• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

15.03.2026

08:00

Pijete vruće napitke? Kada ovo budete čuli, odmah ćete prestati

Shuterstock

Zdravlje

Pijete vruće napitke? Kada ovo budete čuli, odmah ćete prestati

Podeli vest

Stručnjaci upozoravaju da konzumiranje kafe, čaja, matea ili drugih napitaka na temperaturi iznad 65  stepeni može povećati rizik od raka jednjaka.

Stručnjaci iz IARC‑a upozoravaju da konzumiranje toplih napitaka poput kafe, čaja, matea ili sličnih napitaka, na temperaturi iznad otprilike 65 stepeni može predstavljati ozbiljan zdravstveni rizik.

Prema njihovoj analizi, glavni problem nije hemijski sastav napitaka, već sama visoka temperatura pri kojoj se piju. 

Šta kažu podaci

Foto: Shutterstock

 

IARC je pregledao više od hiljadu naučnih studija o uticaju vrlo vrućih napitaka na rizik od raka -pre svega raka jednjaka, piše "Time". Na osnovu toga, pića koja se redovno konzumiraju na temperaturama iznad 65 stepeni klasifikovana su kao "verovatno kancerogena za ljude" (kategorija 2A). 

U delovima sveta gde je običaj da se čaj ili kafa piju proključali - često i oko 70 stepeni zabeležen je povećan broj slučajeva raka jednjaka, dodaj se na "Pan American Health Organization".

Šta to znači za nas

Ovo ne znači da morate potpuno prestati da uživate u toplim napicima. IARC ističe da je rizik povezan sa temperaturom. 

Foto: Shutterstock

 

Kada piće ostavite da se malo ohladi recimo, dok dostigne ispod 65  stepeni, rizik od mogućeg oštećenja sluzokože dušnika i jednjaka se značajno smanjuje. 

Dakle, kafa ili čaj kad se piju sačekavši da malo odstoje i dalje mogu biti deo svakodnevice.

Problem nastaje kada se konzumiraju previše vrući i prečesto, jer to može dugoročno da ošteti ćelije jednjaka i poveća verovatnoću pojave malignih promena.

Šta preporučuju stručnjaci:

Foto: Shutterstock

 

✅ Puštajte da piće odstoji nekoliko minuta nakon pripreme, pre nego što ga pijete.

✅ Sipajte čaj ili kafu u manjoj porciji i pustite da se prohladi  na temperaturu ispod 60 stepeni.

✅ Izbegavajte naviku gutanja velikih gutljaja vruće tečnosti.

Obratite pažnju i na druge faktore rizika - pušenje i preterano konzumiranje alkohola značajno doprinose riziku od raka jednjaka, pa izbegavanje vrućih napitaka ne uklanja druge opasnosti. 

BONUS VIDEO 

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

"Dobro veče Srbadijo" - NATO bombardovanje, neispričane priče 27 godina kasnije
Live TV

"Dobro veče Srbadijo" - NATO bombardovanje, neispričane priče 27 godina kasnije

Urednik i voditelj emisije Dobro veče Srbadijo ugostiće predsednika skupštinskog odbora za odbranu i unutrašnje poslove Milovana Drecuna, zatim novinara Sašu Borojevića, advokata Srđana Aleksića poznatog po inicijativi da građani i institucije Srbije tuže NATO, kao i njegovog italijanskog kolegu advokata Anđela Fiore Tartalju koji je u više navrata pobedio NATO na sudu, zastupajući italijanske vojnike koji su boraveći na Kosovu i Metohiji oboleli od kancera.

23.03.2026

18:29

JOŠ TV VESTI

Društvo

Hronika

Planeta

JOŠ Planeta VESTI

Zabava

Džet set