• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: informer/rts.rs

08.03.2023

15:00

NA KROVOVIMA ZGRADA U SRBIJI IMA JOŠ RADIOAKTIVNIH GROMOBRANA! Stručnjak otkrio da li su opasni

printscreen

Vesti

NA KROVOVIMA ZGRADA U SRBIJI IMA JOŠ RADIOAKTIVNIH GROMOBRANA! Stručnjak otkrio da li su opasni

Podeli vest

Načelnik Sektora inspekcije "Direktorata za radijaciju i nuklearnu bezbednost i sigurnost Srbije" Vladimir Janjić kaže da još uvek u Srbiji postoje radioaktivni gromobrani koji nisu uklonjeni, ali da ne predstavljaju opasnost po stanare samo ukoliko fizička lica ne diraju gromobransku konstrukciju.

Radioaktivni gromobrani postavljani između šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog veka su zabranjeni. Pre četiri godine bilo ih je oko 700.

Načelnik Sektora  inspekcije "Direktorata za radijaciju i nuklearnu bezbednost i sigurnost Srbije" Vladimir Janjić kaže da ih, prema njihovoj evidenciji sada ima oko 570, ali da taj broj varira i da uvek postoji mogućnost da neki nisu uklonjeni, ali da nisu u evidenciji.

- Oni se uglavnom nalaze na industrijskim postrojenjima, poljoprivrednim gazdinstvima, stambenim zgradama, a što se tiče uklanjanja većina su oni koji su uklonjeni sa javnih ustanova, stambenih zgrada. Oni koji su ostali na industrijskim objektima, starim postrojenjima, firmama u stečaju i onim objektima čija se vlasnička struktura ne može utvrditi - rekao je Janjić. 

Nadležnost za uklanjanje je, ističe, na vlasnicima objekata ako se radioaktivni gromobran nalazi na krovu, odnosno na vlasniku katastarske parcele, ako je na stubu. Ako je nepoznat vlasnik, odgovornost za uklanjanje je na lokalnoj samoupravi.

Uklanjanje obavljaju pravna lica koja imaju odobrenje za takvu delatnost, a košta oko 3.000 evra. Krajnja destinacija treba da bude centralno skladište radioaktivnih objekata, koje je u okviru Nuklearnih objekata Srbije, gde se vrši dalji tretman.

Foto: printskrin/rts.rs

Vladimir Janjić

 

- Finansijski aspekt je jedan od najvećih problema. Po zakonu, uklanjanje i finansiranje skidanja i instalacija nove zaštite pada na vlasnika objekta ili katastarske parcele-  navodi Janjić.

Vladimir Janjić je objasnio da radioaktivni gromobrani dok stoje na krovu uspravno i služe inicijalnoj svrsi oni nisu direktna opasnost od uticaja jonizujućeg zračenja po ljude i životnu sredinu, iako je zabranjeno njihovo korišćenje.

- Treba voditi računa gde su, da stoje pravo, njihova svrha je da tu zgradu i okolinu zaštite od udara groma, on služi toj svrsi i nije opasnost pod pretpostavkom da nijedno fizičko lice ne dira tu gromobronsku konstrukciju - naveo je Janjić.

Podsetimo, na izlazu iz Srbije u Hrvatsku na graničnom prelazu Bezdan u gepeku atomobila pronađena je radioaktivna glava gromobrana. Zbog toga su uhapšena tri hrvatska državljanina za koje je Tužilaštvo u Somboru zatražilo pritvor. Inače, od 1981. Zakonom je zabranjena ugradnja tih radioaktivnih gromobrana.

Na pitanje kako je moguće da je glava gromobrana završila u gepeku automobila, Janjić podseća da su gromobrani davno postavljeni, da je dokumentacija izgubljena, a mnogi od ljudi koji su za njih znali nisu više tu, došlo je do promene vlasničke strukture na određenim objektima. Moguće je, kaže, da je gromobran završio na otpadu nakon rušenja nekog objekta, kao i da ga je neko uzeo iz neznanja.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
Žika

pre 1 godinu

U Nuklearnim objektima Srbije godinama ništa ne rade. Dobijaju plate od države a izvore od gromobrana samo pakuju u burad koja su dobili od Instituta Vinča. Ništa oni ne obrađuju. Gromobrane skida uglavnom Instut Vinča i pojedine privatne firme. Mogli bi kao državna firma da preostale gromobrane poskida za džabe kad i onako ništa ne rade.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set