SVAKI KORAK IZAZIVA MI BOL, NE MOGU DA STOJIM, DEŠAVALO SE DA ZBOG KRVARENJA PROPUSTIM EKSKURZIJE... Dejanu je dijagnoza postavljena kada je počeo da hoda, a danas je on...
Podeli vest
Pacijent koji ima stečenu hemofiliju A otkriva kako se bori sa bolešću i da li je moguće voditi normalan život
- Imam težak oblik hemofilije. Kao i kod skoro svih bolesnika sa hemofilijom dijagnoza bolesti se postavlja odmah po rođenju ili u prvoj godini života, ukoliko ne postoji porodična anamneza. Meni je dijagnoza postavljena kada sam počinjao da hodam. Roditelji su tada primetili modrice i otekline na zglobovima, pa su me odveli kod lekara - započinje svoju priču za portal Informer.rs Dejan Petrović (46), predsednik Udruženja hemofiličara Srbije.
Izmene Pravilnika o tehničkom pregledu vozila stupile su na snagu 4. juna, a donose dve važne vesti za vozače - manje gužve i čekanja, a kad se vozilo vrati kao tehnički neipravno, rok da se ti nedostaci isprave je produžen sa tri na sedam radnih dana
15.06.2022
18:01
U vreme (1977-78) kada je našem sagovorniku postavljena dijagnoza, dosta se manje znalo o ovoj bolesti, tako da se nije odmah posumnjalo na hemofiliju. Tada nije bilo ni lekova koji su danas dostupni i terapija je bila na dosta nižem nivou.
- Život osobe sa hemofilijom u to vreme je dosta drugačije izgledao nego danas. Kada su se javljala krvarenja karakteristična za hemofiliju u zglobovima i mišićima, roditelji su svoju decu mogli samo da ostave da miruju, kao i da im to mesto koje je prokrvarilo i koje je bolno hlade oblogama čekajući oko četiri dana da sve prođe samo od sebe - kaže Petrović.
Trajna oštećenja
Problem je što se krvarenja ponavljaju, pri čemu česta krvarenja na istom mestu dovode do trajnih oštećenja.
- Kod osoba koje su odrastale 70-tih godina prošlog veka, razvila su se trajna oštećenja (među njima i kod mene) zbog čestih krvarenja i nedostatka odgovarajuće terapije - navodi Petrović za portal Informer.rs
Ipak, kako kaže trudio se da živi kao i druga deca. Iako, zbog bolesti nije mogao da upražnjava određene fizičke aktivnosti kao druga deca.
- Takođe bilo je i situacija kada sam propustio neku ekskurziju zbog krvarenja. Međutim, čovek se navikne. Život mi se odvijao u ciklusima, tako da sam se trudio da živim normalno kada nije bilo krvarenja - uverava nas Petrović.
Teško je čoveku da zamisli proces ove bolesti, koja mnogima nije poznata. Naš sagovornik kaže da se više od 80 odsto krvarenja, koja su uvek unutrašnja, javljaju u zglobovima koji se najviše koriste (skočni i zglobovi kolena, laktovi).
- To krene spontano. Jednostavno primetimo da nam zglob otiče, da se smanjuje njegova pokretljivost i počinje da boli. Onda se sve to progresivno uvećava. Osoba je, bez odgovarajuće terapije, osuđena da legne i miruje dok krvarenje samo od sebe ne prestane -objašnjava Petrović za portal Informer.rs
Nasuprot tome, ukoliko se primenjuje adekvatna terapija nema progresije bolesti, koja se tako drži pod kontrolom i ne nastaju oštećenja. Drugim rečima, primenom terapije preveniraju se krvarenja koja prave oštećenja, te zglobovi vrlo sporo propadaju.
Svakodnevna ograničenja
- I dan-danas prilikom svakog koraka osećam bol. Pritom, ne mogu dugo da stojim, kao ni dugo da pešačim. Osim toga, imam oštećenje laktova i ne mogu u potpunosti da ispružim ruke, a imao sam i operaciju kolena. Sve mi to pravi poteškoće u svakodevnom životu - iskreno će Petrović za portal Informer.rs
Kažemo mu da uopšte ne ostavlja utisak osobe koja ima bilo kakav zdravstveni problem. Odgovara uz osmeh da to od mnogih čuje. I ne samo da je uspeo da se hrabro (iz)bori sa svojom bolešću, Petrović je završio Pravni fakultet i zasnovao je svoju porodicu.
- Oženjen sam i imam dvoje dece. Pošto se hemofilija A prenosi preko iks hromozoma, dečaci od svojih očeva nasleđuju ipsilon hromozom koji je zdrav, tako da moj sin nema hemofiliju. Ćerka je, pak neminovno nasledila od mene iks hromozom koji nosi defektan gen. Međutim, ćerka je nasledila i drugi iks hromozom koji je zdrav tako da nema hemofiluju, ali je prenosilac hemofilije. Kada bude imala decu, njen sin će imati 50 odsto šansi da od nje nasledi iks hromozom koji nosi defektan gen, ili drugi iks hromozom koji je zdrav - kaže Petrović.
Što se tiče bavljenja fizičkom aktivnošću osoba sa stečenom hemofilijom, Petrović kaže da postoji ograničenje kada je u pitanju sport.
- Kada sam ja odrastao, bilo je kontraindikovano bavljenje bilo kojim sportom. U to vreme je, čak bilo savetovano da se ne bavimo bilo kakvom fizičkom aktivnošću, što se danas smatra štetnom preporukom. Naime, bitno je da se i osobe sa hemofilijom bave određenom fizičkom aktivnošću (kada nisu na bolničkom tretmanu) uz redovnu primenu terapije i u dogovoru sa lekarom. Recimo, danas deca idu i na plivanje, voze bicikl, igraju tenis ili badminton - navodi Petrović.
Cilj Udruženja
Udruženje osoba sa hemofilijom pokriva celu teritoriju Srbije. Jedan od ciljeva je podjednak nivo dostupnosti terapiji i adekvatnog lečenja na celoj teritoriji Srbije. Petrović navodi da 30 odsto beba koje se rode sa hemofilijom nisu imale ovu bolest u porodici, tako da nije preneta putem naslednog materijala, nego je prilikom začeća došlo do mutacije na genu, te se potpuno neočekivano rodi se dete sa ovom bolešću. To je onda šok za roditelje, kojima onda Udruženje pruža podršku kako bi im se umanjila trauma. Danas se skoro normalno živi sa tom bolešću uz primenu terapije, tako da deca izrastu u zdravu individuu koja se integriše u društvo, podvlači Petrović. On dodaje da Udruženje redovno organizuje edukativne skupove i radionice po čitavoj Srbiji, jer je bitno da roditelji budu upoznati sa stanjem njihovog deteta.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Izmene Pravilnika o tehničkom pregledu vozila stupile su na snagu 4. juna, a donose dve važne vesti za vozače - manje gužve i čekanja, a kad se vozilo vrati kao tehnički neipravno, rok da se ti nedostaci isprave je produžen sa tri na sedam radnih dana
Ruske snage pogodile su infrastrukturu ukrajinskih vojnih aerodroma, skladišta bespilotnih letelica, kao i lokacije na kojima je razmešteno neprijateljsko ljudstvo i vojna tehnika u čak 143 regiona, saopštilo je rusko Ministarstvo odbrane.
Moskva je spremna da pokrene ofanzivne operacije na jugu Ukrajine, prevashodno na desnoj obali Hersonske oblasti i na zaporoškom pravcu, piše RBK Ukrajina.
Član predsednistva SNS Milenko Jovanov izjavio je da opozicija može samo od Deda mraza da dobije prelaznu Vladu, jer im to predsednik Republike Aleksandar Vučić to nikada neće dati.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić nedavno je predstavio plan za izuzetno jeftine kredite za mlade koji će im omogućiti da kupe nekretninu, a na tajkunskoj televiziji N1 su tu ideju ocenili kao "potpunu glupost".
Nacionalni savet crnogorske nacionalne manjine u Srbiji, pruža punu podršku predsedniku Republike Srbije Aleksandru Vučiću, premijeru Milošu Vučeviću i Vladi Srbije.
Advokat i poslanik Srpske napredne stranke Vladimir Đukanović oglasio se na Iksu povodom izjave lidera Nove demokratske stranke Srbije Miloša Jovanovića da su smena vlasti i prelazna Vlada jedini politički zahtevi protesta.
Juče se predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio javnosti sa važnom porukom: „Važno je da u ovom trenutku nastavimo da radimo zajedno, da sve naše razlike ne ostavljamo po strani, ali da pokušamo da razumemo da su nam mir i stabilnost u zemlji od izuzetnog značaja.“ Njegove reči dolaze u trenutku kada deo opozicije poziva na sukobe i nemire, što podseća na mračne epizode iz prošlosti.
Gosti "Info jutra" na Informer televiziji bili su potpredsednik SRS Miljan Damjanović i teolog Miloš Stojković koji su govorili koji su govorili o dva lica Srbije - onom koje bi da gradi i radi i onom koja bi da uništava i ruši.
Ministarstvo zdravlja u oktobru ove godine otvorilo je kancelariju za saradnju sa srpskim lekarima koji trenutno žive i rade u inostranstvu, a ovaj program doživeo je veliki uspeh, o čemu govori i činjenica da se u Srbiju vratilo prvih šest lekara iz celog sveta kako bi karijeru nastavili u svojoj državi.
Gost "Info jutra" na Informer televiziji bio je predsednik udruženja Krajišnika Mile Bosnić koji je govorio o spletu velikih tenzija sa izvorištem u odlukama Kristijana Šmita, visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini kojeg Banjaluka ne priznaje, a koje su išle direktno na štetu Republike Srpske uoči presude protiv lidera Republike Srpske Milorada Dodika i o tretnjama da se ovaj splet okolsnosti izrodi u najveću krizu od potpisivanja Dejtonskog sporazuma, a samu Srpsku dovede na korak od proglašenja samostalnosti.
Vlasnik kafića "Plavi jahač" Veljko Cerović Cerka (43) i njegov kum Ranko Vasiljević Rustikal (40) likvidirani su 23. decembra 2001. Pre tačno 23 godine.
Bivši pripadnik Crvenih beretki, Predrag Ratković (49), rodom iz Užica, isporučen je vlastima u Srbiji kako bi bio upućen na izdržavanje kazne zatvora od 16 godina za ubistvo, pišu portali.
Miloš Martinović, otac Mašana (11) i Marka (7) koji su 12. avgusta 2022. zverski ubijeni u masakru na Cetinju, kao i njihova majka, a njegova supruga Nataša (35), oglasio se na društvenim mrežama povodom nedavne slave Sveti Nikola.
Fudbaleri Partizana zvanično su otišli na zimsku pauzu, pošto je minulog vikenda spuštena zavesa na jesenji deo sezone. Međutim, za upravu nema odmora, zbog čega se član Privremenog organa Predrag Mijatović obratio javnosti, izneo konkretne finansijske podatke, sumirao šta je dosad urađeno, a potom otkrio plan i program za naredni period.
Fudbaleri Crvene zvezde juče su fantastičnom pobedom nad Čukaričkim (5:2) okončali vrlo uspešnu 2024. godinu, a u narednim danima i nedeljama kreću i novi izazovi - kako zadržati najbolje fudbalere i odoleti ponudama bogatijih klubova! Kako se nezvanično može čuti, najtraženiji fudbaleri Crvene zvezde u ovom trenutku su Šerif Ndijaje, Naser Điga i Andrija Maksimović!
Berlin je najmanje tri puta upozoren da je saudijski lekar Taleb el Abdulmohsen (50) opasan čovek, ali te informacije očigledno nije shvatao ozbiljno! U napadu koji se dogodio u petak po podne, kada se El Abdulmohsen zaleteo automobilom na ljude okupljene na božićnom vašaru u Magdeburgu, ubijeni su dečak (9) i četiri žene, a povređeno je najmanje 200 ljudi.
Na društvenim mrežama pojavile su se informacije o mogućem transferu severnokorejskih balističkih raketa Pukguksong-2 u Rusiju, što bi moglo predstavljati novu pretnju za Ukrajinu.
Kremlj je danas odbacio izveštaje turskih medija da je Asma al-Asad, supruga sirijskog predsednika Bašara al-Asada, podnela zahtev za razvod i izrazila želju da napusti Rusiju.
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država, Džo Bajden, preinačio je smrtne kazne za 37 saveznih osuđenika, uključujući pet ubica dece i nekoliko masovnih ubica, u doživotne kazne zatvora bez mogućnosti uslovnog otpusta. Ova odluka doneta je neposredno pre prenosa vlasti na Donalda Trampa, koji je zakazan za 20. januar.
Udruženje dramskih umetnika Srbije (UDUS) saopštilo je danas da je nagrada za životno delo "Dobričin prsten“ za 2024. godinu pripala glumcu Bogdanu Dikliću.
U beogradskoj galeriji "Kuća Đure Jakšića " u samom srcu boemske četvrti naše prelepe Skadarlije, svoje radove će izložiti slikar Tomislav Đokić i slikarka Tanja Đokić.
Hodžkinov limfom, iako redak oblik raka, može biti opasan ukoliko se simptomi zanemare, ali rana dijagnoza omogućava izlečenje čak kod 90 odsto pacijenata.
Drevna filozofija feng šuija tvrdi da jedna biljka može privući sreću, zdravlje i bogatstvo u dom – pahira, poznata i kao drvo novca, krije fascinantnu priču i simboliku.
Postoji nekoliko prirodnih načina za snižavanje telesne temperature, koje su naše bake rado koristile kod kuće. Jedan od manje poznatih, ali efikasnih, metoda je korišćenje krompira.
Boje ne samo da oblikuju prostor, već utiču i na energiju u domu. Postoji jedna boja koju dizajneri enterijera savetuju da izbegavate u kuhinji, jer može blokirati protok sreće i pozitivnih vibracija.
Milica Pavlović najavila je da će ovu 2024. godinu završiti sa dva lepa kavera koje su u izvornom obliku radili Marina Tucaković i Aleksandra Radulović Futa.
Sanja Marinković i Darko Lazić sukobili su se tokom pevačevog gostovanja u emisiji "Magazin in". Voditeljka je govorila o Lazićevim finansijama i novcu, koji je, prema njenom mišljenju, potrošio nepromišljeno.
Dea Đurđević je na svom Instagramu podelila sliku iz Temišvara i tom prilikom je u opisu fotografije napisala rečenicu u kojoj mnogi mogu da se pronađu.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.