• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer.rs/011info

23.02.2022

18:46

MISTERIJA NOVOG BEOGRADA! Ko je numerisao blokove i gde je nestao broj 27?

Vesti

MISTERIJA NOVOG BEOGRADA! Ko je numerisao blokove i gde je nestao broj 27?

Podeli vest

Mnogi ne znaju na koji način su numerisani blokovi na Novom Beogradu

Gde leži veza između Bloka 50 i onog označenog cifrom 6, i zašto su jedan pored drugog? Otkud 44 i 45 naspram 70 i 71, gde je nestao Blok 27 i ko ih je uopšte nazvao blokovima? 

Mnogi se došljak u "grad svetla, sunca i budućnosti", kako je nekada nazivan Novi Beograd, neiskusno koračajući bez mape nekadašnjom močvarom, pošteno namučio tražeći pravu adresu.

Legenda kaže da su mnogi, ne želeći da traže put nazad i nastave agoniju tumačenja brojeva blokova, odlučili da tu i ostanu i započnu novi život.

Grad u gradu

A sve je počelo davne 1948. Optimizam posleratnog Beograda bodrio je duh 33.000 omladinaca u radnim brigadama, a njihova leđa, znoj i drugarstvo podigli su, uz prekide nastale zbog ekonomskih problema, ovaj "grad u gradu".

Pre toga Novi Beograd je bio močvara koju je Sava često plavila. Uz samu obalu, na potezu od današnjeg Sava centra, do Brankovog mosta nalazilo se "divlje" naselje. S druge strane, na rubu Zemuna oko sadašnjeg hotela Jugoslavija, bilo je nešto kuća, na koje se nadovezivalo Novo naselje (stari aerodom) u blizini Bežanije i selo Bežanija. Sve zajedno, tu je živelo oko 2.500 duša.

Kroz tadašnji rit prolazili su samo put do Zemuna i pruga koju su još 1884. godine izgradili Austrijanci, piše 011info.

A onda se promenilo sve. Mladi proleteri su, ne štedeći sebe, neumorno radili i na kraju od Svinjske plaža načinili današnje "Blokove".

Foto: Aleksandar Jovanović Cile

Numeracija

Imenovanje je započeo sa Blokom 1 danas popularnom Fontanom. Praksa imenovanja pratila je logičan sled i svaki naredni blok dobijao je cifru više sve do broja 8. I tu kreće čitava zavrzlama.

Kako je išla dalja numeracija, nije poznato sa sigurnošću. Čak i oni koji su učestvovali u celoj priči od početka, u sećanju nisu zadržali tačno koja je logika primenjivana prilikom dodele brojeva.

Tako su nastali različiti zaključci i teorije koje su nastale kao mešavina želja, činjenica i mašte.

Nedostaje blok 27

- Jednocifreni blokovi su najstariji.

- Brojevi blokova su sve veći kako se kreće ka Zemunu.

- Na Tošin bunar izbija Blok 4.

- Paviljoni su 7 i 8, Retenzija Blok 9.

- Od Starog merkatora ka Ušću počinju dvocifreni brojevi: 11, 12, pa 10, zatim 13, 14, 15, 16.

- Staro sajmište su Blokovi 17 i 18, Sava centar je u Bloku 19, a preko puta su: 21, 22, 23... redom do 32 (nedostaje blok 27).

- Blok 31 je tačno preko puta Opštine, a zatim se ka Tošinom bunaru uz jednocifrene dalje, bez nekog jasnog reda, ređaju: 33, 34 i 37, 38. Preko pruge su Blokovi 41, 42, 43...

- Na Bežanijskoj kosi su 57 i 57A, a nekadašnja Svinjska plaža isparcelisana je redom: 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68. Međutim, tu "uskače” i 58, a onda kreću: 70A, 70, pa najednom 44 i 45, a zatim 71 i 72.

Prava istina o brojevima 

Bivši profesor Saobraćajnog fakulteta dr Vladeta Čolić svojevremeno je pripovedao kako je Novi Beograd, pre početka izgradnje, bio nasipan peskom iz Dunava. Pesak je izvlačen pored Velikog ratnog ostrva, a zatim prebacivan ka levoj obali Save gde su zatrpavane baruštine.

Čolić je 1969. godine radio kao jedan od vodećih projektanata u PIM-u (brodarsko preduzeće "Ivan Milutinović"). U to vreme nasipanje je već bilo u toku, a kasete ili blokovi, odakle se ime zadržalo do danas, već su bili označeni brojevima od strane inženjera.

Kako je naveo, manji brojevi su bili kod priobalnih delova od kojih je nasipanje počelo, dok su veći brojevi dodeljivani kasnije, kako se napredovalo sa posipanjem peska.

Foto: Zoran Sinko

Pravu istinu i logiku koja stoji iza naziva novobeogradskih blokova nije mogao da rasvetli u potpunosti ni Jovan Mišković, koautor Regulacionog plana Novog Beograda s početka šezdesetih, koji je blokove i krstio.

Kako je svojevremeno naveo, "radilo se tako da se urbanisti i ljudi na terenu bolje razumeju". Brojevi su se često dodavali i preskakali, kako je ispričao, jer se teritorija Novog Beograda naknadno širilia. Mišković je sa svojim kolegom Milutinom Glavičkim tušem pisao brojeve na kopiji plana. Urbanisti nisu imali pravo da daju imena ulicama i blokovima, pa su se služili brojevima koji su se zadržali i danas.

Inače, Mišković i Glavički su samo nastavljači tradicije u numeraciji koju je, s kraja pedesetih godina prošlog veka, započeo arhitekta Branko Petričić, projektant prvog novobeogradskog bloka.

Bonus video:

 

 

 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
TADIJA ZEMUN

pre 2 godine

to su komunisti nazvali NBG,a to je ZEMUNSKI atar,znaci novi ZEMUN......

sledeća vest

Politika

Vučić o izjavi Vladimira Đukanovića - "Deca su vlasništvo države!" Odmah sam mu to zamerio, ali on je čovek koji se bori i kao takav greši!
Politika

Vučić o izjavi Vladimira Đukanovića - "Deca su vlasništvo države!" Odmah sam mu to zamerio, ali on je čovek koji se bori i kao takav greši!

Predsednik Aleksandar Vučić otvara novih 30 kilometara velelepnog autoputa od Koševa do Vrnjačke Banje, tom prilikom se dotakao reči člana predsedništva Srpske napredne stranke (SNS) Vladimira Đukanovića o tome da su deca "vlasništvo države", on je rekao da pretpostavlja da je Đukanović napravio veliku grešku i rekao da ko se bori taj i greši.

22.12.2024

13:33

TV

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set