Prvi Srbin koji je leteo avionom: Nećete verovati o kome je reč - Svi znate za njega
Podeli vest
Na današnji dan, 16. decembra, 1888. godine, rođen je kralj Aleksandar I Karađorđević, poznat kao Ujedinitelj, ali i kao prvi Srbin koji je leteo avionom.
Kralj Aleksandar bio je sin Petra I Karađorđevića i crnogorske princeze Ljubice Petrović-Njegoš. Detinjstvo je proveo u Crnoj Gori, a obrazovao se u Ženevi, a potom u Sankt Peterburg.Zbog zdavstvenih problema, vratio se u Beograd, gde je nastavio svoje obrazovanje.
Mnogi ne znaju da je pravo ime Pančevačkog mosta zapravo Most Crvene Armije, kako ga je nazvao Josip Broz Tito 1946. godine, kakav naziv ovaj most nosi i dan danas.
Jedan oglas iz domaće štampe iz prošlog veka ponovo je privukao pažnju javnosti, upravo zbog nesvakidašnjih uslova koje nudi jedna Srpkinja ni manje ni više, već za brak!
14.12.2025
08:00
Učestvovao je u Prvom balkanskom ratu 1912, kao i u Drugom balkanskom ratu 1913. godine. Već naredne godine, postao je regent Kraljevine Srbije i vladao u ime svog oca, koji je teže oboleo. U prvom svetskom ratu, bio je vrhovni zapovednik srpske vojske.
Revolucionarna analiza DNK krvi Adolfa Hitlera otkrila je izuzetna saznanja o poreklu diktatora, mogućim zdravstvenim stanjima i dala odgovor na pitanje koje decenijama muči ceo svet: Da li je diktator bio Jevrej?
10.12.2025
21:00
Od 1921. do 1929. godine, nosio je titulu vladara Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, a od 1929. do 1934. godine titulu kralja Jugoslavije. Zanimljivo je da Aleksandar nije bio prvi u redu za presto, već je to bio njegov stariji brat Đorđe, koji je bio prinuđen da se odrekne prestola zbog svog ponašanja koje se smatralo skandaloznim.
Čuven je i po donošenju Oktroisanog ustava, kojim je Jugoslavija postala ustavna monarhija, kao i po činjenici da je upravo on prvi Srbin koji je leteo avionom sredinom aprila 1910. godine u Francuskoj.
Kralj Aleksandar I Karađorđević ubijen je 9. oktobra 1934. u atentatu u Marselju, Francuska, tokom zvanične posete, kada ga je Vlado Černozemski, pripadnik makedonske revolucionarne organizacije VMRO (uz podršku ustaša), upucao na ulici.
Foto: wikipedia.org
Atentat je izveden iz političkih motiva (želja za nezavisnom Hrvatskom i Makedonijom), a atentator je ubijen na licu mesta, dok je u istom napadu smrtno stradao i francuski ministar spoljnih poslova Luj Bartu.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Mnogi ne znaju da je pravo ime Pančevačkog mosta zapravo Most Crvene Armije, kako ga je nazvao Josip Broz Tito 1946. godine, kakav naziv ovaj most nosi i dan danas.
Gledalačko obaveštajna služba Informera (GOSI) došla je do snimka s tajnog plenumaškog sastanka održanog na Medicinskom fakultetu, koji otkriva sve o blokaderima i tome kako ne prestaju da vade oči zbog funkcija, ali i novca.
U večerašnjoj emisiji Hit tvit gostovali su narodni poslanik Milenko Jovanov, glumac Branislav Lečić i istoričar Goran Šarić, koji su tom prilikom komentarisali aktuelne političke teme ali i političara Đokića.
Šačica blokadera zgubidana koje u Novom Sadu predvodi najostrašćeniji separatista i antisrbin Dinko Gruhonjić i danas je rešila da maltretira stanovnike ovog grada.
Blokaderski profesor Filološkog fakulteta Milo Lompar gostujući u emisiji "Utisak nedelje" na tajkunskoj televiziji Nova S, potvrdio rasulo među blokaderima.
Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i predsednica Srpske stranke Zavetnici Milica Đurđević Stamenkovski izjavila je danas da su budući izbori biti ili ne biti i ispit za Srbiju kao naciju, koji, kako je rekla, moramo da položimo.
Almer Inajetović, koji je osumnjičen za pucnjavu u restoranu 7 šuma "Minjo" u Sedreniku, juče se predao policiji, a prema najnovijim informacijama on je imao pomagače.
Danas se na putnom pravcu Novi Pazar - Ribariće, u prigradskom naselju Lukare, kod Kruševačkog mosta, dogodila stravična saobraćajna nesreća u kojoj su učestvovali motocikl i automobil kragujevačkih registarskih oznaka.
Policija u Novom Sadu zaplenila je 17 kilograma kokaina i uhapsila N. S. (41) i D. P. (31) iz Smedereva i L. S. (35) sa područja Beograda, zbog postojanja osnova sumnje da su učinili krivično delo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga.
Dvojica najvećih političkih rivala izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, bivši premijeri Naftali Benet i Jair Lapid, saopštili su danas da udružuju snage pred izbore koji se očekuju kasnije ove godine, sa ciljem da s vlasti smene aktuelnu koalicionu vladu.
Glumac Miodrag Miki Krstović retko govori o privatnom životu, ali je jednom prilikom odlučio da podeli iskustvo koje mu je, kako kaže, potpuno promenilo pogled na zdravlje.
Pevačica Katarina Živković pojavila se danas na aerodromu, gde je privukla pažnju prisutnih, a obezbeđenje njenog supruga Nebojšte Stojkovića Stojketa sve vreme joj je otvaralo vrata dok se kretala.
Pevač Haris Džinović kasnio je na snimanje emisije koja se uživo emitovala, a onda je, po dolasku, zahtevao da odmah promene stolicu na kojoj će sedeti.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar