SRBI IZBAČENI IZ REPREZENTACIJE BOSNE I HERCEGOVINE? Zbog himne "Bože pravde" ostao bez Mundijala, oglasio se i Vico Zeljković
108. 04. 2026. u 08:05 >> 08:18
208. 04. 2026. u 08:05 >> 08:18
Zaštitnik potrošača
Unikredit banka ne poštuje pravilnik Narodne banke Srbije prilikom oglašavanja. Uprkos tome što je od 1. aprila jasno propisana veličina slova koja se sme koristiti prilikom reklamiranja, ova banka emituje reklamni spot u kome je preko pola TV ekrana ispisan tekst potpuno nečitljiv, čak i pomoću lupe. Reč je o reklami za dinarski keš kredit sa osiguranjem koji se ovih dana emituje na svim TV kanalima, piše Zaštitnik potrošača.
U nečitkom delu reklame sadržane su sve važne informacije koje se odnose na ovu pozajmicu - period otplate, kamata, troškovi... Međutim, gledaoci to nikako ne mogu da rastumače jer se sitno ispisan tekst pojavi na manje od sekundu, pa ga je osim zbog veličine fonta, nemoguće i zbog toga rastumačiti.
Da podsetimo, Narodna banka Srbije (NBS) uvela je nova pravila za banke i finansijske institucije u Srbiji koje se odnose na veličinu slova u reklamama. Tako su sve pomenute institucije imale rok da do 1. aprila ove godine da prilagode veličinu slova na svojim novim reklamama koje objavljuju u novinama, na televiziji, portalima, društvenim mrežama.
- Što se tiče oglasa u elektronskim medijima, minimalna veličina slova je 17, za oglašavanje u štampanim medijima 9, za reklamiranje na posterima i plakatima 30, dok je za oglašavanje na bilbordima predviđeno da slova budu minimalne veličine 90 - saopštili su iz NBS i dodali da su se prilikom donošenja ovog pravilnika vodili načelima istinitosti, transparentnosti, izbalansiranosti i primerenosti.
Kako su objasnili, za svaku od ovih kategorija je tačno definisano šta znače.
- Na primer, načelo "istinitosti" znači da oglas mora da bude tačan i ažuriran, a "transparentnosti", da svi podaci moraju biti jasno prikazani. Princip "izbalansiranosti" govori da svi podaci vezani za proizvod koji neka finansijska institucija reklamira, moraju biti "jednako uočljivi" za prosečnog korisnika. Kada je reč o "primerenosti", to znači da sadržaj poruke ne sme na bilo koji način da omalovažava korisnike ili konkurente - kažu u NBS.
Prema pomenutom pravilniku, i dalje je ostavljena mogućnost da banka napravi oglas u kojem se kaže "vraćamo novac" ili "dajemo poklone", ali samo ako banka zaista vraća novac bez ikakvih dodatnih uslova, što će morati jasno da stoji kako u oglasu, tako i na papiru koji klijent potpisuje. Foto: InformerDN
Ovi standardi jednaki su onima koji postoje u Evropskoj uniji.
Redakcija Zaštitnika potrošača detaljno je proučila ovu kreditnu ponudu Unikredit banke, u kojoj su najbitniji detalji skriveni u sitnim slovima, pa smo, osim kamatnih stopa i ostalih uslova uzimanja ove pozajmice, uočili da ova banka i dalje naplaćuje naknadu za odobravanje kredita, i to jednokratno u iznosu od dva odsto.
Da stvar bude gora, ta provizija ima određen i minimalni iznos, koji je 1.600 dinara. To znači da će isti iznos platiti onaj ko uzima 50.000 pozajmice, kao i onaj ko uzima 30.000 dinara više. Na taj način ova banka je prekršila još jednu u nizu preporuka Narodne banke u kojima su u dopisu bankama, između ostalog, naglasili da taj iznos ne treba da se naplaćuje procentualno, već paušalno.
Upravo zbog naplate ovog troška sudovi su u nizu slučajeva presudili u korist klijenata, nalažući bankama da im vrate novac koji im je naplaćen po ovom osnovu.
NIKOLA KUPIO PATIKE PREKO INSTAGRAMA ZA 7.500 DINARA, a kad je stigla kutija, unutra ŠOK!
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Drugo veče zaredom zaposleni na tajkunskoj N1 održali su protest ispred zgrade ovog medija koji je dobio nove vlasnike i direktora, a njih su, kako se i očekivalo, podržali neki od najpoznatijih blokadera, očajni jer su, kako su uvereni, izgubili svoje glasilo za podršku u rušenju Srbije.
08.04.2026
07:49
Suočavamo se sa situacijom da neki ljudi traže izbore, iako ne mogu da pobede, jer misle da time mogu da izvedu nekoga na ulicu i sprovedu neku novu obojenu revoluciju! Želim da građanima kažem da se to neće desiti!
08.04.2026
08:10
Gledalačko-obaveštajna služba Informera (GOSI) "uhvatila" je juče u centru Beograda političara Vladana Đokića, koji se predstavlja kao rektor Beogradskog univerziteta, kako bezuspešno pokušava da vodi izbornu kampanju!
08.04.2026
07:31
Dragan Đilas, lider Stranke slobode i pravde (SSP), u vidno besnom stanju zbog potpunog političkog debakla na lokalnim izborima u deset opština, zapretio je krvoprolićem na narednim parlamentarnim izborima ukoliko opozicija ne pobedi!
08.04.2026
07:00
Doktor Branimir Nestorović, predsednik stranke "MI, Snaga naroda", koji je prvi obelodanio kandidaturu za predsednika među opozicionim političarima, pokrenuo je žestok udar na Vladana Đokića.
07.04.2026
21:37
Dragan J. Vučićević je tokom emisije Kolegijum izneo podatke o gledanosti nove informativne emisije na Informer TV "Srpskog dnevnika".
07.04.2026
11:48
Srpski dnevnik koji je sinoć prvi put emitovan na Informer TV oduševio je narodni auditorijum sudeći po komentarima gledalaca.
07.04.2026
10:51
Zvanično je počelo emitovanje Srpskog dnevnika, udarne informativne emisije u do sada neviđenom formatu. U našem Srpskom dnevniku čuje se glas naroda, a jedini prioritet je istina!
06.04.2026
21:39
Srpski dnevnik počinje danas, 6. aprila u 21 čas! Osim najvažnijih vesti i tema, gledaoci će imati priliku da prvi saznaju i najtačniju vremensku prognozu, poručila je jedna od voditeljki Marijana Milićeivć.
06.04.2026
10:00
Muškarac star 30 godina poginuo je protekle noći u udesu u Surčinu, rečeno je u Hitnoj pomoći.
08.04.2026
07:08
U selu u okolini Leskovca u nedelju uveče došlo je do brutalnog napada u kojem je Igor U. (44) zadobio teške telesne povrede.
08.04.2026
06:56
Mirelu M. (51) ubio je u Obrenovcu unuk njenog vanbračnog partnera, a istraga zločina je otkrila stravičnu uportnost maloletnog B.P. (16) da izvrši ovaj zločin.
08.04.2026
01:30
Policija u Beogradu, u saradnji sa Prvim osnovnim javnim tužilaštvom, uhapsila je Bugarku, osumnjičenu da je 6. aprila u Beogradu, u autobusu na liniji boj 79, iz torbe žene, ukrala novčanik sa 120 evra i 54.000 dinara,
08.04.2026
08:54
Milan P. (77) koji je danas ranjen u Obrenovcu kada ga je unuk B.P. nožem izbo, a potom ubio njegovu partnerku Mirelu M. (51), zvao je njenu advokaticu i pretio joj smrću.
07.04.2026
22:59
Iranska kriza pokazala je ogromnu slabost NATO-a, EU i Velike Britanije, ocenio je šef Ruskog fonda za direktne investicije Kiril Dmitrijev.
08.04.2026
08:00
Amerika je ušla u sukob sa pozicije sile koja je očekivala brz slom Irana, a iz njega izlazi pod salvom optužbi da nije ostvarila nijedan ključni cilj.
08.04.2026
02:53
Cene nafte naglo su pale nakon početka dvonedeljnog primirja između Sjedinjenih Američkih Država i Irana
08.04.2026
02:23
Iran je poručio da je spreman da obustavi odbrambene udare ukoliko prestanu napadi na Islamsku Republiku.
08.04.2026
02:01
Večeras je na Informer TV emitovana 27. epizoda ruske serije "Katarina Velika", a u ovom tekstu vam donosimo rekapitulaciju radnje.
07.04.2026
22:30
Glumac Darko Perić, zvezda serije "Kuća od papira" organizovaće u Srbiji filmski festival Iron Gate International Film Festival (IGIFF).
07.04.2026
15:35
Glumica Ivana Dudić kaže da će publika ostati u šoku nakon gledanja filma "Gospodari oluje" jer je svaki kadar crtan ručno bez pomoći AI tehnologije.
07.04.2026
14:56
Srpska filmska kompozitorka Aleksandra Kovač ostvarila je izuzetan međunarodni uspeh. Pozvana je da učestvuje u prvom Composers Club-u festivala Cannes series 2026, elitnoj profesionalnoj platformi koja okuplja 20 najznačajnijih kompozitora savremene muzike za TV serije iz celog sveta.
07.04.2026
13:44
Serija "Zvaćeš se Varvara" počinje sa emitovanjem u subotu 18. aprila na Prvom programu RTS u 20.05 sati.
07.04.2026
12:58
Ovaj recept za Vaskršnju pogaču je brz, jednostavan, ali toliko ukusan da će svi uživati u svakom zalogaju.
08.04.2026
06:00
Muškarci nisu uvek spremni na seks niti ga žele, a razlozi za to su mnogo dublji od prestanka privlačnosti.
07.04.2026
23:20
Pravilna ishrana bogata specifičnim nutrijentima može igrati ključnu ulogu u očuvanju i mogućoj regeneraciji hrskavice, kao i u dugoročnom zdravlju zglobova.
07.04.2026
22:20
Tiramisu spada u one poslastice koje su uvek aktuelne, lagan je, kremast i izuzetno ukusan. Odličan je izbor i za svečane prilike, ali i za trenutke kada želite da sebi i bližnjima priuštite nešto posebno.
07.04.2026
21:40
Mobilni telefon često ostaje prazan u ključnim trenucima, ostavljajući nas da čekamo pored utičnice, ali postoji pet saveta koji mogu da ubrzaju proces punjenja.
07.04.2026
21:00
Pevačica Ana Nikolić zainteresovana je za kupovinu kuće Stele Savić pokojne prijateljice Kristijana Golubovića.
08.04.2026
08:54
Rijaliti učesnik Asmin Durdžić tvrdi da mu je Stanija Dobrojević priznala da je na "Farmi 6" bila sa Kristijanom Golubovićem.
08.04.2026
08:17
Ćerka Anabele Atijas i Gagija Đoganija Nina Đogani ispričala je da su je u školi maltretirali samo zbog toga što je dete poznatih roditelja.
08.04.2026
07:39
Bivši rijaliti učesnik Kristijan Golubović gostovao je u emisiji "Amdiži šou", kada je otkrio da ne odustaje od pomirenja sa Kristinom Spalević.
07.04.2026
23:57
Pevačica Ruža Rupić prvi put je govorila o raskidu sa partnerom, kao i o silikonima koje je od partnera dobila kao poklon za rođendan.
07.04.2026
23:31
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar