NEMA POSLEDICA OD VAKCINE, SAMO ZAŠTITA Bolje je vakcinisati milion dece nego jedno da...
Podeli vest
Epidemiološka situacija u Izraelu je trenutno takva da 52 odsto zaraženih čine deca mlađa od 11 godine. Zbog toga je od ponedeljka odobrena vakcinacija Fajzerovom vakcinom mališana uzrasta od pet do 11 godina u toj zemlji. Do sada se pokazalo da se epidemiološka situacija iz Izraela često "preslikava" i kod nas pa se postavlja pitanje da li će kroz par meseci u Srbiji na udaru biti upravo najmlađi, kako je sada slučaj u Izraelu
Četvrti talas infekcija koji je pogodio Izrael u junu počeo je da jenjava u septembru. Ali tokom protekle dve nedelje R broj, ili stopa reprodukcije virusa, koja je dva meseca ostala ispod jedan, počela je da se penje i sada je prešla taj prag, što ukazuje da bi se virus ponovo mogao eksponencijalno širiti.
Dugačkom nizu simptoma korona virusa pridružio se još jedan - takozvano kovid-uvo. Naime, nakon što su stručnjaci utvrdili da zaraženi ovim virusom ili oni koji su ga čak i preležali mogu da pate od kovid prstiju ili kovid ruke, sve je više informacija da kod obolelih može doći i do problema sa ušima, piše "IFL Science"
24.11.2021
10:23
Dnevni slučajevi su takođe porasli u poslednjih nekoliko dana, sa polovinom potvrđenih infekcija (precizno 52 odsto) trenutno među decom od 11 godina i mlađom.
Izraelska populacija od 9,4 miliona je relativno mlada, sa oko 1,2 miliona dece u starosnoj grupi od 5 do 11 godina. Prema podacima ministarstva zdravlja, ta grupa je do novembra činila više od trećine novih slučajeva. Naučnici i zvaničnici sumnjaju da zemlja može dostići "imunitet stada" ako deca nisu vakcinisana, takođe kažu da je vakcinacija mlađe dece prvenstveno namenjena zaštiti njihovog zdravlja, a ne samo zaustavljanju prenošenja virusa.
Prošle nedelje su naglasili da iako se COVID-19 retko manifestuje težim oblikom među malom decom i da mnoga ne pokazuju uopšte simptome, on može da nosi rizike na duži rok. Izraelsko ministarstvo zdravlja procenjuje da će jedno od 3.500 dece zaražene korona virusom kasnije razviti multisistemski inflamatorni sindrom kod dece (MIS-C) u kome se upale delovi tela, uključujući srce, pluća, bubrege, mozak, kožu i gastrointestinalne organe. Većina dece koja pate od ovog stanja zahtevaju intenzivnu negu i 1-2% umre.
Stručnjaci su takođe primetili rizik od dugotrajnih simptoma, kao što su poremećaj sna, bol u mišićima, gubitak mirisa i ukusa, glavobolja i kašalj, poznatiji kao "dugi Covid". Istraživanje koje je sprovelo ministarstvo zdravlja na više od 13.000 dece pokazalo je da je oko 11% patilo od dugotrajnih simptoma, sa oko 1,8% do 4,6%, u zavisnosti od njihovog uzrasta, koji su i dalje imali simptome šest meseci nakon što su se razboleli.
Iskustvo je pokazalo da izraelski tok epidemije kao i uvođenja mera ide bar dva ili tri meseca "ispred" nas. Ovo se najbolje videlo na primeru treće doze vakcina protiv kovida. Davanje buster doze u Izraelu počelo je još letos, a kod nas krajem avgusta.
Najmlađi na udaru korone!
Iako kod nas broj zaraženih iz nedelje u nedelju opada, vakcinacija objektivno gledano nije još na zadovoljavajućem nivou. Sa nešto više od 50 odsto imunizovanog stanovništva, daleko smo od kolektivnog imuniteta, kažu stručnjaci. Ova statistika je još lošija kada se na papir stave i procenat vakcinisane dece od 12 do 18 godina. Zbog svih ovih razloga, veoma je moguće da sledeći na udaru korone budu baš najmlađi.
Da je situacija generalno nestabilna, ne samo kada su deca u pitanju kratko i jasno je poručio dr Radmilo Janković, zamenik direktora Kliničkog centra u Nišu.
- Mi ne možemo ni starije da vakcinišemo, a imamo dilemu oko dece - rekao je dr Janković.
Sa dr Jankovićem je u potpunosti saglasan dr Tomislav Radulović, epidemiolog u penziji.
- Mi ne vakcinišemo dovoljno ni starijih od 18 godina, a kamoli dece. Kada je počela pandemije vrlo retko se zaraza pojavljivala kod najmlađih, najviše se pričalo o najstarijim. Potom je najviše zaraženih bilo među onim srednjih godina tako da su sada na redu oni najmlađi. To kao prvo, kao drugo ne bi me uopšte čudilo da se i kod nas odobri vakcinacija dece mlađe od 11 godina. I kao treća stvar, neka deca imaju veoma ozbiljne zdravstvene komplikacije izazvane koronom. Budu na respiratorima. Povremeno dobijemo vest da je neko dete, nažalost i preminulo. Juče je umrla beba! Prema tome, bolje je vakcinisati milion dece nego jedno da ode. Od vakcina vam neće biti ništa. Od vakcine neće imati nikakvih posledica, osim zaštite. Pogotovo mladi. A ako obolitete, možete samo da čekate kakvu ćete kliničku sliku imati i vrlo verovatno ćete osećati neke posledice i nakon preležane bolesti - zaključuje dr Radulović.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Dugačkom nizu simptoma korona virusa pridružio se još jedan - takozvano kovid-uvo. Naime, nakon što su stručnjaci utvrdili da zaraženi ovim virusom ili oni koji su ga čak i preležali mogu da pate od kovid prstiju ili kovid ruke, sve je više informacija da kod obolelih može doći i do problema sa ušima, piše "IFL Science"
Napredujući severno od Ugljedara "moćna ruska 20. motostreljačka divizija koja broji oko 10.000 vojnika" napada položaje ukrajinske 79. vazdušno-jurišne brigade sa "oko 2.000 ljudi", računajući na brojčanu prednost kako bi "smrvila" ukrajinske trupe, piše "Forbs".
Pod predsetničtvom Volodimira Zelenskog ne treba očekivati mirno rešenje sukoba u Ukrajini, ali ako Donald Tramp dođe na vlast u SAD, započeće potraga za zamenom za lidera kijevskog režima kako bi se otpočeli pregovori. Takvo mišljenje izneo je bivši analitičar CIA Lari Džonson u intervjuu za YouTube kanal Judging Freedom.
Jedan od predvodnika zloupotrebe tragedije u Novom Sadu, kada je u padu nastrešnice poginulo 14 ljudi, upravo je osoba koja tvrdi da su Srbi u Srebrenici počinili genocid, a koja se, takođe, sprda sa zloočinačkom akcijom "Oluja" u kojoj je proterano i ubijeno oko 250.000 Srba, đilasovka Mila Pajić.
Haos u Novom Sadu u režiji opozicije je počeo. Nakon što su pocepali srpsku trobojku, maltretiraliženu sa decoom u kolima, na red je došlo sudstvo. Demonstanti u Novom Sadu prosuli su farbu na staklo Prekršajnog apelacionog suda.
Gosti specijalnog programa Informer TV povodom izbora u SAD, bili su Ivan Miletić sa Instituta za javnu diplomatiju i dr Aleksandar Lukić sa Instituta za političke studije.
Ekskluzivno na Informer TV-u, Andrea Veskov je intervjuisala Rika Elmorea, oficirom vazdušne odbrane SAD-a, koji je bio svedok potresnih trenutaka tokom atentata na Donalda Trampa 13. jula.
Član Glavnog odbora Srpske napredne stranke Zoran Babić govorio je u Info jutru o još jednom pokušaju opozicije da iskoriste tragediju koja je Srbiju pogodila. I dok Srbija jeca, opozicija lešinari.
Tokom Specijalnog programa Informer TV povodom izbora u SAD, gosti stručnjak za strategijski menadžment Mihajlo Rabrenović i urednik informative Pink.rs Predrag Jeremić, razgovarali su o predstojećim izborima i o predsedničkim kandidatima.
Milorad Ulemek Legija (56), osuđen na 40 godina zbog ubistva premijera Zorana Đinđića, zatražio je od suda da bude pušten na uslovnu slobodu, saznaje ekskluzivno Informer.
Pripadnici MUP-a uhapsili su u Kragujevcu S. T. (1987), R. M. (1990) i S. M. B. (1992) zbog postojanja osnova sumnje da su, od kraja maja do 20. septembra ove godine, izvršili krivično delo trgovina ljudima.
Saobraćajna policija zaustavila je vozilo "porše kajen" koje se na teritoriji Sombora kretalo brzinom od 198,6 kilometara na čas, na državnom putu gde je ograničenje brzine 80 kilometara na čas.
Policija je u Inđiji, u Ulici vojvode Stepe, otkrila leš muškarca (66), koji je imao vidne povrede izazvane tupim predmetom. Komšije ubijenog su se oglasile za Informer povodom tog tragičnog događaja.
Fudbaleri Crvene zvezde sutra dočekuju Barselonu (RTS 1, Arena 1 premijum 21.00) u 4. kolu Lige šampiona, pa se tim povodom medijima obratio trener Vladan Milojević.
Trener košarkaša Partizana Željko Obradović totalno je izgubio živce u jednom trenutku tokom jučerašnje utakmice protiv FMP-a u ABA ligi, pa je ljutito vikao na svog košarkaša tokom jednog tajm-auta!
Rusija odbacuje tvrdnje američkih obaveštajnih agencija o navodnom mešanju u izbore u SAD i širenju laži o njima, izjavila je danas portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova.
FBI je opovrgao autentičnost dva video-snimka koja su nedavno počela da kruže internetom i u kojima se tvrdi da agencija navodno izdaje upozorenja o terorističkim pretnjama na biračkim mestima, kao i lažne podatke o glasanju zatvorenika u ključnim državama.
Izrael strahuje da bi moglo doći do nereda ako Kamala Haris ili Donald Tramp pobede sa dovoljno malom razlikom koja bi dozvolila "drugoj strani" da se takođe proglasi pobednikom!
Sinoć, u ponedeljak, 4. novembra, Laura Pausini zapalila je binu londonskog O2 Shepherd's Bush Empire sa prvim od dva rasprodata koncerta, čime je još jednom potvrdila svoj status zvezde svetske muzičke scene! Domaća publika imaće priliku da najnagrađivaniju italijansku kantautorku vidi u Beogradskoj areni 18. decembra u okviru njene Winter 2024 turneje.
Nakit za sezonu jesen/zima karakteriše maksimalizam, od krupnih srebrnih komada do šarenih privezaka i narukvica, sve u stilu koji ne poznaje izvinjenja.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.