"Teško je kada vam život zavisi od nečije dobre volje!" Katarinine reči slamaju srce... Njenu ispovest treba svako da pročita
Podeli vest
Strašno je kada svaki dan živite na ivici života i smrti i kada vaše ozdravljenje zavisi od nečije dobre volje, od nečijeg "da"! Ovako u ispovesti za Informer priča Katarina Kostadinović Pršo (37) iz Niša, koja već četiri godine čeka novu jetru.
Veoma mlada, kada je imala samo 21 godinu susrela se sa teškom i specifičnom bolešću - holecistitisom koji je doveo do ozbiljnih oštećenja jetre.
Oko 80 odsto mladih od 20 do 30 godina prihvatilo bi organe ukoliko se razbole, a svega 20 odsto njih bili bi donori kad bi se našli u toj situaciji, poražavajuća je statistika naše zemlje.
Predrag Stamenković (38) iz Beograda čeka na transplantaciju jetre. Predrag je već dva meseca u bolnici u Kliničkom centru Srbije i nalazi se na listi čekanja za transplantaciju. Nikada nije pio, vodio je zdrav život, ali nažalost bolest se pojavila niotkuda.
15.10.2024
16:00
- Bolest mi je otkrivena na fakultetu, prilikom rutinske kontrole, na sistematskom pregledu. Uradila sam analize krvi i sve je ukazivalo na problem sa jetrom, žuči... Kako se to vreme u Nišu pojavila žutica, lekari su prvo pomislili da je to. Međutim, daljim detaljnim pregledima, ipak je utvrđeno da bolujem od specifične i teške bolesti jetre - ispričala nam je Katarina Pršo.
- Došli smo do tog stadijuma bolesti, da samo novi organ, odnosno nova jetra mogu da mi spasu život. I, tu ništa ne mogu da promenim dok se ne pojavi odgovarajući donor. Svakog dana se borim i strepim da li ću se sutra probuditi. Tegobe se pogoršavaju, smiruju, svaki dan borba! Iz dana u dan živim na ivici života i smrti, čekajući taj jedan poziv - drhtavim glasom priča Katarina.
Mladić od 18 godina iz Srbije dobio je od bolnice iz Budimpešte odobrenje za prijem na transplantaciju pluća od kadaveričnog donora koja će mu biti urađena o trošku Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, izjavila je direktorka Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje Sanja Radojević Škodrić.
Ivana Joksić (32) nastavila je normalno da živi nakon što joj je presađen organ od petnaestogodišnje devojčice koja je preminula. U stalnom je kontaktu s roditeljima donorke, koji su se odlučili na humani čin..
09.11.2024
17:30
Na listi je, kaže četiri godine, a prvi poziv dobila je pre nekoliko dana.
- Kada su me pozvali i rekli da postoji mogućnost da se pojavio donor, u meni su se pomešala sva moguća osećanja. Tuga, strah, sreća, zebnja... U isto sam vreme sam želela da uspem, ali i da se vratim kući. A, znate zašto? Zato što imam samo svog sina Vuka, jedinca koji ima 11 godina. Zato što mi je ove godine preminuo suprug od kancera i od te boli se i dalje oporavljamo. Bio je jaki snažan i otišao je. Zato mi je strah bio veći i misli podeljene - kroz suze priča Katarina i dodaje:
- Nakon svih provera, ipak je utvrđeno da nisam kandidat. Vratila sam se kući. Ponovo da se borim i čekam. Da se pojavi neka porodica koja će reći "da" i biti moj donor! Želim da ozdravim zbog sina!
Na pitanje kako je biti na "čekanju" i zavisiti od nečije dobre volje, kroz uzdah odgovara:
- Mnogo teško! Nemoćni ste i nemate izbor osim da verujete! Mnogo je tema i dezinformacija o transplantacija. Ali, ja bih samo rekla da svako od nas može da se nađe na listi čekanja. I, ja sam bila potpuno zdrava, a onda me je bolest sasvim slučajno slomila. Strašno je kada od nečijeg "da" zavisi moj život, ali i detinjstvo mog sina koji ima samo mamu! Doniranje organa je humano i nama sa druge strane znači spas, znači život!
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Svoj život dugujem porodici donora i zahvaljujući njihovom "da" tog 13. oktobra 2016 godine, ja sam danas živ i zdrav, a moja ćerka Nina odrasta uz oca! Nisam ga nikada upoznao, nismo razgovarali, ne znam šta je voleo, niti za koga je navijao. Znam samo da se zvao Jovan i da je svojim roditeljima rekao da bi donirao organe ukoliko mu se nešto desi.
I ovaj Evropski dan donora Više od 2.000 ljudi u Srbiji čeka na transplantaciju organa. I dok liste postaju sve duže, broj donora se ne povećava, pa je ove godine urađeno manje kadaveričnih transplantacija nego prošle. Od početka godine urađena je 21 transplantacija organa.
Oko 80 odsto mladih od 20 do 30 godina prihvatilo bi organe ukoliko se razbole, a svega 20 odsto njih bili bi donori kad bi se našli u toj situaciji, poražavajuća je statistika naše zemlje.
Ne tako davno, tačnije 2016. godine, u Skoplju i nekoliko drugih gradova Severne Makedonije sprovedena je obojena revolucija, a sada se taj isti scenario primenjuje u Srbiji posredstvom domaće opozicije!
Ukrajina pruža podršku sirijskim terorističkim grupama koje koordiniraju svoje akcije kako bi se suprotstavile Rusiji, piše „Njujork tajms“. Prema rečima Muaza Mustafe, izvršnog direktora Sirijske hitne operativne grupe, američke humanitarne organizacije, između sirijskih terorista i Ukrajine postoji stalna koordinacija u oblasti borbe protiv ruske propagande i pružanja medicinske pomoći.
Gotovo da ne prođe ni dan a da se na nekom od ustaških portala ne pojavi neka vest o predsedniku Aleksandru Vučiću ili Srbiji, kao destabilizujućem faktoru u regionu ili zemlji koja "voli da sedi na dve stolice".
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se građanima Srbije direkton iz Ciriha, a tom prilikom komentarisao nasilje koje sprovodi opozicija u Beogradu na vodi večeras.
Na Savskom mostu okupila se mala grupa aktivista i antisrpske opozicije, koja se sa mosta uputila ka Beograda na vodi gde je blokirala glavnu raskrsnicu u ovom naselju.
Antisrpska opozicija svakodnevno sprovodi i demonstrira nasilje na ulicama, ali i svakodnevno napada ekipu Informera koja samo radi svoj posao, izveštavajući sa lica mesta.
O nasilnim antisrpskim protestima i delovanju antisrpske opozicije naša voditeljka Dejana Kljajić razgovarala je u INFO DANU sa zamenikom predsednika Srpske radikalne stranke Aleksandrom Šešeljem.
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila kurcijalnim globalnim temama , a u fokusu je i ovoga puta bila rusko - američka borba za futurističku supersilu.
Gosti "Info jutra" bili su narodni poslanik Stefan Krkobabić i Radovan Arežina iz SPS-a. On su govorili o pobunama koje organizuje opozicija koje prete da postanu oružane.
Novinarka Informera Milica Škorić gostovala je u emisiji "Info jutro" gde je otvoreno i iskreno govorila o napadima opozije i torturi koju je doživela dok je pokušavala da radi svoj posao.
Nakon prošlonedeljnog zločina u Leskovcu, kada je tinejdžer nasmrt pretukao vršnjaka, advokat Nebojša Perović kaže da je potrebno korenito menjanje zakona, ali i da se društvo u celini uhvati u koštac sa delikvencjiom, jer u poslednjih godinu i po imamo nekoliko ubistava koja su počinili maloletnici, koji ne mogu biti krivično odgovorni!
Vanbračnim supružnicima, starosti 38 i 34 godine, iz mesta Ljublje Kalničko kod Varaždina u Hrvatskoj, koji su uhapšeni jer su dve mrtve bebe zakopali u dvorištu, određen je pritvor do 30 dana, pišu mediji u Hrvatskoj.
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je u Nemačkoj i Srbiji uhapšena desetočlana kriminalna grupa i da je tom prilikom zaplenjeno 110.000 evra, narkotici, skupoceni automobili i oružje.
Milorad Ulemek Legija (56), bivši komandant Jedinice za specijalne operacije (JSO), osuđen za ubistvo premijera Srbije Zorana Đinđića, žalio se na odluku suda kojom mu je odbijen odlazak na uslovnu slobodu!
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je u Nemačkoj i Srbiji uhapšena desetočlana kriminalna grupa i da je tom prilikom zaplenjeno 110.000 evra, narkotici, skupoceni automobili i oružje.
Južna Koreja je poznata po tome što njeni predsednici vrlo često završe u zatvoru, a ponekad i sa tragičnim posledicama. Bivši predsednici Park Geun Hje i Li Mjong Bak bili su osuđeni za korupciju, dok je predsednik Ro Mu Hjun izvršio samoubistvo posle optužbi za korupciju.
Kijev i Volodimir Zelenski smislili su novi plan za prekid rata u Ukrajini. Vojsci u Kurskoj oblasti, u Rusiji, naredili su da po svaku cenu zadrži što više teritorija, dok novi američki predsednik Donald Tramp ne položi zakletvu, kako bi ih potom, prilikom potpisivanja primirja sa Putinom, menjali za delove Ukrajine koje je zauzela ruska vojska!
Iranski ministar spoljnih poslova Abas Arakči izjavio je da je njegova zemlja spremna da razmotri slanje vojnih snaga u Siriju ukoliko vlada u Damasku uputi zvaničan zahtev Teheranu.
Dragan Mićanović maestralno tumači kneza Mihaila u seriji "Što se bore misli moje", a pre njega članove dinastije Obrenović igrale su brojne glumačke legende, između ostalih i Nebojša Glogovac i Aleksandar Berček.
Eva Ras kaže da je zahvaljujući ulozi u filmu "Ljubavni slučaj ili tragedija službenice PTT" uspela da u jednom takmičenju pobedi i čuvenu holivudsku glumicu Merilin Monro!
Pedijatar Saša Milićević objašnjava za Informer.rs kako cucla može biti korisna u prvim mesecima, ali upozorava da njeno prekomerno korišćenje može imati negativne posledice po razvoj zuba bebe.
Ljubitelj polovne odeće otkrio je da je džemper od kašmira "Ralph Lauren" sa ljubičastom etiketom, vredan stotine evra, kupio za samo 20 funti (oko 2.800 dinara) što je izazvalo oduševljenje na društvenim mrežama.
Ešli Grejem u poluprovidnoj haljini na dodeli "Fashion Awards", zablistala, toliko, da su svi paparaci bili uprati samo ka njoj. Ona je sa razlogom simbol samopouzdanja i lepote koju mnogi obožavaju.
Sigurno nikada niste videli ovakvog psa! Malo štene se rodilo sa bojom kao iz svemira – štene zlatnog retrivera, nazvano Šemrok, postalo je prava internet senzacija zbog svoje neobične boje krzna, koja podseća na nijansu limete.
Poslednji pun Mesec u 2024. godini očekuje nas 15. decembra u vazdušnom znaku Blizanaca i nagoveštava kraj jednog životnog ciklusa. Pun Mesec u Blizancima će uticati na sve znakove, a najviše na Blizance, Strelčeve, Ribe i Device.
Anđela Ignjatović Breskvica sinoć je napravila promociju svog prvog albuma "Turbo i folk" , a među kolegama koje su došle da je podrže bila je i Indođija.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.