• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer/Euronews Srbija

02.04.2022

21:32

ZABORAVILI SMO DA ŽVAĆEMO HRANU! ŠTA I KAKO TREBA JESTI DA BI IZBEGLI GOJAZNOST? Evo, praktičnih SAVETA...

youtube

Vesti

ZABORAVILI SMO DA ŽVAĆEMO HRANU! ŠTA I KAKO TREBA JESTI DA BI IZBEGLI GOJAZNOST? Evo, praktičnih SAVETA...

Podeli vest

Posebno zabrinjava procena objavljena u Svetskom atlasu gojaznosti da će dva miliona odraslih stanovnika Srbije ili 28 odsto i oko 18 odsto dece biti gojazno do 2030. godine. To znači da će gojazna biti svaka treća odrasla osoba i svako peto dete

Svaka peta osoba u Srbiji je gojazna, a skoro svaka treća ima problem sa viškom kilograma. Gojaznost je u celom svetu poprimila oblik epidemije. Mnogi smatraju da je u pitanju samo estetski problem, dok lekari ukazuju da je reč o ozbiljnom oboljenju.

Pandemija virusa korona pokazala je koliko je gojaznost opasna, jer su osobe sa prekomernom težinom bile u većem riziku da razviju težu formu kovida 19, pa čak i smrtni ishod.

Nutricionista Milka Raičević kaže da slike koje su nam stizale iz Amerike, o gojaznim ljudima isped kioska brze hrane sada gledamo i u Srbiji.

- Kovid nas je opametio, dao nam je jasne statističke pokazatelje da su gojazni u epidemiji bili posebno ugroženi, imali teške, jezive kliničke slike. Gojaznost je bolest - kaže za Euronews Srbija Raičević.

 

Foto: amazonskooko.rs

Gojaznost je opasna

 

Više je gojaznih muškaraca

 

Velika studiја "Istrаživаnjе zdrаvljа stаnоvništvа Srbiје" koju je radio Institut za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut" pokazala je da je u Srbiji gojazno 20,8 odsto stanovika starijih od 15 godina i predgojazno 36,3 odsto. Gledano po polu predgojazno je 43,4 odsto muškaraca i 29,9 odsto žena, dok je gojazno 21,7 odsto muškaraca i 20 odsto žena.

 

 

Prevencija

Kao i svaku drugu bolest i gojaznost treba lečiti. Takođe, važna je i prevencija koja podrazumeva zdrave stilove života - pravilna ishrana, fizička aktivnost. Raičević ukauje da je prekomerna težina preduslov za nastanak drugih bolesti - bolesti srca i krvnih sudova, šećerna bolest, pa čak i karcinom.

- Najgore je što smo mi zaboravili da žvaćemo hranu. Ako se hrana dovoljno žvaće natopi se pljuvačkom, a enzim pomaže u varenju. Ne unosimo dovoljno sirove hrane, ne unosimo dovoljno vlakana - navodi Raičević.

Podseća da je važno unositi voće i povrće podneblja gde osoba živi, da zdrava ishrana podrazumeva pet voćki dnevno koje mnogi zaboravljaju.

- Važno je voće i povrće sa ovog podneblja. To smo zaboravili. Dulek više niko ne kupuje, svi kupuju banane. Deci ne pravimo zdrave obroke koje će nositi u školu, već dajemo novac za užinu, a to znači odlazak u pekaru ili kioske brze hrane - kaže Raičević.

Foto: Shutterstock

Važno je jesti voće i povrće sa našeg podneblja

 

Gojaznost izaziva mnoge bolesti

Gojaznost je pogodno tle za razvoj drugih hroničnih bolesti kao što su povišen krvni pritisak (hipertenzija), šećerna bolest (dijabetes tip 2), te veliki problem nastaje ukoliko se ona javi u dečjem uzrastu. Zbog toga povišen krvni pritisak i šećerna bolest postaju bolesti rane mladosti.

 

Foto: mondo.rs

Prekomerni kilogrami izazivaju dijabetes

Prema projekcijama iz publikacije OECD-a "The Heavy Burden of Obesity" do 2050. godine prekomerna telesna masa biće odgovorna za 75 odsto slučajeva dijabetesa, 10 odsto kardiovaskularnih bolesti, sedam odsto slučajeva demencije i pet odsto slučajeva raka.

 

Bonus video:



Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set