Premijer Zoran Đinđić je ubijen hicem koji je ispalio atentator udaljen od njega 129 metara, utvrdila je ekipa stručnjaka iz Nemačke, koja je u Beograd stigla samo dan posle atentata!
Ovo se navodi u službenoj belešci MUP-a Srbije, u kojoj se naglašava da je "četvoročlana ekipa stručnjaka Savezne policije Nemačke (VKA) iz Vizbadena stigla 13. marta 2003. na čelu sa Hans Urlih Rozenbergom. Zadatak ekipe je bila "obrada lica mesta, određivanje stajnog mesta strelca i putanje projektila".
- Ekipa je izvršila trodimenzionalno snimanje objekata sa spoljne strane i terena (zgrade Vlade Srbije i zgrade u Ulici admirala Geprata 14), a u cilju utvrđivanja pravca putanje projektila. Laserskim merenjem je utvrđeno da je rastojanje od mesta ubistva premijera do stajnog mesta strelca 129 metara. Stručnjacima, koji su radili stajno mesto strelca, predočena je eventualna mogućnost pucanja iz nekog drugog pravca. Obzirom da su izvršili uvid u kompletnu dokumentaciju i snimanje lica mesta, odbacili su mogućnost pucanja iz nekog drugog pravca. U toku 13. i 14. marta 2003. ekipa stručnjaka iz Nemačke izvršila je naknadni uviđaj, primenjujući metode koje koristi nemačka policija, pri čemu nije pronašla nijedan dodatni trag u odnosu na prvobitno izvršen uviđaj - navedeno je u službenoj belešci tadašnjeg načelnika odeljenja krim-tehnike MUP-a Srbije.
- U telefonskom razgovoru, 14. marta 2003. potvrđeno je iz laboratorije u Visbadenu da se radi o kalibru "308 vinčester", a da je čaura ispaljena iz oružja proizvođača "Hekler i koh" ili oružja koje koristi ovaj sistem. Model oružja je G-3 (formacijsko oružje). Stručnjaci iz Nemačke su zatražili da sa sobom, u cilju detaljnijeg ispitivanja, ponesu delove projektila pronađenih na mestu ubistva. Ovi tragovi su im predati po odobrenju tužioca. Sa tragovima projektila predata su im i tri opuška, pronađena na vratima kaljeve peći u Gepratovoj 14, fotodokumentacija kriminalističke tehnike MUP Srbije, skica lica mesta i obdukcione slike sa fotografijama - piše u izveštaju.
Foto: Danica Ćuruvija
Sudiju Aleksandra Čolića niko nije zvao na uviđaj
- Neposredno po saznanju iz televizijskog programa da su 12. marta 2003. u 13.30. u dvorištu Vlade teško ranjeni dr Zoran Đinđić i pripadnik njegovog obezbeđenja Milan Veruović, izašao sam na uviđaj sa dežurnim zamenikom Okružnog javnog tužioca u Beogradu Jasminom Vasić. Do našeg dolaska na lice mesta, MUP Srbije nas nije obavestio o događaju. Uviđaj sam započeo u 13.30, najpre u dvorištu Vlade Srbije u Nemanjinoj 11, ispred ulaza broj 5. To mesto je već bilo obeleženo i obezbeđeno od strane dežurne službe SUP Beograd, čijom ekipom je rukovodio inspektor-major Branislav Mrvić, a kriminalističko-tehnički pregled mesta vršio je kriminalistički tehničar Radivoje Stojanović - istakao je sudija Čolić.
Nađena kutija od parker olovke i stolica
Ispred ulaza broj 5 zatečeni su tragovi krvi, oštećenje na zidu, dva dela projektila, jedan metak, jedno oštećenje na gornjem stepeniku, dve štake na prvom stepeništu i crna majica, napisao je još u zapisniku o uviđaju sudija Čolić.
Foto: Printscreen
Mesto ubistva je bilo skroz narušeno
Oko 14 sati su, kako je dodao, otišli u zgradu u ulici Admirala Geprata 14, zbog sumnje da je otud pucano na premijera.
- Na drugom spratu zgrade, u kancelariji 55, nalazi se prozor u pravoj liniji, bez ikakvih prepreka okrenut prema ulazu broj 5, a postoji sumnja da je sa njega pucano. Prozor je bio otvoren, a na njemu preko simsa prebačeno je ćebe. U blizini prozora nađena je kutija od "parker" olovke i stolica. Ispod tog prozora, u unutrašnjosti kancelarije, nađen je deo cigarete bez filtera. U istoj kancelariji, na otvorenim vratancima ložišta kaljeve peći, zatečena su tri opuška od cigareta "davidof" - opisao je precizno sudija Čolić.
Oko 14.30 je sa zamenicom tužioca i inspektorom Mrvićem otišao u Urgentni centar, gde ih je direktor te ustanove obavestio da je Đinđić, po prijemu, a posle hirurške intervencije, preminuo u 13.30 časova.
Potom su u 20.30 u Institutu za sudsku medicinu obavili spoljašni pregled tela, a zatim i obdukciju.
- Spoljašni pregled tela pokojnog Zorana Đinđića ukazuje da postoji jedna ulazna rana na prednjoj desnoj strani grudnog koša i jedna izlazna na zadnjoj strani grudnog koša - naveo je istražni sudija u zapisniku.
Zoran Đinđić je u maju 2002. godine posetio Ameriku, a samo godinu dana posle, na njega je izvršen atentat. Veruje se da mu je upravo ova poseta zapečatila sudbinu, kao i šest zahteva koje je dobio u Vašingtonu.
Ispred sedišta Vlade Srbije, 12. marta 2003. godine ubijen je premijer Srbije i lider Demokratske stranke Zoran Đinđić. Bio je to uobičajen dan za premijera, koji je trebalo da ima nekoliko sastanaka.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Zoran Đinđić je u maju 2002. godine posetio Ameriku, a samo godinu dana posle, na njega je izvršen atentat. Veruje se da mu je upravo ova poseta zapečatila sudbinu, kao i šest zahteva koje je dobio u Vašingtonu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić objavio je na svom Instagram profilu sjajan snimak iz Banata, gde je nakon posete Kini odmah krenuo u obilazak naših mesta i razgovor sa građanima.
Hrvatski premijer - Andrej Plenković, govorio je kako treba preispitati rečnu granicu između Srbije i Hrvatske, što znači da bi se delovi koji pripadaju Srbiji pripojili Hrvatskoj.
Crnogorske "Vijesti", medij pod kontrolom Mila Đukanovića, krenule su u intenzivnu kampanju protiv svakoga ko pomisli da povuče sramnu odluku vezanu za priznanje nezavisnosti lažne države Kosovo.
Hrvatski premijer - Andrej Plenković, govorio je kako treba preispitati rečnu granicu između Srbije i Hrvatske, što znači da bi se delovi koji pripadaju Srbiji pripojili Hrvatskoj.
Prvi potpredsednik vlade i ministar finansija Siniša Mali izjavio je danas da je poseta srpske delegacije Kini, na čelu sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, istorijska poseta i otkrio jedan detalj koji samo potvrđuje koliko poštovanja Kina ima prema Srbiji.
Proizvodnja humanoidnih robota u Srbiji počeće u junu i bićemo prva zemlja u Evropi u kojoj će se oni proizvoditi, rekao je danas prvi potpredsednik vlade i ministar finansija Siniša Mali.
Danas su Duhovske (letnje) zadušnice i Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici današnji dan posvećuju pokojnicima. U crkvama se služi Sveta liturgija i parastos, a vernici zatim izlaze na groblja. Važno je i izgovoriti molitvu za upokojene.
Čačak je nešto pre ponoći ponovo dobio tehničku vodu nakon što su završeni radovi na sanaciji velike havarije na vodosistemu "Rzav" i započeto punjenje sistema.
Broj osoba u Demokratskoj Republici Kongo za koje se sumnja da su obolele od ebole povećao se na 1.028, izjavio je sinoć kongoanski ministar zdravlja Samjuel Rodžer Kamba.
Sastanak američkog predsednika Donalda Trampa sa najvišim savetnicima za nacionalnu bezbednost u Situacionoj sobi Bele kuće završen je u petak bez konačne odluke o tome da li će Vašington nastaviti sa sporazumom o produženju prekida vatre sa Iranom i deblokadi strateški važnog Ormuskog moreuza.
Narodno pozorište Timočke krajine "Zoran Radmilović" iz Zaječara ostvarilo je veliki međunarodni uspeh osvajanjem Gran prija za najbolju predstavu na 30. Festivalu ruske klasike, koji je danas završen u gradu Lobnja, nadomak Moskve, za predstavu "Čehovljeva soba – sezona prva" u režiji Nikole Zavišića.
Bred Pit se suočava sa tužbom koju su protiv njega podneli proizvođači jedne luksuzne kreme za penis, i to zbog navodne prevelike sličnosti u nazivima njihovih kozmetičkih linija.
Rumer Vilis, ćerka glumačkih legendi Brusa Vilisa i Demi Mur, optužila je bivšeg partnera Dereka Ričarda Tomasa da ju je psihički zlostavljao sve zbog borbe oko starateljstva nad detetom.
Na snimanju serije "Salaš u Malom Ritu" Danilo Bata Stojković strašno je uvredio tada maloletnog Slavka Štimca, a potom se pokajao i pokušao da se izvini.
Uz pomoć jednostavnog napitka, kefira i kurkume, možete pozitivno da utičete na organizam i poboljšate varenje, smanjite nadutost i lakše kontrolišete telesnu težinu.
Jedan muškarac iz Kanzasa našao se u neobičnoj situaciji nakon kupovine kamiona koji nije mogao odmah da odveze kući jer mu je ptica kos napravila gnezdo na točku.
Kada vam se jede nešto slatko, a nemate vremena ni volje da uključujete rernu, ovaj kolač je pun pogodak. Priprema je jednostavna, sastojci su pristupačni, a rezultat je desert koji izgleda kao da je stigao iz najbolje poslastičarnice.
Pevačica Marija Šerifović bila je dirnuta oduševljenjem jednog dečaka njenim koncertom i pozvala ga da joj bude gost i naredne večeri, ali u prvom redu.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar