Tužilaštvo pred teškom odlukom: Pet meseci od hapšenja osumnjičenih za ubistvo Danke Ilić
Podeli vest
Pre tačno pet meseci uhapšena su dvojica radnika JKP "Vodovod" iz Bora, Dejan Dragijević (50) i Srđan Janković (50), koji su osumnjičeni za ubistvo Danke Ilić (2). u Banjskom Polju.
Devojčica je nestala 26. marta u Banjskom Polju kada ju je majka sa bratom odvela na salaš.
Advokati koji rade na slučaju Danke Ilić još uvek nisu obavešteni, od nadležnih, da je Više javno tužilaštvo u Zaječaru naložilo nova, dodatna veštačenja u sklopu istrage koja se vodi protiv osumnjičenih za njeno ubistvo.
Porodicu jednog od ubica malene Danke Ilić, Dejana Dragijevića, stigle se i bol i kletve porodice ubijene devojčice, jer je im je kuća ostala prazna.
25.08.2024
15:05
U prvom trenutku pretpostavilo se da je ona nestala, a onda je 4. aprila saopšteno da je ubijena i tada su uhapšena i dvojica osumnjičenih.
Ipak od tog momenta nije postignuto mnogo kada su u pitanju čvrsti dokazi protiv dvojice osumnjičenih jer veštačenja nisu dala rezultate, barem prema onome što je pušteno u javnost. Čini se da se poslednje nade polažu u snimke sa nadzornih kamera, ejr je tužilaštvo naložilo dodatna veštačenja. Jankoviću i Dragijeviću ne može se verovati, s obzirom na to da su više puta menjali iskaze. Vremena nema mnogo jer, ukoliko provedu šest meseci u pritvoru, a optužnica ne bude podignuta, Dragijević i Janković moraju da budu pušteni na slobodu.
Prema nezvaničnim informacijama pokrenuta je istraga u vezi sa nezakonitim aktivnostima u zatvoru u kojem boravi Dejan Dragijević koji je sa kolegom Srđanom Jankovićem osumnjičen za ubistvo male Danke Ilić (2) u Banjskom Polju.
U Više javno tužilaštvo u Zaječaru stigli su rezultati analize svih predmeta uzetih iz kuća i dvorišta dvojice osumnjičenih za ubistvo Danke Ilić (2).
07.08.2024
21:40
Foto: Foto: Informer
Srđan Janković se branio ćutanjem, da bi dva meseca nakon hapšenja na saslušanju tvrdio da nije ni video devojčicu
I dok vreme ističe, a slučaj u očima javnosti postaje jedan od onih koji potencijalno ostaju nerešeni. Dokaza nema do te mere da su ponovo počele da kruže glasine o tome da je dete živo i da se nalazi u inostranstvu. Ono što sve dodatno otežava je činjenica da nema odgovora na dva ključna potanja - gde se nalazi telo deteta i kako na mestu zločina ne postoji nijedan njen biološki trag?
Do sada je analizirano više od 500 tragova pronađenih na različitim predmetima, uključujući automobil, pantalone, sekiru, noževe, motornu testeru i tepih, a veći deo stvari iznesen je iz kuće porodice Dragijević. Ni na jednom predmetu nisu pronađeni DNK tragovi devojčice. Takođe, kapljica krvi otkrivena u automobilu, koja je mogla da bude krunski dokaz, nije Dankina. Krv pronađena u službenom automobilu, kao i ona uočena na pantalonama Dragijevića, je Dragijevićeva.
Foto: Informer
Dejan Dragijević priznao zločin, a onda sve porekao
Velike nade polažu se u veštačenje tri kamere koje su skinute sa ulaza zgrade u Boru u kojoj živi porodica Danke Ilić, kao i dve kamere iz Banjskog polja, mesta u kom je devojčica nestala. Veštačenje bi trebalo da bude završeno za oko nedelju dana, kada će se znati da li postoji barem neki dokaz da su Dragijević i Janković imali bilo kakav kontakt sa devojčicom.
Nije isključeno da istražitelji imaju određene dokaze, ali da nisu odlučili da izađu sa njima u javnost. Ipak, ako optužnice do 4. oktobra ne bude bilo, biće jasno da dokazi, ukoliko ih ima, nisu dovoljno čvrsti da bi se rizikovalo da optužnica bude oborena.
Iako je priznanje dato u tužilaštvu validan dokaz, ni njega više nema, jer Janković sve vreme u tužilaštvu tvrdi da nije ni u kakvoj vezi sa ubistvom, a Dragijević je u međuvremenu "promenio ploču" i dao novi iskaz, u kom sve negira. Ono što zabrinjava jeste da nedostatak dokaza može da dovede do potpune obustave krivičnog postupka.
Tužilaštvo optužnicu može da podigne, ali je potrebno da je potvrdi sud. Ukoliko pred sud pristigne optužnica bez dokaza, ona može da bude oborena. Ukoliko bi Viši sud odbio optužnicu, a Apelacioni sud potvrdio tu prvostepenu odluku, Dragijeviću i Jankoviću ne bi moglo da se sudi čak ni ako naknadno budu prikupljeni dokazi protiv njih.
Sve to vodi do činjenice da tužilaštvo ima dve opcije - da podigne optužnicu ili da, po isteku šest meseci, osumnjičene pusti iz pritvora i nastavi da prikuplja dokaze, s obzirom na to da, nakon puštanja osumnjičenih na slobodu, ne postoji zakonski rok u kom istraga mora da bude završena, s tim što suđenje mora da počne u razumnom roku, kako ne bi došlo do zastarevanja slučaja.
I dalje ostaje misterija kako na osnovu priznanja osumnjičenih nije pronađen nijedan dokaz. Takva situacija ukazuje na mogućnost da su osumnjičeni dali u potpunosti lažno priznanje ili da su barem neki delovi priznanja, koji bi mogli da budu ključni, bili neistiniti.
Dvojica osumnjičenih najpre su u policiji priznali zločin i dali detaljne iskaze o tome šta se dogodilo, ali još nije utvrđeno da li su govorili istinu. Pred tužiocem je Dragijević priznao delo, ali je ispričao da je on premeštao telo, što je bilo u suprotnosti sa onim što su ispričali u policiji. Međutim, zatražio je da bude dopunski saslušan od strane Višeg javnog tužiaštva u Zaječaru, te je na saslušanje doveden 11. jula i tada je negirao da je učestvovao u ubistvu devojčice.
Tako se njegov iskaz poklopio sa iskazom drugog osumnjičenog, Srđana Jankovića, koji se najpre branio ćutanjem, a potom odlučio da želi da bude saslušan i u potpunosti je negirao krivicu.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Advokati koji rade na slučaju Danke Ilić još uvek nisu obavešteni, od nadležnih, da je Više javno tužilaštvo u Zaječaru naložilo nova, dodatna veštačenja u sklopu istrage koja se vodi protiv osumnjičenih za njeno ubistvo.
Meksički plaćenik, koji je komandovao ukrajinskom jedinicom u Krasnogorovki, pobegao je i ostavio svoje saborce da poginu, ispričao je za RIA Novosti komandir jurišnog voda 5. garde motostreljačke brigade Centralne grupe ruskih snaga, sa pozivnim znakom „Sab“.
Sjedinjene Države su svesno destabilizovale Ukrajinu kako bi isprovocirale Rusiju i izazvale vojni sukob, izjavio je bivši analitičar CIA Lari Džonson na svom kanalu na Jutjubu.
Manja grupa studenata u blokadi i građana šesti dan blokira zgrade Radio-televizije Srbije (RTS) u Takovskoj ulici i na Košutnjaku, a zbog blokade i sprečavanja zaposlenih da uđu na svoja radna mesta javni servis emituje program po izmenjenoj šemi.
Predsednik Socijalističke partije Srbije Ivica Dačić uputio je telegram saučešća povodom tragične pogibije Srđana Todorovića narodnog poslanika i potpredsednika Socijalističke partije u Republici Srpskoj i njegove supruge i ćerke.
Ministar bez portfelja zadužen za koordinaciju aktivnosti i mera u oblasti odnosa sa dijasporom Đorđe Milićević čestitao je danas svim građanima Srbije, kao i pripadnicima srpskog naroda u rasejanju najveći hrišćanski praznik Vaskrs uz želju da radost praznika podele sa svojim najmilijima, u duhu tradicije, sa poštovanjem i ponosom na pravoslavno nasleđe.
Ljuban Karan, potpukovnik kontraobaveštajne službe i Zoran Spasić iz Centra za međunarodnu i bezbednosnu politiku gostujući u Info jutru komentarisali su izveštaj FSB o korišćenju zvučnog topa na protestima blokadera 15. marta.
Gosti Info jutra Miroslav Čučković, član Predsedništva SNS i Predrag Jeremić, urednik informative Pink.rs komentarisali su sednicu Skupštine Srbije, ali i druge aktuelne teme. Dve srednje škole počinju sa radom posle praznika.
Porast dnevnih temperatura, suvi kolovozi, prestanak kiše i slabiji intenzitet saobraćaja, karakterističan za uskršnji dan, stvaraju gotovo idealne uslove za vožnju i putovanje, a na graničnim prelazima nema zadržavanja vozila, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).
U Hramu Svetog Save u ponoć je počela arhijerejska liturgija povodom Vaskrsa - najvećeg hrišćanskog praznika. Oglasila su se i crkvena zvona u znak radosti. Jutarnja liturgija počeće u devet sati.
Vaskrs je jedan od najvećih praznika u hrišćanskom kalendaru, a kao i svaki praznik, prate ga brojni običaji. Kod nas su prve asocijacije farbana jaja, uskršnje zeke i pilići, ali širom sveta postoje i veoma neobični načini obeležavanja ovog praznika.
Najbolji košarkaš današnjice Nikola Jokić (30) "uključio" je plej-of mod! Trostruki MVP NBA lige u subotu veče vodio je Denver do pobede nad Los Anđeles Klipersima 112:110 u prvom meču plej-ofa Zapadne konferencije, a na terenu je ponovo, narodski rečeno - "prosipao magiju".
Najbolji košarkaš današnjice Nikola Jokić smatra da je njegov tim Denver mogao da savlada Los Anđeles Kliperse pre produžetka, ali ističe da je najvažnije to što je ostvaren trijumf.
Košarkaši Minesota Timbervulfsa napravili su iznenađenje na startu plej-ofa Zapadne konferencije u NBA ligi, pošto su kao gosti savladali favorizovane Los Anđeles Lejkerse sa 117:95.
Generacija fudbalera Srbije do 19 godina, koja je 2013. godine u Litvaniji osvojila Evropsko prvenstvo, obeležila je jedan od najsvetlijih trenutaka srpskog omladinskog fudbala.
Najbolji košarkaš sveta Nikola Jokić (30) blistao je na startu plej-ofa NBA lige, a koliko mu je stalo do pobede moglo se videti u nekoliko navrata tokom meča, kada se rvao za loptu sa pomoćnim trenerom Los Anđeles Klipersa Džefom Van Gandijem.
Vreme objave vaskršnjeg primirja, njegova kratkoća i iznenadna, jednostrana priroda – ako su ukrajinski saveznici tražili još jedan dokaz o ruskom ciničnom pristupu ideji mira, Kremlj im ga je upravo dao, navodi se u analizi televizije CNN.
Sjedinjene Države su svesno destabilizovale Ukrajinu kako bi isprovocirale Rusiju i izazvale vojni sukob, izjavio je bivši analitičar CIA Lari Džonson na svom kanalu na Jutjubu.
Ukrajinske taktičke bespilotne letelice sada nanose oko dve trećine gubitaka protivniku, što ih čini dvostruko efikasnijim od bilo kog drugog oružja u ukrajinskom arsenalu, navodi se u novoj analizi britanskog instituta RUSI. To je ogroman pomak za tehnologiju koja se donedavno smatrala pomoćnom.
U brazilskoj državi Maranjao policija je uhapsila tridesetpetogodišnju ženu osumnjičenu da je ubila sedmogodišnjeg dečaka koji je pojeo otrovano uskršnje čokoladno jaje koje je poslala njegovoj porodici.
Uprkos godinama pokušaja da je finansijski obuzdaju, Rusija je, prema pisanju poljskih medija, ponovo pronašla način da nadmudri ograničenja koja joj nameće Zapad. U centru ove najnovije epizode - izvoz nafte i sve zamršeniji putevi kojima ona dolazi do svojih krajnjih kupaca.
Mali Džej iz filma "Nedelja" zapravo je trinaestogodišnji Alen Selimi, dečak koji je do skoro prodavao ruže i pevao na ulici, kako bi pomogao svojoj porodici.
Venera, planeta ljubavi, konačno je izašla iz svog retrogradnog hoda, tako da jasnije možemo sa sagledamo emotivne situacije u kojima se nalazimo. Mars je zgazio u Lava, tako da muškarci počinju da ulažu više inicijative kako bi osvojili pripadnice lepšeg pola.
Matea Stanković, pevačica i aktuelna učesnica "Elite 8", nedavno je uplovila u ljubavnu vezu sa Lazarom Čolićem Zolom, a sada se oglasila njena bivša devojka!
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar