U poslednjih godinu i po dana u Srbiji Tužilaštvo za organizovani kriminal je u dva odvojena postupka, procesuiralo 12 osoba - pripadnika kriminalnih grupa koje su izrađivale lažne PCR testove, pokazuju podaci tužilaštva
Šest pripadnika organizovane kriminalne grupe uhapšeno je 16. avgusta 2020. i kod njih je nađeno 16 falsifikovanih PCR testova. Svi oni su pravosnažno osuđeni. Drugih šest osoba privedeno je u aprilu prošle godine, a epilog ovog hapšenja je pet pravosnažnih presuda zbog faslifikovanja i prodaje lažnih PCR testova.
Kazne za ovo delo se, prema zakonu, kreću u rasponu od tri meseca do osam godina zatvora, u zavisnosti od toga da li je reč o organizatoru ili saradniku.
Od početka pandemije, sa ograničavanjem kretanja ljudi i uslovljavanjem ulazaka u veliki broj država uz negativni PCR test, sve je više zloupotreba ovog dokumenta i lažnih negativnih testova koji se prodaju i na internetu. U našoj zemlji zabeleženo je nekoliko policijskih akcija hapšenja osoba koje su krivotvorile ovaj dokument.
Foto: Pixabay
Prodaja lažnih PCR testova na internetu raste
Prema podacima policije, tržište prodaje falsifikovanih PCR testova na internetu u Srbiji raste. Otkriveni su i slučajevi da su trgovci ovim lažnim dokumentima čak falsifikovali i adrese državnih institucija. Naime, adresa sa koje oni šalju test svojim klijentima na prvi pogled slična je originalnoj. Razlika je samo u crtici.
Lažna adresa koju su falsifikatori napravili za potrebe prevare glasi obaveštenja@euprava-gov.rs, dok je zvanična obaveštenja@euprava.gov.rs. Falsifikatori od klijenata traže lične podatke i mejl adresu na koju bi poslali test, kao i datum za kada je dokument potreban.
Posle dokaza o uplaćenih oko 30 evra, falsifikatori klijentu šalju lažni nalaz. Lažna potvrda je na prvi pogled identična onoj koja se dobija od Instituta za javno zdravlje Srbije "Batut" i na kojoj se takođe nalazi kod za skeniranje. Ali, na falsifikatu ovaj kod vodi na lažnu stranicu RFZO koja obaveštava da je reč navodno o validnom testu. Jedini originalni PCR testovi dobijaju se u državnim ustanovama koje su akreditovane za tu namenu.
Lažni PCR testovi "popularni" širom sveta
Lažni PCR testovi postali su "popularni" ne samo u našoj zemlji već i na celom Balkanu, ali i u svetu. Granična policija Bosne i Hercegovine saopštila je da je od septembra 2020. do 31. marta 2021. tokom obavljanja provera otkrila više od 80 lažnih testova. Najviše falsifikata našli su kod državljana Turske, Kine, Severne Makedonije, Nemačke i Slovenije. Makedonska policija je za samo nekoliko meseci ove godine otkrila oko 50 lažnih PCR testova na graničnim prelazima prema Bugarskoj i Srbiji.
Tri državljana naše zemlje uhapšena su pre nedelju dana na graničnom prelazu Tabanovce zbog sumnje da poseduju falsifikovane PCR testove na virus korona, saopštila je policija Severne Makedonije. Srpski državljani S. U. (50), S. Š. (55) i M. J. (35) privedeni su na prelazu Tabanovce između Srbije i Severne Makedonije i predati su policiji u Kumanovu.
Za ulazak u Severnu Makedoniju, kao i za izlazak iz te zemlje, neophodan je sertifikat o vakcinaciji, PCR ili brzi test na virus korona ili potvrda o nedavno preležanoj bolesti kovid 19.
Takozvana Kosovska policija zabeležila je 17. septembra na prelazu Brnjak pokušaj prelaska dvojice muškaraca koji su falsifikovane testove nabavili u kafani. Policija je tokom redovne kontrole dokumenata na ovom prelazu, zatražila negativne nalaze PCR testova od dvojice muškaraca. Putnici su ih priložili, a policija je odmah posumnjala da su dokumenti falsifikovani. Njih dvojica su potom, tokom ispitivanja priznali da su lažne kovid testove nabavili u kafani u Novom Pazaru.
U Beogradu će od danas biti pojačana kontrola poštovanja mera za borbu protiv koronavirusa u vozilima javnog gradskog prevoza, najavio je načelnik Komunalne milicije Ivan Divac i dodao da će u narednom periodu, ukoliko bude potrebno, u kontroli biti angažovani i komunalni milicionari u civilu
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
U Beogradu će od danas biti pojačana kontrola poštovanja mera za borbu protiv koronavirusa u vozilima javnog gradskog prevoza, najavio je načelnik Komunalne milicije Ivan Divac i dodao da će u narednom periodu, ukoliko bude potrebno, u kontroli biti angažovani i komunalni milicionari u civilu
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić danas je posetio kompaniju sportske opreme "Sportex" u Arilju, gde je obišao pogone i razgovarao sa zaposlenima i vlasnikom firme Draganom Simovićem.
Mateja Nikolić, glavni blokader na Pravnom fakultetu u Nišu, kog protivnici blokaderi iz Niša zovu "gej nasilnik", pohvalio se da letuje ni manje ni više nego u Albaniji.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je meštanima Zeoke da ne brinu zbog obećanja o izgradnji rzavske vode i puta, ističući da će lično preuzeti odgovornost za realizaciju projekta.
Porodična kuća mladića koji se nalazi na izdržavanju zatvorske kazne, u jednom selu kod Obrenovca, našla se na meti nepoznatih napadača koji su oko 2 sata iza ponoći na objekat bacili topovski udar.
Likvidacije izvršene snajperskim naoružanjem u Srbiji i regionu predstavljaju potpis profesionalaca i najčešće su povezane sa obračunima visokopozicioniranih članova organizovanih kriminalnih klanova.
Uprava policije, u saradnji sa Državnim tužilaštvom, proverava više od 50 stranih državljana, među kojima su dominantno državljani Ukrajine, kao i Moldavije i Slovačke, a koji su juče zatečeni u jednoj većoj kući u podgoričkom naselju Mareza, gde je pronađena i veća količina sofisticirane digitalne opreme, uređaja i novca.
Iz američkog vojnog helikoptera pucano je na kormilo broda pod panamskom zastavom nakon što je posada ignorisala upozorenja, objavio je „Volstrit džurnal“.
Perete kosu uveče i budite se sa spljoštenom, naelektrisanom frizurom koja se već do podneva masti? Možda problem nije u šamponu ni u tvrdoj vodi, već u tome kada perete kosu.
Prošle godine, Xiaomi 17 Pro i Xiaomi 17 Pro Max su lansirani u Kini i nikada nisu stigli van domaćeg tržišta kompanije, međutim, prema novom izveštaju, situacija će se promeniti ove godine.
Bivša rijaliti učesnica Ava Karabatić oglasila se na svom Instagram profilu, nakon što je juče, kako tvrdi, pretrpela nasilje od strane svog verenika i otkrila svoje dalje planove.
Tajna savršenog tena Jelena Karleuše tokom letnjih dana krije se u jednom triku - ona bira fluoroscentne kupaće kostime, a mi smo za vas izabrali njene najjače modele i top izdanja.
Influencerka Ivana Slipčević, poznatija kao Tačkasta Mara, ponovo je uspela da usija društvene mreže serijom fotografija koje su za kratko vreme izazvale lavinu reakcija.
Pevačica Zorana Pavić svojevremeno je prošla kroz jedan od najtežih perioda u životu, kada se, vođena željom da publici priredi veliki koncert, zadužila do te mere da je upala u ozbiljne finansijske probleme.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.