Pilot otkrio trik koji smiruje putnike u toku turbulencije u avionu! (VIDEO)
Pilot Džimi Nikolson objavio je video pokazavši šta bi trebalo učiniti u toku jake turbulencije u avionu.
01.09.2023
13:09
profimedia
Lajfstajl
Pravo ime joj je Žana Baku. Rođena je 19. avgusta 1743. godine u Vokuleru, u provinciji Lorena, kao vanbračno dete Ane Beku, žene zavodljive lepote koja je radila kao krojačica. Što se Žaninog oca tiče, pretpostavlja se da je to bio fratar Žan Baptist Gorman de Voberije, ali postoje sumnje da je to mogao biti i jedan od ljubavnika njene majke, mesje Bilar-Dimonso, otac Žaninog brata koji je umro sa samo 10 meseci.
Mesje Bilar-Dimonso će ih spasiti bede - primio je Anu i Žanu u svoj dom u Parizu i plaćao Žanino školovanje u samostanu Sent-Or.
Sa samo 15 godina Žana je napustila samostan i zaposlila se kao pomoćnica mladog frizera Lameca, koji je u društvu bio poznatiji kao "pratilac" starije udovice, madam De la Garde. Kasnije će Žana raditi kao pomoćnica modistkinje u dućanu "La Toilette, u vlasništvu izvesnog Labila, sa čijom će ćerkom, budućom slikarkom Adela de Labil-Giar, biti dobra prijateljica.
Prema mnogim navodima, Žana je bila izuzetno lepa plavokosa devojka, gotovo kao njena majka. Njena lepota je privukla Žana-Baptista di Barija, svodnika, koji je nalazio i obezbeđivao devojke na usluzi ličnostima višeg sloja, ali i vlasnicima kazina.
Tako će se i Žana, već 20-godišnjakinja 1763, naći u kazinu-bordelu madam Kinoa. Interesantan je podatak da je Žana tada promenila svoje prezime u Voberije, uzevši prezime fratra za koga je njena majka verovala da je njen otac.
Mesje Di Bari, čovek velikog iskustva, predosetio je da će od Žane postati bitna ličnost, te je dovodi u svoj dom. Žana postaje ljubavnica Di Barija, ali je za njenu dalju karijeru bilo važnije što ju je nudio važnim ličnostima. I tako Žana od samostanske učenice postala kurtizana koja je rado primana u višim slojevima pariskog društva pod imenom Madmazele Lanž.
Žana je, kao Madmazele Lanž brzo postala miljenica Pariza. Imala je veliki broj aristokratskih klijenata. Čak je i kardinal Rišelje bio jedan od njenih čestih mušterija.
Foto: profimedia
Pet godina posle stupanja u red kurtizana, kada je Žana imala 25 godina, bila je već uveliko slavna. Našla se u prilici da je u Versaju zapazi i sam kralj Luj XV, koji ju je odmah poželeo. Ipak, iako je Žana bila žena izuzetne lepote, bila je obična građanka, a ne plemkinja, te shodno tome nije mogla da postane zvanična kraljevska ljubavnica. Sve dok ne dobije titulu!
To je rešeno vrlo prosto, Žaninim brakom sa Di Barijevim bratom, Gijomom di Barijem. Venčali su se prvog septembra 1768. i ona je za to priliku dobila novu, lažnu krštenicu u koju je upisano da je tri godine mlađa i da je iz plemićke porodice.
S obzirom na to da je taj brak bio pro forme, Žana se smestila u sobu ispod kraljevih odaja, gde je navodno bila usamljena. Dobila je sponzora, madam De Barn, koja ju je predstavila na dvoru u Versaju. Od tada je nosila skupu i luksuznu odeću, koja se plaćala iz državne blagajne.
Kao zvanična kraljeva ljubavnica Žana je brzo navikla na život u luksuzu, ali njen brzi uspon u društvu nosio je sa sobom i dobijanje neprijatelja, jer je kralj Luj XV mnogo trošio na nju.
Foto: profimedia
Što se kraljeve žene Marije Antoanete tiče, kraljica je, naravno, znala za kraljev odnos sa Žanom, te je međusodni odnos dve žene postao problematičan. Nisu se rado sretale, a ubrzo je to preraslo u pravi sukob, jer se Žana sve češće žalila kralju da je Antoaneta ignoriše.
Kome je Luj XV bio više privržen pokazuje i to da je Antoaneta, ipak, na kraljev pritisak, negde 1772, pred većim društvom, mortala da uputi Žani "nekoliko reči".
Kad je Luj XV dve godine kasnije umro od boginja, Žana je bila prognana u provinciju, u Abije du Pont-ox-Dames, kod Moa, ali ni u tom dvorcu nije bila poželjna.
A onda je avgusta 1792. izbila revolucija. Zbog sumnje da je pomagala plemićima koji su izbegli od "ruke pravde", Žana Di Bari je uhapšena. Prebačena je u Pariz i sto dana posle njenog 50. rođendana bila je izvedena pred sud. Proglašena je krivom za izdaju i osuđena je na smrt. Glava joj je odsečena na giljotini 8. decembra 1793. godine, piše Vikipedija.
Žana Di Bari koz istoriju ostala je upamćena kao jedna od najomiljenijih ljubavnica francuskog dvora. Žena izuzetne lepote, ali i dobrog srca. Nekoliko prijatelja spasla je smrti tako što je nagovorila kralja Luja XV da ih poštedi. Pomagala je umetnike i siromašne.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Blokaderi već danima ne prestaju da lešinare na vremenskoj nepogodi koja je zadesila Srbiju, pokušavajući na sve načine da okrive vlast i predsednika Aleksandra Vučića zbog otežanih uslova za kretanje i nestanke struje, pritom u potpunosti zanemarujući da je situacija mnogo teža u drugim zemljama.
09.01.2026
21:47
Blokaderi više ne mogu da se sastave, pa u udarcima jedni na druge ne biraju sredstva.
09.01.2026
21:14
Blokaderi i njihovi simpatizeri koji su u manjini, danima za vremenske nepogode optužuju predsednika Srbije Aleksandra Vučića, iako je stanje na putevima prohodno i država nije u kolapsu, kao što je to bio slučaj u vreme dok su oni koji sada blokiraju bili vlast. Međutim, narod Srbije sve pamti...
09.01.2026
19:42
U trenutku dok blokaderi vode besomučnu kampanju protiv srpskih vlasti zbog situacije u zemlji koja je nastala usled vremenskih neprilika, tačnije zbog snega i izuzetno niskih temperatura, na društvenoj mreži Iks objavljeno je sa čim se ovih dana suočavaju Švajcarci, stanovnici jedne od najbogatijih evropskih država.
09.01.2026
19:58
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić objavio je novi snimak na svom Instagram nalogu @avucic koji je u trenu izazvao salve reakcija korisnika ove društvene mreže.
09.01.2026
19:13
Televizija Informer večeras emituje specijalni program posvećen najnovijim dešavanjima u Loznici, sa fokusom na strašnu i do sada neviđenu zloupotrebu elementarne nepogode u političke svrhe.
09.01.2026
18:36
Proteklih sedmica u Informerovoj hit emisiji “Na merama” otkrili smo vam, između ostalog, kako penzionerske dane provode nekadašnji državni zvaničnici Vuk Drašković i Vojislav Koštunica, šta rade lažni revolucionari Miša Bačulov i Aleksandar Jovanović Ćuta kad misle da nema kamera, sa kime nazdravlja predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić, kako izgleda “sladak život” glumca blokadera Miloša Timotijevića…
09.01.2026
11:21
Istoričar Aleksandar Raković gostujući u Info jutru komentarisao je napade na predsednika Srbije Aleksandra Vučića i napravio paralelu između smene vlasti u Crnoj Gori i pokušajima smene u našoj državi.
08.01.2026
11:48
Prva epizoda Exatlona, najvećeg sportsko-takmičarskog spektakla na svetu, premijerno je prikazana u sredu, a svi koji su propustili da je pogledaju, imaće prilike da to učine danas od 13 časova, kada će na TV Informer biti emitovana repriza.
08.01.2026
11:37
Urednik i voditelj Informera, Novica Popović, otkrio je večeras jedan od svojih skrivenih talenata tokom velikog božićnog veselja naše televizije.
07.01.2026
21:16
Republički hidrometeorološki zavod izdao je najnovije upozorenje za novi najjači ledeni talas ove sezone koji će trajati do 13. januara.
09.01.2026
17:40
Tokom povlačenja 1915. godine srpska vojska, pritisnuta od strane brojčano najmoćnijeg neprijatelja, povlačila se ka jugu zemlje očekujući pomoć saveznika, ali pomoć nije stizala, osim jedne male, ali dovoljne formacije vojske Irske!
09.01.2026
19:30
Majka i dete, inače strani državljani, izgubili su se tokom šetnje na Fruškoj gori zbog čega su intervenisali vatrogasci - spasioci koji su ih pronašli.
09.01.2026
16:02
Miodrag Jovanović iz Leskovca, čiji je nestanak prethodnih dana prijavila supruga, pojavio se u Policijskoj upravi u Leskovcu, gde je dao izjavu da nije bio nestao, već da je, kako se nezvanično saznaje, svojevoljno napustio porodični dom zbog narušenih odnosa sa suprugom.
09.01.2026
16:15
Dvadesetak ljudi iz Majdanpeka zbrinuto je u tamošnjoj bolnici nakon što je izbio požar u gornjem delu Majdanpeka u Kapetanskoj ulici.
09.01.2026
21:24
Zločin koji je potresao Srbiju dogodio se pre tačno 13 godina u Kruševcu, kada je Radoslav Marinković (67) ubio Danijelu (42) i njenu ćerku Milicu (6) Milićević. Nekoliko meseci kasnije, Marinković je izvršio samoubistvo u zatvoru.
09.01.2026
20:30
Stan Miodraga M. izgoreo je danas u gornjem delu Majdanpeka u Kapetanskoj ulici, na trećem spratu zgrade.
09.01.2026
20:37
Stan u potkrovlju zgrade u Ulici Jovana Cvijića u Novom Sadu zahvatio je veliki požar.
09.01.2026
20:24
Po nalogu dežurnog javnog tužioca Prvog osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu, Z.J, otac maloletnika za kog se sumnja da je iz vatrenog oružja pucao u svoju babu i dedu, a zatim u sebe, zadržan je u trajanju od 48 sati zbog postojanja sumnje da je izvršio krivično delo "zapuštanje i zlostavljanje maloletnog lica".
09.01.2026
20:04
Napad hipersoničnom raketom „Orešnik“ izveden je demonstrativno u blizini granice sa Evropskom unijom i predstavlja jednaku poruku i upozorenje za Poljsku, Rumuniju i Mađarsku, izjavio je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski.
09.01.2026
22:10
Iranski opozicioni lider Reza Pahlavi, sin pokojnog poslednjeg iranskog šaha, uputio je otvoreni apel američkom predsedniku Donaldu Trampu, pozivajući ga da bude spreman da interveniše i pomogne iranskom narodu usred novih protesta.
09.01.2026
21:40
Odluka Iraka da nacionalizuje naftno nalazište Zapadna Kurna-2, u kome je ruska kompanija Lukoil od 2009. godine imala 75 odsto vlasništva, izazvala je snažne reakcije i otvoreno nezadovoljstvo u ruskim političkim i finansijskim krugovima.
09.01.2026
20:40
Avion E-4B Najtvoč, poznat kao takozvani „avion sudnjeg dana“, uočen je u četvrtak na nebu iznad Los Anđelesa, što je odmah izazvalo talas spekulacija na društvenim mrežama.
09.01.2026
20:10
Nakon raketnog udara „Orešnikom“ koji je izveden tokom protekle noći, Ukrajina bi mogla da ostane praktično bez gasa tokom zime, upozorio je vojni ekspert Viktor Litovkin u intervjuu za ruski list Izvestija.
09.01.2026
19:40
Milja Vujanović, nekadašnja Mis Srbije i filmska diva imala je život dostojan filma. Nakon uspeha u glumi napušta taj poziv zbog astrologije ali tragično strada nakon što ju je verenik upucao, ostavivši je paralizovanu do smrti 2005. godine.
09.01.2026
15:23
Pevačica Britni Spirs objavila je da više nikada neće nastupati u Sjedinjenim Američkim Državama.
09.01.2026
14:54
Umesto Holivuda, glumac Angus T. Džons se okrenuo mirnijem životu daleko od reflektora, a u javnosti nije snimljen još od januara 2024. godine.
09.01.2026
14:20
Dvorac porodice Dunđerski - Sokolac u Novom Bečeju ispreda legende dostojne filmova.
09.01.2026
13:45
U večerašnjoj epizodi najvećeg sportskog rijalitija na svetu Exatlona došlo je do tenzije između Anabele Zonai i Aleksandra Miljevića.
09.01.2026
22:16
Na samom startu Exatlona takmičari Crvenog i Plavog tima pokazali su snagu, istrajnost i borbeni duh.
09.01.2026
18:44
Reporterka Informera Kristina Vasić uključila se u Kolegijum iz Dominikanske Republike, gde se snima najveći sportski rijaliti program Exatlon.
09.01.2026
18:09
Poznata srpska influenserka Mila Nađ porodila se i na svet donela sina.
09.01.2026
17:06
Otac Matije Radulovića, estradnog frizera koji je iznenada preminuo, strašnu vest o smrti sina saznao je na Badnje veče.
09.01.2026
16:36
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar