Direktor Kancelarije za borbu protiv droge upozorava: Diler i kupac nisu prijatelji, marihuana nije bezopasna!
Podeli vest
Kupac je dileru običan plen i gleda ga samo kroz novac. Posebno je opasno što sve više mladih veruje da marihuana nije droga, a ona je danas deset puta jača nego pre deset godina. Zavisnost dođe toliko brzo da niste ni svesni, napominje Milan Pekić
"Diler droge i kupac nikada nisu prijatelji, i to je velika zabluda kod mladih koji konzumiraju narkotike. Kupac je dileru običan plen i gleda ga samo kroz novac. Posebno je opasno što sve više mladih veruje da marihuana nije droga, a ona je danas deset puta jača nego pre deset godina. Zavisnost dođe toliko brzo da niste ni svesni...", ovo poručuje Milan Pekić, dugogodišnji direktor Kancelarije za borbu protiv droge, čiji se tim uz saradnju sa drugim državnim ustanovama i institucijama neumorno, 365 dana u godini, bori protiv ove opasne pošasti.
Fentanil, koji se vezuje za Ameriku i smanjuje teške bolove za obolele od karcinoma, u zloupotrebi je jači i od heroina, a u skorije vreme se pojavio i u Srbiji!
Darko Lazić bio je gost Informerovog podkasta u kojem je priznao da je konzumirao narkotike, a iz pakla droge izvukao ga je upravo otac Milan. Folker je opisao svoj životni put otkrivši da je veoma rano počeo mnogo da zarađuje zbog čega je upao u probleme.
03.01.2024
07:20
Opasne zablude
Pekić je odmah na početku razgovora želeo da razbije opasnu zabludu oko takozvanih "lakših" droga.
- Postoji blaži i jači otrov, tako je i sa drogama, ali sudbina konzumenata i u jednom i u drugom slučaju je potpuno izvesna. Jedna vas ubije za sat, a druga za tri sata ili nekoliko godina. U svetu ima čak 296 miliona konzumenata i, što je još gore, veliki broj njih ima razne bolesti poput hepatitisa, side i ostalih. Na nivou Evropske unije procenjuje se da ima oko 80 miliona konzumenata droge starosti od 15 godina pa naviše. Najrizičnija grupa su mladi ljudi, a sve više njih veruje da marihuana nije droga. Mladi ne mogu da shvate da marihuana jeste droga, ona je danas u odnosu na pre deset godina deset puta jača. Gaji se uz pomoć posebnih hemikalija i pesticida i stvara veliku zavisnost, to je zlo kome moramo da se suprotstavimo - ističe naš sagovornik.
Policija u Somboru uhapsila je muškarca (34) kada j ekod njega pronađena droga.
27.12.2023
09:47
Foto: Direktor Kancelarije za borbu protiv droge Milan Pekić /foto:Maša Banđur
Pekić dodaje da se u našoj zemlji Srbiji najviše koristi marihuana, koja najčešće dolazi u Srbiju iz Albanije.
- Kad je reč o heroinu, oko 65 odsto te droge dođe u Srbiju takozvanom "balkanskom rutom" iz Avganistana i Turske. Stvar se malo promenila kada su na vlast u Avganistanu došli talibani, pa je uzgajanje opijumskog maka, koji je sirovina za narkotike, u velikoj meri suzbijena. Međutim, porasla je proizvodnja sintetičkih droga, koje su takođe izuzetno opasne - objašnjava Pekić.
Naš sagovornik napominje da narko-karteli raspolažu velikim novcem, pa se dovijaju na razne načine da prošvercuju narkotike preko graničnih prelaza.
- Kokain se najčešće švercuje u brodskim kontejnerima, to je jako teško kontrolisati, a krijumčari daju mašti na volju, pa kriju narkotike na razne načine - rekao je Pekić, i dodao da je u Srbiji u prvih 11 meseci 2023. bilo čak 12.000 zaplena narkotika, pri čemu je oduzeto oko šest tona droge.
Uradite test!
Direktor Kancelarije za borbu protiv droga apeluje na sve koji posumnjaju da imaju problem sa narkoticima da urade test koji će im ukazati na to koliko duboko su "zaglibili" u ovaj problem.
- Postoji jedinstveni test, koji je anoniman. Ukoliko niste svesni ili niste sigurni da imate problem sa drogom, javite se kod nas, uradite test, mi smo tu praksu preuzeli iz Belgije. Bitno je da sebe dobro procenite da li ste u problemu ili niste, jer neko smatra da je samo "vikend konzument" i da može lako da se reši droge, a zapravo se vara. Sve te konzumacije platićete svojim zdravljem, a ne samo novcem. Živimo u teškom vremenu, naša porodica je izgubila značaj i uticaj, a mladim ljudima je najbitnije poverenje. Ako neko i pogreši, dajte da mu kao društvo pomognemo, ne možemo samo da osuđujemo. Zato ponovo apelujem na mlade, sve vrste droga su štetne, a oni koji zarađuju od droge vide vas samo kao plen, nikako kao prijatelja, i nijedan problem se neće rešiti uzimanjem droge - ističe Pekić.
Foto: Ilustracija
Porodica i društvo ključni u borbi
Milan Pekić kaže da je Kancelarija za borbu protiv droga godinama radila na izradi efikasne strategije u cilju suzbijanja narkotika, a taj model sada obilazi svet i svi traže "pelcer".
- Jedna od glavnih smernica jeste da se u našu borbu uključi celo društvo. Zloupotreba narkotika utiče na celo društvo, počevši od porodice, a to je koren svega. Jedan od puteva jeste edukacija, a mi na tome radimo i dajemo veliki značaj tome, mi ističemo kao svoju ideju decentralizovani multidisciplinarni način. Prikupljamo informacije iz svih "šupljina" i dubina društva - objašnjava Pekić, i ističe značaj saradnje sa međunarodnim institucijama koje se bave suzbijanjem narkotika:
- Potpisali smo sporazume sa 26 organizacija širom sveta. Prošle godine smo imali prezentaciju u Beču na međunarodnoj sednici, gde se daju smernice za borbu protiv narkotika za ceo svet. Uveli smo multidisciplinarne timove u sedam gradova Srbije, to su Loznica, Šabac, Sremska Mitrovica, Bačka Palanka, Majdanpek i Bor. Zvali su nas iz Ujedinjenog Kraljevstva da na njihovoj otvorenoj sednici predstavimo svoj rad.
Državljanin Srbije Darko V. (32), iz Kraljeva, osuđen je u Višem sudu u Bijelom Polju na dve godine i šest meseci zatvora zbog pokušaja prenosa oko 30 kilograma marihuane iz Crne Gore u Srbiju.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Fentanil, koji se vezuje za Ameriku i smanjuje teške bolove za obolele od karcinoma, u zloupotrebi je jači i od heroina, a u skorije vreme se pojavio i u Srbiji!
Na indijskoj televiziji prikazana je neobična i humoristična animacija u kojoj su glavni likovi ruski predsednik Vladimir Putin i indijski premijer Narendra Modi.
U poslovnom kompleksu „Grozni-Siti“, u samom centru prestonice Čečenije, jutros je odjeknula snažna eksplozija koja je teško oštetila fasadu i nekoliko spratova jedne od kula.
Predsednica Skupštine Srbije reagovala je na tekst blokaderskog medija, kojim su sami dokazali da ne postoje paralelni birački spiskovi, kao i da građani glasaju po svojoj volji, a ne pod pritiskom.
Urednica portala "Novosti" Andrijana Nešić bila je gost u emisiji "Dan na dan" na Prvoj televiziji, gde je govorila o skandaloznoj presudi koju je donela sudija blokaderka Tatjana Bezmarević Janjić iz Prvog osnovnog suda, po krivičnoj tužbi Zdenka Tomanović.
Opozicija i blokaderi će zajedno osvojiti manje glasova nego na izborima nego 2023. godine, jer su se u ovoj godini silno iskompromitovali, zbog čega će ih narod kazniti na biračkom mestu. Sa druge strane, SNS će biti nagrađen jer je uspeo da spasi Srbiju od građanskog rata.
Predednica Skupštine Ana Brnabić pohvalila je Nezavisno udruženja novinara Srbije (NUNS) koje je reagovalo na skandaloznu presudu glavnoj urednici portala 'Novosti' Andrijani Nešić.
Pokušavajući da prikriju svoj poraz na izborima u Mionici, blokaderi su lansirali lažnu vest da je predsednik opštine Mionica Boban Janković iz osvete otpustio blokadera Nenada Rakića, koji je bio kandidat na listi „Ujedinjeni za Mionicu“.
Gosti Info jutra Nikola Rađen, bivši vaterpolista, Dragan Vasiljković, fondacija "Kapetan Dragan" i Branko Babić, biznismen komentarisali su uvrede na račun Srba koje dolaze iz regiona.
Vesna Jović, novinarka Informera za Istočnu Srbiju i Aleksandar Jerković, iz Odbora za kontrolu i opservaciju gostujući u Info jutru komentarisali su izbore u Negotinu, Mionici i Sečnju.
Sasvim nesvakidašnja scena dogodila se juče ispred jedne prodavnice na Zlatiboru, gde j, usred decembra i snega, doletelo jato malenih ptica, poređanih u kolonu.
Uprkos jasnim pravilima, pojedini nesavesni građani nastavljaju da odlažu kabasti otpad na mestima koja nisu predviđena za tu namenu – pored kontejnera, na trotoarima, zelenim površinama i drugim javnim prostorima.
Pre više od 10 godina, japanska amigrumi tehnika pletenja, postala je hit na internetu. Tražene su bile igračke, od kojih su neke imale i terapeutsko dejstvo.
Nova ski sezona na Kopaoniku donosi i potpuno novo iskustvo za sve ljubitelje zimskih sportova, ali i kvalitetne nege. Lilly Drogerie po prvi put predstavlja Lilly make-up studio na snegu, jedinstvenu postavku koja će biti otvorena za sve posetioce planine do 1. aprila 2026. godine.
Poseta ruskog predsednika Vladimira Putina Indiji jasno pokazuje toplu, stabilnu i prijateljsku dinamiku odnosa Moskve i Nju Delhija – potpuno drugačiju od one koju je doživeo britanski premijer Kir Starmer tokom svoje posete pre samo dva meseca.
Član finske nacionalno-konzervativne partije „Alijansa slobode“ Armando Mema kritikovao je evropske političke lidere zbog, kako kaže, potpuno pogrešnih prioriteta u odnosu na one koje imaju ruski predsednik Vladimir Putin i indijski premijer Narendra Modi.
Nova američka strategija nacionalne bezbednosti poziva na "negovanje otpora" u Evropi, upozoravajući da Stari kontinent podriva demokratiju, blokira mir u Ukrajini i suočava se sa "civilizacijskim brisanjem" zbog visoke migracije i pada stope nataliteta.
Glumica Gala Videnović slavu je stekla ulogom Nataše u filmovima o "Žikinoj dinastiji", a posle mnogo godina publika j eponovo može gledati na filmu i to u 11. nastavku ovog kultnog serijala.
Doktor Rašid Ahmed objasnio je da urođene mane srca nisu rezervisane samo za detinjstvo, mnogi odrasli godinama žive s njima nesvesno, jer simptomi često izostaju do kasnijeg životnog doba.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar