NIJE PITANJE DA LI ĆE SE MORBILI VRATITI, VEĆ KADA ĆE! Srbiji preti epidemija malih boginja zbog niskog obuhvata vakcinacije - Lekari upozoravaju na ovo!
Procenat vakcinisanih MMR vakcinom koja štiti od malih boginja, zaušaka i rubeola iznosi 74,8 odsto. Institut "Batut" upozorava da je za kolektivnu zaštitu potrebno 95 odsto. Stručnjaci smatraju da nije pitanje - da li će biti epidemije malih boginja, već kada. Zato pozivaju roditelje da vakcinišu decu
Vakcinisati ili ne dete MMR vakcinom - dilema je nekih roditelja u Srbiji. Od okruga do okruga varira procenat vakcinisanih mališana.
- Mi bismo istakli opštinu Bor, teritoriju Kikinde, Subotica, tu je obuhvat najveći - rekla je direktorka Instituta "Batut" doc. dr Verica Jovanović.
U prvih devet meseci ove godine obuhvat je 58, 4 odsto, što je izuzetno malo.
- Dete bi trebalo da primi vakcinu zato što može da dobije morbile, male boginje od kojih može da dobije ozbiljnu upalu mozga - ističe pedijatar u Domu zdravlja "Dr Simo Milošević" doktorka Jelena Mirović.
Foto: printscreen
Zbog trenutne situacije stižu upozorenja.
- Nije pitanje da li će nam se vratiti morbili, već je samo pitanje kada. Ja se ne bih iznenadio da to bude vrlo brzo, a roditelji treba da budu svesni da je njihovo dete ranjivo, ako nije dobilo na vreme vakcinu - naglašava prof. dr Miloš Marković iz Instituta za mikrobiologiju i imunologiju pri Medicinskom fakultetu u Beogradu.
- Kada dođe do epidemije malih boginja, bolest se vrlo brzo širi u populaciji koja nije vakcinisana ili nije prebolela bolest, mi smo imali jednu takvu situaciju baš pred pandemiju. Na žalost, imali smo 15 smrtnih slučajeva, veliki broj hospitalizovanih - kaže dr Dragoslav Popović iz Udruženja za javno zdravlje Srbije.
Tu poruku u poslednje vreme stručnjaci intenzivno šalju, naročito u mestima gde je najmanje vakcinisanih.
- Upravo na teritoriji 10 okruga se tim intenzivnim aktivnostima i uz podršku kancelarije SZO radi na informisanju o značaju ove vakcinacije. Naši koordinatori su aktivni i svako traži formulu koja će dati rezultat na teritoriji svoje opštine - kaže direktorka Instituta "Batut".
Foto: printscreen
Brojni su razlozi zašto roditelji odbijajaju da vakcinišu decu, ali je jedan najčešći.
- Ja ne znam šta izaziva autizam, ali je sigurno da to ne izaziva MMR vakcina. Zašto ja to mogu sigurno da kažem? Zato što je cela priča počela relativno davno, pre više od 20 godina, jednim tendencioznim radom, gde je iznesena ta tvrdnja, a uopšte nije bila potkrepljena. I onda su usledile studije i studije, ispitivanja i ispitivanja na ogromnom broju praćenja dece, na ogromnom broju relevatnim zemljama sa dobrim medicinskim sistemom. Ni u jednoj jedinoj, ova vakcina nije povezana sa autizmom - dodaje prof. dr Miloš Marković.
- Ako verujete nauci kada vas nešto boli, kada ste bolesni, ja sada imam punu ambulantu koja me čeka ovde, deca su bolesna i došla su za pomoć - onda nam verujte kada je preventiva u pitanju - poručuje doktorka Jelena Mirović.
Lekari upozoravaju da odbijanjem vakcinacije roditelji ugrožavaju svoju, ali i tuđu decu koja zbog zdravstvenog stanja nisu u mogućnosti da prime vakcinu.
Vakcinacija protiv malih boginja, zaušaka i rubele, kombinovanom MMR vakcinom, dodatno je opala u Srbiji u 2021. godini, te obuhvat iznosi 74,8 odsto, pokazao je najnoviji izveštaj o sprovedenoj imunizaciji
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Vakcinacija protiv malih boginja, zaušaka i rubele, kombinovanom MMR vakcinom, dodatno je opala u Srbiji u 2021. godini, te obuhvat iznosi 74,8 odsto, pokazao je najnoviji izveštaj o sprovedenoj imunizaciji
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas sa najvećim badminton igračem svih vremena, dvostrukim olimpijskim šampionom i petostrukim svetskim prvakom Lin Danom.
Srpska lista najoštrije je osudila današnje privođenje direktora osnovnih škola u Kosovskoj Kamenici, Negovana Vasića i Dragana Krstića, kao i upade pripadnika kosovske policije u njihove porodične domove i obrazovne ustanove u kojima obavljaju svoju časnu i odgovornu dužnost ističući da je reč o političkom pritisku Prištine i zastrašivanju svedoka i osoba koje su ukazale na izborne nepravilnosti.
Udruženje "ProGlas", koje čine pripadnici samozvane elite na čelu sa Draganom Bjelogrlićem, ovih dana ponovo je u fokusu javnosti zbog nasilja na njihovom nedavnom skupu, a sada su isplivale nove informacije o njihovim mutnim pričama.
Kancelarija za KiM saopštila je danas da su dvojica direktora srpskih osnovnih škola iz Kosovske Kamenice privedena po političkoj osnovi i nalogu Prištine, dodajući da im je, nakon višesatnih iskaza u policiji, određeno policijsko zadržavanje do 48 sati.
Lider naprednjaka i savetnik predsednika Republike za regionalna pitanja Miloš Vučević izjavio je, gostujući u emisiji "Da se ne lažemo" na Informer televiziji, da su predstojeći izbori ključni trenutak za sudbinu zemlje, te da će Srpska napredna stranka, u slučaju pobede, nominovati Aleksandra Vučića za predsednika Vlade kao jedini prirodan i logičan izbor.
Voditeljka Informer TV Andrea Veskov uputila je javno izvinjenje Privrednoj pravnoj akademiji iz Novog Sada i njenom rektoru prof dr Milanu Počuči zbog pogrešno interpretiranog stava u vezi sa tom institucijom u poslednjem izdanju emisije Paralela.
Publika od sada ima priliku da svake srede od 17 časova na Prvom programu Radio Beograda prati novi politički tok-šou "U sredu sa Bojanom Bilbijom". Reč je o autorskom projektu koji se bavi najvažnijim političkim, geopolitičkim i društvenim temama koje oblikuju svakodnevni život građana Srbije, ali i globalne procese koji utiču na ceo svet.
U selu Škrijelje na području opštine Tutin večeras je život izgubio E.S. (2009), nakon što je, prema prvim informacijama, došlo do slučajnog opaljenja lovačke puške tokom njenog čišćenja.
Smiljana R. (27), državljanka Srbije, poginula je u nesreći na Prokletijama kada je pala sa litice u provaliju duboku 250 metara nakon što je pokušala da zaobiđe stenu. Njena sestra se od nje oprostila potresnim rečima na Fejsbuku.
Trgovinske i političke tenzije između Rusije i Jermenije dodatno su eskalirale nakon što je ruska savezna služba za veterinarski i fitosanitarni nadzor donela odluku o uvođenju radikalnih ekonomskih mera protiv ove kavkaske države.
Velika porodična tragedija dogodila se u okolini grada Arada u Rumuniji, gde je dečak (8) izgubio život utopivši se u vodi na prostoru bivše šljunkare.
Pitanje prava LGBT osoba ponovo je došlo u fokus ukrajinske i regionalne javnosti nakon najnovijih izjava predsednika Volodimira Zelenskog, koje su odmah izazvale oprečne reakcije i žestoke kritike sa ruske strane.
Istaknuti srpski kompozitor, muzički urednik i stvaralac, Vladimir Milačić umro je u 65. godini, a iza sebe je ostavio neizbrisiv trag u domaćoj muzici, pozorištu i na televiziji.
Par trikova zahvaljujući kojima će baterija telefona trajati duže na svim prazničnim putovanjima, i dati priliku za beleženje nezaboravnih i magičnih trenutaka.
Vrahos je mirno letovalište smešteno na obali Jonskog mora, koje poslednjih godina postaje sve popularnije među turistima iz Srbije. Mesto je poznato po dugoj peščanoj plaži, izuzetno čistom moru i opuštenoj atmosferi, što ga čini idealnim izborom za porodice sa decom.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.