OVA TRI KANCERA MOGU DATI METASTAZE I KOD MAJKE I KOD BEBE! Ginekolog objašnjava koliko često se javlja rak u TRUDNOĆI
Podeli vest
Maligni tumor može se javiti i kod trudnica, ali srećom i dalje retko - jedan slučaj u 1.000 trudnoća godišnje, što je 0,1 odsto karcinoma u opštoj populaciji
Melanom, maligniteti krvi i karcinom pluća jedini su za koje je dokazano da mogu metastazirati na posteljicu i plod, otkriva dr Bojan Inđić, specijalista ginekologije i akušerstva iz Univerzitetskog kliničkog centra Vojvodine.
Eksperimentalni virus koji ubija rak je prvi put primenjen na čoveku, sa nadom da će testiranje na kraju otkriti dokaze o novom načinu uspešne borbe protiv tumora raka u ljudskim telima
24.05.2022
10:29
Razlog nastanka maligniteta u trudnoći, ističe dr Inđić, nije dovoljno razjašnjen.
- Hormonske promene, imunosupresija i promene u cirkulaciji trudnice mogu imati uticaja na nastanak i razvoj maligniteta, a dodatni faktor je i sve kasnije zasnivanje porodice, to jest trudnoće nakon 35. ili 40. godine života - navodi dr Inđić.
Poseban problem je što su znaci i simptomi često nejasni, barem u početku, maskirani fiziološkim promenama kod trudnice koje se pripisuju uobičajenim promenama u trudnoći, te se ne pristupa dopunskoj dijagnostici.
- Briga o mogućem nepovoljnom uticaju zračenja i upotrebe kontrasta ili hirurških procedura po plod može navesti lekara da ne uradi analize na vreme. A čak i kada su simptomi i znaci maligniteta relativno jasni, postoji šansa da dijagnostičke procedure daju lažno negativne rezultate, budući da mnoge analize u trudnoći imaju drugačije vrednosti nego van trudnoće - naglašava dr Inđić.
Najčešće pitanje ginekolozima, navodi dr Inđić, jeste da li će mlade žene lečene od raka moći da zatrudne. Na sreću - u najvećem broju slučajeva - da! Lečenje karcinoma sve je, ističe dr Inđić, uspešnije, a petogodišnje preživljavanje dostiže i 80 odsto.
- Verovatnoća za uspešnu trudnoću posle lečenja zavisi od vrste i proširenosti tumora, starosti u vreme postavljanja dijagnoze, primene lekova koji mogu oštetiti funkciju jajnika. Tu posebno mesto zauzimaju ginekološki maligniteti, gde je važno da se bolest prepozna u ranoj fazi kako bi funkcija jajnika bila očuvana. Kada je bolest u uznapredovalom stadijumu, uspešnost lečenja karcinoma je važnija od očuvanja fertiliteta - kaže dr Inđić i dodaje da su savremene tehnike očuvanja fertilnosti zamrzavanje embriona, jajnih ćelija ili dela jajnika kada nije moguće očuvati tkivo jajnika u telu žene.
U prvim godinama posle lečenja maligne bolesti trudnoća nije poželjna jer tada dođe do najvećeg broja recidiva (povratka bolesti).
- Period od završetka lečenja do trudnoće ne treba da bude manji od dve godine. Vrlo retko pacijentkinje otkriju da su trudne kada je započeto lečenje maligniteta i tada se najčešće planira prekid trudnoće - navodi dr Inđić.
Za lečenje je neophodan multidisciplinarni tim, i to u zdravstvenoj ustanovi najvišeg ranga, kao što su univerzitetski klinički centri.
- Preporučuju se nejonizovane metode za dijagnostiku i tretman, a hirurgija je bezbedna i ne bi je trebalo odlagati. Radioterapija se ne predlaže osim u retkim slučajevima. Malo je lekova koji se bezbedno mogu upotrebiti i trudnica mora biti upoznata s mogućim rizicima i komplikacijama. Polje onkologije se rapidno razvija, ali i dalje nema dovoljno podataka o primeni različitih terapijskih procedura i dugotrajnih efekata na plod i buduće dete - ističe dr Inđić.
Gestacijska nedelja igra najvažniju ulogu u određivanju težine efekta hemioterapeutika ili zračenja.
- Ekspozicija (izlaganje) od druge do osme nedelje trudnoće nosi najveći rizik za malformacije ploda. Neka tkiva ploda nastavljaju razvoj i posle osme nedelje, kao što je centralni nervni sistem, genitalije, oko, krvni sistem, što treba uzeti u obzir. Postoji jasna povezanost između doze zračenja koju primi plod i težine oštećenja. Upotreba kontrasta, iako neki od njih nemaju dokazan teratogeni rizik, za sada se ne praktikuje - objašnjava dr Inđić i dodaje da se hirurške procedure, biopsije tkiva i upotreba anestetika generalno smatraju bezbednim za trudnoću.
Maligniteti u trudnoći
melanomi
karcinom dojke
rak grlića materice
limfomi
leukemije
* Ovo su i najčešći maligni tumori kod žena u ranom životnom dobu
Međutim, rizik spontanog pobačaja je malo povišen, posebno u i trimestru, kao i prevremenog porođaja u kasnijoj trudnoći.
- Na prvom mestu treba da bude zdravlje žene, pa tek onda moraju biti uzete u obzir mogućnosti povoljnog ishoda trudnoće. Konačnu odluku o lečenju donosi trudnica nakon što se njoj i partneru predoče svi rizici za majku i plod, moguće komplikacije i različiti ishodi. Tretman maligne bolesti u trudnoći mora biti zasnovan na medicinskim, moralnim, etičkim, pravnim i religioznim okvirima prihvatljivim za pacijentkinju - kaže dr Inđić i dodaje da je terminacija trudnoće i vremena porođaja individualna, a ako to stanje trudnoće dozvoljava, može se planirati nakon postizanja plućne zrelosti ploda, a u retkim slučajevima i blizu termina.
- Jonizujuće zračenje povezano je s negativnim razvojnim uticajem na plod, malformacijama, zastojem u rastu ploda, intelektualnom razvoju, pa čak i smrću ploda. Studije na životinjama i praćenja nakon nuklearnih eksplozija u Japanu i Černobilju ukazuju da jonizujuće zračenje povećava šansu za razvoj maligniteta u kasnijem životu. Zato uvek treba odabrati postupak manje štetan po plod ili majku - naglašava dr Inđić.
Dijagnostika
Iste procedure kao i van trudnoće, ali se posebno vodi računa o nedelji trudnoće i zrelosti ploda:
- laboratorijski nalazi krvi
- laboratorijski nalazi biohemijskih tumorskih markera
- ultrazvuk
- rendgen
- magnetna rezonanca
- uzimanje uzoraka tkiva i slanje na patohistološku analizu
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Eksperimentalni virus koji ubija rak je prvi put primenjen na čoveku, sa nadom da će testiranje na kraju otkriti dokaze o novom načinu uspešne borbe protiv tumora raka u ljudskim telima
Na pravcu Kupjansk, ukrajinske trupe su ponovo počele da koriste artiljeriju protiv ruskih snaga, međutim, ove pokušaje ukrajinske strane nisu dale rezultate, izjavio je komandant mešanog artiljerijskog diviziona dobrovoljačkog bataljona BARS-9 sa pozivnim imenom "Svarožić", za rusku agenciju RIA Novosti.
Ukrajina ima samo dve opcije za svoju bezbednost – NATO ili nuklearno oružje, smatra istoričar Mark Galeoti, britanski stručnjak koji je napisao više od 20 knjiga o ruskoj politici i istoriji.
Predsednik pokreta Kreni-promeni Savo Manojlović otkrio je istinu o istraživanjima koja opozicija predvođena predsednikom Stranke slobode i pravde Draganom Đilasom "sprovodi" uoči svakih izbora u Srbiji.
Kancelarija za KiM saopštila je da je hapšenjem M. D. (28) rodom iz Babinog Mosta, a nastanjenog u Kosovskoj Mitrovici, nastavljena hajka na Srbe naočigled međunarodne zajednice.
Bivši novinar i političar Uroš Piper oglasio se na "X" mreži i obratio se opiziciji koja skuplja jeftine političke poene na lešinarenju na tragediji u Novom Sadu!
Maja Mrnuštik iz Čankove Lige socijaldemokrata Vojvodine potvrdila je da je cilj opozicije da tragediju u Novom Sadu zloupotrebi kako bi zaustavila svu gradnju u Srbiji, računajući i Ekspo.
U severnom delu Kosovske Mitrovice u prepodnevnim satima uhapšena je jedna osoba srpske nacionalnosti u vezi sa protestima 29. maja prošle godine ispred opštine Zvečan, izjavio je zamenik komandira takozvane kosovske policije za region Sever Veton Eljšani.
Gosti "Info dana" bili su novinarka Informera Branka Lazić, reporterka Dragana Ćendić i narodni poslanik Nebojša Bakarec. One su govorile na temu napada na našu redakciju.
Emisija "Info-jutro" na Informer televiziji bavila se večitom temom sukoba na Bliskom istoku, kršenjem ljudskih prava, ali tvrdnjama da će Evropska unija okrenuti leđa Izraelu.
Da li zaista znamo sve o atentatu na Zorana Đinđića? Da li postoje skrivene priče i neotkriveni detalji o ubistvu koje je promenilo tok srpske istorije?
Emisija "Info-jutro" na Informer televiziji bavila se aktuelnim temama u vezi sa specijalnom operacijom u Ukrajini, promenama u srcu Kijeva, pritiscima kolektivnog Zapada, ali i mogućem mirovnom rešenju koje bi okončalno sukob.
Mladić I.S. (23) iz Novog Pazara pokušao je sinoć da izvrši samoubistvo, izbovši se nožem deset puta u predelu grudnog koša stomaka, a u kući je pronađeno i oproštajno pismo.
Nikola M. (35) iz sela Veliko Središte kod Vršca nastradao je u teškoj saobraćajnoj nesreći kada se vozilom zakucao u kamion, sa njim je nastradao i njegov sin Mihajlo M. (2) kog je bez znanja bivše supruge uzeo iz vrtića.
Fudbalska reprezentacija Srbije večeras gostuje selekciji Švajcarske (20.45, RTS1, Arena premijum 1), u okviru 5. kola A divizije Lige nacija. Iako je ostalo nešto manje od pola sata do početka meča, na ulicama Ciriha primetan je veliki broj navijača, kako naših, tako i domaćih. U ovoj gužvi, svima je za oko zapao jedan interesantan detalj.
Košarkaški klub Partizan iskazao je veliko poštovanje prema svom navijaču Draganu Ćetkoviću, koji je tragično preminuo od posledica srčanog udara nakon utakmice protiv Barselone (87:79). Na mestu u Beogradskoj areni gde je Ćetković sedeo, večeras je simbolično ostavljena bela ruža.
EU mora preispitati sankcije koje je uvela Rusiji u vezi sa sukobom u Ukrajini i raditi na okončanju neprijateljstava što je pre moguće, rekao je mađarski premijer Viktor Orban.
Holadska državna sekretarka za beneficije i carine Nora Ahahbar, koja je marokanskog porekla, danas je podnela ostavku zbog navodih rasističkih komentara premijera Dika Shofa i ministara nakon nereda povezanih sa izraelskim navijačima u Amsterdamu prošle nedelje.
U srcu Beograda, na mestu gde se susreću umetnost, tradicija i inovacija, Palata umetnosti Madlena s ponosom poklanja gradu petodnevni kulturni mozaik – slavlje koje će od 19. do 23. novembra odisati elegancijom, strašću i raznolikošću umetničkog izraza.
Smeli modni komadi uklopljeni u prepoznatljiv stil s akcentom na neprolazno crno, bar kada je čuveni dizajner Bata Spasojević u pitanju, trend su za ovu sezonu. Najnovija kolekcija za jesen/zimu jednog od naših najpoznatijih dizajnera, premijerno će biti prikazana publici u Beogradu na modnom, scensko/vizuelnom spektaklu, koji je zakazan za ponedeljak u čuvenoj Kristalnoj dvorani pozatog prestoničkog hotela.
Druga po redu izložba "Tradicija kao kriterijum" čija je tema ove godine Moravska Srbija svečano će biti otvorena u Konaku kneginje Ljubice (ulica Kneza Sime Markovića 8, Beograd) u subotu 16. novembra 2024. sa početkom u 18 časova.
Mala scena Jugoslovenskog dramskog pozorišta poznata kao "Studio JDP" sutra dobija novo ime - "Studio Ćirilov" povodom deset godina od smrti Jovana Ćirilova.
Tokom emisije "Gledanje snimaka" u rijaliti programu "Elita 8" došlo je do žestokog sukoba između voditelja Milana Miloševića i učesnika Stefana Korde.
Mirza Selimović večeras, 11. novembra, održaće prvi od dva rasprodata koncerta u MTS Dvorani, a tom prilikom obratio se okupljenim pripadnicima sedme sile, među kojima je bio i Informer. Pevač je istakao da je uzbuđen pred nastup, ali se dotakao i majke koja je nedavno izgubila bitku sa kancerom.
Kako je Informer prvi izvestio, Milan Kalinić razveo se od supruge Sandre nakon 18 godina braka. Glumac se otad nije oglašavao na ovu temu, međutim, starleta Senada Nurkić, poznatija kao Maca Diskrecija, iznela je detalje koji su šokirali javnost.
Ceca Ražnatović i Dragana Mirković decenijama unazad nisu u najboljim odnosima, a njihov sukob eskalirao je susretom na snimanju u prostorijama Radio-televizije Srbije. Godinama kasnije, Ražnatovićka je u jednoj emisiji, zajedno sa Viki Miljković, otpevala Draganinu pesmu, a na tu temu se sada oglasila i Mirkovićeva.
Ivan Marinković izgubio je oca sa 14 godina, a način na koji je on ubijen je stravičan. Velimir je, kako je otkrila sestra rijaliti učesnika, poginuo na ratištu u Slavoniji 1991. godine, a od velikog gubitka njih dvoje se nikada nisu oporavili.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.