Bez obzira na to pijete li čaj od đumbira ili ovaj moćni koren koristite kao začin i dodatak jelima, on organizmu pruža mnoštvo hranljivih materija i čini mnogo za vaše telo.
Đumbir je trajna, grmolika biljka iz porodice ljiljana. Hiljadama godina koristi se kao lek, začin, hrana i sredstvo za ulepšavanje.
Sadrži kalcijum, magnezijum, vitamine B6 i C, a bogat je gingerolom – prirodnim sastojkom koji poboljšava rad creva, olakšava i podstiče probavu, ublažava nadutost, želudačne tegobe i sprečava grčeve.
Kapsaicin i piperin su hemijske supstance koje se nalaze u ljutim čili papričicama a sličnu supstancu (gingerol) sadrži i đumbir. Ova supstanca mu daje ljutkasti i drezak ukus ali isto tako ima izrazito jako anti-inflamatorno dejstvo.Zbog ove činjenice đumbir se preporučuje osobama koje su u akutnoj fazi zapaljenskog artritisa kako bi ublažili tegobe i usporili napredovanje oboljenja. Đumbir je poznat i kao antioksidans, jer ima antizapaljensko, kao i antikancerogeno dejstvo.
Foto: Shutterstock
Takođe, đumbir sprečava nastanak čireva podstičući lučenje sluzi, a poznata su i njegova analgetska, umirujuća i antibakterijska svojstva. Zbog antihistaminskog delovanja koristi i kod lečenja alergija. Primenjuje se kod lečenja reumatoidnog artritisa, osteoartritisa i drugih bolesti mišićno-koštanog i vezivnog tkiva.
Istraživanja su pokazala da može da suzbije mučninu izazvanu vožnjom ili trudnoćom, kao i mučninu uzrokovanu hemioterapijom. Pomaže i kod ublažavanja menstrualnih bolova. Čaj od đumbira koristi se i pri mršavljenju jer pomaže stvaranju osećaja sitosti i ubrzava metabolizam.Kod nekih osoba može prouzrokovati i gorušicu.
Đumbir je delotvoran u sitnim količinama od nekoliko grama. Da biste izbegli neželjene posledice nemojte konzumirati više od 5 grama dnevno. Čaj ima manje neželjenih posledica od đumbira u prahu.
Pored vode, čaj je tečnost koja se najviše pije. Ipak, stručnjaci upozoravaju da ovaj napitak koji uglavnom ima pozitivan efekat na zdravlje može da bude i štetan za organizam, u zavisnosti od sastojaka koje dodajemo u njega
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Pored vode, čaj je tečnost koja se najviše pije. Ipak, stručnjaci upozoravaju da ovaj napitak koji uglavnom ima pozitivan efekat na zdravlje može da bude i štetan za organizam, u zavisnosti od sastojaka koje dodajemo u njega
Vesna Petrović, predsednica stranke "Novo lice Srbije" u Priboju, na čijem čelu je Miloš Parandilović, priznala je da policajac Vasilije Lalović nije bio na blokaderskom protestu u Valjevu 2025. godine, nakon čega je krenuo linč koji je rezultirao njegovim samoubistvom.
Da je blokaderska lista zapravo poligon za delovanje stranih eksponenata, potvrđuje i primer Miloša Jevtića, "profesora" koji zauzima visoko osmo mesto na njihovoj listi.
Nakon što je Informer obelodanilo kompletnu blokadersku listu od 250 imena za vanredne parlamentarne izbore postalo je jasno da na toj listi nema tajkunske novinarke Žakline Tatalović, iako je bilo planirano da se i ona nađe kao kandidat za poslanika u Skupštni Srbije.
U najnovijoj epizodi emisije „Na merama“ videćete šta je to rastužilo perjanicu Đilasove stranke Borka Stefanovića, gde voli da boravi propali političar Srđan Milivojević, kuda se to zaputio samozvani revolucionar Aleksandar Jovanović Ćuta, kako vreme provodi bivša ministarka zdravlja Danica Grujičić...
U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" videli ste gde najviše voli da “dokoniše” blokaderski profesor Jovo Bakić, kako penzionerske dane provode blokaderi Dušan Petričić i Žarko Korać, o čemu “pripoveda” blokaderski analitičar Cvijetin Milivojević, zašto je samozvani revolucionar Predrag Voštinić teški licemer, sa kime je to u društvu bila glumica blokaderka Anđelka Prpić...
Snežana Paunović, ministarka državne uprave i lokalne samouprave gostujući u Info jutru objasnila je zašto se našla na udaru različitih struktura na Kosovu i Metohiji, ali i u centralnom delu Srbije.
Građani koji su podneli zahtev za upis prava svojine nad objektima u narednim mesecima mogu da očekuju ubrzanu obradu predmeta, a do početka jeseni planirano je da se reši oko 320.000 zahteva.
Državljanin Severne Makedonije, koji je upravljao kamionom kada je pokosio vozača saniteta iz Vranja, na zaustavnoj traci kod Grdelice, pronađen je i priveden.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izjavio je da se u utorak sastao sa bivšim ministrom odbrane Mihailom Fedorovim i da mu je ponudio poziciju u vladi.
Finalista "Elite 9" Marko Janjušević Janjuš ponovo je u zagrljaju svoje ćerke Krune, a devojčica je snimak sa ocem podelila sa pratiocima na društvenim mrežama.
Snažno nevreme praćeno jakim vetrom pogodilo je Skoplje i okolinu, ostavljajući iza sebe pustoš i ogromnu materijalnu štetu, a uništen je i dom Bokija 13.
Nenad Pagonis, šampion u kik-boksu je izjavio da "ker u azilu ima veća prava nego otac u razvodu", kao i da zakoni koji stižu iz Evrope uništavaju Srbe.
Žurka povodom završetka "Elite 9" bila je u znaku žestokog okršaja između rijaliti zvezda Maje Marinković i Asmina Durdžića koji je eskalirao tokom večeri zbog njegove izjave.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.