Devojci po imenu Megan Džekson (21) pre pet godina dijagnostikovan je redak funkcionalni neurološki poremećaj (FND) zbog kojeg ima napade da joj se izgubi pamćenje svaki put kada je previše srećna ili se smeje
Već nekoliko puta je zaboravila ko je njena partnerka Tara, koja mora da piše dnevnik kako bi je podsetila na njihovu vezu.
Ovaj poremećaj utiče na svaki aspekat njenog života, što znači i da su joj najjednostavnije stvari, poput gledanja humorističke serije, strogo zabranjene, a ne sme ni da primi iznenađujuće vesti jer joj one mogu uzrokovati ozbiljne nedostatke pamćenja, piše "Metro".
Njena devojka, Tara Sorkin (22), čak je morala da piše dnevnik za Megan i pokazuje joj slike ili pušta njihove omiljene pesme kako bi joj podstakla pamćenje. Mnoge njihove najsretnije trenutke pokvario je Meganin poremećaj, budući da ih je ona sve zaboravila.
- Jako je depresivno. Svaki dan imam napade. Samo se nasmejem i odmah imam napad. To utiče na svaki deo mog života. Mogu da se nosim s napadima jer stvarno nemam pojma šta se događa i kada se događaju, ali tu je i gubitak memorije. Ponekad zaboravim ko mi je devojka i to je zastrašujuće. Ponekad zaboravim članove porodice. Kao da mi pamćenje propada - ispričala je Megan.
Kad je napunila 17 godina, Megan je puno vremena provodila u hitnoj službi zajedno s majkom Senčiom Džekson, jer je pretrpela i do 35 napada dnevno, a neki su je ostavili bez mogućnosti hodanja i pričanja. Nakon poseta neurologu, Megan je dijagnostikovan FND i ponuđena je kognitivna bihevioralna terapija, ali ubrzo je shvatila da neće delovati jer je zaboravila da je uopšte imala terapiju.
Sada želi da pomogne drugim osobama da shvate šta je njen poremećaj, ali i da pomogne drugima koji pate od njega. Stoga je pokrenula TikTok profil na kojem često deli sadržaj vezan za poremećaj te pokazuje stvarno stanje njenog života.
- Kad gledate moje društvene mreže, mislite da sam obična devojka koja izlazi s prijateljima i putuje po svetu, ali u stvarnosti saminvalid. Ne mogu da vozim, ne mogu sama da idem nigde niti da se okupam. Želim više ljudi da osvestim o skrivenim invaliditetima. Želim da budem glas drugima koji prolaze kroz ono što jesam. To mi je dalo svrhu - objasnila je.
Iako su uspomene iz detinjstva mnogima najlepše, one su samo delić onoga što je čovek zaista doživeo. Ako pokušate da se setite prvih godina svog života, gotovo se sigurno nećete setiti nijedne od njih. Naučnici su konačno objasnili zašto je to tako!
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Iako su uspomene iz detinjstva mnogima najlepše, one su samo delić onoga što je čovek zaista doživeo. Ako pokušate da se setite prvih godina svog života, gotovo se sigurno nećete setiti nijedne od njih. Naučnici su konačno objasnili zašto je to tako!
Dok se "želu da bude nosilac" blokaderske liste Vladan Đokić baškario na Jadranskom moru, Milo Lompar, njegov glavni konkurent sa blokaderske liste "opipava" tokom leta alternative za sklapanje novih političkih saveza.
Ideolog blokadera i jedan od najostrašćenijih antisrba sa dna kace, Milan St. Protić, na sraman način je udario na sopstvenu zemlju izjavom o zločinačkoj akciji "Oluja" da "Hrvati imaju šta da slave" kada je u pitanju taj događaj, zbog čega je preko noći postao heroj "Lijepe njihove".
Lider "Srpskih suverenista" Vukša Dragović izneo je danas šokantne podatke Narodne Banke Srbije koji razotkrivaju razmere delovanja takozvane "NVO hidre" u našoj zemlji.
Politički analitičar Uroš Piper javno je raskrinkao i prozvao Slobodana Georgieva, blokaderskog urednika trovačnice Nove S, uputivši mu brutalnu poruku na društvenoj mreži Iks.
Agencija za bezbednost saobraćaja upozorila je roditelje da nikada ne ostavljaju decu samu u automobilu tokom tropskog talasa i visokih merenja, jer za samo par minuta temperatura u vozili skače neverovatno brzo i može doći do fatalnih posedica.
Ministarstvo unutrašnjih poslova angažovalo je sve raspoložive ljudske i tehničke kapacitete u gašenju požara u Deliblatskoj peščari, uključujući helikoptere H145 i H215 Super Puma, dok na požarište stiže i helikopter Kamov Ka-32 radi dodatnog pojačanja vazdušnih snaga.
Prava drama odigrala se danas u letovalištu Letojani na Siciliji kada jednom turisti iznenada pozlilo dok je ležao na plaži. Dok se čekala Hitna pomoć, u pomoć je pritrčala doktorka iz Srbije.
U saobraćajnoj nezgodi koja se dogodila danas oko 16.50 časova na Smederevskom putu, u Ulici Aleksandra Kostića, sudarila su se dva putnička automobila.
Crnogorska policija vrši pretese na teritoriji Podgorice i Kolašina tragajući za odbeglim bivšim policajcem Nebojšom Bugarinom, navodnim saradnikom vođe kavačkog klana Radoja Zvicera.
Crnogorska policija vrši pretres na teritoriji Podgorice i Kolašina u potrazi za odbeglim Nebojšom Bugarinom, navodnim saradnikom vođe "kavačkog" klana Radoja Zvicera, koji je na suđenju za šverc kokaina.
U Višem javnom tužilaštvu u Beogradu saslušano je troje osumnjičenih zbog postojanja osnova sumnje da su 2. avgusta 2026. godine po prethodnom dogovoru, zajednički učestvujući u radnji izvršenja, iz koristoljublja lišili života oštećenog R.G.
Istaknuti srpski glumac Jovo Maksić je proteran sa ognjišta tokom operacije "Oluja" kojom je izvršeno etničko čišćenje Srba sa prostora Krajine, te je sad progovorio o najtežem periodu u životu.
Tin Mlivić, nekadašnji rijaliti učesnik, zaprosio je dečka Ivicu Racića koji je inače tog dana slavio i gala rođendan, a detalji su odmah dospeli do društvenih mreža.
Tokom rasprave u kojoj se pominjala pesma "Beograd", Svetlana Ceca Ražnatović šokirala je javnost izjavom da je zapravo ona napisala taj stih, a ne Dino Merlin.
Zbog teške ekonomske situacije i manjka nastupa, pevačica Maja Odžaklijevska je prihvatila posao u vulkanizerskoj radnji kako bi obezbedila egzistenciju sebi i svojoj porodici.
Rijaliti zvezda Milica Veličković je na svom Instagram profilu podelila je fotografiju na kojoj pozira u zagrljaju rijaliti učesnika Marka Janjuševića Janjuša, čime je iznenadila mnoge pratioce.
Rijaliti zvezde Uroš Stanić i Sanja Grujić poslednjih dana privlače pažnju zajedničkim trenucima koje dele sa pratiocima, a sad su uhvaćeni golišavi na plaži.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.