• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer/Espreso

02.09.2023

12:19

Evo koliku platu da očekujete na trudničkom bolovanju: Ovo je detaljno objašnjenje o primanjima trudnica

Shutterstock

Vesti

Evo koliku platu da očekujete na trudničkom bolovanju: Ovo je detaljno objašnjenje o primanjima trudnica

Podeli vest

Trudničko bolovanje je pravo i mogućnost odsustva sa rada zbog opravdanih, zdravstvenih razloga, a ovo je detaljno objašnjenje kolika primanja jedna trudnica može da očekuje u toku odsustva.

Trudničko bolovanje je pravo i mogućnost odsustva sa rada zbog opravdanih, zdravstvenih razloga. Porodiljsko odsustvo je obaveza zaposlenih trudnica da odsustvuju s posla u skladu sa zakonski određenim rokom.

Koliko traje?

Ukupno trajanje porodiljskog odsustva je 12 meseci, od čega se prva tri meseca od porođaja vode kao porodiljsko odsustvo, dok se preostalih devet meseci tretiraju kao pravo na negu deteta. Žena koja je zaposlena, ima po zakonu pravo da porodiljsko odsustvo započne najranije 45 dana, a obavezno 28 dana pre porođaja. Dakle, od datuma otvaranja porodiljskog odsustvo do vraćanja na posao, ne sme da prođe više od 12 meseci. Za treće i svako naredno dete porodiljsko odsustvo traje 24 meseca.

Odsustvo radi nege deteta može da iskoristi i otac, onda kada je majka iz opravdanih razloga sprečena da iskoristi svoje pravo. Zakon dozvoljava ocu deteta pravo na naknadu zarade, kao i to da iskoristi pravo odsustva radi nege deteta čak i ako majka nije u radnom odnosu. Roditelji odsustvo mogu da koriste i naizmenično.

Zaposlena žena, po isteku porodiljskog odsustva, ima pravo na odsustvo sa rada radi nege deteta do isteka 365 dana od dana otpočinjanja porodiljskog odsustva. Dakle, drugi deo odsustva vezan je za negu deteta, te može da ga koristi i otac deteta umesto majke.

Ko plaća trudničko, a ko porodiljsko?

Naknada za trudničko bolovanje iznosi 100% od osnova za naknadu zarade. Osnovicu predstavlja prosečna zarada ostvarena u prethodnih 12 meseci, pre meseca u kome je otvoreno trudničko bolovanje. U slučaju da trudnica nije ostvarila zaradu za svih prethodnih 12 meseci, osnov za naknadu zarade za one mesece u kojima nije ostvarila zaradu, je minimalna zarada za te mesece. Dobijeni zbir zarada deli se sa dvanaest. Troškovi naknade trudničkog bolovanja do 30 dana padaju na teret poslodavca, a sve preko toga ide na teret RFZO.

Foto: Shutterstock

 

 

Isplatu obavlja poslodavac, a ukoliko je trudničko bolovanje duže od 30 dana, poslodavac vrši obračun naknade zarade ali tada ima mogućnost da iznos refundira od RFZO. RFZO utvrđuje pravo na naknadu i iznos koji isplaćuje najkasnije u roku od 30 dana na poseban račun poslodavca sa kog se dalje isplaćuje zaposlenoj.

Kada ste zaposleni na određeno

Zaposlenoj koja ima Ugovor o radu na određeno vreme, rok na koji je zasnovan radni odnos produžava se do isteka korišćenja prava na odsustvo.

Zakon o radu propisuje da poslodavac ne može zaposlenoj da otkaže ugovor o radu za vreme trajanja bolovanja zbog održavanja trudnoće, porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta.

Visina naknade za porodiljsko odsustvo se obračunava na osnovu mesečne osnovice koja se dobija tako što se zbir svih zarada za poslednjih 18 meseci pre prestanka rada zbog trudnoće) podeli brojem 18 bez obzira da li postoje evidentirane osnovice za svih 18 meseci.

Važno je istaći da zbir naknade zarade, odnosno naknade plate za vreme porodiljskog odsustva ne može biti veći od tri prosečne mesečne zarade u Srbiji, a za prava ostvarena od 1. januara 2022. godine ne može biti veći od pet prosečnih mesečnih zarada u Republici Srbiji. U slučaju da zaposlena ostvaruje naknadu plate čiji ukupni iznos prelazi tri prosečne zarade u Srbiji, a za prava ostvarena od 1. januara 2022. godine pet prosečnih zarada u Republici Srbiji, tada se prvo isplaćuje naknada plate. 

Podrazumeva se da za navedenih 18 meseci rada treba da budu plaćeni doprinosi. Isplatu naknade u vreme porodiljskog odsustva vrši država na tekući račun zaposlene, oko 21. u mesecu.

 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!
Live TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!

Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.

21.11.2024

22:19 >> 23:21

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set