'PRAZAN TANJIR' nije dobra strategija! Nutricinista otkriva kako STIL VASPITANJA utiče na ODNOS DECE prema HRANI!
Podeli vest
Koliko je važno šta naša deca jedu, važne su i navike u ishrani roditelja, koje isto tako utiču na budućnost same dece, kaže nutricionista Dijana Radetić...
Veza između roditelja, hrane i dece često je zamršena, a može da se ogleda i kroz tri modela, kaže nutricionista Dijana Radetić. Imajte na umu da roditelji ponekad iz jednog modela prelaze u neki drugi, zavisno od trenutne situacije i prioriteta u datom momentu.
Preporučuje se da pacijenti koji imaju dijabetes i kardiovaskularna oboljenja, a normalne vrednosti masnoća, mogu da jedu i više od šest jaja nedeljno...
26.12.2022
21:00
"Prazan tanjir"
Kod autoritarnog modela roditelji stavljaju akcenat na isključivo određenu hranu, izbacivanje "nezdravih" namirnica i na to da se pojede sve sa tanjira. Ukoliko dete ne želi da pojede spanać, roditelj mu neće dati slatkiš nakon obroka ili mu neće dozvoliti da gleda televiziju.
Važni elementi ispravnog modela
* Verujte detetovom apetitu
* Vreme obroka neka bude srećno opuštanje
* Uobročenost (tri glavna obroka, 1-2 užine) važna je, uz nju nema potrebe za grickanjem
- Posledice ovako striktnog modela ishrane po dete su umanjenje sposobnosti da prepozna signale za glad i sitost, manje jede voće i povrće, ima veći rizik od viška ili manjka kilograma, više unosi zabranjene namirnice kada ima pristup njima, pokazuje manje uživanja u hrani, odugovlači tokom obroka i rano se zasiti - navodi nutricionista.
Popustljivost
Kod popustljivog modela roditelji ne postavljaju granice kada je u pitanju ishrana. Dete određuje šta će i kada će jesti. Neretko roditelj kuva po narudžbi deteta i dozvoljava mu grickanje između obroka. Ako dete izjavi da ne želi da jede spanać, roditelj će odmah ponuditi da pripremi nešto drugo po njegovoj želji. Ova deca češće jedu brzu hranu, grickalice i slatkiše. Neke studije pokazuju da ova deca imaju probleme sa viškom kilograma još od predškolskog uzrasta.
Foto: Shutterstock
Vreme obroka neka bude srećno opuštanje
"Baš kako treba" model
Autoritativni (ne autoritarni) stil podrazumeva da roditelji podržavaju dete da jede dobro uz tačno određena pravila ponašanja.
- Kada dete izjavi da ne želi da jede spanać uz komentarisanje kako je "bljak" ili "fuj", roditelj mu objašnjava da nije lepo govoriti ružno kada je hrana u pitanju, te da ne mora da jede ono što mu se ne sviđa jer ima i druge hrane na stolu. Ova deca lakše regulišu unos hrane, jedu više voća i povrća, uglavnom imaju normalnu telesnu težinu. U suštini, kod ovog modela odgovornost se deli na roditelja i dete. Roditelj je odgovoran šta će se jesti, kada i gde, a dete koliko i šta od ponuđenog - poručuje Dijana Radetić.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Preporučuje se da pacijenti koji imaju dijabetes i kardiovaskularna oboljenja, a normalne vrednosti masnoća, mogu da jedu i više od šest jaja nedeljno...
Političar Vladan Đokić, koji je uzurpirao funkciju rektora Beogradskog univerziteta zarad svojih političkih ambicija, dobio je iz Evropske unije direktivu da prizna nezavisnost lažne države "Kosovo" i takozvanog premijera Aljbina Kurtija!
Iranski ministar spoljnih poslova Abas Arakči stigao je u Sankt Peterburg, gde će se 27. aprila sastati sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova Irana.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić prima pripadnike Vojske Srbije, sastav Voda za zaštitu snaga iz Sektora "Zapad", koji su u proteklih osam meseci bili angažovani u Mirovnoj operaciji Ujedinjenih nacija u Libanu.
“Onda će biti haos”, kaže urednički dvojac eks-Šolakovih medija Draža Petrović i Sloba Georgiev. U svakoj drugoj državi u svetu, gde postoji tužilaštvo, oni bi bili privedeni.
Aleksandar Mirković, šef odborničke grupe SNS u Skupštini grada Beograda, izjavio je da se politika bežanja od dijaloga i parlamentarne rasprave nastavila i danas, kada su odbornici opozicije ponovo napustili sednicu Skupštine grada Beograda.
Potraga za Anđelinom Mihajlović (37), koja je u četvrtak doputovala iz Beča, fokusirana je na centar Beograda i stan koji je rezervisala u Ulici kneza Miloša.
Na dubini od neverovatnih 582 metra ispod ravnice, priroda je hiljadama godina čuvala resurs koji danas Novi Bečej pozicionira na mapu najpoželjnijih destinacija za zdravstveni turizam.
Iako ćemo uživati u suncu početkom nedelje, praznični planovi mogli bi biti pod znakom pitanja zbog prodora hladne vazdušne mase koja donosi temperature i do 0 stepeni. Ipak, za Prvi maj u većem delu Srbije neće biti većih padavina.
Teška saobraćajna nesreća dogodila se danas oko 13.30 sati na auto-putu Šabac Ruma, kada je, kako se sumnja, vozač automobila marke "ford" vozio u kontra smeru brzinom od čak 130 na sat.
Služba za borbu protiv visokotehnološkog kriminala Uprave za tehniku MUP Srbije upozorava građane na povećan rizik od zloupotreba i prevara tokom korišćenja aplikacije Booking.com.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski trebalo bi da bude oprezniji zbog nezadovoljstva u Ukrajini i mogućnosti incidenata sličnih pucnjavi koja se dogodila tokom večere kojoj je prisustvovao američki predsednik Donald Tramp, ocenio je kiparski novinar Aleks Hristoforu.
Desničarska partija Alternativa za Nemačku (AfD) dostigla je novi rekord popularnosti i pobedila bi na hipotetičkim izborima sa 28% glasova, pokazuje anketa instituta INSA koju je u subotu objavio list Bild.
Endru Heg, načelnik Pentagona za radiološku i hemijsku bezbednost, u razgovoru sa novinarom na tajnom zadatku izjavio je da su Ukrajinci proneverili američki novac.
Ukrajinske specijalne jedinice izvele su masovni noćni napad dronovima na ruske vojne objekte na Krimu, pri čemu su pogođeni brodovi Crnomorske flote, vojni aerodrom Belbek i sistemi za nadzor u Sevastopolju, piše Kijev post.
Dragan Kojić Keba stigao je među prvima na snimanje emisije "Zvezde Granda" na Košutnjaku, gde je odmah otkrio zbog čega je poranio, ali i bez zadrške govorio o kockanju i zaradi.
Dva najpoznatija regionalna pop benda, Tropiko i Amadeus, održaće zajednički koncert pod sloganom "Domaćinski u Nišu" na Letnjoj pozornici koji je zakazan 20. juna ove godine s početkom u 21 sat.
Čekanju je došao kraj – karte su konačno puštene u prodaju, a otkriveni su i datum i mesto događaja o kojem se godinama šuškalo. Beograd se sprema za muzički spektakl kakav se ne pamti!
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar