"Bez tablice množenja nema dvojke!" Čak i srednjoškolci kubure sa osnovnim matematičkim operacijama: Roditelji kažu da ne znaju ni oni celu tablicu!
Podeli vest
Neke od primera (ne)znanja matematike pronašli smo na Reditu, gde se jedna nastavnica požalila na tablicu množenja, a diskusija koja se razvila zahvaljujući njenom iskustvu dala nam je zabrinjavajuću sliku o đacima u Srbiji.
Autorka objave, inače profesor matematike, napisala je da je problem uočila tokom dopunske nastave.
Poznati su konačni rezultati male mature. Opet su pokazali za nijansu slabije znanje nego prethodna generacija. Sada je pred đacima da realno odmere svoje želje i u naredna dva dana popune i predaju listu želja kako bi se upisali u srednju školu.
Rešavanjem testa iz izabranog predmeta u četvrtak, završena je trodnevna mala matura. Međutim, ovde se obaveze, strepnje i strahovi budućih srednjoškolaca i njihovih roditelja ne završavaju. Tek im predstoji skoro dvonedeljni haos pre nego što saznaju u koju su srednju školu đaci upisani.
22.06.2024
15:01
- Počela sam da držim instrukcije iz matematike pre dva meseca i ne biste verovali koliko dece ne zna tablicu množenja. Ne pričam o prvom ili drugom osnovne, nego često sedmi ili osmi razred. Čim vide da treba nešto pomnožiti sa osam prave grimase i govore već da to ne znaju baš. Isto tako pismeno deljenje, naučna fantastika. Zabrinjavajuće. Jednom prilikom je devojčica sedmi razred imala da reši linearne jednačine, a greši i u množenju sa tri, a kamoli osam ili devet... Rekla sam njenoj mami da dok to ne zna, ne može uopšte razmišljati o dvojki, na šta ona odgovara "Pa šta, ne znam je ni ja baš". Ne šalim se nažalost - napisala je ona.
Izborni predmet na maloj maturi danas su polagali maturanti širom Srbije. Zadovoljni kako su uradili bili su i učenici i iz Novog Sada, Užica... Kao i predhodne godine birali su između biologije, istorije, geografije, fizike i hemije.
U odgovorima su joj korisnici skrenuli pažnju da ni deo mladih, srednjoškolaca i dvadesetogodišnjaka nije siguran kako ide tablica množenja, a problem im pravi i znanje iz drugih oblasti.
- Došao rođak kod mene da mu objasnim neko gradivo iz matematike. Dečko je bio 2. ili 3. srednje, tablicu množenja ne zna, počeo na ruke da računa - piše u komentaru.
- Nedavno sam držala čas iz matematike devojčici koja je 6. razred. Radile smo koordinatni sistem, neke osnove. I okej, razumem da joj je bila nova stvar, i da zbog toga može da bude teže da razume odmah, ali ja sam sa njom 45 minuta radila jedan (1)!!! zadatak, čija je poenta bila ucrtati tačke i spojiti ih da bi dobio sliku. Znači ono što smo radili u slikovnicama kao klinci. Za svaku liniju koju je ucrtavala morala sam da joj pripomažem. A pričamo o detetu koje je 6. razred - dodaje jedan od korisnika.
- Ja sam malu neku pripremao za prijemni, radili smo polinome, razlomke, grafike funkcija… sve savlada ali kada treba nešto sa konkretnim brojevima u zadacima sa prethodnih završnih, ne zna da pomnoži dva broja. Osmi razred, baš je očajno uradila prijemni, najviše jer i dalje nije savladala tablicu, ovo što je uradila je ono što smo zajedno i gde su bili prostiji brojevi.. šokovi ali tako je - nadovezali su se korisnici.
Dok jedni ističu da je nepoznavanje osnova najveći problem za kasnije loše ocene i nesnalaženje u srednjoj školi, drugi smatraju da današnjoj deci nedostaje logičkog zaključivanja.
Šta kažu profesori?
Koliko su sve ove tvrdnje tačne i kako utiču na budućnost đaka, ako pogledamo današnje generacije u odnosu na one koje su pre desetak godina upisivale srednju školu, proverili smo sa nastavnicima i profesorima.
- Slažem se da velika većina dece u višim razredima ne zna tablicu množenja. Tu dolazimo do problema, jer umesto da rešavamo sve komplikovanije zadatke, moramo da se vraćamo na obnavljanje osnova. I nije samo tablica množenja u pitanju. Svake godine pripremam đake za malu maturu i mogu da potvrdim da deca imaju sve manje znanja, ali da se od njih sve manje i traži. Testovi su ranije bili teži, a sada je većina zadataka koji dolaze na završnom ispitu osnovni nivo znanja što je ekvivalent dvojci ili trojci ako ćemo izraženo u ocenama - kaže jedan nastavnik matematike.
Iz svog iskustva dugog više od tri decenije zaključuje da je krivica za sve slabije znanje đaka najviše na profesorima, koji se ne posvećuju dovoljno individualnom pristupu đacima, ali ističe i da su se đaci promenili.
- Deca su sada drugačija, okrenuta su nekim drugim stvarima i, ako ćemo u brojevima, rekao bih da imaju čak 25 posto manje znanja nego đaci koji su pre 10 godina polagali malu maturu - dodaje on.
Sa poslednjom tvrdnjom složila se i još jedna profesorka matematike iz gimnazije koju smo pitali za komentar.
- Da, deca koja sada kreću u prvi razred srednje škole zaista manje znaju nego njihovi vršnjaci pre deset godina. Ovde bih, takođe, istakla da je reč o promeni koja se desila kod same dece - teže se koncentrišu, fokus im je na nekim drugim stvarima, mobilni telefoni im dosta odvlače pažnju... Ako ćemo o tablici množenja i nepoznavanju osnova, u gimnaziji to nije slučaj, jer je kao što je poznato, upisuju đaci koji su bili dobri i u osnovnoj školi. Matematika je specifičan predmet i ne mogu svi učenici da je znaju jednako, tako je u svakom razredu i za to postoje ocene. Takođe, onaj ko bude u zaostatku na samom početku, kasnije može da bude u problemu, jer kampanjsko učenje nije opcija - kaže profesorka.
Manjak znanja i iz opšte kulture
Navedene tvrdnje potvrdila nam je još jedna profesorka, dodajući zanimljiv podatak.
- Kada je reč o opštoj kulturi, današnja deca mnogo slabije barataju podacima iz opšte informisanosti nego đaci kojima sam predavala pre dve ili tri generacije - kaže profesorka.
U prilog tome mogla bi da idu i iskustva nastavnika iz drugih predmeta koji su se našli na završnom ispitu, ali i članova komisija koje su bile zadužene da on prođe bez nepravilnosti.
Oni svedoče da je nekolicini osmaka teško da rešavaju matematičko/logičke zadatke poput onog prvog sa testa iz matematike gde je trebalo odgovoriti koliko je 1 1/2 l (1,5 l), a ne interesuju se previše ni za osnovna pravopisna pravila srpskog jezika.
- Gledam srpski jezik, deca ne znaju šta je veznik, rečca li. Danas dete upiše ime i prezime malim slovima, kaže: "Ma, kao da je bitno". Osnovne stvari se zatrpavaju obimnim gradivom. Deca ne povezuju teoriju sa praksom i životom, a u školi se ne postiže - glasila je samo jedna od tviter objava na ovu temu.
Kako nastavnici i profesori sa kojima smo razgovarali ističu, za nadoknađivanje znanja iz određenih oblasti nikada nije kasno i svaka prilika da se nauči nešto novo je dobra, dok nepoznavanje osnova koje bi trebalo da nam služe u kasnijem životu, mogu da naprave problem u razumevanju komplikovanijih pojmova i nesnalaženju u praktičnim životnim situacijama.
Ko je kriv za to teško je zaključiti, deluje svi po malo - zastareli školski obrazovni sistem koji kaska za "digitalnim" generacijama i nastavnici i profesori kao njegov reprezentativni deo i na kraju deca i njihovi roditelji koji sve više akcenat stavljaju na ocene umesto na stvarno znanje koje se krije iza njih.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Poznati su konačni rezultati male mature. Opet su pokazali za nijansu slabije znanje nego prethodna generacija. Sada je pred đacima da realno odmere svoje želje i u naredna dva dana popune i predaju listu želja kako bi se upisali u srednju školu.
Ilon Mask, najbogatiji čovek sveta i jedan od ključnih ljudi Trampove Bele kuće, intenzivno se bavi politikom u Nemačkoj, što se delu tamošnje javnosti ne sviđa.
Opozicionari i njihove pristalice po društvenim mrežama dele lažne slike sa protesta na Slaviji, čak dele i fotografije na kojima uopšte nije taj Trg niti ta fontana.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prisustvovao je otvaranju deonice Kruševac - Trstenik - Vrnjačka Banja na auto-putu E-761. On je u autobusu odgovarao na pitanja novinara i govorio o toj saobraćajnici, ali i o drugim planiranim infrastrukturnim projektima u Srbiji.
Tenzije koje već duže vreme postoje u Bosni i Hercegovini mogle bi u narednom periodu da dovedu do eskalacije neviđenih razmera i do rata, a takav opasan scenario stavio bi Srbiju i njeno rukovodstvo u izuzetno tešku poziciju.
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, fokusirajući se na rusko-ukrajinski sukob, krucijalne promene na globalnom nivou nakon inauguracije Donalda Trampa, ali i nove sukobe sa kojima se može suočiti svet u budućnosti.
Nikola Stanković Pivce (27) koji je ubijen juče u Kaluđerici na pragu porodične kuće i to pred devojkom T.D. (25) koja je ranjena, optužen je u februaru ove godine za pucnjavu u noćnom klubu "Stefan Braun" u centru Beograda koja se dogodila 15. marta 2022. godine.
Uroš Nikolić, Luka Kardum i Tomislav Hordov delegirani su za sudije drugog ovosezonskog, a prvog abaligaškog večitog derbija između Crvene zvezde i Partizana.
Štoper Crvene zvezde Vanja Drkušić (25) hramljući je napustio "Marakanu" nakon utakmice sa Čukaričkim (5:2), što je ozbiljno zabrinulo sve u taboru srpskog prvaka!
Izuzetna sezona za nas! Osigrali smo odličnu utakmicu, hvala navijačima. Sada idemo malo da se odmorimo i zaboravimo na fudbal, poručuje trener Crvene zvezde, Vladan Milojević (54)!
Derbi kao derbi, znamo sve. Spremamo se za tu utakmicu, najbitnije je da izađemo i igramo sa najboljom mogućom koncentracijom, poručuje trener Partizana, Željko Obradović (64)!
Mađarski ministar spoljnih poslova i spoljnih ekonomskih odnosa Peter Sijarto izjavio je danas da su nastavljene isporuke ruske nafte Mađarskoj preko naftovoda Družba, koje su bile obustavljene poslednjih dana iz tehničkih razloga.
Vojnici inženjerskog bataljona motorizovane divizije grupe trupa Zapad prošli su kroz protivpešadijska minska polja Oružanih snaga Ukrajine na oslobođenim teritorijama LNR.
Osvanule su optužbe da je Rusija stajala iza kampanje na društvenim mrežama u Rumuniji, koja je pomogla nezavisnom predsedničkom kandidatu Kalinu Đorđeskuu da pobedi u prvom krugu izbora i koja je dovela do toga da ustavni sud te zemlje poništi celu izbornu proceduru, su netačne, utvrdila je istraga.
Nova godina je pred vratima, ali prehlada ili grip mogu lako pokvariti prazničnu čaroliju. Otkrijte koje namirnice vam mogu pomoći da ojačate imunitet i ostanete zdravi u danima slavlja.
Jedna žena iznenadila je javnost kada je otkrila da je dojila svog supruga, ali iza ovog neuobičajenog čina krije se sasvim opravdan razlog koji bi mnogi mogli da razumeju.
Google planira da od februara naredne godine uvede značajne promene u načinu na koji se korisnici prate na internetu, uvodeći tehnologiju koja će zameniti dosadašnje "kolačiće trećih strana".
Krofne iz Sankt Peterburga, poznate kao "piške", osvajaju svojom jednostavnošću i savršenim ukusom. Naučite kako da ih pripremite kod kuće, bez odlaska u Rusiju.
Zorica Brunclik i Miroljub Aranđelović Kemiš decenijama su u skladnom braku i imaju troje zajedničke dece, dok pevačica ima i četvrto iz vanbračne zajednice.
Pre nego što je postala voditeljka Ivana Šopić radila je i kao krupije u kazinu, a prisećajući se tih dana otkrila je šokantne detalje o poznatima i njihovim navikama.
Veljko i Bogdana Ražnatović odveli su sinove na planinu, a bokser je na društvenim mrežama pokazao kako njihovi naslednici uživaju u snegu i čarima zimskih sportova.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.