U policijski notes zapisivao je stihove! Sole je policajac blistave karijere na kog je cela Srbija ponosna!
Podeli vest
Ako bi trebalo da se u jednoj sintagmi opiše lik i delo Špejtima Sojeva, ona bi glasila - policajac mekog srca. Sole, kako ga od milošte zovu, osim što je od 1988. godine policijski službenik, on je književnik, humanitarac, muž, otac troje dece, deda, prijatelj, avanturista, a od nedavno i penzioner.
Kuća romske kulture unikatna je po mnogo čemu. Objekat se nalzi u centru Beograda i predstavlja redak muzejski koncept kakav nema većina evropskih i svetskih zemalja. Ova kuća prezentuje artefakte, istoriju, kulturu i sve ono što čini život Roma, pri čemu se svakodnevno nadograđuje i ažurira.
Filip Hasković školuje se za vaspitača romske dece na romskom jeziku. Paralelno sa studijama, radi u jednoj osnovnoj školi.
30.08.2023
16:00
Osnovnu školu završio je rodnom Uroševcu, obrazovanje nastavio na Kosovu gde je živeo i radio sve do dolaska u Beograd posle ratova na tom području 1999. Pitali smo Soleta kako je bilo odrastati na području Kosova i Metohije tih godina.
- Problema ima svuda, gde god živite, ali istina je da je to multietnička sredina i da je bilo izazovnije, pogoto osamdesetih i devedesetih godina. Ipak, nije bilo problema koji bi obeležili moj život. Jedino moram da priznam da smo se osećali kao da nismo isti, da smo različiti od svih ostalih. Ja sam uvek voleo da kažem - različitost je lepota ovog društva, šta bi bilo da smo svi isti - uz osmeh odgovara Sole.
Književni dar prepoznao je rano, još u osnovnoj školi, ali se intenzivije posvetio pisanju dolaskom u Beograd, a pogotovo odlaskom u penziju. Sole tvdri da među policajcima ima mnogo umetničkih duša, pesnika pa je čak sastavio i izdao zbornik poezije koju su stvorili policijski službenici.
Punih osam godina Ljiljana Mihailović radila je kao pedagoški asistent sa decom iz romske populacije. Njen posao bio je da odlazi u porodice u romskim naseljima i pomaže pri upisu u osnovne škole.
23.08.2023
16:00
- Inspiracija je svuda oko nas. Dešava mi se da naiđu periodi kada ne napišem nijednu pesmu po nekoliko meseci. Pesma ne može da se naruči, možete u kafani, ali pesniku ne. To mora da naiđe samo od sebe. Zbog toga ja uvek sa sobom nosim olovku i papir. Našalim se često kako sam i kao policijski službenik morao da nosim papir i blok, a, evo, i sada kao pesnik, radim to isto - priča naš sagovornik.
Vaspitavan tako da bude ponosan na svoje poreklo, to isto danas prenosi svojim sinovima. Proučavajući, Sole je saznao da su njegovi preci poreklom egipatski Kopti pravoslavne veroispovesti.
- Stigavši na područje Kosova, mi smo islamizovani, primili smo i veru i običaje, jezik - objašnjava bivši policajac.
Kada bi se ponovo rodio, Sole ništa ne bi menjao. Posao policajca radio je iz ljubavi, kao što se danas bavi pisanjem, putovanjima i širenjem prijateljstava.
- Jednom policajac, uvek policajac. To sam ja i uživao sam radeći, iako je posao izuzetno naporan i rizičan. Više puta život mi je bio ugrožen, ali ne volim da se sećam loših stvari. Bilo je i mnogo lepih. Uvek izdvajam rad na projektima, pogotovo onih koji su se ticali dece, njihove bezbednosti u saobraćaju. Imali smo misiju da deci približimo poziv policajca i mislim da smo u tome uspevali - priseća se Sojeva.
Osim rada sa decom, Sole je promovisao policijski poziv nacionalnim manjina i gde god kročio, sa kim god razgovarao, sticao je nova prijateljstva na šta je najponosniji.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Kuća romske kulture unikatna je po mnogo čemu. Objekat se nalzi u centru Beograda i predstavlja redak muzejski koncept kakav nema većina evropskih i svetskih zemalja. Ova kuća prezentuje artefakte, istoriju, kulturu i sve ono što čini život Roma, pri čemu se svakodnevno nadograđuje i ažurira.
Informer je došao do saznanja koja dovode u pitanje pojedine aspekte akademske i profesionalne karijere Sava Manojlovića, lidera opozicionog pokreta "Kreni-promeni".
