KAKO OBJASNITI DECI PRETNJE BOMBAMA? OVO bi trebalo da PROČITAJU i nastavnici i roditelji!
Podeli vest
Školski psiholozi kažu da je najbitnije da roditelji ostanu pribrani i uliju deci sigurnost
Dojave o podmetnutoj elektronskoj napravi stigle su jutros na elektronske adrese više osnovnih i srednjih škola u Srbiji, saopštilo je Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.
Izmenama Zakona o nauci i istraživanjima trebalo bi konačno da bude rešen status istraživača koji rade projekte na fakultetima
20.05.2022
21:56
Dojave su stigle na mail adrese 134 osnovne škole na teritoriji Školske uprave Novi Sad, kao i nekim školama u Pirotu, Nišu, Babušnici, Vlasotincu, Lebanu i Kuršumliji.
Ovo je samo jedan u nizu ovakih incidenata koji su maltene postali svakodnevni. Međutim, postavlja se pitanje kako detetu saopštiti da je bomba u školi i šta raditi ako se uspaniči.
Deci treba reći istinu
Školski psiholog Biljana Lajović kaže da je ovo potpuno nova pojava i da se tu mogu desiti dve situacije. Prva je kada dođe do dojave u samoj školi.
- Deca koja su odrasla i velika shvataju šta to znači, a mislim da im treba reći istinu rečima koje će razumeti. Dakle, reći im da je neko javio da je postavio napravu, da će to biti provereno, a najvažniji momenat je da im se kaže da neće biti problema. Najviše zavisi od toga kako odrasli reaguju. Ako vi budete u panici i deca će biti u panici. Moramo da povedemo računa da budemo oprezni, ali da ne pravimo paniku. Ako reagujemo razumno, onda se deca neće uspaničiti - objasnila je Lajovićeva.
S druge strane, ona naglašava da je veoma važno i da ne pričaju drugačiju priču onda kada misle da ih deca ne slušaju.
- Ako pričate telefonom sa nekim i kažete da vas je strah, a deci ste rekli da se ne boje, onda im šaljete duple poruke. A to je veoma loše i treba izbegavati - kaže Lajovićeva.
Nastavnom osoblju i roditeljima savetuje da u takvoj situaciji deci kažu da mirno izađu iz škole, da ne trče i ne prave paniku.
-Školsko osoblje treba da kaže da je neko javio da je postavljena bomba, da se ništa ne zna, ali da će škola da preduzme sve da ih zaštiti. Ne smeju ni da izađu iz zgrade pre dece. Ali treba znati da sve ustanove i škole kod nas imaju plan evakuacije - dodaje ona.
Dete treba zagrliti
Međutim, ako se dete tokom evakuacije uspaniči, psihološkinja savetuje školskom osoblju da proba da mu pruži osećaj sigurnosti.
- Ako se dete uspaniči, nastavnik treba da priđe detetu, da ga zagli, nagovori ga da izađu zajedno, da mu kao odrasla osoba pruži sigurnost. Ako dete uhvati panika postoji opasnost da se blokira, da odluči da neće da izađe, da ne čuje ništa šta mu govorite... A drugi momenat je da i druga deca počnu da paniče, odnosno da se panika proširi. I zato je važno da svi odrasli deci kažu da postoji mogućnost da je postavljena bomba i da će evakuacija biti izvedena na određeni način - objašnjava ona.
Lajovićeva čak savetuje da se situacije sa evakuacijom isprobaju pre nego što uopšte do nje dođe, kako bi učenici bili spremni i da ne bi paničili.
Druga situacija je da se dete uspaniči i da onda ne želi da ide u školu iz straha. Lajovićeva savetuje da i tada roditelji moraju da razgovaraju sa decom.
- Treba da pričaju sa detetom, da mu objasne da će u školi preduzeti sve neophodne korake i da će škola povećati bezbednost. Deci je potrebno da imaju poverenje da će odrasli uraditi sve što može da se uradi da ih zaštite. Važno je samo da se roditelji ponašaju smireno, da ne budu preplavljeni panikom i da ne kažu da neće pustiti dete u školu. Čak i ako ne žele da ga puste, treba da to saopšte bez povišene tenzije, da kažu da dete ne treba da ide u školu dok se ne uspostave sve procedure - rekla je ona.
Savet roditeljima
I psihološkinja Vera Ristivojević izjavila je da je veoma važno da do najmlađih članova porodice stigne poruka da odrasli brinu o njihovoj bezbednosti, kao i da je situacija pod kontrolom.
- Naravno, svako dete reaguje na svoj način. Deca su veoma osetljiva na atmosferu u porodici. Ukoliko je ona relaksirajuća, mala je verovatnoća da će imati neadekvatne reakcije - ističe Ristivojevićeva, i dodaje da je škola "Sveti Sava", u kojoj radi, adekvatno reagovala na novonastalu situaciju.
Na pitanje kako roditelji treba da postupe u datoj situaciji, Ristivojevićeva je za Tanjug objasnila da izbegavanje razgovora o nekom događaju, poput dojava o bombama, može dovesti dete do uverenja da je taj događaj toliko strašan da se o njemu ne može ni govoriti. Tada dete, kaže ona, povećava strah, umesto da ga eliminiše.
Reakcije su individualne
Kao što majka prepozna zašto beba plače, tako i većina roditelja ume da prepozna ako je njihovo dete u strahu. Reakcije su individualne. Može se pojaviti izbegavajuće ponašanje, kada deca otvoreno izražavaju strah. U ovom slučaju to bi bilo odbijanje odlaska u školu,navodi Ristivojevićeva.
Ona objašnjava da su nekada reakcije dece manje otvorene, da ona mogu biti agresivna, besna, povučena, a zapravo iza svega toga, kaže, može biti strah. Ristivojevićeva ističe da je zadatak roditelja, kao i pedagoško-psihološke službe, da decu nauče da svako ima strahove, da se o njima može razgovarati i da ih je moguće prevazići.
Ekipe Ministarstva unutrašnjih poslova izvršile su danas pregled ukupno 224 škole sa teritorija školskih uprava Novi Sad, Niš i Leskovac i utvrđeno je da su dojave bile lažne. U školama koje još nisu pregledane nastava će se odvijati onlajn. O načinu organizovanja časova i povratku na neposrednu nastavu škole će obavestiti učenike i njihove roditelje.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Izjave francuskog ministra spoljnih poslova Žan Noela Baroa o dozvoli ispaljivanja raketa dugog dometa na rusku teritoriju "nisu podrška Ukrajini, već njeno uništenje", izjavila je danas portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova.
Ruske snage, kako se izveštava, napreduju u blizini pet naselja u Donjeckoj oblasti, izvestio je 23. novembra vebsajt za praćenje situacije na frontu, "Dip stejt".
Na Trećem međunarodnom sajmu vina "Vinska vizija Otvoreni Balkan" u "Hali jedan" u Beogradu večeras je došlo do upućivanja jezivih pretnji i uvreda na račun predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Opozicionari predvođeni bivšim košarkašem Vladimirom Štimcem danas su blokirali ulice u Beogradu na vodi, a neki od njih su čak i zapretili da će političke protivnike jednog dana "juriti po ulicama".
Informer je došao do šokantnih podataka iz prošlosti o višem javnom tužiocu u Novom Sadu Branislavu Lepotiću, koji je naredio potpuno nezakonito hapšenje bivšeg ministra Gorana Vesića.
Tri dana je trajala nasilna blokada ulaza u zgradu tužilaštva i suda u Novom Sadu koju su organizovale pojedine opozicione stranke istovremeno onemogućavajući radnicima tužilaštva, suda i advokatima da obavljaju svoj posao, a građanima da dobiju pravnu zaštitu, poručio je premijer Srbije Miloš Vučević.
Profesor dr Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel bili su gosti Informerovog "Otvorenog studija". Govorili su o protestima u centru Beograda, kao i o globalnoj bezbednosti.
Rat u Ukrajini je poprimio potpuno novi oblik od trenutka kada je Kijevu dozvoljeno da koristi rakete dugog dometa, od toga trenutka Zapad je na nogama, ovu temu analizirali su gosti "Rata uživo" prof. dr Dragan Petrović, iz instituta za međunarodnu politiku i pilot Stevan Ignjatović.
Informer TV emitovao je specijalni program koji se bavio gorućim pitanjem u našoj državi - ko je oteo srpsko pravosuđe. Na ovu temu govorio je advokat i narodni poslanik Srpske napredne stranke Vladimir Đukanović.
Siledžije iz redova opozicije izazvali su za kratko vreme juče novo nasilje širom Srbije, dok su građani bili sprečeni da obavljaju svoje obaveze i da se slobodno kreću! Na nekim mestima je došlo i do opšte tuče učesnika protesta.
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji ove večeri bavila se aktuelnim temama - specijalnom vojnom operacijom u Ukrajini, pritiscima kolektivnog Zapada i pretnjama nuklearnim oružjem od kojih strepi svet.
Uroš Ristić Mali, koga u seriji "Sablja“ igra Lazar Tasić i kroz čiji lik je oslikano vreme uoči i posle ubistva premijera Zorana Đinđića, bio je sitan šraf u "zemunskom klanu" u koji je uvučen prisilom.
Treće osnovno javno tužilaštvo u Beogradu je uz saradnju građevinskih inspektora i policijskih službenika zatvorilo gradilište na Bežanijskoj kosi gde se gradio objekat bez prethodno izdate građevinske dozvole.
Penzionisani policajac iz Bijelog Polja, M. R ispričao je da je Alija Balijagić poznat kao izuzetno problematična osoba i da je pružao otpor policiji, kada je i on svojevremeno učestvovao u njegovom hapšenju.
Željko Tojaga zvani Žmigi (54), nekadašnji pripadnik kasnije rasformirane Jedinice za specijalne operacije, koji je aprila 2018. godine izašao iz zatvora pošto je odslužio kaznu od 15 godine, na koju je bio osuđen zbog pokušaja ubistva premijera Zorana Đinđića kod hale "Limes" 21. februara 2003. godine, poslednji put je viđen u javnosti u julu 2022. godine na sahrani Milorada Bracanovića
Novak Đoković je iznenadio tenisku javnost objavom da će ga u 2025. godini trenirati Endi Mari, njegov dugogodišnji rival i jedan od članova legendarne “velike četvorke”.
Košarkaši Marko Gudurić iz Fenerbahčea i Filip Petrušev iz Crvene zvezde priključili su se reprezentaciji Srbije i biće na raspolaganju selektoru Svetislavu Pešiću za sutrašnji meč protiv Danske.
Selektor košarkaške reprezentacije Srbije, Svetislav Pešić poziva na oprez pred revanš meč sa Dancima (nedelja 20.00, RTS 1) i ističe da je svaki protivnik posebno motivisan kada igra protiv naše selekcije.
Đoković i Marej poznaju se više od dve decenije, prvi meč su odigrali sa samo 12 godina u Francuskoj, a od danas su postali i saradnici na terenu budući da je Britanac imenovan za novog trenera najboljeg tenisera svih vremena.
Donald Tramp razmatra otvaranje mesta posebnog izaslanika za rusko-ukrajinski rat, i na to mesto želi da imenuje bivšeg američkog ambasadora u Nemačkoj Ričarda Grenela, objavio je Rojters, pozivajući se na četiri izvora.
Turska bi uskoro mogla da postane jedna od država koja će u svom raketnom arsenalu imati balističku raketu srednjeg dometa, budući da jedan od najnaprednijih projekata vojne industrije Turske nakon balističke rakete kratkog dometa "tajfun" jeste i razvoj rakete "dženk" sa dometom većim od 1.000 kilometara.
NATO nije spreman za rat na iscrpljivanje sa Rusijom jer arsenali raketa i dronova Alijanse ne mogu da se porede sa mogućnostima ruskog vojno-industrijskog kompleksa, izjavio je bivši glavnokomandujući ukrajinske vojske, a sada ambasador Ukrajine u Londonu Valerij Zalužni.
Festival koji se u Srbiji održava od 2022. godine, donosi neke od najpopularnijih filmskih naslova u Rusiji, koji će biti prikazani tokom 5 festivalskih dana u Beogradu, Novom sadu i Nišu.
Dvostruki oskarovac Kevin Spejsi pojavio se 2022. godine u filmu "Bilo jednom u Hrvatskoj", gde je tumačio lik prvog predsednika Hrvatske Franje Tuđmana.
Slučaj Paf Dedija potresa javnost, ali ovo nije prvi put da se neka poznata ličnost susreće sa tužbom za zlostavljanje maloletnih lica. Svojevremeno su se u sličnoj situaciji našle neke od najvećih zvezda iz sveta muzike i filma.
Katarina Velika je ime koje mnogi prepoznaju, ali malo njih zaista poznaje život ove fascinantne žene. Ruska carica s pravom je zaslužila nadimak „Velika“, iako njena postignuća nisu uvek bila „dobra“.
Nakon što joj je drugi put odbijena žalba na zabranu ulaska u Srbiju, pevačica Selma Bajrami oglasila se za jedan bosanskohercegovački portal poznat po antisrpskim stavovima iznoseći sramne tvrdnje da su je Srbi vređali na nacionalnoj osnovi iako je tokom karijere ulagala novac u našu zemlju, a ništa nije dobila zauzvrat!
Jelena Karleuša javno je osudila skandaloznu antisrpsku kampanju Severine Vučković, koja je poslednjim intervjuom kulminirala. Tom prilikom, muzička zvezda podsetila je na dečji logor u Jasenovcu, tražila zabranu ulaska u Srbiju kontroverznoj Splićanki, ali i oduzimanje starateljstva nad njenim sinom Aleksandrom Popovićem.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.