EPIDEMIJA MORBILA PRETI SRBIJI, SVE MANJE DECE VAKCINISANO MMR VAKCINOM!? Roditelji u strahu zbog antivaksera - "Podaci su zabrinjavajući i trebalo bi svi da razmislimo"
Podeli vest
Vakcinacija protiv malih boginja, zaušaka i rubele, kombinovanom MMR vakcinom, dodatno je opala u Srbiji u 2021. godini, te obuhvat iznosi 74,8 odsto, pokazao je najnoviji izveštaj o sprovedenoj imunizaciji
Pre početka epidemije korona virusom, imali smo dobar obuhvat zahvaljujući brojnim tribinama koje su održavane širom Srbije, kao i javnim debatama sa antivakserima u kojima su lekari iznosili dokaze istraživanja sprovedenih u svetu, da ova vakcina ne izaziva autizam. Kako objašnjavaju stručnjaci za zaštitu potrebno nam je 95 odsto obuhvata, što u narednom periodu zavisi od roditelja i njihove spremnosti da se otrgnu uticaju antivaksera.
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas obeležavaju Prepodobnog Patapija. Kada se Patapije smiluje na stradalnika, pomoli se Bogu i slepi progledaju, oslobašao je nevernike od nečistog duha
21.12.2022
09:04
Epidemiolog prof. dr Branislav Tiodorović kaže da su podaci veoma zabrinjavajući, te podseća da smo bili "veoma dobri u vakcinaciji", ali da su neke stvari ispolitizovane, da ima određenih lekara koji iznose netačne i naučno neutvrđene informacije o MMR vakcini, što se reflektuje na obuhvat vakcinacije i reakcije roditelja.
- Podaci su zabrinjavajući i trebalo bi svi da razmislimo o tome. Bio sam u epidemijama, radio sam na gašenju epidemije morbila koja se svojevremeno dogodila u Preševu, kada smo imali više od 1.200 obolele dece. To je bila izuzetno teška situacija, tada je cela ekipa iz Instituta za javno zdravlje u Nišu otišla u Preševo, te smo uspeli da stišamo sve to, i posle vakcinacije zaustavljeno je. Ovi podaci alarmiraju da je sada celo područje Srbije ugroženo, čak i Vojvodina koja je bila poznata po tome da dobro vakciniše bolje od drugih delova Srbije - kaže profesor Tiodorović.
Kako ističe epidemiolog, naučno je dokazano u svetu da MMR vakcine nisu povezane sa nastajanjem autizma.
- Još pre 20 godina je dokazano da vakcina protiv morbila nije apsolutno nikakav razlog za nastajanje autizma. Svi koji i o tome pričaju ne govore istinu, autizam je prema poslednjim istraživanjima očigledno uzrokovan genetskim faktorom i faktorom proteina koji su očigledno oštećeni. Ali, to nije zbog vakcine. Ovde nam je potrebna aktivnost na popularizaciji vakcinacije, na povratak na ono što smo bili poznati u svetu, ne samo u Evropi, a to je po dobro vršenim vakcinacijama, da smo uspeli da eliminišemo određene zarazne bolesti - kaže profesor Tiodorović.
Skandalozni podaci na nivou cele Srbije
Ni u jednom od 25 okruga u Srbiji nije postignut obuhvat od 95 odsto koliko je potrebno da se izbegne epidemija. Najniži obuhvat u centralnoj Srbiji je bio u Vladičinom Hanu - 33,8 odsto, i u Surdulici 42,7 odsto, a u Vojvodini u Novom Sadu - samo 24,4 odsto, pokazuje najnoviji Izveštaj o sprovedenoj imunizaciji Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut".
Na pad su prema rečima stručnjaka uticali stvoreno nepoverenje i strah od MMR vakcine, ali i epidemija korona virusa. Ovakvi pokazatelji govore da je to put do epidemije malih boginja u našoj zemlji, smatraju stručnjaci, ali i pored malih boginja preti i dečija paraliza, jer je i obuvat vakcinacijom protiv nje opao.
Prema izveštaju "Batuta" u centralnom delu Srbije vakcinisano je 75,8 odsto a u Vojvodini 72,1 odsto planirane dece.
- Analiza postignutog obuhvata MMR vakcinacijom po okruzima pokazuje da obuhvat od 95 odsto nije postignut ni u jednom okrugu, dok je obuhvat veći od 90 odsto dostignut u svega tri od ukupno 25 okruga -Borskom u centralnoj Srbiji, i Severnobanatskom i Severnobačkom okrugu u Vojvodini. Obuhvat niži od 80 odsto registrovan je na teritoriji devet okruga, a najniži je bio u Južnobačkom - 46,8 odsto, Rasinskom- 65,7 odsto, i Raškom okrugu - 66,4 odsto - navodi se u izveštaju "Batuta".
Stručnjaci apeluju da se uspostavi sistem koji neće dovesti do nove epidemije bolesti, odnosno do pobede antivakserskih pokreta nad savremenom medicinom.
- Roditelji su zbunjeni, zabrinuti i uplašeni zbog antivakserskog lobija koji je toliko pričao protiv MMR vakcine i to priča godinama. Krenulo je od Engleske, jedan hirurg je objavio u časopisu Lanset nepovoljnu kritiku za MMR, tvrdeći da ona izaziva autizam. Kasnije je to opovrgnuto brojnim studijama ali i dalje se ta priča provlači među ljudima, tako da roditelji naše male pacijente, u uzrastu od 12 do 14 meseci, kada bi trebali da dobiju vakcinu, ne vakcinišu - rekla je za Novu S, Galina Gavanski, pedijatar iz Doma zdravlja „Novi Sad“.
MMR vakcina se daje protiv morbila, rubeole i zaušaka i ako se dete ne vakciniše u, za to predviđenom uzrastu, postoji opasnost da dobije jednu od tih bolesti. To su sve zarazne bolesti protiv kojih nema leka i postoji mogućnost ozbiljnih komplikacija, od upale pluća do upale mozga.
- Mi pozivamo i objašnjavamo zbog čega je važna ta vakcina i za njih i za njihovu decu. Deca do četvrte godine prime tu vakcinu, tada imamo obuhvat 92 posto, što je još uvek malo. Nisu svi roditelji protiv vakcine, oni su samo uplašeni i naš je zadatak da ih ohrabrimo - rekla je Gavanski.
Šta je MMR vakcina?
Primarna vakcinacija protiv malih boginja, zaušaka i rubele sprovodi se kod dece od navršenih 12 meseci jednom dozom kombinovane žive vakcine protiv malih boginja, zaušaka i rubele – MMR vakcina i treba je sprovesti pravovremeno do navršenih 15 meseci života, navedeno je na sajtu Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd.
Revakcinacija (druga doza) protiv malih boginja, zaušaka i rubele sprovodi se primenom MMR vakcine pre upisa u prvi razred osnovne škole, a izuzetno u toku prvog razreda osnovne škole.
- Neimunizovana i nepotpuno imunizovana lica (izuzev onih kod kojih postoje trajne kontraindikacije) treba da se vakcinišu nedostajućim dozama MMR vakcine do navršenih 18 godina života, a prema epidemiološkim indikacijama i kasnije. Minimalni razmak između davanje dve doze MMR vakcine iznosi četiri nedelje. Aktivna imunizacija protiv malih boginja može se započeti i kod dece uzrasta od šest do 12 meseci života prema epidemiološkim indikacijama. U tom slučaju ponovna vakcinacija sprovodi se jednom dozom vakcine u uzrastu od navršenih 15 do 24 meseca života - navedeno je na sajtu.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas obeležavaju Prepodobnog Patapija. Kada se Patapije smiluje na stradalnika, pomoli se Bogu i slepi progledaju, oslobašao je nevernike od nečistog duha
Odgovornost ukrajinskih obaveštajnih službi za dizanje u vazduh gasovoda „Severni tok“ je očigledna, stoga Kijev treba da nadoknadi štetu koju je zbog toga pretrpela Nemačka, saopštio je nemački pokret „Štop di zanckionen“.
U javnosti su se pojavile fotografije ostataka nove ruske eksperimentalne balističke rakete srednjeg dometa „Orešnik“, koja je testno lansirana u četvrtak. Prema navodima ukrajinskih vlasti, raketa je pogodila fabriku u centralnom ukrajinskom gradu Dnjepru. Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je da je lansiranje „Orešnika“ odgovor na upotrebu američkih i britanskih raketa koje Ukrajina koristi za napade duboko unutar ruske teritorije.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić održala je danas istorijski govor u kojem je poručila da će Srbija pobediti svaki put i zahvalila se poslanicima većine na još jednoj pobedi za grašane Srbije.
Đilasova perjanica Marinika Tepić i lider Narodnog pokreta Srbije Miroslav Aleksić pokazali su danas neviđeno divljaštvo time što su čupali mikrofone u skupštinskoj sali.
O najnovijim dešavanjima u Rusiji i Ukrajini za našu televiziju govorili su Tomo Kovač, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske i Pukovnik Veselin Šljivančanin.
Gosti Info jutra advokat Zora Dobričanin i analitičar Saša Borojević, govorili su o tome kako kompanija SBB u vlasništvu Dragana Šolaka krije IP adrese osoba sa kojima je maloletni ubica Kosta K. komunicirao.
Profesor dr Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel bili su gosti Informerovog "Otvorenog studija". Govorili su o protestima u centru Beograda, kao i o globalnoj bezbednosti.
Završeno je suđenje Urošu Blažiću (21), okrivljenom za masovno ubistvo u selima Dubona i Malo Orašje, u zgradi Specijalnog suda u Beogradu i to iznošenjem završnih reči.
Uroš Blažić (21) pominjao je jutros na suđenju u Specijalnom sudu i Kostu K., dečaka ubicu i to nakon pitanja punomoćnika oštećenih, advokata Nebojše Perovića.
Nasilnik D.J (43) uhapšen je juče zbog sumnje da je satima držao zaključanu emotivnu partnerku (48) u jednom stanu u Obrenovcu, a da je za to vreme tukao, vukao za kosu i nazivao pogrdnim imenima!
Doskorašnji košarkaš Monaka, Džon Braun, trenutno vaga u izboru nove sredine, a igrač Crvene zvezde Ajzea Kenan zna koje je idealno mesto za njega - Mali Kalemegdan.
Kada je Radna grupa preuzela Partizan, jedno ime sa spiska novih čelnika kluba je bilo iznenađujuće. Milka Forcan je preuzela na sebe ogroman deo posla kako bi pomogla crno-belima da se finansijski oporave, a kako je rekla na gostovanju na televiziji "Prva", stara uprava sabotira njihov rad.
Direktori najvećih zapadnih kompanija moraju biti spremni za vojni scenario i u skladu s tim prilagoditi svoje proizvodne i distributivne linije, izjavio je predsednik vojnog komiteta NATO-a, admiral Rob Bauer, prenosi Rojters.
Napadi ukrajinskih dronova na region Kaluga u centralnoj Rusiji izazvali su požar u industrijskom postrojenju, saopštile su lokalne vlasti u ponedeljak rano ujutru. Andrij Kovalenko, šef ukrajinskog Centra za suzbijanje dezinformacija, izjavio je da je pogođena fabrika „Tajfun“, koja je pod sankcijama Evropske unije zbog proizvodnje oružja za rusku vojsku, uključujući raketne sisteme Bal-E i Rubež-ME.
Teretni avion kompanije DHL srušio se u blizini aerodroma u Vilnjusu, a trenutak nesreće zabeležen je na video-snimku. Na snimku se vidi kako avion naglo gubi visinu, nakon čega dolazi do eksplozije.
U severnokorejskoj balističkoj raketi KN-23/KN-24, koju je Rusija upotrebila protiv Ukrajine, pronađene su komponente kompanija iz NR Kine, Sjedinjenih Američkih Država, Japana, Velike Britanije i Švajcarske, proizvedene 2023. godine, saopštila je Glavna obaveštajna uprava Ministarstva odbrane Ukrajine (GUR).
Rusija i drugi protivnici Velike Britanije koriste veštačku inteligenciju (VI) kako bi pojačali sajber napade na nacionalnu infrastrukturu, izjavio je britanski ministar Pat Mekfaden na NATO konferenciji u Londonu, prenosi Gardijan.
Danilo Lazović, rođen na današnji dan 1951. godine, često je u serijama i filmovima glumio kafanske tipove, ali u stvarnosti nije voleo kafanu. Svoje četvoro dece je iz centra preselio na periferiju Beograda da bi odrastali u prirodi.
Natalija Mitorvić postala je poznata po čuvenoj izjavi "Bože Betra" kada je izgovorila legendarnu rečenicu koja je vinula u zvezde. Godinama se ništa ne znao o njoj, a sada je na društvenim mrežama osvanuo video snimak kako ona izgleda danas.
Pobednica "Zadruge 3" Iva Grgurić u ekskluzivnom razgovoru za Informer otkrila je detalje prevare koja se dogovorila pre nekoliko godina, kada je želela da pokrene sopstveni biznis i sebi otvori luksuzan frizersko-kozmetički salon u Beogradu.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.