• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

07.08.2025

08:00

Cveta bez lišća, traje dugo i izgleda čarobno: Biljka koji prkosi jeseni (FOTO)

Shutterstock

Dom i porodica

Cveta bez lišća, traje dugo i izgleda čarobno: Biljka koji prkosi jeseni (FOTO)

Podeli vest

Ako želite da vaša bašta ili terasa zadrže boje i tokom jeseni, nerina je savršen izbor. Njen izgled je sofisticiran, a nega jednostavna, prava dobitna kombinacija za svakog ljubitelja cveća.

Dok većina cveća završava svoju sezonu s dolaskom jeseni, nerina (lat. Nerine bowdenii) tek tada počinje da blista.

Njeni nežni, vijugavi cvetovi u jarkim nijansama ružičaste, crvene i bele boje unose život u baštu kada lišće već počinje da opada.

Zbog svoje neobične lepote i kasnog cvetanja, nerina je poznata i kao "jesenja zvezda" ili "lirski cvet".

Foto: Shutterstock

 

Poreklo i izgled

Nerina potiče iz Južne Afrike, gde prirodno raste u toplijim krajevima. Najpoznatija vrsta, "nerine bowdenii", stvara čvrste stabljike koje nose skupine elegantnih, talasastih cvetova koji podsećaju na ljiljane. Cvetovi se pojavljuju iznad golog stabla - jer biljka cveta pre nego što razvije lišće, što joj daje vrlo dekorativan izgled.

Kako se gaji nerina?

Nerina se sadi iz lukovica, najbolje u proleće, na sunčano i zaklonjeno mesto. Važno je da tlo bude dobro drenirano, jer ne podnosi previše vlage. Idealna je za toplije klime, a u hladnijim predelima preporučuje se sadnja u saksije koje se mogu uneti unutra tokom zime.

Kada se posadi, nerina ne traži previše nege, samo redovno zalivanje dok ne procveta. Posle cvetanja, lišće ostaje zeleno još neko vreme i tada se biljka "hrani" za sledeću sezonu.

Cvet koji traje i u vazi

Nerine nisu samo lepe u bašti, često se koriste i kao rezano cveće. Njihovi nežni, ali dugotrajni cvetovi mogu trajati u vazi i do dve nedelje, unoseći eleganciju u svaki enterijer.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Napravili obuke za volontere? Totalno ludilo blokadera: Skupljaju potpise za raspisivanje vanrednih izbora, a Vučić već najavio (FOTO)
Politika

Napravili obuke za volontere? Totalno ludilo blokadera: Skupljaju potpise za raspisivanje vanrednih izbora, a Vučić već najavio (FOTO)

Antisrpski mediji jedva su dočekali novu akciju u režiji blokadera zgubidana i to tik pred kraj godine, kada se ljudi spremaju za praznike i porodične aktivnosti. Međutim, da je ludilo u njihovim redovima sve veće, govori i činjenica da planiraju skupljanje potpisa za raspisivanje izbora, koje je predsednik Aleksandar Vučić već najavio.

05.12.2025

12:31

''Udar na ustavnost i zakonitost'': Po nalogu Marinike Tepić TOK nezakonito i politički proganja Selakovića
Politika

''Udar na ustavnost i zakonitost'': Po nalogu Marinike Tepić TOK nezakonito i politički proganja Selakovića

Pravni tim Saveta za monitoring, ljudska prava i borbu protiv korupcije Transparentnost, nakon analize javno dostupnih podataka, zaključuje da Javno tužilaštvo za organizovani kriminal (TOK), pod rukovodstvom Mladena Nenadića i Zagorke Dolovac, nezakonito i politički proganja ministra Nikolu Selakovića i to na osnovu naloga Marinike Tepić, opozicione narodne poslanice.

05.12.2025

11:28

Dežurni krivac! Blokaderi optužuju Vučića i za "Mijatovu prečku"
Politika

Dežurni krivac! Blokaderi optužuju Vučića i za "Mijatovu prečku"

Blokaderi i njihovi ideolozi, tradicionalna opozicija i njene medijske trovačnice, toliko su opsednuti predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem da su ga u proteklom periodu proglasili za dežurnog krivca za sve i svašta, iako je i političkim laicima jasno da šef države nema nikakve veze sa stvarima koje blokaderi i opozicija pokušavaju da mu pripišu.

05.12.2025

11:10

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Džet set