Zamalo ubio Hitlera: Atentat koji je mogao promeniti tok sveta
Knez Klaus Šenk Graf fon Staufenberg, pukovnik i ključna figura nemačkog otpora, ostao je upamćen po hrabrom pokušaju atentata na Adolfa Hitlera 20. jula 1944. godine.
16.11.2025
05:00
wikipedia.org
Vesti
Pre 113 godina srpska vojska počela je da bije jednu od najvećih bitaka u istoriji Srbije, a kojom su Kosovo i Metohija, kao i današnja Makedonija konačno oslobođene od Turske i vraćene matici - Srbiji!
16. oktobra, 1912. godine, počela je Bitoljska bitka u Prvom balkanskom ratu u kojoj je dobro utvrđenu tursku Vardarsku armiju Zeki paše, koja se povukla posle poraza u Kumanovskoj bici, srpska Prva armija regenta Aleksandra Karađorđevića potukla posle trodnevnih borbi, čime su Južna Srbija (danas Makedonija) i Stara Srbija (Kosovo i Metohija) konačno oslobođene od Turske i vraćene Srbiji.
Bitoljska bitka trajala je od 16 -19. novembra 1912. godine. Naime posle boja kod Kumanova turska Vardarska armija povlačila se u dva pravca: Preko Velesa - Prilepa i Tetova - Kičeva prema Bitolju s namerom, da na jakim bitoljskim položajima pruži presudnu bitku u Prvom balkanskom ratu zbog čega je još od 20./10. počelo utvrđivanje bitoljskih položaja naročitim trupama (4.000 anadolskih regruta).
Pravac preko Prilepa imao je da štiti V turski korpus, VII korpus pravac preko Kičeva, a VI korpus pravac ka Solunu. Srpska I armija (u koju je ušla i moravska II), gonila je neprijatelja pravcima preko Prilepa i Kičeva, a grčka je vojska nastupala od Soluna preko Florine ka Bitolju.
Foto: printskrin/vojna škola
Poslije zaštitničkih bojeva kod Kičeva i Alinaca, 7. i 5. korpus koncentrisani su na bitoljskim položajima, a 6. korpus, pošto je potukao jednu grčku diviziju kod Banjice, ostavio je prema njima zaslon (17. nizamsku diviziju), a s ostatkom trupa doveden je na bitoljske položaje. Srpska I armija je zbog dovršetka poraza turske vardarske armije, preduzela je napad na nju na tim položajima.
Najvažnija odstupnica Turaka u pravcu Albanije bio je put Bitolj - Resen na koji se izlazi južnim delom Bigle planine, obilazeći Oblakovski vis. Ovaj zapadni, planinski deo bojišta je teško prolazan i zbog velike visine često pod maglom. Na ovako odličnom položaju, Turci su bili vrlo dobro utvrdili maskirali na istočnom delu bojišta sva sela i vis Kjeromaricu.
Pred početak bitke Turci su imali svega 35.000 - 36.000 ljudi, od kojih 28.000 do 30.000 boraca. Srpska I armija imala je oko 68.000 boraca (56.000 pušaka, 3.500 sabalja i 167 oruđa).
Plan Srpske I. armije bio je: izvršiti napad, oslanjajući se jače na glavni operacijski pravac Veles -Prilep, nabacujući neprijatelja uglavnom na jug, odakle je nastupala grčka vojska, i presecajući zapadnu odstupnicu Turaka na Resen.
Foto: Wikipedia/Vojnoistorijskog instituta JNA
Gubici I armije bili su: 3.230 poginulih, ranjenih i nestalih. Zarobljeno je 35 oficira i 3.365 vojnika i zaplijenjeno 57 topova.
Gubici turski bili su: poginulih i ranjenih oko 6.000, sa zarobljenicima svega oko 9.400 ljudi i 57 topova.
Ishodi ove bitke bili su: Konačno proterivanje ostataka turske vojske iz Makedonije u Albaniju, gde je njeno rasulo bilo samo pitanje vremena, prenosi Alo.
Posledice ove bitke bile su: Završetak rata, a u političkom pogledu, dobijanje prava na zapadni deo Makedonije od Bitolja do Crnog Drima
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Trojni pakt - Albanija, Hrvatska i takozvano Kosovo - održao je nedavno trilateralni sastanak na kome su dogovoreni dalji koraci, koji moraju doći u fokus srpskih službi, pošto je bez ikakve sumnje taj savez uperen upravo protiv Srbije.
04.02.2026
11:34
Lider LDP-a Čedomir Jovanović razobličio je idelologa blokadera Boža Prelevića, poznatijeg kao Boža Ratkapna, koji je izgleda zaboravio svoju prošlost jer se danas predstavlja kao veliki borac za pravdu.
04.02.2026
11:53
Lider naprednjaka i savetnik predsednika za regionalna pitanja Miloš Vučević izjavio je gostujući na Televiziji Prva da blokadere apsolutno ne interesuje istina niti 16 izgubljenih života.
04.02.2026
13:11
Novinar Uroš Piper poručio je da će doći dan izbora i da će blokaderi završiti na jednocifrenom broju u procentima glasova, a zatim je razotkrio zašto blokaderi upućuju pretnje profesoru Vladanu Petrovu.
04.02.2026
14:07
Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić izjavila je da blokaderi nisu protiv vlasti, već da su protiv države i navela da je i suđenje ministru Nikoli Selakoviću za slučaj "Generalštab", koje je počelo danas, besmisleno i besramno i da predstavlja rušenje države.
04.02.2026
11:12
Sanja Kalinović je otkrila da je napravila pasulj za Plave, što je voditelj Vuk Vukašinović iskoristio da se našali kako će svi koji su jeli imati gasove.
04.02.2026
11:00
Aforističar Branko Odalović "naoštrio je pero" i nekoliko pasusa posvetio Exatlonu, najekstremnijem sportskom rijalitiju na svetu.
04.02.2026
09:00
Plavi tim krenuo je u novu borbu u Exatlonu uz čuvenu pesmu grupe Flamingosi.
04.02.2026
07:10
U večerašnjoj 22. epizodi Exatlona Srbija pobedu je odneo Crveni tim, rezultatom 8:5 kojim su sačuvali jednog člana svog tima od ispadanja na kraju nedelje.
03.02.2026
22:56
Aleksa Erski zasmejao ceo Exatlon kamp kada je u šali opsovao Anabelu Zonai.
03.02.2026
22:45
Gosti Info jutra govorili su motivima za bacanje bombe na kuću pop zvezde Zdravka Čolića.
04.02.2026
10:33
Član predsedništva SNS Miroslav Čučković gostujući u Info jutru komentarisao je učešće rektora Beogradskog univerziteta Vladana Đokića na narednim izborima i to ispred tzv. Studentske liste.
02.02.2026
11:31
Četrnaesta epizoda Informerove hit emisije "Na merama" otkriće vam gde poslanik blokader Branko Miljuš “bistri” politiku, čime se bavi samozvani revolucionar Aleksandar Jovanović Ćuta, kakve su gastronomske navike političara u pokušaju Miroslava Aleksića, kako penzionerske dane provodi poznato TV lice Žika Šarenica, te na koji način jedan od glavnih pretendenata za studentsku listu Milo Lompar glumata čoveka iz naroda.
31.01.2026
12:15
Ne propustite, samo na TV Informer!
30.01.2026
11:00
U kanalu u Ugrinovcima, u Grobljanskoj ulici, meštani su pronašli leš i odmah obavestili policiju.
04.02.2026
13:51
Suđenje Branku Pušici, koji je osuđen na 18 godina zatvora pred Višim sudom u Užicu zbog ubistva bračnog para Ivane i Predraga Novakovića, biće ponovljeno, jer je tako naložio Apelacioni sud u Kragujevcu.
04.02.2026
12:11
Žena, za sada nepoznatog identiteta poginula je jutros u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila na putu Zrenjanin – Novi Sad, kod benzinske pumpe.
04.02.2026
13:58
Policija u Beogradu, Treće odeljenje Uprave kriminalističke policije zajedno sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu, rasvetlili su teško ubistvo u pokušaju na Čukarici i uhapsili V.M. (21) iz Crne Gore.
04.02.2026
11:34
Policija i tužilaštvo tragaju za dvojicom napadača koji su u noći između 1. i 2. februara bacili tzv. Molotovljev koktel na objekat poznate firme u Surčinu.
04.02.2026
10:56
Američki preduzetnik Ilon Mask je postao prvi čovek u istoriji čije bogatstvo premašuje 800 milijardi dolara nakon što je njegova firma SpaceX kupila njegovu kompaniju za veštačku inteligenciju xAI.
04.02.2026
13:42
Rusija je arktička država, za razliku od većine zemalja Evropske unije, i otvorena je za saradnju na Arktiku, izjavio je portparol predsednika Ruske Federacije Dmitrij Peskov.
04.02.2026
13:15
Dečak Ostin Eplbi (13) preplivao je oko četiri kilometra kroz uzburkano more kako bi spasao majku i dvoje braće i sestara kod obale Zapadne Australije.
04.02.2026
12:16
Učenica (14) iz Kodinska u Krasnojarskom kraju u Rusiji uhapšena je nakon što je nožem nasrnula na drugaricu iz odeljenja.
04.02.2026
11:47
Tragač Dušan Macura u kvizu "Superpotera" ispričao je vic zbog kojeg je odmah reagovao njegov kolega Milan Bukvić.
04.02.2026
12:05
U fajlovima Džefrija Epstina koje je objavilo američko Ministarstvo pravde postoji prepiska u kojoj se pominje ime holivudskog glumca Džordža Klunija i njihovog susreta.
04.02.2026
11:11
Anegdote o legendarnim glumcima iz filma "Ko to tamo peva" i danas se prepričavaju, a jednu od najneverovatnijih ispričao je beogradski konobar, koji tvrdi da je našeg glumca Petra Lupu žena pijanog iznosila iz kafane.
04.02.2026
10:48
Nemački supermodel Hajdi Klum izazvala je pravu buru na društvenim mrežama kad je na Instagramu objavila snimak u kojem se pojavljuje gotovo naga, samo u belom kaputu i donjem rublju.
04.02.2026
08:54
Predstava “Privatna proslava” obeležiće 50. izvođenje u sredu, 4. februara u Bitef teatru
03.02.2026
20:16
Ideja za smajlije je potekla sa Univerziteta Karnegi Melon, gde je istraživač Skot Falman osmislio simboličan način da se u pisanju jasno razlikuju šale od ozbiljnih poruka.
04.02.2026
14:20
Februar je presudan period za sređivanje vrta i poslednja prilika da se biljke orežu pre nego što započne intenzivan rast i sezona gnežđenja ptica.
04.02.2026
12:20
Voćni kolač sa grizom je najsočniji desert koji miriše na dom i detinjstvo. Tajna je u načinu slaganja, a kroz vazdušasto testo se prepliću ukusi jabuke i crvenog voća iz zamrzivača.
04.02.2026
11:40
Stručnjaci su otkrili kojih šest namirnica utiče na smanjenje lošeg holesterola, a samim tim i na bolje funkcionisanje organizma, pa je poželjno da ih češće jedete.
04.02.2026
10:20
Leopard print se ove godine vraća u modu na velika vrata, a posebno su popularne torbe sa ovim dezenom.
04.02.2026
09:40
Pevačica Milica Todorović se porodila juče u jednoj privatnoj klinici, a porođaj je prošao u najboljem redu. Prva joj je u posetu došla prijateljica i buduća kuma Bobana.
04.02.2026
13:26
Pevačica Blagica Beti Đorđević biće sahranjena danas na groblju Orlovača, a opelo je počelo u 13 časova.
04.02.2026
12:49
Učesnica "Pesme za Evroviziju" Aleksandra Sekulić prozvala je organizatore da nisu imali jednak tretman prema učesnicima tokom snimanja video materijala.
04.02.2026
12:29
Pevačica Tea Tairović održaće prvi solistički koncert u Crnoj Gori.
04.02.2026
12:15
U lokal brze hrane u centru Beograda, koji je u vlasništvu Nikole Dragojlovića Sove, prvog supruga pevačice Katarine Kaje Ostojić, bačena je eksplozivna naprava, a izlog lokala je uništen.
04.02.2026
11:44
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar