BILJKA SREĆE I ZDRAVLJA! Najviše ima kalijuma, fosfora, sumpora, kalcijuma i magnezijuma
Podeli vest
U Srbiji se o "čuvaru zdravlja" ili "kraljevskom povrću", kako drugačije u svetu zovu šparglu, malo zna, a retko se i sprema
Smatra se delikatesnom i dragocenom namirnicom zbog sastojaka koje sadrži, a iako je viđamo na pijacama i trgovinama jer je sad njeno vreme, mnogi ne znaju kako se priprema. Hranljiva vrednost ove povrtarske kulture je u sadržaju mineralnih sastojaka i vitamina.
Sveže voće i povrće koje nas mami sa pijačnih tezgi i polica prodavnica treba dobro da operete pre nego što počnete da ga koristite, savetuju stručnjaci
16.04.2022
14:39
Najviše ima kalijuma, fosfora, sumpora, kalcijuma i magnezijuma, a u izvesnoj količini sadrži i druge mikroelemente, kao što su gvožđe, bakar, cink, fluor, jod. Od vitamina ima najviše C, gotovo sve vitamine grupe B, kao i provitamin A.
Špargla sadrži i asparagin, sastojak koji povoljno utiče na rad srca i bubrega, a predstavlja i savršen diuretik.
Nutricionisti je uvek preporučuju za održavanje figure, ali ona je, verovali ili ne, dobra i za sreću!
Najnovije studije pokazale su da ovo povrće u mozgu aktivira hormon sreće, što ljude čini dobro raspoloženim. Istovremeno, pomaže koncentraciji i jača nerve. Ukoliko uz šparglu pijete vino, pažljivo ga birajte!
Bečki profesor Hademar Bankhofer savetuje isključivo belo, zato što sastojak crnog vina tanin blokira delovanje vitamina B1, koji hrani nerve.
Foto: Pixabay
Hranljivi sastojci
magnezijum, bakar, folna kiselina i vitamin E - jačaju srce i krvotok, usporavaju prerano starenje kože i slabljenje vida
kalijum - čisti bubrege i mokraćne kanale
aminokiselina asparagin - takođe podstiče rad bubrega, ali pritom aktivira jetru i žuč da izbacuju toksine i jača koncentraciju i nerve hrom - smanjuje glad
Zanimljivo je da šparglu još od drevnih vremena smatraju dobrim afrodizijakom. Ona sadrži izuzetno velike količine vitamina E, za koji se smatra da predstavlja vitamin plodnosti, jer stimuliše proizvodnju seksualnih hormona.
Kako se priprema
Odsecite donji, tvrdi deo i postepeno ljuštite dršku. Kada ih kuvate, vežite ih u snop i stavite uspravno u dubok lonac sa vrhom na gore, a zatim nalijte vrelu vodu do polovine stabljike. Kako bi se izgubila njena prirodna gorčina, stavite je u kipuću vodu s malo soli, šećera i maslaca. Kuvajte je desetak minuta i dalje je pripremajte prema receptu.
Sirove i očišćene čuvajte u frižideru u pregradi za povrće.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Sveže voće i povrće koje nas mami sa pijačnih tezgi i polica prodavnica treba dobro da operete pre nego što počnete da ga koristite, savetuju stručnjaci
Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Milica Đurđević Stamenkovski reagovala je povodom sramnih reakcija Zagreba nakon nastupa pevačice Snežane Đurišić.
Član predsedništva SNS i poslanik u Skupštini Srbije Nebojša Bakarec bez pardona prokomentarisao je sramno ponašanje srpske opozicije koja jedva čeka dolazak ustaše Tonina Picule u Srbiju.
Lider SNS i savetnik predsednika za regionalna pitanja Miloš Vučević istakao je na Instagramu da je kralj Aleksandar Prvi Karađorđević vodio narod i državu kroz najteže trenutke.
Dileme više nema – Demokratska narodna partija sprema se da napusti vlast. Lider DNP-a Milan Knežević potvrdio je za „Politiku” da je odluka praktično doneta.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Čačku podneli su krivične prijave protiv G. M. (42), T. B. (36), D. I. (19), M. R. (34), S. M. (54) i D. T. (54) iz Čačka, zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo nasilničko ponašanje na sportskoj priredbi ili javnom skupu.
Posle jedne od borbi na Exatlonu Crveni tim, a posebno Radojica Lazić, provocirao je Sanju Kalinović, na šta je ona uzvratila sarkastičnim poljupcima i lažnom zahvalnošću.
Takmičar Crvenih u najvećem sportskom rijalitiju na svetu, Jovan Radulović Jodžir, sapleo se i povredio nogu. Zbog pada je odmah reagovao lekarski tim.
Pravo niotkuda došlo je do svađe između Marka Nikolića i Nemanje Radovanovića. Mesar je potpuno izgubio živce, pa čak i krenuo na saigrača. Srećom, ceo Plavi tim se umešao i sprečio eventualnu tuču.
Televizija Informer večeras emituje specijalni program posvećen najnovijim dešavanjima u Loznici, sa fokusom na strašnu i do sada neviđenu zloupotrebu elementarne nepogode u političke svrhe.
Prema izveštaju Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srbije, sutra se očekuje hladno jutro uz slab mraz, a kasnije tokom dana mestimično oblačno, uz temperature do 12 stepeni Celzijusove skale.
Portret Ane Bolen, druge supruge engleskog kralja Henrija VIII, koji se čuva u Nacionalnoj galeriji portreta od 1882. godine, uopšte ne prikazuje ovu moćnu i uticajnu kraljicu, već njenu ćerku Elizabetu I.
U poslednjoj deceniji pokušaji kao i izvšena ubistva na grobljima u okršajima kriminalnih klanova otvorila su pitanja o tome kako su pripadnici podzemlja spremni da eliminišu svoje mete bez obzira na mesto i vreme, pa čak i na grobljima, naočigled ljudi koji su došli da oplakuju svoje najmilije.
Na poziv Danske, Nemačka i Francuska poslale su vojnike na Grenland u okviru operacije "Arktička izdržljivost", koja se sprovodi bez učešća američke komande NATO.
Iran je pripremio potencijalne odgovore u slučaju da Sjedinjene Američke Države pokrenu vojni napad, a eventualna odmazda bila bi usmerena na američke vojne objekte na Bliskom istoku, uključujući baze u Iraku i Siriji, javlja CNN.
Samoproglašeni iranski prestolonaslednik Reza Pahlavi, koji već gotovo pet decenija živi u egzilu, objavio je šta bi, prema sopstvenim rečima, bili njegovi prvi potezi ukoliko bi preuzeo vlast u Iranu i to u potpunom raskoraku sa realnošću na terenu i bez ikakvog legitimiteta u samoj zemlji.
Lazar Ristovski i Danica Ristovski prvi put su se pojavili u javnosti nakon razvoda braka sinoć na premijeri filma "Saučesnici", gde su u sali sedeli četiri reda jedan iza drugog, bez ikakvog kontakta ili pozdrava.
Između Mine Kostić i njenog dečka Maneta Ćuruvije, Kaspera već je došlo do prve svađe, a pevačica mu je zamerila što je odgovarao na pitanja umesto nje.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar