• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Danica Ćuruvija

29.11.2024

22:22 >> 22:29

ŠOKANTNO! Policija nas nije pozvala da obavimo uviđaj nakon Đinđićevog ubistva! Sudija Čolić otkrio nepoznate detalje!

epa

Vesti

ŠOKANTNO! Policija nas nije pozvala da obavimo uviđaj nakon Đinđićevog ubistva! Sudija Čolić otkrio nepoznate detalje!

Podeli vest

Aleksandra Čolića, bivšeg istražnog sudiju Okružnog suda u Beogradu, i zamenika dežurnog okružnog tužioca MUP Srbije niko nije pozvao na uviđaj povodom ubistva premijera Zorana Đinđića 12. marta 2003. u dvorištu Vlade Srbije, već su samoinicijativno otišli da to urade kada su za atentat čuli na televiziji!

Ovu skandaloznu činjenicu otkrio je pre pet i po godina upravo bivši sudija Čolić, koji je uviđaj obavio gotovo sat kasnije. Sudija Čolić je posle 16 godina prvi put progovorio o ovom uviđaju za medije, a autoru ovog teksta tada je ekskluzivno rekao da je to bilo vrlo neobično i protivno zakonu. Nažalost, sudija Čolić je preminuo u febrauru ove godine, a sa sobom je odneo sve nedoumice vezane oko ubistva srpskog premijera.

 - Činjenica da dežurni istražni sudija i dežurni zamenik javnog tužioca nisu obavešteni od MUP-a Srbije i pozvani na uviđaj je protivna Zakoniku o krivičnom postupku i za mene, kao tadašnjeg dežurnog sudiju, bila je veoma neobična. Ali o razlozima zašto su oni tako postupili ne znam ništa i ne želim da nagađam - rekao je u februaru 2019. sudija Čolić.

Foto: Printscreen

Ranjenog premijera su odvezli na Urgentni centar

Da u kancelariji nisu imali TV, ne bi ni saznali da je premijer teško ranjen.

- Po mom sećanju, negde oko 12.45 smo na televiziji videli informaciju sa prvim snimcima da je u dvorištu Vlade Srbije u Nemanjinoj ulici pucano na premijera Đinđića i pripadnika njegovog obezbeđenja i da su ranjeni. Naravno da smo tužilac i ja očekivali da nas veoma brzo o tome obavesti dežurna služba MUP-a Beograd i da nas pozove i odveze na uviđaj, što je po tadašnjem Zakoniku o krivičnom postupku bilo obavezno za takve događaje. Prolazilo je vreme, a poziva iz dežurne službe MUP-a Beograd nije bilo. Tužilac i ja smo se već spremili da iz suda krenemo i kako je od nađeg saznanja putem televizije prošlo oko pola sata, a poziva iz MUP-a nije bilo, odlučili smo da odemo sami i obavimo uviđaj. Hteli smo da idemo peške, jer je zgrada suda nekoliko stotina metara od Vlade Srbije - ispričao je tada sudija Čolić.

Imali su sve naše telefone

On ističe da je na dan ubistva premijera sa njim u Palati pravde bila dežurna zamenica okružnog javnog tužioca Jasmina Vasić i da je dežurna služba MUP-a Beograd imala raspored dežurnog sudije i tužioca i sve njihove brojeve telefona, kao i da su čitavo jutro, od 7.30, normalno komunicirali sve do atentata na premijera.

Foto: MUP Srbije

U vreme atentata glavni tužilac je bio Rade Terzić

Kako je sudija naveo, oko 13.20, zamenica tužioca se čula sa njenim tadašnjim starešinom, okružnim javnim tužiocem Radetom Terzićem, i obavestila ga će njih dvoje ići sami na uviđaj, bez pratnje policije, koja ih do tada nije ni pozivala.

- Tužilac Terzić je tada rekao da on svojim službenim vozilom ide u Vladu Srbije i predložio da zamenica tužioca i ja pođemo sa njim, što smo, naravno, prihvatili. U toku vožnje, zamenica tužioca Jasmina je pitala tužioca Terzića da li će on preduzeti neke službene radnje na uviđaju, na što je kao njen starešina imao pravo, a on joj je rekao da ona sve službene radnje u svojstvu dežurnog službenog tužioca obavi sa mnom, a da će on ići u Vladu. Dakle, ponovio je da u uviđaju neće učestvovati - naveo je sudija Čolić.

Saopštio sam mu da nas niko nije zvao, ali da smo mi došli da uviđaj obavimo jer je to naša službena dužnost i da smatramo da uviđaj bez nas ne može da se obavi, sa čim se inspektor složio, tako da smo pristupili uviđaju, svako u okviru svoje nadležnosti - ispričao je tada sudija Čolić.

Jedva nas pustili u dvorište Vlade Srbije

On je rekao da su se vrlo brzo dovezli do ulaza u dvorište Vlade, izašli iz vozila, a vozač je odmah odvezao vozilo sa tog mesta.

- Ispred su stajala dva naoružana lica u civilu za koja nisam znao u kojem su svojstvu. Tužilac Terzić im je prvi prišao i rekao im da ide u Vladu, oni su ga bez ikakvog ispitivanja i zadržavanja propustili i on se pridružio nekim ministrima koji su već bili u dvorištu i onda su ušli u zgradu Vlade. Tužilac i ja smo nekoliko minuta posle Terzića prišli ulazu u dvorište, a jedan od ta dva naoružana civila nas je pitao ko smo i kuda idemo, rekavši da u dvorište ne može da se uđe. Mi smo mu se predstavili funkcijama, imenom i prezimenom i rekli da idemo da obavimo uviđaj. Na to je on pogledao naše službene legitimacije i rekao da mora da se konsultuje. Ja sam ga pitao ko je on i kojoj službi pripada, ali mi ništa nije odgovorio, ali se odmakao od nas i sa nekim je razgovarao dva do tri minuta. Tada nam je prišao i rekao da možemo da uđemo i obavimo to zbog čega smo došli. Uputili smo ka sredini dvorišta i kod ulaza u zgradu Vlade, za koji smo kasnije saznali da je to ulaz broj 5, video sam Branislava Mrvića, inspektora dežurne službe MUP-a Beograd, i jednog od kriminalističkih tehničara te službe, koji je fiksirao neke tragove ispred tih vrata, a inspektor je razgovarao sa njim - opisao je sudija kako je tekao uviđaj u zgradi Vlade Srbije:

- Prišli smo im i pitao sam inspektora zbog čega dežurna služba MUP-a Beograd nije obavestila mene i zamenika tužioca o ovom događaju i nije nas zvala na uviđaj, a on mi je odgovorio da je odmah upućen na lice mesta i da je očekivao da će nas zvati neko drugi iz njegove službe - do detalja se prisetio kobnog događaja sudija Čolić.


 

 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set