Glava za glavu, krv za krv! Brutalne krvne osvete koje decenijama potresaju Crnu Goru (FOTO)
Podeli vest
Već decenijama svedočimo teškim ubistvima i krvavim masakrima u Crnoj Gori. Kad god bi se desilo neko stravično ubistvo prva asocijacija na to je bila krvna osveta. Pravila po kojima je običaj krvne osvete poštovan u stara vremena bila su veoma stroga. U Crnoj Gori i severnoj Albaniji osnovno načelo osvete bilo je „glava za glavu, krv za krv“.
Iako se pojam krvne osvete vezuje za plemenska okruženja, u nekim krajevima i dalje je prisutna i tretira se kao najuzvišeniji oblik samopotvrđivanja časti ili porodične pripadnosti.
Miloš Martinović, kojem je pomahnitali Vučko Vuk Borilović (34) u krvavom pohodu, 12. avgusta 2022. godine, na Cetinju, ubio suprugu Natašu (35) i sinove Mašana (8) i Marka (11), opet je najavio krvnu osvetu!
Danas se sahranjuje 7 žrtava masakra, koji je na Cetinju počinio Aco Martinović, i na kojima će se možda i otkriti da li će biti krvne osvete?!
03.01.2025
08:17
Krvna osveta prisutna je među porodicama i plemenima u Crnoj Gori, Albaniji, južnim delovima Srbije, a u svetu na Korzici, Škotskoj, Iraku, Libiji i Avganistanu.
U crnoj hronici iskristalisala su se tri slučaja koja će ostati svakako upmaćena. Dva datiraju s kraja osamdesetih, od kojih se jedan preneo čak na 21. vek, dok je treći obeležio poslednju deceniju.
Nit manjeg grada, nit više zločina! Cetinje, istorijska prestonica Crne Gore, gradić sa 14.000 stanovnika, ponovo je bilo poprište masakra. Tako je u Cetinju ubijeno više desetina stanovnika u poslednjih nekoliko godina!
Zorica Vuletić (41), rođena sestra masovnog ubice sa Cetinja Aca Martinovića (45), biće sahranjena sutra u 15 časova na groblju u obližnjem selu Grab Cuci. To će da bude poslednja sahrana od ukupno 12 žrtava bezumnika, koji je 1. januara počinio stravični masakr.
03.01.2025
18:22
Prvi najvažniji slučaj je vezan za Nikolu Kaluđerovića koji osvetio svog sina jedinca Željka, koji je ubijen u kafanskom obračunu 1987. godine, a za zločin je osumnjičen Rade Grdinić, s kim je u kafani bio i mlađi brat Rajko. U januaru 1989. godine Kaluđerović je ubio Rajka na ulici, ali i mladića koji je bio sa njim u društvu.
Osumnjičeni Kaluđerović ubrzo je uhapšen, a zbog dvostrukog ubistva osuđen je na 20 godina zatvora, ali je u zatvoru proveo samo devet godina.
- Što se mene tiče, ne bih nikada mogao proć i prošetat tom tu ulicom, poć do sinovog groba da ga nijesam osvetio. Ja sam bio potcijenjen čovjek, čovječe. Čekao sam ga svuđe. Ma svuđe, čovječe. Lutam, tragam, neko mi dojavi… Pa opet isto. Nekoliko puta sam ga sretao u društvu. Jednom je bio s đevojkom. Pošao sam kod njenog oca i rekao mu da je skloni od njega da se slučajno ne desi da nju ubijem greškom. Poslušao me je. Pratio sam krvnika svuda, svuda… Kod mene se to moralo desiti. Ja sam to morao učiniti. Nije bilo oproštaja. Samo se čekao momenat, ali nije bilo lako ni ubiti. Danima sam tražio ubicu. Jurio sam ga po Beogradu, Hrvatskoj, Italiji - govorio je tada Nikola za srpske medije.
Rat dve nikšićke porodice
Osim slučaja Nikole Kaluđerovića, javnost se i dalje živo seća krvavog rata dve nikšićke porodice Vilotijević i Radulović. Ova tragična priča počela je 4. oktobra 1986. u vatrenom obračunu kod hotela „Onogošt”, kada su se na semaforu zaustavili „fića“, „lada“ i „zastava 128“. Tada je iz „lade“ neko iz puške zapucao prema „zastavi“ u kojoj su bili braća Zoran i Kićun Vilotijević.
U ostala dva automobila bila su braća Radulović, Slavko, Ranko i Mijo. Ispaljeni hitac pogodio je Zorana, zbog čega je njegov brat uzvratio pucnjavom. Smrt Vilotijevića podigla je na noge ceo Nikšić, jer su odmah krenule da kruže priče kako će uslediti krvna osveta. Na suđenju koje je usledilo, Radulovići su osuđeni na zatvorske kazne: Slavko i Ranko na po 15 godina, a Mijo na 13 godina zatvora. Cilj kazni bio je upravo pokušaj da se spreči krvna osveta međutim to je bilo bezuspešno.
U ratu dve porodice Radulovića i Vilotijevića ubijeni su Zoranov brat Kićun i Kićunov sin Filip Vilotijević, ali ove likvidacije nikada nisu doživele svoj konačni rasplet. Dokaza da su oni bili žrtve krvne osvete nije bilo.
Iz porodice Radulović ubijen je Slavko Radulović, u koga je pucao Milan – Lezo Vilotijević, a smrt njegovih sinova želi Ranko Radulović. Obračun dve porodice odneo je i život trojice njihovih prijatelja. Novica Kankaraš je ubijen u kafanskom obračunu, Zoran Janjušević je izvršio samoubistvo u zatvoru, Nemanja Bečanović je pucao sebi u glavu u podrumu svoje kuće u Nikšiću.
Šaranovići protiv Bojovića
Misteriozni nestanak jednog mladića u leto 2009. u Budvi , doveo je do ubistva jednog muškarca u jesen, u beogradskom naselju Banjica. Ova dva događaja pokrenula su lanac krvavih obračuna koji su u narednim godinama neprekidno potresale javnost. Slobodan Radonjić bio je kum crnogorskih kriminalaca, braće Slobodana i Branislava Šaranovića, a njegov nestanak do danas nije rasvetljen. Šaranovići su verovali da im je kumče likvidirano, kao i da iza toga stoji Luka Bojović, označeni pripadnik „zemunskog klana“.
Kada je dva meseca kasnije ubijen Branislav Šaranović, njegov brat Slobodan više nije imao nikakvu dilemu da iza svega stoji Bojović, nakon čega je otpočeo krvavi rat. Đaranović je u godinama koje su usledio formirao kriminalnu grupu, koja je imala samo jednu misiju – osvetu.
Namere su ostvarili u aprilu 2013. kada je u ranim jutarnjim satima, u centru Beograda, ubijen Nikola Bojović, Lukin rođeni brat, koji se nikada nije dovodio u vezu sa kriminalom. Upravo zbog toga je policija u istragu krenula tragom krvne osvete, što je na kraju urodilo plodom i hapšenjem grupe, koja je pored Bojovićevog, optužena i za likvidaciju Miloša Vidakovića u Budvi. Tokom suđenja koje se odvijalo pred Specijalnim sudom, Slobodan Šaranović je ubijen pred svojom kućom u Budvi, kao i Vranjanac Jugoslav Cvetanović, inače brat Saše Cvetanovića, optuženog za Bojovićevo ubistvo.
I sam Saša Cvetanović je na suđenju javno „čestitao Bojoviću što mu je ubio brata“, da bi nekoliko meseci kasnije javnost ostala zatečena vešću da je u Crnoj Gori uhapšena Lukina majka Anđelka Bojović, profesorka Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu, zajedno sa bratancem svog pokojnog supruga. Njih je policija primetila u blizini kuće Ratka Koljenšića u Nikšiću, kom se u tom trenutku u odsustvu sudilo za Nikolino ubistvo. Crnogorska policija je tada saopštila da je Anđelka Bojović s rođakom obilazila i fotografisala Koljenštićevu kuću, verovatno pripremajući osvetu.
"Krvariti ruke neću ja, ali ima ko će"! Miloš Martinović najavio krvnu osvetu
On je poručio na društvenoj mreži da se Borilovićeva supruga i deca od njega neće sakriti. Ujedno je zamerio Borilovićevoj supruzi Lindi što je pobegla od kuće pre zločina
- Moji sinovi, moja dva mala junaka, imali su osmehe koji su mogli obasjati kutak tame. Njihov osmeh, njihove igre, njihova radost - to su bili trenuci zbog kojih sam se ja osećao najbogatijim čovekom na svetu. Jedan je bio moj mali mislilac, uvijek radoznao, dok je drugi bio moj veseli zvrk, nepresušna radost našeg doma. A moja Nataša... Bila je sve ono što čovek može poželeti. Lepota spolja, ali jos važnije, lepota iznutra. Bila je stub naše porodice, žena čije srce je bilo veće od bilo koje nevolje. Bila je prijatelj, majka i supruga kakva se samo jednom u životu sreće. Ali, i pored svega, osećam vašu prisutnost. Vaša ljubav me drži, vaši osmesi su i dalje urezani u moje srce. Zbog vas sam ovde, zbog vas dišem. I dok stojim na tom hladnom mestu obećavam vam - neću vas nikada zaboraviti. Nastaviću da živim sećajući se vaše dobrote, vaše ljubavi, vaše svetlosti. A duše moje, kunem vam se da kako ja sve slavio i prolazio, proći će i mama i deca krvnika. Krvariti ruke neću ja, ali ima ko će, a ja neću vam čestitati Novu Godinu... a njima je čestitam... Lindi i deci... i vidimo se uskoro da slavim taj dan kao što oni slave svaki dan dok vi trunete u zemlji i sa vašom majkom. A ja vam kažem i da znate - od mene se sakriti nećete. A vi uživajte do našeg gledanja jer krvnik je sakrio decu, i ti Linda utekla si, tako spasila si svoje a moje pustila da ginu, sve će doći na svoje... NAJO, MAŠANE, MARKO VOLIM VAS I ZAUVEK - napisao je neutešni Miloš na svojoj društvenoj mreži.
U komentarima, koji su ga odvraćali od krvne osvete, odudara objava Natašine majke Vesne Pejović, koja preti da će se krvnička krv proliti!
- Anđeli naši, vi ne čujete naša dozivanje, ne vidite suze koje lijemo, čvrsto ste nam zaspali. O prokleta kućo, Borilovića, vi nečasna zverska bića, na jade će vi dani doći, nećete nekažnjeno proći... Nećete se za dugo kriti, KRVNIČKA će se krv proliti. A morate dobro znati, nema te sile koja će nam na put stati. Platićete njihov bol i muke sudiće vam naše ruke - poruka je Vesne Pejović, koja želi da osveti ćerku i unuke.
Šta je zapravo krvna osveta
Krvna osveta je običaj vezan za nedovoljno razvijena društva kada se konflikt između dve familije ili klana započet ubistvom člana jedne familije nastavlja međusobnim ubijanjem jednog po jednog muškarca protivničkog tabora. Valtazar Bogišić, autor „Opšteg imovinskog zakonika za knjaževinu Crnu Goru“, pisao je da je osveta tamo gde je pleme.
Pravila po kojima je običaj krvne osvete poštovan u stara vremena bila su veoma stroga. U Crnoj Gori i severnoj Albaniji osnovno načelo osvete bilo je „glava za glavu, krv za krv“. A njeni glavni uzroci „odbrana lična i bližika, tj. roda, od protivnika“.
U početku, krvna osveta je bila obaveza šireg kruga bratstva, porodice, a kasnije su pod obavezom bili samo otac, braća, sinovi. Pravilo je bilo da od krvne osvete strada krivac, dakle onaj ko je ubio, a ukoliko to nije iz nekog razloga bilo moguće učiniti, onda se porodica žrtve svetila krvnikovom ocu, braći, sinovima…
Ali, žene i deca su bili pošteđeni. Ubiti nekoga u svojoj kući bilo je nečasno. Važno načelo u krvnoj osveti je i davnašnji umir krvi, u stvari, oproštaj „dužne krvi“. Taj običaj izmirenja trebalo je da sprečikrvoproliće čitavih porodica i bratstava.
U albanskom društvu krvna osveta je opstala do danas, čak i pored „Novog kodeksa časti“ koji su usvojile plemenske starešine najbrojnijih i najpoznatijih porodica na severu Albanije. Ovaj kodeks je skup tzv. nepisanih zakona koji bi trebalo da iskorene običaje krvne osvete, pre 600 godina utvrđene u Kanonu Leke Dukađinija.
Simbol belih košulja
U najavi krvne osvete odeća je takođe igrala važnu ulogu. Zapravo ona je bila vesnik da li će neko izvršiti krvnu osvetu. Kao najava tog čina oznčavalo se oblačenje bele košulje na sahrani žrtve, jer je to izjednačavalo osvetu i poruku familiji ubice da sledi osveta. Iako deca nisu bila predmet krvne osvete, ona porodica koja je bila na meti često je zabranjivala deci da se druže sa potencijalnom metom, jer nije bila retkost da krvna osveta prouzrokuje i kolateralne žrtve.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Miloš Martinović, kojem je pomahnitali Vučko Vuk Borilović (34) u krvavom pohodu, 12. avgusta 2022. godine, na Cetinju, ubio suprugu Natašu (35) i sinove Mašana (8) i Marka (11), opet je najavio krvnu osvetu!
Rusija planira masovne ofanzive na Herson, Zaporožje i Donjecku oblast, dok Ukrajina jača mobilizaciju i priprema odbranu uz pomoć zapadnog naoružanja. S obzirom na najave ruskih stratega i ukrajinske planove, 2025. godina mogla bi odrediti dalji tok rata – dovesti do kompromisa ili do još krvavije faze sukoba.
Predsednik Džo Bajden priprema se da zabrani bušenje naftnih i gasnih bušotina na više od 250 miliona hektara priobalnih područja na pacifičkoj i atlantskoj obali SAD, prenosi Blumberg pozivajući se na izvore iz administracije.
Hrvatski mediji sa oduševljenjem su dočekali proteste u organizaciji Dragana Đilasa i Dragana Šolaka u Beogradu i danima navijaju i priželjkuju građanski rat u Srbiji.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik čestitao je Božić i Dan Republike Srpske, 9. januar i pozvao sve da pokažu opredeljenost za zajedništvo, veru i tradiciju.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić održao je 24. septembra prošle godine istorijski govor na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija, a ključne teme su bile međunarodno pravo i mir.
Gosti Info jutra na Informer televiziji bili su analitičar Veljko Jovanović, član GO Srpska napredne stranke Zoran Babić i Sava Stambolić iz Centra za društvenu stabilnost koji su govorilo o pokušaju obmanje građana od strane Arhiva javnih skupova i medija Dragana Šolaka, ali i zloupotrebi dece na njegovim televizijama.
Generalni direktor "Srbija Gas" Dušan Bajatović gostujući na Informer TV govorio je o najavljenim sankcijama NIS-u od strane Sjedinjenih Američkih država.
Gost Info dana na Informer televiziji bio je narodni poslanik Nebojša Bakarec koji je, između ostalog, prokomentarisao podkast "DLZ", koji je nazvao sredstvom za širenje ekstremizma i mržnje. Takođe, istakao je fantastične rezultate koje je Srbija postigla tokom 2024. godine, naglašavajući ulogu predsednika Aleksandra Vučića, Vlade Srbije i Srpske napredne stranke u ostvarivanju tih uspeha.
Tokom jutra u južnim krajevima očekuje se slab i umeren mraz uz pojavu magle i poledice, a na severu, zapadu i u centralnim predelima osetni porast jutarnjih temperatura, dok će u toku dana biti malo do umereno oblačno i toplije, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod Srbije.
Osvanulo je Badnje jutro, jedno od najsrećnijih za pravoslavne hrišćane, dok se današnji razlikuju od mesta do mesta, sve nas skupa vezuju mir, ljubav, radost, praštanje i priprema za najradosniji praznik!
I dalje živim za to da sa Partizanom osvojim titulu koja se godinama čeka. To mi je zvezda vodilja i voleo bih silno da to ostvarim, kao i da mlađeg brata, koji igra za kadete Teleoptika, dočekam u prvom timu, poručuje srpski fudbaler Nemanja Nikolić (32) u prazničnom razgovoru za Informer.
Premijer Australije, Entoni Albaneze, otkrio je da Novaku Đokoviću pre tri godine, pre nego što je deportovan, tadašnja vlast nije dozvolila da vidi sveštenika tokom božićnih praznika.
Predsednik Džo Bajden priprema se da zabrani bušenje naftnih i gasnih bušotina na više od 250 miliona hektara priobalnih područja na pacifičkoj i atlantskoj obali SAD, prenosi Blumberg pozivajući se na izvore iz administracije.
Kad su članovi ekipe Hitne pomoći stigli u porodični dom Megan O'Mahonej (30), majke dvoje male dece iz Bredforda u Engleskoj, nisu ni slutili da prisustvuju poslednjim satima njenog života.
Nezadovoljstvo Slovačke zbog prekida tranzita ruskog gasa kroz Ukrajinu moglo bi da bude okidač za raspad NATO-a, upozorio je bivši analitičar CIA Rej Makgavern u intervjuu za Jutjub kanal "Dialogue Works."
Armi Hamer, nekadašnji glumac sa A liste koji je uništio karijeru nakon niza optužbi za silovanje i fantazije o kanibalizmu ponovo se vraća svom poslu, a uskoro bi trebalo da počne da snima film u Hrvatskoj!
Britanska mama Paris Gough iznenadila je korisnike društvenih mreža otkrivši da njeni sinovi zarađuju pravo bogatstvo radeći puno radno vreme kao dečji modeli.
Mejgan O’Mahoni (30) iz Bredforda, majka dvoje male dece, preminula je samo 48 sati nakon što je primljena u bolnicu zbog niskog nivoa šećera u krvi. Porodica još uvek ne zna šta je tačan uzrok njene iznenadne smrti.
Česti kvarovi i nestanak stvari u domu mogu delovati kao slučajnost, ali ako se dešavaju učestalo, možda su rezultat negativne energije, psiholoških faktora ili čak narodnih verovanja.
Vera Matović ispričala je jednom prilikom da je moralada ide na tezgu iako joj je otac preminuo, a slična situacija se u istom periodu desila i njenom kolegi Eri Ojdaniću.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.