PRIVLAČITE KOMARCE? Možda je kriva VAŠA ISHRANA! Istraživanja došla do neobičnih otkrića!
Ukoliko primećujete da vas komarci često napadaju, možda je vreme da promenite neke stvari u vašoj ishrani
05.09.2022
11:19
Vesti
U saopštenju za javnost "Batut" navodi da užina ne može da bude prvi obrok u toku dana, kao ni zamena za doručak. Foto: Pexels
Takođe, dodaju, jutarnja užurbanost nije opravdanje za nespremanje doručka koji, kako dodaju, mogu da čine ovsene ili kukuruzne pahuljice, sendvič sa pilećim ili ćurećim prsima, jedno do dva parčeta hleba sa namazom i kuvano jaje.
Među decom školskog uzrasta društveno je prihvatljivo da užinu kupuju za vreme velikog odmora, ali "Batut" ukazuje da ta navika može da se ispravi ako deca učestvuju u odabiru i pripremi užine koju će nositi u školu.
- Na taj način će vremenom usvojiti ideju o dobroj, izbalansiranoj užini, kao i pravilne navike u vezi sa ishranom. Posle doručka, užina u toku dana treba da očuva energiju i koncentraciju - navodi se u saopštenju i dodaje da pecivo iz pekare, slatke i slane grickalice treba zameniti parčetom kukuruzne proje, sendvičem sa mladim sirom ili salatom.
Navode da užinu mogu da čine i voće, žitarice, jogurt, orašasto voće ili štanglica od žitarica, lanene, ovsene ili ražane galete. Foto: Shutterstock
- Užina visoke nutritivne vrednosti, a niskog sadržaja masti i koncentrisanih ugljenih hidrata omogućava da dete bude sito do ručka - kažu u Institutu "Batut".
Ukoliko dete ide u školu pre podne, navode, ručak bi trebalo da bude po dolasku kući, a ukoliko ide popodne, dete bi trebalo da ruča pre odlaska u školu.
U pripremi obroka prednost treba dati kuvanju, dinstanju i pečenju, a pohovanu i prženu hranu bi trebalo izbegavati.
Isto tako, pored supe ili čorbe, ručak bi trebalo da čine meso ili riba, povrće i salata ili kuvano jelo.
Institut "Batut" podseća i na važan dnevni unos vode.
- Na velikom odmoru čest je unos sokova ili slatkih gaziranih napitaka uz užinu, a nekada su i sami napici užina, što je neprihvatljivo. Nedovoljan unos vode dovodi do umora, smanjene koncentracije, glavobolje. Deca bi u zavisnosti od uzrasta trebalo da popiju najmanje tri do četiri čaše vode dok su u školi - navodi Institut.
U toku fizičke aktivnosti, bilo da se radi o časovima fizičkog obrazovanja ili igri u školskom dvorištu, unošenje vode je neophodno pre, za vreme i posle pomenutih aktivnosti.
- Pravilne navike u vezi sa ishranom stiču se u porodici i u tom smislu je na roditeljima najveća odgovornost. Njihovim usvajanjem u najmlađem uzrastu smanjuje se mogućnost nastanka gojaznosti i posledično razvoja hroničnih nezaraznih oboljenja - kaže se u saopštenju.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić odgovorio je na provokaciju tajkunskog novinara Miodraga Sovilja.
20.05.2026
13:17
Protiv Srpske pravoslavne crkve (SPC), institucije u koju srpski narod ima najveće poverenje, vodi se sistemska orkestrirana prljava kampanja i za to postoje neoborivi dokazi.
20.05.2026
11:58
Poseta srpskog predsednika Aleksandra Vučića Pekingu, koja će se održati od 24. do 28. maja, izaziva ogromnu pažnju u kineskim medijima.
20.05.2026
10:41
U emisiji Takovska 10, šefica poslaničke grupe Stranke slobode i pravde Marinika Tepić pokušala je da predstavi sebe kao nosioca demokratije i nekoga ko poštuje zakon, nakon čega ju je predsednica Skupštine Ana Brnabić podsetila na nedela njenog šefa Dragana Đilasa, kao i na političku situaciju u periodu njegove vlasti.
20.05.2026
08:14 >> 10:28
Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je danas na beogradskom aerodromu "Nikola Tesla", gde je dočekan Pojas Presvete Bogorodice sa Svete Gore, jedna od najvećih svetinja pravoslavnog sveta, da to za Srbiju predstavlja ogromnu čast, ali i ogromnu nadu.
20.05.2026
17:02
Samo na TV Informer danas u 13.30 ekskluzivna saznanja o poslovanju trojice najvećih blokadera - Dragana Bjelogrlića, Gordana Kičića i Tihomira Stanića.
20.05.2026
11:58
Najnovija epizoda Informerove emisije "Na merama" otkriće vam kako je blokader Ivan Bjelić umislio da je reinkarnacija Če Gevare, koja je omiljena aktivnost voditelja blokadera Zorana Kesića, gde smo to zatekli bivšeg fudbalera Ognjena Vranješa, kuda se kreće novinar Veran Matić...
16.05.2026
10:32
Nova epizoda "Na merama" sutra od 21.30h samo na Informeru!
15.05.2026
14:41
Informer televizija od 16. maja donosi drugačiji vikend program za sve gledaoce koji žele da dan počnu uz najvažnije informacije, aktuelne teme i program uživo koji traje punih sedam sati.
15.05.2026
11:21
Muškarac S.J. (47) iz Kamenice saslušan je pred Osnovnim javnim tužilaštvom u Šapcu nakon što je priveden zbog krivičnog dela nasilje u porodici.
20.05.2026
15:54
Motociklista, koji je kod sebe imao srpska lična dokumenta, a koji je prevozio 71,5 kg kokaina presretnut je u ponedeljak, 11. maja, na francusko-španskoj granici, dok je droga bila natovarena u koferima pričvršćenim za njegov motocikl.
20.05.2026
14:02
Snimak koji je isplivao na društvenoj mreži Tik-Tok, a koji je, navodno u lajvu, snimio poginuli Dejan S. pokazuje kako on možda nije ni upravljao vozilom koje je sletelo s puta kod Vladičinog Hana.
20.05.2026
12:56
Glavni pretres u jednom od najsloženijih krivičnih predmeta koji se vode pred ovim sudom, protiv ukupno 12 optuženih, među kojima je sedam policajaca iz Policijske uprave Ministarstva unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona, otvoren je juče čitanjem optužnice.
20.05.2026
13:10
Pripadnici policije Republike Srpske sproveli su akciju "Karika" čiji je fokus bio na suzbijanju dečije pornografije, tokom koje je uhapšen jedan muškarac.
20.05.2026
17:57
Predsednik Rusije Vladimir Putin i predsednik Kine Si Đinping razgovarali su uz čaj o najaktuelnijim pitanjima međunarodne agende.
20.05.2026
16:40
Vrhovni vođa Irana ajatolah Modžtaba Hamnei saopštio je povodom druge godišnjice pogibije bivšeg predsednika Ebrahima Raisija da Iran pruža "jedinstven istorijski otpor" protiv, kako je naveo, "dve globalne terorističke armije" - Sjedinjenih Američkih Država i Izraela.
20.05.2026
15:32
Susret Vladimira Putina i Donalda Trampa na samitu APEK-a u Kini ove jeseni teoretski je moguć, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov, komentarišući mogućnost novog kontakta ruskog i američkog predsednika.
20.05.2026
14:30
Najmanje deset učenika povređeno je danas u Sevastopolju na Krimu kada se u školi u tom ruskom gradu srušio balkon.
20.05.2026
13:47
Jedna od najznačajnijih ličnosti domaće muzičke scene, maestro Bojan Suđić, istaknuti dirigent, profesor na Fakultetu muzičke umetnosti i direktor Beogradske filharmonije, bio je gost emisije „Perspektive“ na televiziji K1.
20.05.2026
15:40
Više od 130 predmeta koji su pripadali pokojnom američkom glumcu Metjuu Periju, legendarnom Čendleru Bingu iz kultne serije "Prijatelji", biće ponuđeno na velikoj aukciji 5. juna u Dalasu.
20.05.2026
15:00
Dragomir Bojanić Gidra nosio je duboku tugu koju je malo ko mogao da nasluti. Smrt majke i streljanje oca, srpskog oficira, kada je imao samo devet godina, primorali su ga za život zarađuje u fabrici.
20.05.2026
14:10
Holivudska diva Šeron Stoun sinoć se na Kanskom festivalu pojavila sa svojom prelepom kumom iz Srbije, manekenkom Helenom Getsbi.
20.05.2026
12:23
Mnogi naši glumci poput Milice Milše, Tanasija Uzunovića i Milutina Miloševića su potomci slavnih istorijskih srpskih ličnosti.
20.05.2026
12:05
Trik sa alu folijom koji pojačava Wi-Fi signal je preplavio internet i zaista u nekim slučajevima deluje.
20.05.2026
15:00
Na internetu se često mogu naći razna pravila o parfemima, ali postoji samo jedno pravilo kog treba da se pridržavate za dugotrajan miris na koži.
20.05.2026
13:00
Za zdrav i gust travnjak u vašem dvorištu, profesionalni baštovani koriste pet jednostavnih koraka za gušću i zeleniju travu.
20.05.2026
14:00
Zapečeni pileći bataci su veoma ukusno jelo koje se lako priprema i ne zahteva mnogo vremena u kuhinji.
20.05.2026
12:00
Abesinska, balineška i bengalska mačka predstavljaju tri izuzetno inteligentne i posebne rase koje osvajaju kako izgledom, tako i ponašanjem.
20.05.2026
10:00
Bivša rijaliti učesnica Luna Đogani sa ćerkom Lanom završila je u bolnici na odmoru u Turskoj.
20.05.2026
17:36
Reper Dragomir Despić Desingerica prokomentarisao je ovogodišnju Evroviziju, te rekao da je po njegovom mišljenju takmičenje namešteno.
20.05.2026
17:08
Voditelj Ognjen Amidžić progovorio je o Evroviziji, pobedničkoj numeri, ali i žiriju koji je glasao iz Srbije.
20.05.2026
16:32
Supruga pevača Slobe Vasića, Jelena Lela Vasić, oglasila se putem Instagram profila i objavila citat koji je privukao pažnju svih pratilaca.
20.05.2026
15:31
U javnost su isplivali detalji dopisivanja između učesnice "Elite" Sofije Janićijević i Daneta Angelovskog, a sada je ona od njega tražila novčanu pomoć za svoju majku Brankicu.
20.05.2026
14:50
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar