KATASTROFALNA KOMBINACIJA! Lekari upozoravaju - ovo može biti opasno po život
Podeli vest
Lekari, pogotovo kardiohirurzi, apeluju na građane da smanje unos masne, začinjene i slatke hrane nakon praznika, kao i da povedu računa o svom zdravlju s tim da nam slede temperaturne oscilacije koje značajno utiču na organizam čoveka.
Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) najavljuje pad temperature za petak, međutim, biometeorološka prognoza, već za dabas, 9. januar pokazuje da se očekuje pogoršanje biometeorološke situacije.
Država nam je ispunila najveću želju - da dobijemo posao odmah po završetku studija medicine. Ostajemo u Srbiji da služimo svom narodu, kažu mladi lekari koji su kao najbolji u svojoj generaciji završili osnovne studije medicine na fakultetima širom naše zemlje.
Troje dece povređeno je u dva dana nakon što su im petarde eksplodirale u rukama!
03.01.2025
08:58
- Poseban oprez se preporučuje nervno labilnim osobama, cerebrovaskularnim i srčanim bolesnicima, a u drugom delu dana i tokom noći i astmatičarima. Od meteoropatskih reakcija mogući su nervoza, nesanica i bolovi u kostima i zglobovima - navodi se u biometeorološkoj prognozi u kojoj se i učesnicima u saobraćaju savetuje se povećana pažnja.
Neverovatno: 1.752 poziva za 24 sata
Temperaturni skok od skoro 20 stepeni u plusu na Badnji dan i na Božić, već se odrazio na zdravstveno stanje građana, pogotovo srčanih bolesnika i onih koji pate od visokog krvnog pritiska, što se videlo i po zvonjavi telefona Hitnoj pomoći.
Zdravstveni sistem Srbije od danas je bogatiji za još devetoro srpskih lekara, povratnika iz inostranstva, koji su posle više godina rada van naše zemlje odlučili da se vrate u Srbiju.
28.12.2024
17:34
Samo beogradski Zavod za hitnu medicinsku pomoć imao je 1.752 poziva za 24 sata, a kako je objasnila dr Ivana Stefanović iz te ustanove, najviše je bilo poziva zbog visokog krvnog pritiska, niskog krvnog pritiska, bola u grudima, dijareje, bolova u stomaku...
Prema njenim rečima, na sreću, broj intervencija nije bio nimalo srazmeran broju poziva, a uzrok ovih tegoba, pored vremena, nije imao toliko veze sa prejedanjem koliko sa uticajem slanih sarmi i prasetine na krvni pritisak.
Srce se muči i kad pada i kad skače temperatura
S obzirom na to da Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) za petak najavljuje naglo zahlađenje, odnosno drastičan pad temperature, naša sagovornica podseća da će i na ovu vremensku promenu opet najviše reagovati srčani bolesnici i da je najbitnije da se prati krvni pritisak.
- Uvek više reaguju srčani bolesnici, jer se srce muči i na niskoj i na visokoj temperaturi - kaže dr Stefanović koja savetuje da se vodi računa o krvnom pritisku i podseća da glavobolja može da ukaže na probleme sa njim.
Kardiohirurg profesor dr Miljko Ristić kaže da kardiovaskularni bolesnici jednako reaguju i kada temperatura naglo skače i kada naglo pada. Objašnjava da postoji 13 grupa pacijenata koji reaguju na vremenske oscilacije, ali da se one najviše odražavaju na srčane pacijente i psihijatrijske.
Pored ove dve grupe pacijenata, prema njegovim rečima, tegobe mogu da osete i bolesnici koji imaju čir na dvanaestopalačnom crevu, upalu žučne kese, probleme sa bubrezima...
- Ima 13 grupa pacijenata koji reaguju na vremenske oscilacije. Reaguju bubrezi, centralni nervni sistem, srce, pluća, pacijenti sa čirom na dvanaestopalačnom crevu, sa upalom žučne kese.., a kardiovaskularni sistem i psihološki pacijenti su najugroženiji - navodi prof. dr Miljko Ristić za "Blic" i dodaje:
- Usled naglih temperaturnih oscilacija, može da dođe do zaustavljanje rada srca, prestanka disanja ali i do moždanog udara. To ne može da se desi kod pacijenata sa upalom žučne kese, bubrega, bolesnika sa čirom na dvanaestopalačnom crevu. Promene vremena deluje nepovoljno i na te organe, u smislu jačih bolova, ali ti slučajevi se ne završavaju fatalno kao što je slučaj sa srčanim bolesnicima. Posledice nisu tako dramatične kao kada je u pitanju srce, i kada je reč o psihološkim pacijentima, kod kojih promena vremenskih temperatura deluje drastičnije na njihov psihološki status.
Osećaju promenu vremena dva do 48 sati pre njenog nastanka
- Psihološki pacijenti mogu da osete da se njihov psihološki status pogoršava, a srčani, da im vrednosti visokog krvnog pritiska rastu. Krvni pritisak ni tad ne raste odjednom, ako se malo obrati pažnja, videće se da je i tada postepen. Oseća se glavobolja, a pošto je ugrožen i pulmonalni sistem, može da dođe do nedostatka vazduha - kaže prof. Ristić.
Kombinacija praznika i temperaturnih skokova
Prema njegovim rečima, kada su temperaturne razlike upadljive, onda treba smanjiti unos hrane, pogotovo masne i slane.
- Ishrana treba da bude bazirana na voću i povrću, a izbegavati sokove pune šećera. Najbolje je da se sedi kod kuće. Promene utiču na srce, ali i pluća zbog elektromagnetnih talasa koji, u stvari, utiču na funkciju svih naših organa. Hronični pacijenti koji većim godinama ili mesecima boluju od srca, angine pektoris, hipertenzije, treba da uzimaju svoju terapiju redovno, da je ne preskaču - savetuje prof. Ristić i dodaje da kada se desi nagli skok ili pad temperature, i najzdraviji ljudski organizam može da poklekne.
Prelazak sa posne na mrsnu hranu
Pored vremena, tegobe kod građana izazvao je i prelazak sa posne na masnu hranu, a pošto sezona praznika, slava i dalje traje, savetuje se umerenost u ishrani.
Kako je objasnila docent dr Branislava Teofilović, magistar farmacije i specijalista nutricionizma, prejedanje često izaziva gorušicu ili refluks kiseline, što se manifestuje kao pečenje u predelu želuca, ali ono može da dovede i do napada žuči.
Napadi žuči uzrokovani prejedanjem mogu biti bolni i neugodni, ali uz pravilnu ishranu i preventivne mere može se smanjiti rizik od njihovog nastanka.
- Ako se simptomi jave, važno je reagovati brzo i potražiti medicinsku pomoć. Simptomi napada žuči se često mogu razvijati postepeno. Oni se mogu manifestovati kao jaka bol u gornjem desnom delu stomaka. Žučna kesa je locirana u gornjem desnom delu stomaka. Kada dođe do blokade žučnog kanala (npr. kamenčić blokira protok), žuč se nakuplja u žučnoj kesi i izaziva bol. Bol može biti oštar i intenzivan, ali i tup i probadajući. Često je praćen osećajem težine ili pritiska. Može trajati nekoliko minuta ili sati - objašnjava doc. dr Teofilović.
Bol se, prema njenim rečima, može širiti i u leđa ili ispod desne lopatice.
- Bol iz žučne kese može zračiti kroz nervne puteve u leđima ili u područje između lopatica. Ovo je poznato kao "reflektovani bol" - bol koja se oseća na mestu koje nije direktno povezano s izvorom bola - kaže ona i dodaje da napad žuči može da uzrokuje probavne smetnje, uključujući mučninu i povraćanje:
- To je često reakcija na nakupljanje žuči u stomaku, što može izazvati nelagodnost i želju za povraćanjem. Povraćanje može biti učestalo, ponekad s gorkim ukusom u ustima zbog prisustva žuči koja ulazi u želudac.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Država nam je ispunila najveću želju - da dobijemo posao odmah po završetku studija medicine. Ostajemo u Srbiji da služimo svom narodu, kažu mladi lekari koji su kao najbolji u svojoj generaciji završili osnovne studije medicine na fakultetima širom naše zemlje.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski razgovarao je sa predsednikom Francuske Emanuelom Makronom o inicijativi za raspoređivanje vojnih kontingenata u Ukrajini, mogućem proširenju te ideje i uključivanju drugih zemalja u proces.
Članstvo u NATO je jedina kredibilna dugoročna bezbednosna garancija koju Ukrajina može da dobije protiv eventualne buduće ruske agresije, izjavila je danas finska ministarka spoljnih poslova Elina Valtonen.
Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov izjavio je na godišnjoj konferenciji da SAD i EU vrše pritisak na Srbiju, tražeći da izda Rusiju, aludirajući na nove američke sankcije Naftnoj industriji Srbije.
Lider Narodnog pokreta Srbije Miroslav Aleksić je gostujući na antisrpskoj N1 televiziji poručio da se nada novim tragedijama i ponovo je pozvao na hapšenje predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da većina studenata želi održavanje januarskog ispitnog roka, a da manjina, organizovana u nezakonitom Plenumu, sprečava normalan nastavak studiranja mladih ljudi.
Gost "Info jutra" na Informer televiziji bio je stručnjak za energetiku Dragan Škobalj. Govorio je o napadu Ukrajine na Severni tok Rusije, analizirajući moguće posledice i strategije u energetskoj sigurnosti.
U prvoj epizodi pregleda "Nove TV Zvezde - Upoznajte kandidate" voditeljka Kristina Vasić podsetila je gledaoce na takmičare iz premijerne epizode prvog kruga koji su se plasirali u sledeći.
Najbolji srpski teniser Novak Đoković izjavio je da je imao želju da dođe na oproštaj Rafaela Nadala krajem 2024. godine, ali da se to nije dogodilo jer je Dejvis kup reprezentacija Španije, za koju je Rafa nastupao, ispala ranije nego što se očekivalo.
Košarkaši Partizana najverovatnije će morati da pobede u osam od 14 narednih utakmica u Evroligi kako bi uopšte imali šansu da se nađu makar u plej-inu elitnog evropskog takmičenja.
Danil Medvedev je teže nego što se očekivao stigao do drugog kola Australijan opena. Savladao je 418. tenisera sveta Kasidita Samaredža sa 6:2, 4:6, 3:6, 6:1, 6:2 posle tri sata i osam minuta igre.
Novoizabrani predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je da će se ubrzo nakon stupanja na dužnost sastati sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom
Ruski političar Andrej Guruljov predložio je podelu Grenlanda između Rusije i Sjedinjenih Američkih Država, ignorišući pri tome Dansku, pod čijom je upravom to ostrvo. Takođe je predložio da Rusija promeni status norveškog arhipelaga Svalbard, što je izazvalo različite reakcije.
OpenAI je zabranio pristup svom API-ju inženjeru koji je, prema izveštajima, koristio Realtime API kompanije za razvoj robotizovanog oružja koje može reagovati na glasovne komande.
Prema izveštaju koji su objavile nevladine organizacije B4Ukrajina i Stezanje Putina, kao i Institut Kijevske ekonomske škole, ruski budžet je u 2023. godini prihodovao oko 3 milijarde evra poreza od kompanija iz Evropske unije koje su nastavile poslovanje u Rusiji.
Iako su trikovi poput limunovog soka, sirćeta i sode bikarbone često hvaljeni kao najbolja domaća rešenja za mrlje, postoji još jedan sastojak koji možete da koristite.
Iako se misionarska poza često smatra najdosadnijom, postoji još jedna koja, prema mišljenju mnogih, ostavlja utisak monotonije i nezainteresovanosti - poza "kašika.
Voditeljka Jovana Jeremić jutros je otišla u Vašington odakle će 20. januara izveštavati sa inauguracije novoizabranog predsednika Donalda Trampa, a uz nju je do samog poletanja bio njen partner, biznismen Dragan Stanković.
Sinoć se održala emisija "Pretres nedelje sa Milanom Miloševićem" u kojoj je rijaliti učesnik Marko Stefanović govorio o odnosu sa svojim ocem i izneo nove detalje.
O životu legendarnog Tome Zdravkovića uveliko se polemiše nakon što je emitovan film "Toma", a pevač Zoran Kalezić ispričao je kako je dolazio kod njega i na taj način znao detalje privatnog Tominog života.
Pre nego što je doneo konačnu odluku da ode na operativni zahvat smanjenja želuca, Dejan Milićević, koji je imao 143 kilograma, pokušao je na raznorazne načine da izgubi višak kilograma.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.