Stipendija, posao, smeštaj i početna plata 100.000 dinara! Ovo je spisak fakulteta u Srbiji koji to nude studentima
Podeli vest
Najpopularniji fakulteti koji, doslovno rečeno, obezbeđuju siguran posao diplomcima odmah nakon završetka studija i dobru zaradu su FON, ETF, arhitektura, mašinstvo… Međutim, postoje i visokoškolske ustanove koje nisu u okviru Univerziteta u Beogradu, ali su državne i akreditovane i svojim studentima obezbeđuju stipendiju, praksu, besplatan smeštaj i ugovor o radnom odnosu odmah. Početna plata je oko 100.000, a kasnije može ići i do 300.000.
Vojna akademija koja pripada Univerzitetu odbrane, Kriminalističko-policijski univerzitet i Akademija za nacionalnu bezbednost u okviru Bezbednosno-informativne agencije su državni fakulteti koje upisuju oni srednjoškolci koji žele da služe otadžbini odnosno da rade u Vojsci Republike Srbije, policiji i BIA. Diplomci nakon završene akademije dobijaju ugovor o radnom odnosu i početnu platu od oko 100.000 dinara (naravno, ima i onih oficira koji u startu imaju veću zaradu). A plata se kreće i do 300.000 dinara.
Na vrata porodice porodice Nurković iz Sarajeva pre više od 25 godina zakucala je jedna žena. Nosila je u rukama malu devojčicu. Držeći je čvrsto izgovorila je rečenicu koja će živote svih prisutnih u trenu okrenuti naopačke: "Dobar dan, gospođo. Ništa mi ne treba od vas, samo želim vašem mužu da kažem da ima još jedno dete".
Pojedini Srbi koji se nalaze na letovanju u Grčkoj žale se na održavanje apartmana, tačnije kažu da im se sobe ne čiste!
31.07.2024
10:55
Osim sigurnog posla u okviru gorepomenutih državnih službi, akademije studentima nude i više nego dobre uslove – stipendiju tokom školovanja, praksu, besplatan smeštaj u internatu u kom borave isključivo njihovi polaznici. Ali, uslovi prilikom upisa akademija su rigorozniji nego kada se prijavljujete na neki od fakulteta. Isto tako, ako odlučite da napustite studije, snosite određene novčane sankcije. Kako funkcionišu ove akademije?
Vojna akademija
Vojna akademija je visokoškolska obrazovna institucija koja postoji više od 170 godina. Nalazi se u sistemu visokog obrazovanja Republike Srbije u okviru kojeg ima akreditovane studijske programe za osnovne akademske, master akademske i doktorske akademske studije.
Iako je poslednjih nekoliko dana opala temperatura, broj utopljenih u vodama širom Srbije i dalje je visok. Samo se u julu utopilo 14 osoba. Najčešće život tragično izgube neplivači.
Iako Srbiju očekuje novi toplotni talas oni koji se greju na čvrsto gorivo i ne uživaju u komforu daljinskog grejanja već uveliko razmišljaju o nabavci ogreva, ako to već nisu uradili početkom leta.
31.07.2024
10:26
Školovanje na Vojnoj akademiji podrazumeva obrazovanje, vojnu obuku i vaspitanje budućih oficira. U sastavu akademije nalaze se i dve srednje vojne škole: Vojna gimnazija i Srednja stručna vojna škola. Što se tiče osnovnih studija, postoji više smerova koji traju četiri godine. To su: kopnena vojska, vojno vazduhoplovstvo, ekonomija odbrane, vojnoelektronsko inženjerstvo, tehnološko inženjerstvo materijala i i zaštite, vojnosaobraćajno inženjerstvo i vojnomašinsko inženjerstvo.
Ove školske godine akademija je raspisala konkurs za ukupno 185 kadeta, dok se prijavilo tri puta više. A s obzirom da postoji sedam smerova, jasno je da se prima mali broj studenata po departmanu. Uslovi za upis Vojne akademije su rigorozniji nego kada se prjavljujete za neki drugi fakultet. Pored osnovne dokumentacije, potrebna je i potvrda nadležnog suda i Ministarstva unutrašnjih poslova da se protiv kandidata ne vodi krivični postupak, odnosno da nije osuđivan.
Vrši se selekcija prijavljenih kandidata u delovima. Prvi deo obuhvata psihološku i medicinsko-zdravstvenu procenu. Na medicinsko-zdravstvenu procenu upućuju se samo kandidati koji su zadovoljili kriterijume psihološke procene. Drugi deo selekcije realizuje se sa kandidatima koji su uspešno prošli prvi deo selekcije, u Vojnoj akademiji, gde kandidati nalaze prijemni ispit koji obuhvata proveru znanja iz matematike i proveru fizičkih sposobnosti.
Proveri fizičkih sposobnosti pristupaju samo oni kandidati koji su ostvarili traženi broj poena na proveri znanja iz matematike. Praksa pokazuje da mnogi kandidati u startu „otpadnu“, jer ne prođu lekarski pregled.
Školovanje, prava i obaveze kadeta
Za vreme školovanja kadeti Vojne akademije imaju status vojnog lica, u skladu sa Zakonom o Vojsci Srbije. Troškove školovanja obezbeđuje Ministarstvo odbrane. Tokom školovanja obezbeđen je besplatan smeštaj i ishrana u internatu Vojne akademije, a kadetima je na raspolaganju kvalitetna zdravstvena zaštita, potrebni udžbenici i školski pribor, vojna odeća i obuća, sportska oprema, novčana primanja od 15.000 do 25.000 dinara (u zavisnosti od uspeha i godine školovanja), troškovi prevoza za vreme semestralnih raspusta i drugo.
Nakon uspešno završenog školovanja u Vojnoj akademiji, kadeti se primaju u profesionalnu vojnu službu i proizvode u čin potporučnika odgovarajućeg roda-službe. Obavezni su da stupe na dužnost određenog za profesionalnog oficira Vojske Srbije i da u profesionalnoj vojnoj službi ostane onoliko vremena koliko je škola sprovedena na osnovu zakona o broju godina pored službenosti u garnizonu po potrebi službe, a shodno Zakonu o Vojsci.
U slučaju prekida školovanja zbog slabog uspeha, na lični zahtev ili neispunjenja obaveza regulisanih ugovorom o školovanju, lica na školovanju u obavezi su da nadoknade troškove školovanja.
Kadet koji ne ostvaruje ispitne obaveze gubi status kadeta i otpušta se iz Vojne akademije, uz obavezu polaganja zaostalih ispita do početka naredne školske godine. Nakon polaganja zaostalih ispita, upisuje narednu godinu školovanja u mlađoj klasi. Upisivanje školske godine u mlađoj klasi može se odobriti samo jednom u toku studija.
U slučaju da kadet izgubi pravo školovanja dužan je da nadoknadi troškove školovanja Vojnoj akademiji čiji iznos zavisi od vremena provedenog na školovanju i studijskog programa na kome se školuje kadet. Postupak prijema u Vojnu akademiju završava se pre upisa na druge fakultete, pa u slučaju da ne ispunite kriterijume zahteva, obaveštenje o prijemu na Vojnu akademiju dobijate tokom meseca, tako da ne gubite mogućnost konkursa na nekom drugom fakultetu.
Prema poslednjim podacima sa sajta Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, plata u ovom sektoru kreće se do skoro 300.000 dinara odnosno 297.758 u zavisnosti od sektora i senioriteta pozicije.
Kriminalističko-policijski univerzitet
Kriminalističko-policijski univerzitet je jedina visokoškolska ustanova koja školuje buduće pripadnike Ministarstva unutrašnjih poslova. Kao i Vojna akademija, i ovaj univerzitet raspisuje konkurs u aprilu, dok su već u maju polaznici upisani. Postoje tri departmana odnosno smera u okviru univerziteta: kriminalistika, informatika i računarstvo i forenzika. Kriminalistika traje tri godine, a druga dva smera četiri godine.
Tokom studija, budžetskim studentima obezbeđeni su smeštaj i ishrana, uniforme, udžbenička literatura i sva materijalno-tehnička sredstva neophodna za realizaciju posebnih oblika nastave. Studenti primaju stipendiju u iznosu do 15.000 dinara mesečno.
Pored opštih uslova konkursa, kandidati moraju ispunjavati i zakonom utvrđene bezbedne uslove za prijem u radni odnos u Ministarstvu unutrašnjih poslova, kao i posebne uslove u pogledu zdravstvenog stanja i morfološkog statusa, psiholoških sposobnosti i sposobnosti.
Uslovi morfološkog statusa za kandidate muškog pola su telesna visina najmanje 1,70 m i telesna težina u toleranciji do 10 kg više, odnosno, do 10 kg manje u odnosu na telesnu visinu umanjenu za 100 cm. Za kandidate ženskog pola su telesna visina najmanje 1,63 m i telesna težina u toleranciji do 3 kg više, odnosno, do 12 kg manje u odnosu na telesnu visinu umanjenu za 100 cm. Diplomiranim studentima obezbeđen je posao u Ministarstvu, a prema poslednjim podacima, plate u policiji kreću se i do 200.000 dinara.
Akademija za nacionalnu bezbednost
Akademiju za nacionalnu bezbednost koja se nalazi u okviru BIE je relativno mlada visokoškolska ustanova koju je osnovala Vlada Republike Srbije 2013. godine. ANB svake godine upisuje po 30 studenata na program osnovnih i master akademskih studija Nacionalna bezbednost. Prijavi se, pak, stotinak kandidata.
Pored opštih uslova za upis, kandidati moraju ispunjavati i posebne uslove u pogledu godina života (kandidati rođeni 2004. godine i mlađi). Zatim, u obzir ulaze i zdravstvene i psihofizičke sposobnosti, a vrše se i bezbednosni uslovi kandidata.
Kandidati su obavezni da se podvrgnu lekarskom pregledu, testu psihofizičkih sposobnosti i testu na upotrebu psihoaktivnih supstanci. Oni koji ispunjavaju opšte i posebne uslove rade prijemni ispit koji se sastoji od testa iz srpskog, istorije i testa fizičkih sposobnosti. I studentima BIE obezbeđen je besplatan smeštaj odnosno internat, udžbenici za one koji su na budžetu, kao i stipendija u iznosu od 13.000 dinara. Nakon završenih studija, diplomci dobijaju ugovor o radnom odnosu i dobijaju početnu platu od 100.000 dinara.
Srbija će na jesen uvesti organizovani skrining na rano otkrivanje raka pluća, najpre u Beogradu, a kasnije će biti prošren i na ostatak zemlje i na taj način država će probati da promeni statistiku od ovog najčešćeg i najsmrtonosnijeg karcinoma, od kojeg godišnje oboli gotovo 7.000, a bitku sa bolešću izgubi više od 5.000 osoba.
Nakon što je u 2023. godini naplaćeno 40 milijardi dinara PDV-a, u momentu najveće inflacije kada su cene i osnovice za PDV značajno povećane, šteta za državu je nesaglediva, mišljenje je struke. Ministarstvo finansija je predstavilo nove funkcionalnosti SEF-a, kao i planirane izmene propisa kojima će se stvoriti uslovi da od 1. septembra u SEF-u bude omogućeno evidentiranje prethodnog poreza.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Tekstilci i obućari iz Srbije sve više oblače i obuvaju Evropljane. Proizvodnja tekstila i odeće u Srbiji ima dugu tradiciju i bila je među glavnim izvoznim industrijama. Predviđa se da bi ova grana privrede uskoro ponovo mogla biti moćna.
Odlaskom na bolovanje, radnicima se isplaćuje 65% od ukupne zarade, ukoliko ne ispunjavaju jean od četiri kriterijuma, propisanih po Zakonu o zdravstvenom osiguranju,
Na vrata porodice porodice Nurković iz Sarajeva pre više od 25 godina zakucala je jedna žena. Nosila je u rukama malu devojčicu. Držeći je čvrsto izgovorila je rečenicu koja će živote svih prisutnih u trenu okrenuti naopačke: "Dobar dan, gospođo. Ništa mi ne treba od vas, samo želim vašem mužu da kažem da ima još jedno dete".
Ruski napad interkontinentalnom balističkom raketom (ICBM) na ukrajinski grad Dnjepar tokom noći izazvao je ozbiljne posledice, a sada su se pojavili i prvi snimci sa lica mesta.
Na snimku s drona, objavljenom na internetu, navodno su zabeleženi udari britanskim krstarećim raketama "storm šedou" na komandni kompleks unutar Rusije.
Advokat i ideolog opozicije u Srbiji Sead Spahović javno je na antisrpskim Šolakovim medijima branio dokazanog nasilnika Gorana Ješića, a narod nazvao nasilnim.
Predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić obratila se lideru Stranke slobode i pravde nakon što ju je nazvao "kombinacijom neograničenog zla i ograničenih intelektualnih sposobnosti".
Šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke Milenko Jovanov upitao je lidera Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa da objasni kako se na pošten i zakonit način tokom vršenja vlasti prihoduje ogromna suma novca.
Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.
Gosti Informerovog "Otvorenog studija" bili su profesor dr Boris Bratina sa Fakulteta u Kosovskoj Mitrovici i predsednik GO Zemun Gavrilo Kovačević. Oni su komentarisali današnja hapšenja vezana za tragediju u Novom Sadu.
Skandalozna odluka novosadskog tužilaštva da se uhapse bivši ministar Goran Vesić i v.d. direktorka "Infrastruktura Železnice" Jelena Tanasković posledica su jezivog pritiska opozicije i tajknuskih medija!
Vladimir i Miljana Kecmanović, roditelji dečaka-ubice Koste K. (14), koji je 3. maja 2023. ubio devet đaka i portira u OŠ "Vladislav Ribnikar", juče su u Višem sudu u Beogradu tvrdili za sebe da su bili idealni roditelji!
Nakon osam vezanih poraza od gradskog rivala, košarkaši Partizana slavili su 89:77 (19:21, 26:18, 18:16, 26:22 ) u 11. kolu Evrolige i popravili bilans u najjačem evropskom takmičenju na 3-8. Sa druge strane, Crvena zvezda je sada na negativnih 5-6.
Po završetku utakmice između Crvene zvezde i Partizana u "Beogradskoj areni" Tajrik Džons je znao kako da proslavi veliku pobedu crno-belih. Amerikanac se zatrčao kroz hodnik hale i tako "iskopirao" Nikolu Jokića kome je to običaj pred mečeve Denvera.
Posle pobede Partizana u prvom ovosezonskom večitom derbiju, Željko Obradović je čestitao Crvenoj zvezdi na potezu da u dvoranu pusti navijače crno-belih, iako to ranije nije bila praksa.
Visoki severnokorejski general ranjen je u nedavnom ukrajinskom napadu raketom "storm šedou" na Kursku oblast u Rusiji, objavio je Vol strit džurnal (WSJ), pozivajući se na neimenovanog zapadnog zvaničnika.
Rat u Ukrajini nikad nije trebao da se desi i Rusi su nebrojeno puta pokušali da ga reše pod uslovima koji su bili veoma korisni i za Ukrajinu i za SAD, istakao je Robert F. Kenedi Mlađi, kojeg je izabrani američki predsednik SAD Donald Tramp nominovao za ministra zdravlja.
Nemački ministar odbrane Boris Pistorijus saopštio je danas da se neće kandidovati za kancelara te zemlej na predstojećim vanrednim izborima i najavio da će podržati kandidaturu kancelara Nemačke Olafa Šolca za reizbor, preneo je Dojče Vele.
Ruska vojska je udarila ukrajinski industrijski objekat jednim od najnovijih raketnih sistema srednjeg dometa - nenuklearnom balističkom raketom pod nazivom Orešnik.
Već smo navikli da pop zvezda Lejdi Gaga dobija filmske uloge, ali sve nas je posebno šokirala kada se pre 9 godina pojavila u seriji "Američka horor priča" i to u scenama koje su prepune seksa, golotinje i krvi.
Glumica i manekenka Bo Derek nedavno je proslavila svoj 68. rođendan, a svojevremeno je važila za seks simbol. Sedamdesetih godina našla se u centru pažnje zbog kontroverzne veze sa rediteljem, koji je bio stariji od nje 30 godina.
Bez obzira na to da li preferirate stimulaciju prstima, oralni seks, seksualne igračke ili kreativnu igru iznad pojasa, ključ do zadovoljstva leži u istraživanju sopstvenog tela i povezivanju sa partnerom. Evo kako da uživate u intimnosti na potpuno nov način!
Čuveni američki biznismen Stiv Džobs stalno je poštovao jednostavno pravilo - ako bi ga mučio neki problem na poslu duže od 10 minuta, odlazio bi u šetnju.
Kupus je glavna namirnica tokom zimskih dana, ali neprijatan miris tokom kuvanja često može da pokvari ugođaj. Uz jednostavan trik sa mlekom, ne samo da ćete se rešiti ovog problema, već ćete i poboljšati ukus omiljenih jela!
Tokom svadbenog plesa ispred mladenaca se pojavila trbušna plesačica, gde većina komentara koji su se naši ispod snimka, smatra da je ovaj "iznenađujući" trenutak bio neprimeren i da nije uzela u obzir osećanja mlade.
Pevačica Lepa Brena i njen suprug, Boba Živojinović, danas proslavljaju krsnu slavu, Aranđelovdan, ameđu poslednjima došla je snajka Aleksandra Prijović.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.