Mnogi misle da su soda bikarbona i prašak za pecivo isti proizvod i da oba služe u iste svrhe, a u praksi to uopšte nije tako. Osim što se razlikuju po hemijskom sastavu, soda bikarbona i prašak za pecivo imaju različita dejstva
Soda bikarbona i prašak za pecivo imaju različita dejstva te ova dva praškasta proizvoda nikako ne mogu da budu zamena jedan drugom.
Foto: pexels.com
Soda bikarbona
Osim za kuvanje, soda bikarbona se često koristi i za čišćenje. Ukoliko ste ljubitelji stranih recepata, pronaći ćete je pod imenom 'baking soda', pa je mnogi, između ostalog, zbog toga mešaju sa praškom za pecivo čije ime na engleskom je 'baking powder'.
Soda bikarbona je bazni mineral, a u kombinaciji sa nečim kiselim stvara uljeg dioksid, te se često nalazi u receptima koji uključuju kisele sastojke kao što je limunov sok.
Prašak za pecivo je, sa druge strane, kombinacija vinske kiseline i sode, a za njegovu aktivaciju je potrebna samo voda. Njega nije neophodno mešati sa kiselim namirnicama, jer u sebi već sadrži kiselinu. Ovaj prašak se najčešće koristi za povećanje volumena i prozračnu teksturu pečenih namirnica.
Foto: Public
Da zaključimo, soda bikarbona se stavlja isključivo u recepte koji sadrže veću količinu neke kiseline, dok sa praškom za pecivo to uopšte nije neophodno.
Dakle, ukoliko želite da vam recept uspe, a planirate da koristite sodu bikarbonu, obavezno dodajte i neki kiseli sastojak, kako bi se ona aktivirala.
Korisnica TikTok-a Princess Glitter Buttercup pokazala je kako kapibare i psi mogu da budu najbolji prijatelji. Njen zlatni retriver se okucila, a kapibara je došla da se pozdravi sa celim leglom
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Korisnica TikTok-a Princess Glitter Buttercup pokazala je kako kapibare i psi mogu da budu najbolji prijatelji. Njen zlatni retriver se okucila, a kapibara je došla da se pozdravi sa celim leglom
Hrvatski premijer Andrej Plenković ispostavio je ultimatum Crnoj Gori na njenom putu u Evropsku uniju čime je Podgorici srušio Sneška i euforiju koja vlada u montenegrinskim medijma.
Predsednik Pokreta slobodnih građana otrčao je u Hrvatsku da, po običaju, pljuje po predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću i širi laži o (ne)poverenju koju vlast u državi uživa od građana.
Publika od sada ima priliku da svake srede od 17 časova na Prvom programu Radio Beograda prati novi politički tok-šou "U sredu sa Bojanom Bilbijom". Reč je o autorskom projektu koji se bavi najvažnijim političkim, geopolitičkim i društvenim temama koje oblikuju svakodnevni život građana Srbije, ali i globalne procese koji utiču na ceo svet.
U prethodnoj epizodi Informerove emisije “Na merama” otkrili smo koga to traži novinar blokader Mladen Savatović, čime se zanima političar u pokušaju Đorđe Stanković, gde se skriva najbolji drugar rektora politikanta Vladana Đokića, Nebojša Bojović, kako se opušta propali aktivista Petar Đurić…
Mađarski MOL dobio je licencu od SAD da do 16. juna nastavi pregovore o kupovini ruskog većinskog udela u NIS-u. Iz kompanije navode da pregovori napreduju.
Arhimandrit Jefrem Vatopedski, jedan od najuticajnijih svetogorskih staraca, preživeo je progon, zatvaranje i veliku nepravdu, a sada prvi put u javnost
Hakerski napad na platformu Phobs ugrozio je podatke oko 100.000 turista na Jadranu. Prevaranti šalju lažne WhatsApp poruke i traže doplatu za smeštaj.
Meteorolozi u Grčkoj izdali su upozorenje zbog naglog skoka temperatura koje će u pojedinim delovima zemlje prelaziti i 40 stepeni Celzijusa, dok se more ubrzano zagreva.
Na obilaznom putu u Čačku došlo je do teške saobraćajne nesreće kada je vozilo Hitne pomoći udarilo u ženu koja je prelazila kolovoz, najverovatnije van pešačkog prelaza.
Policija je uhapsila crnogorskog državljanina R. C. (42), za kojim je NCB Interpola Podgorica raspisao međunarodnu poternicu radi izdržavanja kazne zatvora u trajanju od šest meseci zbog krivičnog dela neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga.
Ukrajinska vlada zamrzava spermu svojih vojnika kako bi njihove supruge mogle da je iskoriste za trudnoću nakon njihove smrti, navodi italijanski sociolog Alesandro Orsini u svom blogu.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski je bio besan nakon javnog odgovora ruskog predsednika Vladimira Putina na njegovo pismo, izveštava Tajms of Indija.
U Ankari je došlo je do talačke krize kada je otac M.D. nakon svađe sa suprugom, uz pretnju nžem, držao njihovu trogodišnju ćerku na prozoru stana, preteći da će je baciti.
Američki glumac Džejms Hendi poznat po ulogama u filmovima Top Gan: Maverik i Džumandži, izboden je na smrt u vlastitom domu u Los Anđelesu, saopštila je policija.
Pozorište lutaka "Pinokio" sa ponosom najavljuje premijeru predstave "Luna Luna Park", u režiji Fabricija Montekija, koja će se održati u subotu 6.juna u 19:00 časova.
Slaviša Čurović bio je protiv referenduma 2006. godine i odvajanja Crne Gore, a njegov stav nije podržala produkcijska kuća, te je zadala kukavički udarac!
Glumica Jelisaveta Orašanin i bivši košarkaš Miloš Teodosić na sve načine pokušali su da spasu brak, a pre dve godine posećivali su i bračnog savetnika.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar