KAKO IZGLEDA SLUŽENJE VOJNOG ROKA U VATRENO NAJMOĆNIJOJ JEDINICI SRBIJE? Vojnici zadovoljni obukom (FOTO)
Podeli vest
Mladi vojnici, na dobrovoljnom služenju vojnog roka, tri meseca provode na obuci a potom još tri u aktivnim jedinicama od kojih je vatreno najmoćnija Mešovita artiljerijska brigada čiji članovi su zadovoljni obukom i puni dobrih utisaka.
Od šest meseci dobrovoljnog vojnog roka u Vojsci Srbije, mladi vojnici tri meseca provode na obuci, a zatim još tri meseca u aktivnim jedinicama. Vojnici provedu drugi deo vojnog roka i u Mešovitoj artiljerijskoj brigadi - vatreno najmoćnijoj jedinici Vojske Srbije.
Lepi Mića postao je deo Zadruge od prvog dana njenog emitovanja, a sada je aktivni učesnik šeste po redu sezone, te ga mnogi smatraju veteranom ovog rijalitija.
28.02.2023
09:37
Poznatija među vojnicima kao MABR, Mešovita artiljerijska brigada je vatreno najmoćnija jedinica Srbije za koju se vojnici ne odlučuju samo zbog njene moći. Za neke od njih je to tradicija u porodici i put kojim su išli njihovi preci.
- Glavni motiv za MABR mi je bio moj otac koji je moj uzor. On je u službi već 30 godina i ja želim da budem kao on, čak bih želeo da postignem i bolje rezultate od njega - izjavio je razvodnik Nikola Gikić.
Kao što sportisti najveći deo vremena provode na treninzima, a manje na takmičenjima, tako i vojnici uglavnom izvode obuku i najmanje ratuju. Vojska Srbije, na sreću, ne ratuje već 22 godine. Profesionalni vojnici zato platu zarađuju izvođenjem obuke, puno radno vreme kao vojnici na dobrovoljnom služenju primaju platu oko 40.000 dinara i to tek što su postali punoletni.
- Imam 19 godina, prijavio sam za dobrovoljno služenje jer smatram da je to jedna lepa stvar i lepo iskustvo za ceo život. Takođe, jedna dugogodišnja tradicija, kako porodična tako i tradicija našeg naroda. U Leskovcu sam bio na osnovnoj obuci mesec i po dana, potom u Požarevcu još toliko, a poslednja tri meseca sam u Nišu u MABR-u - objašnjava razvodnik Mihajlo Veličković.
U Meštovitu ariljerijsku brigadu dolaze vojnici iz svih delova Srbije i stvaraju se prijateljstva i drugarski odnos koju su osnov efikasnosti rada jedinice.
- Sa svih nas je strane. Imamo drugove iz Subotice i iz Zrenjanina. Iz Vojvodine. Što se tiče naših starešina, imam odličan odnosa sa njima, normalnu komunikaciju. Nije velika napetost u našoj kasarni, odnosno u našoj jedinici - kaže Mihajlo Veličković koji dolazi sa juga Srbije.
On ne planira da se zaposli u vojsci, iako posle šest meseci služnja ima samo dobre utiske. Planira da upiše stomatologiju i nastavi da bude u službi građana Srbije, brinući o njihovom zdravlju, dok Nikola Gikić planira da se zaposli u vojsci.
- Međuljudski odnosi u ovom kolektivu su vrlo dobri i starešine su prema nama veoma korektne. Smatram da mi je najbolje da ostanem da radim u Mešovitoj artiljerijskoj brigadi Kopnene vojske - ističe ovaj mladić koji čeka poziv da je primljen u radni odnos.
Korektne starešine, baš kakve i treba da budu, obučavaju vojnike, vode svoje jedinice i zato iz dana u dan imaju sve bolje posade artiljerijskih oruđa.
- Dužnosti komandira odeljenja su izvođenje obuke i obučenost odeljenja, izrađivanje podsetnika za obuku, poznavanje rasporeda obuke, uputstva, pravila, taktike, tehnike i drugih procedura koje se tiču obuke - objašnjava vodnik prve klase Aleksandar Petković, komandir lansirnog odeljenja.
Aleksandar u saradnji sa starijim podoficirima i oficirima učestvuje u procesu obučavanja svakog vojnika i cilj mu je da sve funkcioniše kako treba, odnosno da se poštuju pravila i svi rade kao jedan.
Stalna obuka - tako se najkraće opisuje posao vojnika. Tako se opisuje vojni poziv. Osim terena i rada sa naoružanjem, u Mešovitoj artiljerijskoj brigadi obuka se odvija i u učionici. Gde se na primer na topografskoj karti ucrtavaju podaci za gađanje iz raketnog sistema "Plamen S" koji je višecevni lanser raketa je dobar i efikasan borbeni raktetni sistem ali samo ukoliko njime rukuje dobar tim koji se stvara napornim radom i drugarstvom.
Najveći izazov za oficire i podoficire u vojsci je da usklade rad sa profesionalnim vojnicima i vojnicima na služenju vojnog roka. Oficir tu ima i dodatnu odgovornost jer treba da organizuje i vodi sistem, odnosno ljude i borbene sredstva.
- Kada vojnici dođu u našu jedinicu potrebno je obaviti sa njima ulazni razgovor, gde treba prepoznati kod njih da li postoji nešto što nose od kuće, što može kasnije uticati na njihov život i rad ovde - ukazuje kapetan Dušan Marković.
On komanduje raketnom baterijom, ima nekoliko "Plamenova S" pod svojom odgovornošću, mlađe oficire, podoficire, tehničare i vojnike na dobrovoljnom služenju vojnog roka.
- Razlika prilikom izvođenja obuke, između vojnika na dobrovoljnom služenju i profesionalnog sastava je u tome što se vojnici na dobrovoljnom služenju vojnog roka prvi put susreću sa ovim sredstvima. Te je iz tog razloga sa njima neophodno raditi postupno i polako, do tog trenutka kada se oni uvežbaju do onog trenutka kada se nauče da rade i kao profesionalni sastav - ističe kapetan Marković.
Inače, raketni sistem Plamen S M63/94 poznat je široj javnosti po "vatrenom" nastupu, i danju i noću, na prikazima sposobnosti i vežbama Vojske Srbije na kompleksu "Pasuljanske livade".
- Plamen S M63/94 je samohodno višecevno oružje zemaljske artiljerije namenjeno za ostvarivanje snažnih iznenadnih i brzih vatrenih udara u ciljeve od izuzetne važnosti i velikih razmera kako na kopnu tako i na vodi. Domet raketa je 12.800 metara - objašnjava Petković.
Za samo nekoliko minuta jedan Plamen S M63/94 može da uništi manju vojnu bazu ili mrežu bunkera za prodor pešadije vojske Srbije, ali tako velika vatrena moć ne bi vredela ništa bez dobro uvežbanog tima odnosno posade koja je glavna snaga svake vojske.
Obavezni vojni rok se vraća od sledeće godine u Srbiju, a veliko je pitanje da li će se sa njim vratiti i oni čuveni ispraćaji koji su važili za omiljene fešte koje su se dugo prepričavale. Šatre su tu bile neizbežne, tetke su i tada donosile torte a muzika koja je svirala do dobuko u noć jedva se oporavljala nekon sezone ispraćaja.
09.10.2024
10:18
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Lepi Mića postao je deo Zadruge od prvog dana njenog emitovanja, a sada je aktivni učesnik šeste po redu sezone, te ga mnogi smatraju veteranom ovog rijalitija.
Napredujući severno od Ugljedara "moćna ruska 20. motostreljačka divizija koja broji oko 10.000 vojnika" napada položaje ukrajinske 79. vazdušno-jurišne brigade sa "oko 2.000 ljudi", računajući na brojčanu prednost kako bi "smrvila" ukrajinske trupe, piše "Forbs".
Danas, oko 15.15 sati jedan od lidera neformalnih organizacija "Borba" i "Sviće" Nikola Ristić, prošao je punkt za čekiranje karata tzv. “bording” na Aerodromu “Nikola Tesla”, što potvrđuje naša prethodna saznanja da će tokom dana odleteti u Lisabon, u Portugalu.
Huligan Ivan Bjelić javno je priznao da su opozicione pristalice čiji je on jedan od glasnogovornika odgovorni za nasilje, demoliranje i sav haos koji su se dogodili večeras tokom protesta u Novom Sadu.
Nakon što su demonstranti, koji "operišu", pod vođstvom opozicije, udarili na kulturno zdanje u Novom Sadu, Gradsku kuću, objavljujemo fotografije koje pokazuju šta je iza huligana ostalo.
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je na skupu u Novom Sadu, koji nije bio prijavljen što je zakonska obaveza, došlo do drastičnog narušavanja javnog reda i mira, do napada i uništavanja objekata, ugrožavanja imovine i napada na policiju, a povrh svega do povreda ugleda Srbije, vezano za državnu zastavu.
Gosti specijalnog programa Informer TV povodom izbora u SAD, bili su Ivan Miletić sa Instituta za javnu diplomatiju i dr Aleksandar Lukić sa Instituta za političke studije.
Ekskluzivno na Informer TV-u, Andrea Veskov je intervjuisala Rika Elmorea, oficirom vazdušne odbrane SAD-a, koji je bio svedok potresnih trenutaka tokom atentata na Donalda Trampa 13. jula.
Član Glavnog odbora Srpske napredne stranke Zoran Babić govorio je u Info jutru o još jednom pokušaju opozicije da iskoriste tragediju koja je Srbiju pogodila. I dok Srbija jeca, opozicija lešinari.
Tokom Specijalnog programa Informer TV povodom izbora u SAD, gosti stručnjak za strategijski menadžment Mihajlo Rabrenović i urednik informative Pink.rs Predrag Jeremić, razgovarali su o predstojećim izborima i o predsedničkim kandidatima.
Milorad Ulemek Legija (56), osuđen na 40 godina zbog ubistva premijera Zorana Đinđića, zatražio je od suda da bude pušten na uslovnu slobodu, saznaje ekskluzivno Informer.
Potera i pretraga za Alijem Balijagićem na teritoriji opštine Prijepolje podsetio je stanovnike ovog grada na 2003. godinu, kada je takođe bežao od policije po
vrletima prijepoljske, novovaroške i čajetinske opštine.
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da su policijski službenici Službe za borbu protiv organizovanog kriminala UKP uhapsili juče četiri lica, dok se za jednim licem intezivno traga, za koja se osnovano sumnja da su kao pripadnici Kavačkog klana, vršili praćenje i pripremali ubistvo Luke Bojovića.
Odigarno je sedam utakmica četvrtog kola Lige šampiona, koje su donele zanimljive duele i iznenađujuće rezultate. Najveće iznenađenje viđeno u Lisabonu gde je Sporting razmontirao Mančester siti sa velikih 4:1 (1:1).
Uspeo je Dušan Vlahović da se po treći put upiše u strelce u ovogodišnjem izdanju Lige šampiona. Srpski as doneo je Juventusu izjednačenje golom sa bele tačke na gostovanju ekipi Lila.
Utakmica 15. kola Superlige Srbije između Partizana i Radničkog 1923, koja je prvobitno bila zakazana za nedelju, 10. novembra u 19 časova, pomerena je i biće odigrana istog dana, ali sa početkom u 15 sati.
Fudbaleri Barselone odradili su trening na stadionu "Rajko Mitić" uoči utakmice 4. kola Lige šampiona, gde će se sutra od 21 čas sastati sa domaćinom Crvenom zvezdom.
Prema prvim rezultatima glasanja, kandidatkinja Demokratske partije Kamala Haris trenutno vodi u Severnoj Karolini sa značajnom prednošću. Kako prenosi CNN, nakon obrađenih 2% glasačkih listića, Haris ima 67,2% glasova, dok Donald Tramp zaostaje sa 31,6%.
Prema prvim podacima koji pristižu nakon zatvaranja birališta, bivši predsednik Donald Tramp trenutno ubedljivo vodi u saveznim državama Indijana i Kentaki.
Izvršni direktor kompanije SpaceIks i Tesla Elon Musk provešće izbornu noć sa bivšim predsednikom Donaldom Trampom na Floridi, potvrdili su izvori sa saznanjima Fok Njuz Digital.
Sinoć, u ponedeljak, 4. novembra, Laura Pausini zapalila je binu londonskog O2 Shepherd's Bush Empire sa prvim od dva rasprodata koncerta, čime je još jednom potvrdila svoj status zvezde svetske muzičke scene! Domaća publika imaće priliku da najnagrađivaniju italijansku kantautorku vidi u Beogradskoj areni 18. decembra u okviru njene Winter 2024 turneje.
U kuhinji se često zaboravlja na jedan ključni predmet – posude za začine. Iako ih svakodnevno koristimo, one su često kontaminirane opasnim bakterijama. Saznajte kako se možete zaštititi od infekcija i koji su simptomi salmonele!
Zlata Petrović pojavila se na punoletstvu ćerke Jane Todorović, a tom prilikom prokomentarisala je sina Jovana, koji je u rijalitiju "Elita 8" ušao u vezu sa starletom Enom Čolić.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.