju robe sa naročitim prodajnim podsticajima i oglašavanja prodajnih podsticaja, cene su znatno više, i to od 500.000 do 2.000.000 dinara.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Sve više malih prodavaca odlučuje da robu nabavlja putem popularnih trgovinskih lanaca "Temu" i "Shein", a kasnije iste artikle preprodaju desetostruko više!
"Crni petak" postao je sinonim za dan sniženja cena u prodavnicama širom sveta, što trgovcima donosi priliku za nešto bolju zaradu, a potrošačima šansu da se zaigraju cenama i potroše više novca nego inače.
Nemačko udruženje biroa za zaštitu potrošača podnelo je tužbu protiv određenih niskobudžetnih avio-kompanija zbog, kako tvrde, nezakonitih naknada za ručni prtljag.
Oštra oružana konfrontacija izbila je 3. decembra uveče u blizini Kijeva, kada su se operativci Glavne uprave za obaveštajne poslove Ministarstva odbrane Ukrajine (GUR) sukobili sa pripadnicima regularne ukrajinske vojske.
Vladimir Đukanović, advokat ministra kulture Nikole Selakovića, oglasio se na svom Iks nalogu povodom objave Marinke Tepić u vezi sa slučajem koji se vodi protiv Selakovića.
U obraćanju građanima predsednik Srbije Aelksandar Vučić osvrnuo se i na održane izbore u Mionici, Negotinu i Sečnju i govorio o regularnosti održanih izbora.
Gosti Info jutra Nikola Rađen, bivši vaterpolista, Dragan Vasiljković, fondacija "Kapetan Dragan" i Branko Babić, biznismen komentarisali su uvrede na račun Srba koje dolaze iz regiona.
Vesna Jović, novinarka Informera za Istočnu Srbiju i Aleksandar Jerković, iz Odbora za kontrolu i opservaciju gostujući u Info jutru komentarisali su izbore u Negotinu, Mionici i Sečnju.
Brajanu Volšu kom se sudi za ubistvo supruge Ane Volš, danas je nastavljeno suđenje, a u sudnici je pušten snimak sa nadzorne kamere za koji tužioci tvrde da je nastao nakon Aninog nestanka.
Po nalogu Višeg јavnog tužilaštva u Pančevu određeno јe zadržavanje prema licima L.X.G. (40), C.J.L. (38) i W.T. (43), državljana Narodne Republike Kine, u traјanju do 48 časova.
Policija u Beogradu, UKP, u saradnji sa Osnovnim javnim tužilaštvom u Lazarevcu, uhapsili su D.S.C. (30) iz Nigerije i M.D. (42) zbog sumnje da su izvršili prevaru na društvenoj mreži TikTok.
U Vizbadenu se sinoć odigrao pravi haos kada su četiri pijane devojke, stare između 16 i 24 godine, napale taksistu, opljačkale ga i otele mu automobil nakon svađe oko cene vožnje.
Rusija ne pokazuje nikakve ozbiljne namere da okonča svoj agresivni rat protiv Ukrajine i, pod sadašnjim režimom, nije miroljubiva država, izjavio je danas nemački ministar spoljnih poslova Johan Vadeful na plenarnoj sednici Saveta ministara spoljnih poslova OEBS u Beču.
Vreme je da Evropljani prestanu da slepo prate američkog predsednika Donalda Trampa i umesto toga izrade sopstveni mirovni plan za Ukrajinu, izjavio je danas evropski komesar za odbranu Andrijus Kubilijus.
Bivšoj kraljici lepote Triniti Poug, kojoj je titula Mis Donalsonvil oduzeta nakon hapšenja, ove nedelje započelo je suđenje za ubistvo osamnaestomesečnog sina njenog dečka, Romea Anhelesa.
Mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto ušao je u žestoku raspravu sa voditeljkom tokom TV intervjua, braneći stav Budimpešte da se Ukrajina ne treba dodatno naoružavati i da se rat „ne može dobiti na bojnom polju“.
Pop zvezda Dua Lipa ponovo je dospela u centar skandala zbog postupka prema fanu na koncertu. Pevačica je poželala da napravi selfi, ali kada je videla da nije Ajfon odmah mu je vratila telefon.
Opera Đuzepa Verdija "Rigoleto", pod dirigentskom palicom Stefana Zekića, biće izvedena 7. decembra na Velikoj sceni Narodnog pozorišta, saopšteno je danas iz tog teatra.
Apple je otkrio da se ogrebotine na Ajfonu 17 Pro mogu efikasno ukloniti pomoću slane vode. Testiranja su pokazala da ova metoda daje bolje rezultate od uobičajenih sredstava za čišćenje.
Glavobolja je jedan od najčešćih zdravstvenih problema savremenog čoveka i mnogima ozbiljno narušava kvalitet života. Iako su epizode često kratkotrajne i bezopasne, veliki broj ljudi se bori sa čestim, intenzivnim ili dugotrajnim oblicima bola.
Princeza Kejt Midlton ne prestaje da iznenađuje javnost i medije, pa je to i uradila tokom zvanične posete nemačkog predsednika pojavivši se sa novom frizurom.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar