• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video
author image
Informer.rs

Novinar

06.07.2023

08:29

Ako nemate klimu, evo kako možete da rashladite stan

Shutterstock

Dom i porodica

Ako nemate klimu, evo kako možete da rashladite stan

Podeli vest

Među brojnim vrstama biljaka, neke imaju neverovatne sposobnosti da budu mnogo više od običnog lepog cveta.

Na primer, poznata sanseverija je biljka zelenih listova intenzivnih boja, kruta i uspravna, koja osim što je dekorativna, ima sposobnost pročišćavanja vazduha u kući, uspeva na skrovitim mestima, dobro se prilagođava gotovo svakom prostoru, zahteva malo pažnje i upija malo letnje toplote, piše časopis "El".

Sanseverija, ili svekrvin jezik, kako je još zovu, popularna je biljka koja ne zahteva mnogo održavanja.

Poreklom iz tropske Afrike i Azije, ova vrsta je postala vrlo cenjena u čitavom svetu zbog svoje sposobnosti prilagođavanja različitim svetlosnim i temperaturnim uslovima. Jedna od najistaknutijih odlika ove biljke je njena sposobnost fotosinteze noću, za razliku od većine biljaka koje to rade danju.

Foto: Shutterstock

Hlađenje

 

Ovaj noćni proces podrazumeva da sanseverija tokom noći oslobađa kiseonik i apsorbuje ugljen dioksid, što doprinosi poboljšanju kvaliteta vazduha u prostoru u kojem se nalazi.

Osim sposobnosti filtriranja vazduha, sanseverija, takođe, pomaže u rashlađivanju okoline. Tokom vrelih dana ona kroz lišće ispušta vlagu u vazduh, što ima prirodni efekat hlađenja.

Još jedna prednost ove biljke jeste njena sposobnost upijanja toksina rasprostranjenih u vazduhu. Dokazano je da ova biljka može da ukloni nepoželjna hemijska jedinjenja, poput benzena, trikloretilena i formaldehida, koja emituju proizvodi za čišćenje, boje ili nameštaj. Poboljšanjem kvaliteta vazduha, sanseverija doprinosi stvaranju zdravijeg životnog prostora.

Srećom, to je biljka koja zahteva malo nege i pažnje. Prilagođava se različitim tipovima osvetljenja, ali najbolje je da ne bude izložena direktno suncu. Takođe, može da preživi u uslovima umerene temperature i ne treba je često zalivati.

Naime, otpornija je na nedostatak vode nego na višak, pa je važno izbegavati preterano zalivanje koje može da ošteti njen koren. A kako je još jedno vrelo leto pred nama, osvežite svoj prostor sanseverijom.

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Vučević poručio: Istina o Pogromu ne sme biti zaboravljena!
Politika

Vučević poručio: Istina o Pogromu ne sme biti zaboravljena!

Izaslanik predsednika Republike i savetnik predsednika Srbije za regionalna pitanja Miloš Vučević ocenio je večeras da Pogrom nad Srbima u AP KiM koji se dogodio na današnji dan 2004. godine bio slom međunarodnog prava i dodao da je nemoguće graditi trajni mir među narodima na temeljima očigledne nepravde.

17.03.2026

21:49 >> 21:53

TV

Dobro veče Srbadijo - Arno Gujon o godišnjici Albanskog pogroma nad Srbima na Kosovu i Metohiji - Zločin koji i dalje traje
Live TV

Dobro veče Srbadijo - Arno Gujon o godišnjici Albanskog pogroma nad Srbima na Kosovu i Metohiji - Zločin koji i dalje traje

Urednik i voditelj emisije "Dobro veče Srbadijo" Igor Ćurčić ugostiće sutra od 22 sata uživo velikog humanitarca i direktora vladine kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujona, koji će govoriti o godišnjici stravičnog pogrom nad Srbima 17. Marta 20024. godine. Igorovi gosti biće i zdravičar i čuvar srpske tradicije Dragiša Simić, kao i harmonikaš Dragan Todorović, ali i sestre Gobović, Marija i Marina koje svojim glasovima pronose i čuvaju srpski etno melos.

16.03.2026

15:49

JOŠ TV VESTI

Društvo

Preminuo patrijarh Ilija II
Društvo

Preminuo patrijarh Ilija II

Katolikos-patrijarh cele Gruzije Ilija II preminuo je u klinici u Tbilisiju u 93. godini, saopštio je čuvar patrijaršijskog trona Gruzijske pravoslavne crkve, mitropolit Šio.

17.03.2026

21:30

Hronika

Planeta

JOŠ Planeta VESTI

Zabava

Džet set