• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: B.S

03.02.2022

21:02

ŠOK CENE DRMAJU SVET, ALI I SRBIJU! Litar dizela do marta koštaće neverovatnih 200 dinara?!

facebook.com

Vesti

ŠOK CENE DRMAJU SVET, ALI I SRBIJU! Litar dizela do marta koštaće neverovatnih 200 dinara?!

Podeli vest

Domaći uvoznici kažu da do skoka cena goriva u Srbiji neće doći jedino ukoliko se situacija sa Ukrajinom brzo reši, što je malo verovatno

Litar dizela na pumpama u Srbiji mogao bi već od marta da košta čak 200 dinara! Do ovoga bi mogle da dovedu visoke cene nafte na svetskom tržištu usled pandemije koronavirusa i aktuelne krize u Ukrajini. 

Ovo su zabrinjavajuće prognoze domaćih uvoznika naftnih derivata.

Mir spušta cene

Naši sagovornici napominju da do novog skoka cena neće doći samo ako se situacija sa Ukrajinom brzo reši, a to je malo verovatno.

- Danas u Srbiji litar benzina košta oko 170 dinara, deset dinara više nego u julu prošle godine. Litar dizela ide i do 180 dinara, što je čak 20 dinara više nego pre pola godine. Bilo je nekih prognoza da će cena na berzama već krajem prošle godine porasti do 100 dolara za barel, ali to se nije desilo. Sada se ona na berzama kreće oko 90 dolara - objašnjava trenutnu situaciju vlasnik 'Nafte a. d.' Nebojša Atanacković. Prema njegovim rečima, cene na našim pumpama rastu već duže vreme i taj trend će, nažalost, morati da se nastavi.

Hrana poskupljuje, Rusi zabranili izvoz đubriva!

Rusija je od juče na dva meseca potpuno zabranila izvoz amonijum-nitrata, od koga se proizvodi veštačko đubrivo. Ako se zna da ova zemlja podmiruje 62 odsto svetskih potreba, jasno je da će ovo izazvati velike probleme. 

Amonijum-nitrat je industrijska hemikalija koja se uz prirodni gas koristi za proizvodnju đubriva neophodnog za gajenje biljaka.

Stručnjak za agrar Milan Prostran kaže da se trenutno u svetu svašta loše i zabrinjavajuće dešava.

- Rusi verovatno žele da zadrže sve zalihe mineralnog đubriva za sebe i da imaju punu kontrolu nad proizvodnjom hrane za svoje potrebe. S druge strane, zemlje koje nemaju gas i nemaju fabrike đubriva biće u velikom problemu da obezbede dovoljno hrane. A sve će to znatno dići cene - objašnjava Prostran.

- U vreme pandemije cena barela na svetskim tržištima najpre je padala, a onda dramatično rasla. Sada imamo krizu oko Ukrajine i Rusije i cena 'crnog zlata' je opet u  porastu. Na skokove nafte najviše utiču svetske promene, a to se sve odražava i na naše tržište. Naše cene zavise od svetskih. Ukoliko brzo dođe do mirnog rešenja krize u Ukrajini, sve će biti bolje. Ali ako se to ne desi, moguće je da već za mesec dana imamo cenu dizela i do 200 dinara za litar. Takođe, u narednom periodu država treba da uskladi akcize sa visinom inflacije iz prošle godine i to će biti rast cene od šest do sedam odsto... - navodi Atanacković.

Berze diktiraju

Generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije Tomislav Mićović kaže da je jako nezahvalno prognozirati kretanje cena.

- Kada bih govorio o poskupljenju, to bi podrazumevalo da tačno znam kako će se kretati cena nafte na berzi i kakav će uticaj na cenu imati brojni tržišni pokazatelji. A mnoge ekspertske procene su se u poslednjih godinu dana pokazale kao potpuno pogrešne... Potrošači, medutim, treba da budu svesni da će se promene na globalnom nivou odraziti i na srpsko tržište nafte i derivata nafte. To znači da, kada cene idu naviše u svetu, idu i kod nas, i obrnuto - objašnjava Mićović.

Foto: Promo

Kretanje cena goriva godina benzin dizel

2015. 138 144
2018. 149 159
2019. 155 164

januar 2020. 153,9 163,9

mart 2020. 145,9 156,9

april 2020. 131,9 142,4

jul 2020. 131 139

novembar 2020. 132,7 138,9

mart 2021. 134 140

maj 2021. 150 157

jul 2021. 156 160

septembar 2021. 158 162

decembar 2021. 165 173

januar 2021. 167 179

februar 2021. 170 179,9

* cene su u dinarima za litar

Bonus video:

 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
Makili

pre 2 godine

Hvala Bogu! Daj Boze da bude i skuplje. Podavise nas ovi automobili. Ja u centru crkavam od izduvnih gasova.

Politika

TV

Tenzije u Bosni i Hercegovini: Mile Bosnić o odlukama Kristijana Šmita i potencijalnoj krizi Republike Srpske
"Bosanski lonac" pred pucanjem?!

Tenzije u Bosni i Hercegovini: Mile Bosnić o odlukama Kristijana Šmita i potencijalnoj krizi Republike Srpske

Gost "Info jutra" na Informer televiziji bio je predsednik udruženja Krajišnika Mile Bosnić koji je govorio o spletu velikih tenzija sa izvorištem u odlukama Kristijana Šmita, visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini kojeg Banjaluka ne priznaje, a koje su išle direktno na štetu Republike Srpske uoči presude protiv lidera Republike Srpske Milorada Dodika i o tretnjama da se ovaj splet okolsnosti izrodi u najveću krizu od potpisivanja Dejtonskog sporazuma, a samu Srpsku dovede na korak od proglašenja samostalnosti.

23.12.2024

10:51

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set