Sistemska nestašica avionskog goriva mogla bi da pogodi evropske aerodrome ako se prolaz kroz Ormuski moreuz ne uspostavi u naredne tri nedelje, upozorila je evropska aerodromska industrija.
Profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu Čedomir Antić izneo je oštre kritike povodom reakcija akademske zajednice nakon tragične smrti studentkinje Milice Živković, ocenjujući da su pojedini univerzitetski funkcioneri pokazali najgore osobine.
Predsednik Srpske radikalne stranke (SRS) prof. dr Vojislav Šešelj izneo je svoje argumente u prilog pretpostavci da je studentkinja Milica Živković, koja je stradala 26. marta na Filozofskom fakultetu, u stvari ubijena.
Blokaderi su na jednom od svojih naloga na mreži Iks pozvali građane da preimenuju nazive svojih internet mreža, a tim povodom oglasila se predsednica Narodne skupštine - Ana Brnabić.
Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije alarmiralo je međunarodnu javnost preko svoje diplomatsko-konzularne mreže zahtevajući jasne reakcije i javno oglašavanje o najnovijim jednostranim potezima vlasti u Prištini usmerenih protiv Srba.
Predsednik Srpske napredne stranke i savetnik predsednika Srbije za regionalna pitanja Miloš Vučević zahvalio je danas, na Veliki petak, narodu na Kosovu i Metohiji što čuva srpsko ime i prezime i Srbiju na Kosovu i Metohiji.
U prethodnoj epizodi Informerove emisije "Na merama" otkrili smo vam o čemu su pričali blokaderi Gagi Jovanović i Jelena Kleut, čime se u slobodno vreme bavi još jedan blokader - glumac Dragan Bjelogrlić, kuda je išao političar Vladan Đokić, da li se pevač Beki Bekić snašao u ulozi dede, kako je samozvanom revolucionaru Jovu Bakiću propao "pokušaj" dinstanja na protestu…
Predsednik Srpske radikalne stranke profesor doktor Vojislav Šešelj gostujući u Info jutru objasnio je novi ugao gledanja na smrt studentkinje na Filozofskom fakultetu.
"Srpski dnevnik" postavlja standarde kada je reč o informativnim emisijama i ponovo je najgledaniji na svim kablovskim televizijama bez nacionalne frekvencije.
Devojčica Dž.N. (15), koja je upravljala električnim trotinetom u trenutku teške saobraćajne nesreće kod Novog Pazara, zadobila je višestruke prelome ruke i trenutno se nalazi van životne opasnosti, potvrđeno je za Informer iz medicinskih izvora.
M.R. (16) nastradala je u teškoj saobraćajnoj nesreći kod Novog Pazara kada je nju i drugaricu Dž.N. (15) sa kojom se vozila trotinetom, kolima udarila devojka S.M. (24). Ona je, prema nezvaničnim informacijama, preticala kolonu na punoj liniji i tom prilikom ''golfom'' pokosila devojčice.
Nakon više od četiri meseca od pogibije Ane Radović (20) i Aleksandra Masalušića (37) u Međuvršju kod Čačka, Osnovno javno tužilaštvo u ovom gradu je zatvorilo istragu u vezi sa ovom stravičnom tragedijom.
S.M.(22) uhapšena je zbog sumnje da je izazvala saobraćajnu nesreću u Novom Pazaru u kojoj je poginula devojčica M.R. (16), a teško povređena njena drugarica koja se trenutno nalazi na lečenju.
Bivša američka potpredsednica Kamala Haris, koja je bila kandidatkinja Demokratske stranke na predsedničkim izborima u Sjedinjenim Američkim Državama 2024. godine, izjavila je danas da razmatra da se ponovo kandiduje na narednim predsedničkim izborima 2028.
Velika Britanija će sledeće nedelje biti domaćin nove runde razgovora sa saveznicima, van Sjedinjenih Američkih Država, o tome kako da se deblokira Ormuski moreuz, izjavio je danas britanski zvaničnik koji je upoznat sa pripremama za razgovore.
Beba stara tri meseca je preminula, a žena (31), za koju se veruje da je njena majka je povređena u napadu psa koji se dogodio u Redkaru u Jokširu (Engleska).
Kako se Vaskrs bliži, farbamo jaja u raznim bojama, ali uz to dolazi problem da šerpe koje ostanu obojene jakim bojama i teško se čiste. Evo kako da rešite ovaj problem.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar