4 situacije kada VODA može da bude OPASNA po ZDRAVLJE! Nefrolog otkriva kada je treba IZBEGAVATI!
Podeli vest
Nutricionisti i lekari najčešće preporučuju da svakog dana pijemo osam čaša vode, ali neki stručnjaci kažu da potrebna količina zavisi od osobe do osobe. Bez obzira na ova oprečna mišljenja lekara, ono što je nepobitno jeste da je hidratacija organizma izuzetno važna...
Voda je neophodna za metabolizam i normalne fiziološke funkcije. Istovremeno, ona obezbeđuje unos esencijalnih materija kao što je kalcijum, magnezijum i fluor. Pomaže da se izbace toksini iz vitalnih organa, a donosi hranljive materije do ćelija, hidrira kožu, održava normalnu telesnu temperaturu, kao i pritisak.
Dok smo mladi mozak nam radi "kao sat", ali kako godine i decenije prolaze svako od nas će kad tad primetiti da slabije pamti i brže zaboravlja. Dobra memorija, koncentracija i pozitivno razmisljanje jesu odlika mladosti, ali i dobrog zdravlja...
20.02.2022
18:34
Međutim, postoje situacije kada zapravo ne bi trebalo da pijete vodu, odnosno kada bi njen unos trebalo da svedete na minimum. Nefrolog Vadim Cvetkov je otkrio u kojim slučajevima bi velika količina tečnosti nanela više štete nego koristi organizmu.
Nalivanje nije dobro
Stručnjak je preporučio da pre svega obratite pažnju na boju urina.
Ako je svetložut i može da se opiše kao providan, onda to ukazuje na dovoljan unos tečnosti. To jest, ne morate da preterujete i jurite preporučeni unos od osam čaša i više.
Foto: Shutterstock
Ne preterujte sa vodom, jer ćete narušti ravnotežu elektrolita
Naravno, situacija u kojoj se ne preporučuje nalivanje vodom jeste i kada ste već uneli dovoljno druge tečnosti, čajeva, sokova i slično. Kao i kod dehidratacije, višak vlage u ćelijama će dovesti do nesklada elektrolita.
Posle jela, tokom vežbanja
Nefrolog je ukazao i na grešku koji mnogi prave, a to je da piju vodu odmah nakon jela.
U ovom slučaju doći će do nadimanja i osećaja težine u stomaku. Efekat ubrzanja metabolizma, koji se vezuje za unos vode, ovog puta će izostati, već će samo stvoriti veće tegobe.
Foto: Shutterstock
Tokom vežbanja radije pijte specijalna pića za sportiste
Još jedna greška koju gotovo svi koji su fizički aktivni prave jeste da uzimaju tečnost dok vežbaju. Dr Cvetkov kaže da tokom intenzivnog treninga ne treba piti mnogo vode.
Pošto telo gubi važne soli i elemente u tragovima, svakako je bolje piti specijalna pića za sportiste koja nadoknađuju ove nutrijente.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Dok smo mladi mozak nam radi "kao sat", ali kako godine i decenije prolaze svako od nas će kad tad primetiti da slabije pamti i brže zaboravlja. Dobra memorija, koncentracija i pozitivno razmisljanje jesu odlika mladosti, ali i dobrog zdravlja...
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da je svestan da obavlja opasan posao, ali da ga radi zbog zemlje, nakon pucnjave tokom godišnje večere Udruženja dopisnika Bele kuće u hotelu Hilton u Vašingtonu.
Američki predsednik Donald Tramp evakuisan je sa prijema Udruženja dopisnika Bele kuće nakon što je nepoznati muškarac otvorio vatru u objektu u kojem se održavao događaj.
Svetski lideri osudili su incident u Vašingtonu, u kojem je muškarac tokom protekle noći otvorio vatru na kontrolnom punktu u hotelu "Hilton", gde se održavala svečana večera Udruženja dopisnika Bele kuće, kojoj je prisustvovao i američki predsednik Donald Tramp, navodeći da je to bio čin "političkog nasilja". Među onima koji su osudili pucnjavu je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Čedomir Antić, istoričar, i Milan Antonijević, poverenik za zaštitu ravnopravnosti, gostovali su na TV Prva, gde su pričali o aktuelnim političkim temama.
"Zdravstveno stanje generala Ratka Mladića je veoma loše i ako se nešto brzo ne preduzme, nisam siguran da će moći da izdrži", izjavio je danas njegov sin Darko Mladić.
Iznajmljivanje roštilja, stolova, stolica i prateće opreme pokazalo se kao jedan od najisplativijih sezonskih poslova za Međunarodni praznik rada, jer velika potražnja omogućava brzu zaradu od čak 500 evra po danu.
Ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Aleksandra Sofronijević izjavila je da je do sada izdato više od 100.000 potvrda građanima po osnovu zakona "Svoj na svome".
Ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Aleksandra Sofronijević ističe da je Srbija u potpunosti spremna za uspostavljanje putničkog železničkog saobraćaja na relaciji Beograd–Budimpešta, te da puštanje linije u rad zavisi od Mađara i završetka bezbednosnih provera sistema ETCS.
U saradnji Policijske uprave Novi Sad i Višeg javnog tužilaštva u Beogradu uhapšena su trojica muškaraca kod kojih je pronađeno ukupno oko 15 kilograma kokaina, saznaje Informer.
U stravičnoj saobraćajnoj nesreći koja se dogodila noćas oko 01.30 časova na putu Raška – Kraljevo u mestu Ušće, život je izgubio mladić (20), a u vozilu su bile još dve osobe.
Đorđe Prelić, nekadašnji vođa navijačke grupe "Alkatraz", koji je osuđen za ubistvo francuskog državljanina Brisa Tatona (28) 17. septembra 2009. godine na Obilićevom vencu u Beogradu, ekskluzivno je po prvi put u emisiji "Paralela" na Informer televiziji govorio o tom događaju.
Četvorica maloletnika napadnuti su verbalno i fizički na Maloj plaži u Ulcinju 8. aprila dok su se igrali i međusobno šalili razgovarajući na srpskom jeziku, a teže posledice, po oceni roditelja sprečio je mladić iz obližnjeg restorana koji je zaštitio decu, a koji je zbog te reakcije prvo uhapšen, pa prekršajno kažnjen 350 evra.
Pojedini predstavnici medija snimljeni su kako uzimaju flaše vina posle pucnjave i napada tokom večere Udruženja dopisnika Bele kuće, kojoj je prisustvovao američki predsednik Donald Tramp.
Kol Tomas Alen, napadač koji je pucao tokom večere Udruženja dopisnika Bele kuće kod hotela Vašington Hilton bio je naoružan sačmaricom, pištoljem i sa više noževa, a prema izjavama očevidaca, moguće je da je dugocevno oružje sastavio neposredno pre napada, u neobezbeđenom delu kod ulaza u salu.
Portparolka Bele kuće Kerolajn Livit izjavila je novinarima samo nekoliko trenutaka pre pucnjave u hotelu Hilton u Vašingtonu da će tokom govora američkog predsednika Donalda Trampa „biti ispaljeno nekoliko pucnjeva".
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da ga pucnjava tokom svečane večere Udruženja dopisnika Bele kuće u Vašingtonu neće odvratiti od rata u Iranu i dodao da, prema dosadašnjim informacijama, ne veruje da je napad povezan sa tim sukobom.
Glumac Miodrag Miki Krstović retko govori o privatnom životu, ali je jednom prilikom odlučio da podeli iskustvo koje mu je, kako kaže, potpuno promenilo pogled na zdravlje.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar