Česnica od 4 metra sa 33 zlatnika: Evo šta sutra čeka građane ispred Hrama Svetog Save
Podeli vest
AS Braća Stanković, kao najveća srpska mlinsko-pekarska industrija nastavlja višedecenijsku tradiciju brige o zajednici.
Od samog osnivanja, navode u kompaniji, veruje se da pravi uspeh ima smisla samo ako se deli – naročito u trenucima kada se okupljamo oko najvažnijih vrednosti koje Božić nosi: ljubavi, solidarnosti, vere i nade.
Uoči Božića priprema se česnica, Božićna pogača koja zauzima centralno mesto na prazničnoj trpezi. U nekim delovima Srbije, domaćice česnicu mese na Badnje veče, dok se u drugim delovima priprema za Božić.
Božićna česnica je neizostavni deo praznične trpeze i priprema se sa posebnim pažnjom, jer nosi bogatu simboliku.
03.01.2026
18:20
- Posebno mesto u našoj božićnoj tradiciji zauzima izrada česnice – snažnog simbola zajedništva, blagoslova i vere. U duhu običaja i sa iskrenom radošću, i ove godine pripremamo ovaj dar za naše sugrađane povodom najradosnijeg hrišćanskog praznika - navode u AS Stanković.
Na sam dan Božića, 7. januara, česnica će biti podeljena građanima Beograda ispred Hrama
Svetog Save, gde će kompanija AS Braća Stanković biti darodavac 33 zlatnika, kao snažnog
simbola vere, blagoslova i hrišćanske tradicije. Pored toga, tradicionalno ćemo biti prisutni i u
Grockoj, gde ćemo u česnici darovati tri zlatnika.
Sa Božićem dolazi i priprema svečane, ali posne večere za Badnje veče. Na toj trpezi posebno mesto zauzima badnjača, jednostavna pogača bez mrsnih sastojaka, koja u sebi nosi poruku skromnosti, sloge i porodičnog jedinstva.
Poznata kao vrsna domaćica, pevačica Dragica Radosavljević Cakana za Božić priprema bogatu trpezu za svoju porodicu, a česnici posvećuje posebnu pažnju.
05.01.2026
10:27
- Sa posebnim ponosom ističemo da će kompanija AS Braća Stanković ove godine pripremiti
ukupno sedam česnica – pored Beograda i Grocke, još pet česnica biće darovano
građanima drugih gradova širom Srbije, čime nastavljamo da širimo duh zajedništva i
božićne radosti u različitim sredinama - dodaju u kompaniji.
Foto: Tanjug
Sve je spremno za Božić
Najveća česnica koju će pripremiti biće prečnika od oko četiri metra, imaće masu veću od 250
kilograma i sastoji se od više od 5.000 pojedinačnih delova.
- U njenu izradu utkano je više od 20 godina iskustva, ali i ogromna posvećenost, znanje i ljubav svih 1.000 zaposlenih u našoj kompaniji. Posebnu zahvalnost upućujemo našim vrednim radnicima koji su celu noć posvetili njenoj pripremi, kako bi božićno jutro naše sugrađane dočekalo u znaku radosti, zajedništva i vere. Pored česnica, zajedno sa vernicima koji sa verom i ljubavlju dočekuju Božić, podelićemo više od 2.500 paketića sa našim slanim i slatkim proizvodima. U paketićima će se, između ostalog, nalaziti i osveštani drveni krstići – kao mali znak pažnje i blagoslova, sa željom da svako oseti toplinu doma i radost praznika - kažu u AS Stanković.
Tokom cele godine, kompanija AS Braća Stanković bila je snažno posvećena pružanju
podrške onima kojima je ona najpotrebnija.
Foto: Tanjug
Deliće se i paketići
Kroz brojne donacije i humanitarne aktivnosti, bili smo uz naše najstarije sugrađane, obradovali decu bez roditeljskog staranja, kao i decu sa posebnim potrebama, sa iskrenom željom da pokažemo da zajedništvo, briga i odgovornost nemaju rok trajanja.
Kao kompanija duboko ukorenjena u srpskoj tradiciji, veri i kulturi, verujemo da je naša dužnost da budemo oslonac zajednici – ne samo kroz kvalitetnu i odgovornu proizvodnju, već i kroz dela koja ostavljaju trajan i pozitivan trag. Društvena odgovornost ostaje jedna od temeljnih vrednosti na kojoj gradimo naše poslovanje i koju ćemo sa istom posvećenošću negovati i u godinama koje dolaze.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Uoči Božića priprema se česnica, Božićna pogača koja zauzima centralno mesto na prazničnoj trpezi. U nekim delovima Srbije, domaćice česnicu mese na Badnje veče, dok se u drugim delovima priprema za Božić.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić uključio se sinoć u program Informer TV, gde je govorio o najnovijim dešavanjima i incidentima ispred Rektorata Univerziteta u Beogradu, ocenjujući da je reč o „očajničkom pokušaju onih koji su politički nemoćni“.
Ograničenja interneta koja se uvode u Rusiji idu naruku samo neprijateljima i konkurentima zemlje, dok rusku ekonomiju guraju u izolaciju i postepeno je razaraju iznutra, izjavio je vodeći analitičar Mobile Research Group Eldar Murtazin.
Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju, Tonino Picula, komentarisao je za RTL Danas odluku predsednika Zorana Milanovića da otkaže samit Brdo-Brioni.
Urednik i voditelj emisije "Dobro veče Srbadijo", Igor Ćurčić, ugostiće u utorak od 22 sata čuvare tradicije koji se decenijama bore da stare zanate i rukotvorine otrgnu od zaborava i sačuvaju kao deo kulturne baštine ovog naroda prenošenjem znanja na nove generacije.
Dragoljub Kojčić, politički filozof i Marko Kešelj, državni sekretar u ministarstvu sporta gostujući u Info jutru komentarisali su rezultate lokalnih izbora u deset gradova i opština.
Čeka se podizanje optužnice protiv Nikole Đ. (25) koji je 26. oktobra 2025. pod dejstvom alkohola vozeći "audi" usmrtio tročlanu porodicu na Novom Beogradu. Apelacioni sud u Beogradu mu je produžio pritvor do 24. aprila, a ako optužnica do tada ne bude podignuta, on se može naći na slobodi.
Nikola B. (17) tragično je poginuo početkom marta u saobraćajnoj nesreći kod Stublina, a sada su meštani pokrenuli peticiju za postavljanje stacionarnog radara na toj deonici puta.
Beograđanka K.T. (47) nalazi se u teškom stanju nakon napada koji se dogodio preksinoć na Savskom vencu, dok je osumnjičeni B. A. (44) ubrzo uhapšen i nalazi se u pritvoru.
Svaka osma saobraćajna nezgoda sa nastradalima u Srbiji povezana je sa vožnjom pod dejstvom alkohola – podatak koji jasno pokazuje koliko jedna odluka može imati teške posledice.
Lokalne vlasti u kineskom gradu Vuhanu objavile su da je blokiran sistem robo-taksija, što je stvorilo pometnju u saobraćaju i ponovo pokrenulo zabrinutost zbog bezbednosti ove brzo rastuće usluge, javlja Rojters.
U Vašingtonu se sve više vode burne rasprave oko toga koliko je zaista rat u Iranu američki rat i da li Izrael koristi američke vojnike kao topovsko meso.
Španska policija otkrila je složen tunel u Seuti, španskom autonomnom gradu na severnoj obali Afrike, kroz koji je hašiš krijumčaren iz Maroka u Španiju.
Filmovi poput "Devojka od milion dolara", "Ne poznajete vi Džeka" i "Ljubav" kroz ljudske sudbine na najemotivniji način prikazuju bolni čin eutanazije.
Popularna muzičarka i glumica Megan Di Stalion hitno je prebačena u bolnicu nakon što joj je pozlilo tokom nastupa u čuvenom brodvejskom mjuziklu "Mulen Ruž" u Njujorku.
Nacionalna zdravstvena služba Engleske (NHS) pružiće lekove za mršavljenje za više od milion osoba, sa ciljem da smanje rizik od srčanog udara i moždanog udara.
Dr Karan Rajan je otkrio da sočivo ima veće zdravstvene koristi od skupih dodataka ishrani, jer blagotvorno deluje na zdravlje srca i krvnih sudova, kao i poboljšanje funkcije creva.
Kristijan Golubović šokirao je javnost najnovijom objavom na društvenim mrežama, u kojoj je izneo ozbiljne optužbe da mu, kako tvrdi, nepoznata osoba "crnom magijom" pokušava da uništi život.
Crnogorska političarka Mirjana Pajković, koja je postala poznata po eksplicitnim snimcima, priznala je da je gledala initmni video voditelja Milana Miloševića.
Radomir Taki Marinković, otac učesnice rijalitija Maje Marinković, žestoko je udario na Staniju Dobrojević, nakon što je starleta, po ulasku u Elitu, brutalno zaratila sa njegovom ćerkom.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar