SVAKI KORAK IZAZIVA MI BOL, NE MOGU DA STOJIM, DEŠAVALO SE DA ZBOG KRVARENJA PROPUSTIM EKSKURZIJE... Dejanu je dijagnoza postavljena kada je počeo da hoda, a danas je on...
Podeli vest
Pacijent koji ima stečenu hemofiliju A otkriva kako se bori sa bolešću i da li je moguće voditi normalan život
- Imam težak oblik hemofilije. Kao i kod skoro svih bolesnika sa hemofilijom dijagnoza bolesti se postavlja odmah po rođenju ili u prvoj godini života, ukoliko ne postoji porodična anamneza. Meni je dijagnoza postavljena kada sam počinjao da hodam. Roditelji su tada primetili modrice i otekline na zglobovima, pa su me odveli kod lekara - započinje svoju priču za portal Informer.rs Dejan Petrović (46), predsednik Udruženja hemofiličara Srbije.
Izmene Pravilnika o tehničkom pregledu vozila stupile su na snagu 4. juna, a donose dve važne vesti za vozače - manje gužve i čekanja, a kad se vozilo vrati kao tehnički neipravno, rok da se ti nedostaci isprave je produžen sa tri na sedam radnih dana
15.06.2022
18:01
U vreme (1977-78) kada je našem sagovorniku postavljena dijagnoza, dosta se manje znalo o ovoj bolesti, tako da se nije odmah posumnjalo na hemofiliju. Tada nije bilo ni lekova koji su danas dostupni i terapija je bila na dosta nižem nivou.
- Život osobe sa hemofilijom u to vreme je dosta drugačije izgledao nego danas. Kada su se javljala krvarenja karakteristična za hemofiliju u zglobovima i mišićima, roditelji su svoju decu mogli samo da ostave da miruju, kao i da im to mesto koje je prokrvarilo i koje je bolno hlade oblogama čekajući oko četiri dana da sve prođe samo od sebe - kaže Petrović.
Trajna oštećenja
Problem je što se krvarenja ponavljaju, pri čemu česta krvarenja na istom mestu dovode do trajnih oštećenja.
- Kod osoba koje su odrastale 70-tih godina prošlog veka, razvila su se trajna oštećenja (među njima i kod mene) zbog čestih krvarenja i nedostatka odgovarajuće terapije - navodi Petrović za portal Informer.rs
Ipak, kako kaže trudio se da živi kao i druga deca. Iako, zbog bolesti nije mogao da upražnjava određene fizičke aktivnosti kao druga deca.
- Takođe bilo je i situacija kada sam propustio neku ekskurziju zbog krvarenja. Međutim, čovek se navikne. Život mi se odvijao u ciklusima, tako da sam se trudio da živim normalno kada nije bilo krvarenja - uverava nas Petrović.
Teško je čoveku da zamisli proces ove bolesti, koja mnogima nije poznata. Naš sagovornik kaže da se više od 80 odsto krvarenja, koja su uvek unutrašnja, javljaju u zglobovima koji se najviše koriste (skočni i zglobovi kolena, laktovi).
- To krene spontano. Jednostavno primetimo da nam zglob otiče, da se smanjuje njegova pokretljivost i počinje da boli. Onda se sve to progresivno uvećava. Osoba je, bez odgovarajuće terapije, osuđena da legne i miruje dok krvarenje samo od sebe ne prestane -objašnjava Petrović za portal Informer.rs
Nasuprot tome, ukoliko se primenjuje adekvatna terapija nema progresije bolesti, koja se tako drži pod kontrolom i ne nastaju oštećenja. Drugim rečima, primenom terapije preveniraju se krvarenja koja prave oštećenja, te zglobovi vrlo sporo propadaju.
Svakodnevna ograničenja
- I dan-danas prilikom svakog koraka osećam bol. Pritom, ne mogu dugo da stojim, kao ni dugo da pešačim. Osim toga, imam oštećenje laktova i ne mogu u potpunosti da ispružim ruke, a imao sam i operaciju kolena. Sve mi to pravi poteškoće u svakodevnom životu - iskreno će Petrović za portal Informer.rs
Kažemo mu da uopšte ne ostavlja utisak osobe koja ima bilo kakav zdravstveni problem. Odgovara uz osmeh da to od mnogih čuje. I ne samo da je uspeo da se hrabro (iz)bori sa svojom bolešću, Petrović je završio Pravni fakultet i zasnovao je svoju porodicu.
- Oženjen sam i imam dvoje dece. Pošto se hemofilija A prenosi preko iks hromozoma, dečaci od svojih očeva nasleđuju ipsilon hromozom koji je zdrav, tako da moj sin nema hemofiliju. Ćerka je, pak neminovno nasledila od mene iks hromozom koji nosi defektan gen. Međutim, ćerka je nasledila i drugi iks hromozom koji je zdrav tako da nema hemofiluju, ali je prenosilac hemofilije. Kada bude imala decu, njen sin će imati 50 odsto šansi da od nje nasledi iks hromozom koji nosi defektan gen, ili drugi iks hromozom koji je zdrav - kaže Petrović.
Što se tiče bavljenja fizičkom aktivnošću osoba sa stečenom hemofilijom, Petrović kaže da postoji ograničenje kada je u pitanju sport.
- Kada sam ja odrastao, bilo je kontraindikovano bavljenje bilo kojim sportom. U to vreme je, čak bilo savetovano da se ne bavimo bilo kakvom fizičkom aktivnošću, što se danas smatra štetnom preporukom. Naime, bitno je da se i osobe sa hemofilijom bave određenom fizičkom aktivnošću (kada nisu na bolničkom tretmanu) uz redovnu primenu terapije i u dogovoru sa lekarom. Recimo, danas deca idu i na plivanje, voze bicikl, igraju tenis ili badminton - navodi Petrović.
Cilj Udruženja
Udruženje osoba sa hemofilijom pokriva celu teritoriju Srbije. Jedan od ciljeva je podjednak nivo dostupnosti terapiji i adekvatnog lečenja na celoj teritoriji Srbije. Petrović navodi da 30 odsto beba koje se rode sa hemofilijom nisu imale ovu bolest u porodici, tako da nije preneta putem naslednog materijala, nego je prilikom začeća došlo do mutacije na genu, te se potpuno neočekivano rodi se dete sa ovom bolešću. To je onda šok za roditelje, kojima onda Udruženje pruža podršku kako bi im se umanjila trauma. Danas se skoro normalno živi sa tom bolešću uz primenu terapije, tako da deca izrastu u zdravu individuu koja se integriše u društvo, podvlači Petrović. On dodaje da Udruženje redovno organizuje edukativne skupove i radionice po čitavoj Srbiji, jer je bitno da roditelji budu upoznati sa stanjem njihovog deteta.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Izmene Pravilnika o tehničkom pregledu vozila stupile su na snagu 4. juna, a donose dve važne vesti za vozače - manje gužve i čekanja, a kad se vozilo vrati kao tehnički neipravno, rok da se ti nedostaci isprave je produžen sa tri na sedam radnih dana
Rusija je poslala automatsko upozorenje Sjedinjenim Američkim Državama o lansiranju "orešnika" 30 minuta ranije, jer se radi o raketi balističkog tipa, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov na brifingu.
Ruski predsednik Vladimir Putin u televizijskom obraćanju naciji priznao je da je Moskva pogodila ukrajinski vojni objekat novom balističkom raketomsrednjeg dometa i rekao da se zove "orešnik" (lešnik).
Nije tajna da su Dragan Marković Palma i Željko Ražnatović Arkan bili prijatelji. U ispovesti za Informer govorio je o detaljima njihovog prijateljstva.
Sudija za prethodni postupak Višeg suda u Novom Sadu je, posle saslušanja u Višem javnom tužilaštvu u Novom Sadu, odredila pritvor do 30 dana Ljiljani Milić Marković jednoj od 12 uhapšenih osoba koje se dovode u vezu sa padom nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, kada je poginulo 15 ljudi, a dvoje teško povređeno, pišu Novosti.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić uputio je povodom smrti predsednika Jedinstvene Srbije Dragana Markovića Palme, telegram saučešća porodici i prijateljima.
Provokatori iz redova opozicije izazvali su za kratko vreme novo nasilje širom Srbije, dok su građani bili sprečeni da obavljaju svoje obaveze i da se slobodno kreću! Na nekim mestima je došlo i do opšte tuče učesnika protesta.
Marko Đurić, ministar spoljnih poslova, bio je gost Info jutra u kome je govorio o neverovatnim rezultatima Srbije, ali i o najaktuelnijim temama u Srbiji!
Gost Info jutra na Informer televiziji bio je prof. dr Miloš Laban koji je govorio o strašnoj tragediji koja se dogodila 1. novembra u Novom Sadu na Glavnoj železničkoj stanici prilikom koje je poginulo 15 osoba, a teško povređeno dvoje.
Viši sud u Užicu odredio je danas pritvor do 30 dana Aliji Balijagiću, koji se sumnjiči za dvostruko ubistvo u Crnoj Gori i za kojim se tragalo 27 dana.
Večeras se zapalio jedan deo Mosta na Adi sa novobeogradske strane, a zapalilo se nehigijenskom naselju ispod Mosta na Adi, kako je izjavio i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić.
Mladoženja M.T. (26) iz Titela koji je 8. novembra pucao iz puške, i tom prilikom pogodio nekoliko gostiju na svadbi, nalazi se i dalje u pritvoru, a istraga je u toku.
Miloš Nastić (25) iz Velikih Crljana osuđen je pravosnažno na četiri i po godine zatvora zbog nanošenja teških povreda Zoranu Jakovljeviću (63), od kojih je preminuo u Stepojevcu 10. jula 2022., i nanošenja lake povrede njegovom sestriću Nikoli Goraniću.
Prema saznanjima do kojih je došao Informer, u toku je suđenje Strahinji Jokiću zbog fizičkog napada na navijača tokom utakmice Denver Nagetsa. Donosimo vam važne detalje u vezi sa procesom od kojeg potencijalno zavisi sloboda brata čuvenog košarkaša.
Najjača košarkaška liga na svetu i ovog petka objavila je novu listu za MVP trku, a očekivano lidersko mesto i dalje drži srpski košarkaš Nikola Jokić.
Stanovnici kazahstanskog grada Satpajeva snimili su lansiranje ruske rakete Orešnik 9M729 (SSC-8) sa poligona Kapustin Jar koji se nalazi u Astrahanskoj oblasti u blizini granice.
Udar rakete "Orešnik" na veliki industrijski kompleks u Dnjepropetrovsku mogao bi da liši ukrajinske trupe velike količine opreme i sistema borbene podrške.
Mađarski premijer Viktor Orban, jedan od retkih evropskih čelnika koji su u dobrim odnosima s ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, tvrdi da bi Zapad trebalo ozbiljno da shvati pretnje ruskog lidera.
Zvezda "Real Housewives of Potomac" Metju Bajars umro je u 37. godini.
Prema tvrdnjama kancelarije glavnog medicinskog istražitelja Merilenda, smrt je nastupila 21. novembra.
Tijana Vučetić, koja je stekla popularnost ulogom Petrojke u seriji "Selo gori, a baba se češlja" ponovo je u žiži javnosti. Ovog puta iznenadila je svojom pojavom u emisiji "Nikad nije kasno".
Era Ojdanić je za Informer ispričao da je među prvima saznao da je Dragan Marković Palma preminuo, zbog čega se duboko potresao, jer su bili dobri prijatelji dugi niz godina.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.