• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: RTS

04.05.2020

10:24

AKO VAM STIGNE POZIV ZA TESTIRANJE, EVO ŠTA TREBA DA URADITE! Bira se 7.000 porodica, iz Beograda 1.600, evo i kako! (VIDEO)

Vesti

AKO VAM STIGNE POZIV ZA TESTIRANJE, EVO ŠTA TREBA DA URADITE! Bira se 7.000 porodica, iz Beograda 1.600, evo i kako! (VIDEO)

Podeli vest

Danas počinje studija koja ima za cilj da ispita kolektivni imunitet građana na koronavirus, ali i procenat asimptomatskih slučajeva u populaciji. U studiji će učestvovati 17.000 građana, što je oko 7.000 domaćinstava. Može biti pozvano bilo koje domaćinstvo u Srbiji, a evo šta treba da znate ukoliko baš vas pozovu.

Prof. dr Tatjana Pekmezović, rukovodilac seroepidemiološke studije, rekla je za RTS da će danas početi realizacija uvodne faze studije, a nakon toga i prva testiranja krajem nedelje.

Kako kaže, učestvovaće oko 7.000 domaćinstava, a u Beogradu će biti ispitano oko 1.600 domaćinstava.

Ukupno će u Srbiji biti ispitano oko 17.000 građana.

"Nikako nismo birali po zaraženosti porodica. Istraživanje se odvija na slučajnom uzorku populacije, to smo pažljivo proučili, veliku pomoć su nam pružili statističari Republičkog zavoda za statistiku, to je prost slučajan uzorak populacije. Uzorak je biran sistematski. To znači da svako domaćinstvo u Srbiji ima podjednaku šansu da bude pozvano da učestvuje u studiji", napominje Pekmezovićeva.

Nekoliko koraka procedure 

Neće se ići direktno u domaćinstva, već će građani popunjavati upitnik u regionalnim zavodima za javno zdravlje.

Lekari u zavodima pozivaće domaćinstva, objasniti im značaj studije i pozvati ih da učestvuju.

Biće testirani uzorci građana stariji od sedam godina.

"Ukoliko porodica bude pozvana, dobiće svoj termin u zavodima za javno zdravlje. Tamo će najpre potpisati pristanak, dati saglasnost za učešće u studiji. Popuniće tri upitnika i uzeće im se od 6 do 10 mililitara krvi, koja se tu u zavodu centrifugirana, izdvaja se serum od pune krve i biće transportovana u INEP", navodi Pekmezovićeva.

Ukazuje da je trajanje imuniteta na koronavirus nepoznato, te jedino ima smisla, kaže, da se ovakve studije ponavljaju na istim ispitanicima kako bi se pratila dinamika antitela na nivou cele populacije. 

Koordinaciju aktivnosti na terenu vršite Institut za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut". 

Foto: Tanjug

Ciljevi studije 

Cilj je, kako kaže Pekmezovićeva, proučiti asimptomatske slučajeve, lance transmisije u porodicama ali i percepciju od rizika bolesti u populaciji.

Na osnovu toga, biće fomirane mere ako se virus ponovo javi.

Dekan Medicinskog fakulteta prof. dr Nebojša Lalić navodi da je cilj i definisati koje su to osetljive populacije na ovaj virus i koji su faktori rizika koji su doprineli lošem ishodu.

Lalić ukazuje da će studijom biti omogućeno da se bolje definišu molekulske karakteristike virusa jer iz toga proizilaze mogućnosti terapije.

Ukazuje da je važno da građani shvate da učestvovanjem doprinose da se eventualni novi nalet epidemije dočeka spremno. 

"Nema posebnih dužnosti koje učesnici u studiji imaju, a upitnik neće sadržati nezgodna pitanja", napominje Lalić.

Foto: Tanjug

Od ponedeljka moguće ispitivanje uzoraka 

U Institut za primenu nuklearne energije do kraja nedelje stići će oko 100 ELIZA kompletova, što je dovoljno da se ispita od 5.000 do 8.000 uzoraka.

Prvi uzorci mogu da budu primljeni od narednog ponedeljka, rekla je za RTS dr Marija Gnjatović.

INEP radi na razvoju testa, a dr Marija Gnjatović očekuje da će prototip testa biti napravljen za mesec dana. Nakon toga može se krenuti u proizvodnju testa.

Kapacitet proizvodnje INEP-a je 3.000 ELIZA testova mesečno, što je dovoljno za 135.000 uzoraka. 

Uz povećanje kapaciteta, moguće je da se zadovolje potrebe domaćeg, ali i tržišta u regionu. 

Rukovodilac studije prof. Tatjana Pekmezović pozvla je građane da učestvuju u studiji i saznaju serološki status porodice. 



Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
Ske

pre 4 godine

Evo sta treba da uradite ako Vam stigne poziv. Pozovite se na clan 25 Ustava Republike Srbije i ljubazno im se zahvalite. Nepovredivost fizičkog i psihičkog integriteta Član 25 Fizički i psihički integritet je nepovrediv. Niko ne može biti izložen mučenju, nečovečnom ili ponižavajućem postupanju ili kažnjavanju, niti podvrgnut medicinskim ili naučnim ogledima bez svog slobodno datog pristanka.

Sladjana

pre 4 godine

Kakvo mučenje, ponižavanja? O čemu govorite? Ovo testiranje je potrebno radi zdravlja i sigurnosti celog naroda. Onih 1500 su se sami prijavili za testiranje vakcina, da bi pomogli ostatku sveta, a o čemu vi? Ili je to podbunjivanje ionako zbunjeno i uplašeno naroda? Sramota!!!!

paki

pre 4 godine

Ako te pozovu, slobodno idi, ja neću. Dosta sam pomagao ovoj državi ne tražeći ništa za uzvrat. Sada je red na vas

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set