Na Đinđićevom telu su bile velike rane! Sudija Čolić otkrio detalje obdukcije ubijenog premijera
Podeli vest
Aleksandar Čolić, bivši istražni sudija Okružnog suda u Beogradu, koji je bez poziva policije došao na mesto atentata i obavio uviđaj posle ubistva Zorana Đinđića, prisustvovao je obdukciji tela premijera.
Kako je rekao, ispred zgrade Vlade zatekao je dva metka, kao i lokve krvi, a uviđaj je nastavljen u prostoriji u Ulici admirala Geprata 14, odakle je pucano. Tu je pronašao opuške cigareta "davidof".
Ubijeni premijer Srbije dr Zoran Đinđić nije ozbiljno shvatio upozorenje koje mu je stiglo na današnji dan pre 19 godina. Tog 21. februara 2003. godine trebalo je da otputuje u zvaničnu posetu Banjaluci, ali je na njega, oko 9.15, pokušan atentat na auto-putu Beograd - Zagreb kod novobeogradske hale "Limes", što je i prikazano u seriji "Sablja" koja je počela sa emitovanjem 2. novembra.
Odmah posle ubistva Zorana Đinđića, tadašnjeg premijera Srbije, Miorad Ulemek Legija koji je osuđen kao glavni organizator ovog ubistva krio se u Makedoniji. Njegov jatak je bio Velibor Džarovski Džaro čuveni fudbalski menadžer, mešetar i najveća legenda Makedonije, koji je nedavno preminuo i koji je dao zeleno svetlo da se ova tajna objavi nakon njegove smrti. A detalje nam otkriva odlično upućeni izvor Afere.
12.05.2024
13:41
Sudija je u jedinoj ispovesti datoj medijima pre pet i po godina otkrio da su im inspektor SUP-a Beograd i njegov kriminalistički tehničar po dolasku na uviđaj pokazali tragove koji su postojali kod vrata zgrade Vlade i u samom ulazu, u koji su ušli nekoliko metara da bi videli ti dokaze, pazeći da ne oštete nijedan.
Dejan Milenković (54) Bagzi bio je optužen da je 21. februara 2003. godine u blizini Beogradske arene u Novom Beogradu kamionom pokušao atentat na premijera Zorana Đinđića, kao i za učešće u mnogim drugim ubistvima "zemunskog klana" .
Zvezdan Jovanović, osuđen je 23. maja 2017. godine na 40 godina zatvorske kazne zbog ubistva premijera Zorana Đinđića.
17.11.2024
22:20
Istražni sudija Aleksandar Čolić je radio uviđaj nakon atentata
- Sve te tragove koje sam video zapisao sam u svom zapisniku o uviđaju. Po sećanju mogu da kažem da sam video oštećenje jednog zida i drugo oštećenje na stepeništu, za koja mi je rečeno da su od projektila. I sećam se dva posebna dela projektila, za koje ne znam da li su od istog ili od različitih projektila i jedan ceo projektil, koji su bili blizu vrata ili u samom ulazu. Sećam se nekoliko tragova krvi i dveju štaka koje su bile na stepeništu iznad ulaza, za koje mi je rečeno da su pripadale premijeru. Inspektor mi je saopštio da su tog momenta izvršioci ili izvršilac nepoznati, da se ne zna i da još nije pronađeno oružje iz kojeg je pucano i da smatra da je na premijera i njegovog pratioca pucano iz zgrade u Ulici admirala Geprata, sa jednog otvorenog prozora. Pokazao nam je tu zgradu i taj otvoreni prozor. Prišao nam je drugi inspektor SUP-a Beograd, čijeg se imena ne sećam, i predložio da pođemo u tu zgradu, dok je inspektor Mrvić ostao sa kriminalističkim tehničarom dok je ovaj završavao prikupljanje tragova sa ulaza - otkrio je tada sudija Okružnog suda u Beogradu Aleksandar Čolić.
Foto: Facebook/MUP Srbije
Zgarda u Gepratovoj 14 odakle je pucano na premijera, svedok Kujo Kriještorac je ubijen
On, tužilac i inspektor su potom otišli u zgradu u Ulici admirala Geprata 14.
- Sećam se da je u portirnici bio radnik obezbeđenja i inspektor nas je odveo prvo u jednu prostoriju na prvom spratu, rekavši da su tu fiksirani neki tragovi papilarnih linija koje će oni meni naknadno dostaviti. Zatim nas je odveo u prostoriju na drugom spratu, rekavši da je iz nje pucano kroz otvoren prozor. Prozor je zaista bio otvoren, na simsu je stajalo jedno ćebe. Pogledao sam kroz taj prozor i video brisani prostor tačno prema ulazu broj pet u zgradu Vlade i video da se odatle moglo nesmetano pucati na premijera. Sećam se i nekih opušaka cigareta „davidof", za koje sam rekao da se snime i fiksiraju kao mogući tragovi boravka nekog lica u toj prostoriji, mada ne znam ni sada kada su ti tragovi ostavljeni tamo. Inspektor nas je odveo na tavan iznad te prostorije, gde se videla neka gazeća površina, jako prašnjava, i na njoj otisci gaženja cipela. Predložio sam da se i to snimi kao mogući dokaz u budućoj istrazi - opisao je sudija uviđaj 12. marta 2003. godine i dodao:
- Nakon toga smo se vratili u dvorište Vlade, čini mi se oko 14 sati, a onda smo se inspektor Branislav Mrvić i ja dogovorili da mene i zamenika tužioca odveze u Urgentni centar da se informišemo o zdravstvenom stanju premijera i njegovog pratioca.
Zabeležio i da ga MUP nije obavestio o atentatu
Naravno, sve tragove i sve činjenice koje sam video ubeležio sam u svoju beležnicu, a naknadno u zapisnik o uviđaju, pa i činjenicu da o atentatu na premijera nisam obavešten od MUP-a Srbije, već da sam to saznao gledajući televizijski program i da sam na osnovu tog saznanja, a ne po pozivu policije, došao sa tužiocem i obavio uviđaj. Sve službene radnje koje sam povodom tog događaja obavio spadaju u postupak istražnih radnji protiv nepoznatog izvršioca, za koji sam bio nadležan kao dežurni istražni sudija. Sve dalje kontroverze koje prate slučaj prepuštam drugima - reko je Čolić.
Foto: Informer
Đinđić je preminuo u Urgentnom centru u Beogradu
- Ispred Urgentnog centra je bila velika gužva. Ušli smo u Urgentni, gde su nas čekali direktor i veštak sudske medicine profesor dr Dušan Dunjić. Direktor Urgentnog centra nam je saopštio da je premijer odmah po prijemu preminuo, a da je njegov pratilac teško ranjen smešten na intenzivnu negu. Dr Dunjić je saopštio da će on obaviti obdukciju, koju sam naložio po uobičajenoj proceduri. Saopštio sam mu da ćemo prisustvovati obdukciji. Rekao je da će to biti za nekoliko sati, kada budu obavljene neophodne pripreme - ispričao je sudija koji je obavio uviđaj.
Kako su mislili da postupak sprovedu bez istražnog sudije?
Čolić je naglasio da mu je veoma neobično da na dan tog događaja nije obavešten ni pozvan na uviđaj ni dežurni zamenik dežurnog tužioca.
- O razlozima zašto nismo obavešteni i pozvani ne mogu da sudim. Smatram da smo ja i dežurni tužilac postupili po zakonu i savesno vršili svoju službenu dužnost. Ne znam kako je neko zamislio da se krivični postupak sprovede bez uviđaja istražnog sudije. O tome neka sude drugi. Smatram da sam svoju dužnost, kao i dežurni zamenik tužioca Jasmina Vasić, obavio po zakonu i u skladu sa svojom službenom dužnošću - naglasio je Čolić.
On je istakao da im je u Urgentnom pokazana odeća ubijenog premijera, na kojoj je bilo oštećenja i tragova krvi.
- Tada nismo videli telo premijera. Oko 14.30 smo se vratili u sud i nastavili dežurstvo. Posle 20 sati, pozvao nas dr Dunjić i došli smo u Institut za sudsku medicinu, gde nam je pokazano premijerovo telo. Video sam dve upadljive rane, za koje je obducent rekao da su ulazna rana sa desne strane grudnog koša i izlazna sa leve strane grudnog koša. Posle toga su pristupili obdukciji, a mi smo kraj sačekali u drugoj prostoriji. Obdukcija je trajala više od sata, ne sećam se tačno, a inspektoru SUP-a smo rekli da meni po redovnoj proceduri narednih dana dostavi foto-dokumentaciju o snimljenim tragovima i zapisnik o kriminalističko-tehničkom licu mesta kada to bude sačinjeno. Obducentu sam rekao da obdukcioni zapisnik, kada bude sačinjen, dostavi Okružnom javnom tužilaštvu - otkrio je tada nepoznate sudija Okružnog suda u Beogradu Aleksandar Čolić.
Ovo je gostujući na Informer televiziji obelodanio kardiohirurg Miljko Ristić, doktor koji je na dan atentata 2003. godine bio u Urgentnom centru i koje je učestvovao u operaciji pokojnog premijera.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ubijeni premijer Srbije dr Zoran Đinđić nije ozbiljno shvatio upozorenje koje mu je stiglo na današnji dan pre 19 godina. Tog 21. februara 2003. godine trebalo je da otputuje u zvaničnu posetu Banjaluci, ali je na njega, oko 9.15, pokušan atentat na auto-putu Beograd - Zagreb kod novobeogradske hale "Limes", što je i prikazano u seriji "Sablja" koja je počela sa emitovanjem 2. novembra.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski preusmerio je značajne vojne snage prema granici sa Rusijom, u oblast Belgorod, što ruski izvori tumače kao pripremu za novu veliku ofanzivu.
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević istakao je da zna sve što studenti blokaderi planiraju da rade kada u subotu dođu da blokiraju našu medijsku kuću.
Unija Roma Srbije najoštrije osuđuje svaki oblik nasilja i zahteva hitnu i nepristrasnu istragu incidenta u Novom Sadu kako bi odgovorni bili adekvatno sankcionisani – bez obzira na njihovu nacionalnu pripadnost.
Najoštrije osuđujem pretnje medijskoj kući „Informer“, najavljenu blokadu „Informera“ i najavljeni linč novinara „Informera“, koje dolaze od antisrpske opozicije i staljinističko ljotićevskih studenata zboraša plenumaša!
Pratimo blokadu Informer TV direktno sa lica mesta, kao i sva ključna dešavanja u zemlji i svetu. Verujemo da će epicentar događaja biti upravo ispred naše redakcije!
Predsednik Srpske radikalne stranke doktor Vojislav Šešelj gostovao je u Info jutru kod voditeljke Staše Koprivice i tom prilikom komentarisao aktuelne teme.
Član GO SNS Zoran Babić gostujući u Info jutru kod voditeljke Staše Koprivice govorio je o najavljenoj blokadi Informera i komentarisao stanje u Radio televiziji Srbije.
Pevačica Jelena Karleuša sinoć je bila gost emisije "Da se ne lažemo" kod voditelja Novice Popovića gde je istakla značaj Informer televizije u ovim turbulentnim trenucima kroz koje prolazi srpsko društvo.
Nemačka kompanija "Boge" započela je izgradnju fabrike u radnoj zoni "Sever 2" u Nišu, koja će u prvoj fazi razvoja zaposliti nekoliko stotinu radnika, najavio je gradonačelnik tog grada Dragoslav Pavlović.
Potpisivanjem ugovora za sanaciju pepela u kompleksu "Energetike" sa Ministarstvom za zaštitu životne sredine, Kragujevac rešava višedecenijski ekološki problem!
Fudbalski klub Crvena zvezda se zvanično obratio Fudbalskom savezu Srbije sa predlogom koji menja dosadašnje planove za reformu Superlige. Umesto naglog smanjenja na 12 klubova, crveno-beli predlažu prelazno rešenje - ligu sa 14 timova, šest ekipa u plej-ofu i osam u plej-autu. Ovaj model, kako navode sa 'Marakane', donosi stabilnost, bolji razvoj fudbala i izbegava drastične promene koje bi mogle imati negativne posledice.
Češki teniser Jakub Menšik plasirao se u finale Masters turnira u Majamiju, gde će se za titulu boriti sa Novakom Đokovićem i to pošto je pobedio Amerikanca Tejlora Frica rezultatom 7:6 (7:4), 4:6, 7:6 (7:4).
Norveški napadač - Erling Holand, optužen je da je krajem 2024. godine uoči utakmice Mančester sitija i Sautemptona udario ženu koja je nosila kostim klupske maskote i da joj je tom prilikom naneo povrede vrata i glave.
U napadu na objekat u blizini grada Dnjepra likvidirano je 10 oficira NATO, rekao je za Sputnjik koordinator proruskog pokreta otpora u Nikolajevu Sergej Lebedev.
Turisti na Tajlandu bili su u šoku u trenutku kada je snažan zemljotres pogodio njihov hotel, izazvavši ogromne talase u velikom bazenu na balkonu hotela.
Broj poginulih u zemljotresu jačine 7,7 stepeni koji je pogodio Mjanmar prešao je 1.002, dok je više od 2.376 ljudi povređeno, saopštila je vojska te zemlje. Tajlandske vlasti saopštile su da su primetili znakove života za 15 osoba koje se vode kao nestale ispod ruševina nakon srušenja višespratnice u Bangkoku, objavio je Bi-Bi-Si (BBC).
Tokom radne posete Murmansku 27. marta 2025. godine, predsednik Ruske Federacije Vladimir Putin najavio je da je Ministarstvo odbrane Rusije odobrilo program jačanja mornaričke pešadije u okviru ratne mornarice.
Poznati glumac Tom Kruz je prilikom snimanja filma "Nemoguća misija: Razilaženje" slomio nogu, nakon čega ga je jedino zanimalo da li je scena snimljena.
Nekada je žarila i palila estradnom scenom, a danas Slađa Delibašić ima privatni vrtić, koji često sama čisti, a prepodne radi i u kafiću koji drži njena ćerka Marinela.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar