EKSPRESAN ODGOVOR ZAHAROVE NA PRETNJE ADMIRALA NATO: Nisu završili čitanje ažurirane nuklearne doktrine
125. 11. 2024. u 19:20
225. 11. 2024. u 19:20
Balkan
U julu 2017. godine, portal “Faktor” objavio je članak naslovljen “Naljepnice s upozorenjem u Vlakovu i na Barama: Šta su iz Pokopa poručili Sarajlijama”. U tekstu se navodi da su grobna mjesta za koja godinama nije plaćena naknada označena naljepnicama, sa namjerom da upozore srodnike na neizmirene obaveze:
Na groblju Bare na brojne nišane i spomenike postavljene su naljepnice na kojima se upozorava da srodnici već godinama ne plaćaju naknadu za grobno mjesto i da bi trebali što prije izmiriti dugove.
(...)
Iako ovo javno komunalno preduzeće po zakonu ima pravo da se za grobno mjesto za koje se ne plaća naknada za održavanje uklone ostaci umrlog, to nikada nisu učinili.
Mjesec dana kasnije, o istoj temi pisalo je i “Oslobođenje”, u članku pod naslovom “Građani dužni preduzeću Pokop milione KM”. Sagovornica “Oslobođenja” ponovo je bila Najda Beširević-Vranić, koja je i ovog puta navela da “Pokop” želi izbjeći prekopavanje grobnih mjesta koja nisu plaćena, iako neke naknade nisu plaćene još od šezdesetih godina prošlog vijeka. Beširević je i ovog puta pozvala građane/ke da izmire dugove za održavanje grobnih mjesta:
Prema analizama, 50 do 60 posto građana plaća taksu. U Pokopu su zabilježeni slučajevi da se niko od srodnika nije pojavio kako bi je uplatio još od samih početaka, od 1967. godine. Najveća dugovanja su zabilježena 70-ih i 80-tih godina.
- Koristimo svaku priliku da pozovemo građane da shvate značaj plaćanja takse i da nam na taj način pomognu. Zakonsku osnovu za prekopavanje grobnih mjesta nakon 10 godina neplaćanja imamo. To je praksa u svijetu već odavno. No, mi to do sada nismo nikada učinili. Voljeli bismo da do toga nikada ne dođe. Stoga, još jednom pozivamo građane da svoja dugovanja za održavanje grobalja izmire, zaključila je Vranić-Beširević.
Iako u izvornim tekstovima nije bilo riječi ni o čemu sličnom, vijest o naljepnicama postavljenim na sarajevska groblja mjesec dana kasnije predstavljena je kao - nacionalno pitanje.
U septembru je na RTRS emitovan prilog o postavljenim naljepnicama, koji je na stranici ove televizije objavljen pod naslovom “Sarajevo- Nema mjesta na groblju Bare, ali za koga!?”. Na pitanje iz naslova u tekstu je odgovoreno na sljedeći način:
Ni riječi, niti alternative međutim, za ratno i poratno srpsko sarajevsko "beskuće", za postradale cijele porodice ili širom svijeta protjerane srodnike davno upokojenih! Pa iako uprava "Pokopa" o nacionalnoj strukturi "napuštenih" grobnica ne želi da govori, uvjerili smo se mnogo ih je na pravoslavnoj parceli.
(...)
Buldožeri nad srpskim grobovima, slika je već viđena u Hrvatskoj ili u dijelovima Kosmeta! Hoće li njihovim stopama i grad na obalama Miljacke?
Dušan Šehovac, iz DIS-a, smatra da je to potreba da se Sarajevo "očisti" od svih znakova drugih naroda koji su živjeli na ovim prostorima.
(...)
Sarajevo je ekshumaciju žrtava posljednjeg rata sa svoje kaldrme, odavno zaustavilo! A da li će buldožere umjesto Kazana, deponije, Alipašinog mosta... preusmjeriti na groblje Bare!? I hoće li davno upokojeni postati "bezgrobna" braća u ratu ubijenih? Odgovor zna samo Sarajevo.
RTRS je u prilogu prenio i izjavu Asmira Hodžića, v.d. izvršnog direktora “Pokopa”, koja glasi:
Najvjerovatnije da će se desiti onaj jedan dio koji se ne javi, da će se ekshumirati. To nećemo reći da će se desiti ni 2018. ni 2020. već, eventualno, ako se ukaže nekad neka potreba da se ekshumira, a nama to zakon dozvoljava, odnosno odluka grada Sarajeva.
Novinarka RTRS-a dalje navodi da se radi o “spornoj odluci koju je donijela kantonalna vlada Besima Mehmedića 2010. godine". U prilogu je uz ovu tvrdnju prikazan i dokument - Uredba o upravljanju i održavanju grobalja i obavljanju pogrebnih djelatnosti, te članovi uredbe kojima se propisuje vremenski rok za ekshumaciju.
Navedena uredba, međutim, nikada nije stupila na snagu. Ista je izrađena samo u prednacrtu, a kantonalna vlada je do danas nije usvojila.
Koja uredba je trenutno na snazi?
“Odluka grada Sarajeva” koja je spomenuta u izjavi zapravo se odnosi na Odluku o uređivanju i održavanju gradskih grobalja, koja je prvi put usvojena 1984. godine, a dopunjena 1985. i 1990. godine (Službene novne grada Sarajevo 27/84, 14/85, 13/90).
Kako nam je rečeno iz “Pokopa”, odluka se primjenjuje kao kantonalni propis, a u toku je “izrada novog propisa koji će se prilagoditi današnjem vremenu”. Iz “Pokopa” su takođe naglasili da ovaj član navedenog propisa nikada nije u primjenjen u praksi, to jest da prekopavanje nikada nije vršeno.
Priča se, međutim, nije zaustavila na sugestivnim pitanjima i interpretacijama.
U novembru 2017. godine, ponovo se pojavila u “Glasu Srpske”, ovog puta sa naslovom “Prekopavaju grobove Srba u Sarajevu”. U tekstu se tvrdi da je već izdat “nalog za prekopavanje”, pa čak i da su zabilježene prve takve aktivnosti. I u ovom tekstu se spominje fantomska “odluka” - no, sada je ista predstavljena kao odluka gradske skupštine.
Sarajevo - Radnici sarajevskih grobalja dobili su nalog da prekopavaju grobove davno umrlih, među kojima je najveći broj Srba, jer njihova rodbina rasijana po svijetu poslije progona iz Sarajeva ne plaća naknadu za održavanje groblja.
Malobrojni Srbi u Sarajevu ističu da u tome prednjače u gradskom i najvećem groblju "Bare". Ti postupci zasnovani su na odluci o uređenju i održavanju gradskih grobalja, koju je donijela Skupština grada Sarajeva. Odlukom je definisano da se grobno mjesto ili grobnica mogu prekopati deset godina poslije sahrane u slučaju da nisu održavani i da se za njih ne plaća naknada.
Odluka najviše pogađa srpsku populaciju, jer je iz Sarajeva tokom rata i poslije njega protjerano oko 150.000 Srba. Oni su danas raseljeni po svijetu i mnogi od njih rijetko svraćaju u Sarajevo i ne znaju za odluku koju je donijela sarajevska Skupština.
Za početak, uvidom u odluke Gradskog vijeća Grada Sarajevo koje su usvojene u aktuelnom sazivu, vidi se da skupština grada nije usvojila nikakvu odluku koja bi odgovarala onome što je u članku navedeno. Štaviše, pregledom usvojenih odluka uspjeli smo pronaći samo jednu koja se na bilo koji način odnosi na obavljanje komunalnih djelatnosti (Odluka o davanju saglasnosti na Statut javnog preduzeća za upravljanje, zaštitu i održavanje objekata grada Sarajeva i obavljanje komunalnih i drugih djelatnosti od javnog interesa grada Sarajeva (JP „Sarajevo" d.o.o.)). Odluka je usvojena u martu 2017. godine, ali se ne bavi održavanjem grobalja, niti reguliše takva pitanja.
Odluka o prekopavanju grobnih mjesta nije, dakle, donesena u skupštini grada. Pitanje je, doduše, ko bi mogao donijeti takvu odluku, s obzirom na pravnu nedorečenost koja je prisutna u ovoj oblasti otkada je Ustavni sud Federacije BiH 2015. godine presudio da je tada važeći Zakon o komunalnim djelatnostima Kantona Sarajevo bio u neskladu sa ovlaštenjima lokalne samouprave, te da bi upravljanje grobljima trebalo prepustiti opštinama i gradu. Novi zakon usvojen je 2016, a skupština kantona je 2017. godine odlučila da produži njegovu primjenu još dvije godine, dok se ne usvoji kantonalni Zakon o lokalnoj samoupravi.
Dakle, preduzeće “Pokop” je i dalje jedino koje se bavi održavanjem grobalja u Sarajevu. Kako se radi o kantonalnom javnom preduzeću, isto nije u nadležnosti grada, već u nadležnosti Kantona Sarajevo. Kako je već rečeno, ni Vlada KS ni skupština kantona nisu donijele nikakve “odluke o prekopavanju grobova” - štaviše, još uvijek nisu uredile samu oblast komunalnih djelatnosti, koja čeka usvajanje zakona o lokalnoj samoupravi.
Članak koji je objavljen u “Glasu Srpske” sadrži i izjavu neimenovanog izvora, koji je predstavljen samo kao “bivši Sarajlija”, a koja govori o tome da je prekopavanje grobova već započelo:
“Bivši Sarajlija koji danas živi u Srbiji kaže za "Glas Srpske" da je prekopan grob njegovog oca u groblju "Bare".
- Za tu strašnu vijest sam saznao od poznanika. Kada mi je javio da je grob prekopan otišao sam i jedva došao do posmrtnih ostataka oca koji su bili sklonjeni. Otac je tu sahranjen osamdesetih godina prošlog vijeka, a moja porodica i ja smo tokom rata i etničkog čišćenja istjerani iz tog grada. Zbog daljine nisam mogao redovno da idem na grob ocu, a valjda bi trebalo da bude razumijevanja za situaciju u kojoj su se našli sarajevski Srbi, a ne da oni budu najčešće na meti odluke za koju mnogi i ne znaju. Šta će biti sa posmrtnim ostacima preminulih čije su porodice rasute širom svijeta - kaže naš sagovornik, koji zbog straha od novih neprijatnosti u Sarajevu nije želio da mu otkrivamo identitet.”
Izjava je dva dana kasnije prenijeta i na portalu “Informer”, u članku koji je objavljen na temelju teksta iz “Glasa Srpske”.
"Informer" je anonimnom izvoru dodijelio i ime, te izjavi dodao nekoliko detalja kojih u originalnom članku nije bilo. U verziji koju je objavio “Informer”, izjava glasi ovako:
“Naš čitalac, rođeni Sarajlija Nenad K, koji je devedesetih godina proteran iz svog grada, kaže da se lično uverio da su posmrtni ostaci njegovog oca iskopani sa groblja Bare.
- Ovu užasnu vest mi je javio jedan moj stari drug iz Sarajeva. Nisam mogao da verujem šta slušam, pa sam brže-bolje otišao u Sarajevo. Kada sam došao na groblje Bare, rekli su mi da su kosti mog oca u kosturnici. Da sam stigao nedelju dana kasnije, bile bi spaljene. Oni tvrde da je to po zakonu jer nisam plaćao grobno mesto, ali meni niko nije ni javio šta i koliko treba da platim, jer bih to sigurno učinio. Još uvek sam u šoku, pošto mi je otac sahranjen osamdesetih godina, a moja porodica i ja smo oterani iz Sarajeva - ispričao nam je Nenad.”
Povodom izvora ovih tvrdnji kontaktirali smo “Glas Srpske” sa upitom o preciznijim podacima o prekopanoj grobnici, kako bismo provjerili da li se i kada ovakav događaj odigrao. Autor članka nam je u telefonskom razgovoru rekao da ne može otkriti anonimni izvor i da informaciju "možemo sami provjeriti jer se nalazimo u Sarajevu”. Budući da nismo dobili nikakav iole konkretan podatak o tome kako bismo mogli identifikovati grobno mjesto koje je navodno prekopano na groblju “Bare”, izjava koja je objavljena ipak ostaje neprovjerena - i neprovjerljiva.
Sa druge strane, iz preduzeća “Pokop” su nam rekli da nikada do sada nije vršeno prekopavanje grobova ni na jednom sarajevskom groblju. U vezi sa izjavom v.d. izvršnog direktora koja je emitovana u prilogu RTRS-a, rečeno nam je da je ista izvučena iz konteksta i tendenciozno odabrana iz razgovora koji je trajao 15 minuta, te da ne postoji nikakav plan da se “prekopavaju grobovi” - ni pravoslavni, ni bilo čiji drugi.
Odgovor "Pokopa"
Kantonalno Javno Komunalno Preduzeće „Pokop“ d.o.o. Sarajevo, održava, upravlja i gazduje sa devet komunalnih grobalja. Nažalost, tokom ratnih godina, dio naše dokumentacije je uništen, pogotovo kada je riječ o gradskom groblju „Bare“. Evidentirano je izmedju 12.000 i 13.000 pretežno muslimanskih grobnih mjesta, za koje ne znamo ko su vlasnici ili najbliži srodnici i ko se za njih brine, ili nam je dokumentacija nepotpuna. Većina tih grobnih mjesta je zapuštena i devastirana, te u velikoj mjeri narušava i izgled i bezbjednost groblja.
Iz tog razloga, KJKP „Pokop“ poziva građane da se jave, kako bi u skladu sa evropskim standardima, obnovili i modernizirali našu arhivu, odnosnu bazu podataka. Stoga su priče o prekopavanju grobova potpuno neutemeljene i netačne.
Dakle, ne rade se nikakva prekopavanja grobova, već se, još jednom ponavljamo, pozivaju građani da nam pomognu obnoviti uništenu dokumentaciju, obzirom da se uvodi geografska informaciona evidencija grobnih mjesta (GIS).
Istina je da imamo zakonsku osnovu za prekopavanje grobnih mjesta nakon deset godina neplaćanja i to je praksa svuda u svijetu. No, mi to nikada nismo učinili. Samim tim, jasno je da ni na koji način ne želimo oštetiti niti povrijediti građane, i voljeli bi smo da do toga nikada i ne dođe.
Pored toga što je proširio i promijenio navedenu izjavu, “Informer” je intervenisao i u prenošenju izjave Najde Beširević-Vranić, portarolke preduzeća “Pokop”. Njena izjava u “Glasu Srpske” objavljena je kako slijedi:
Portparol kantonalnog javnog komunalnog preduzeća "Pokop" Najda Vranić-Beširević je kazala da je evidentirano između 12.000 i 13.000 grobnih mjesta kojima se ne znaju vlasnici ili najbliži srodnici, ko se za njih brine ili je za njih nepotpuna dokumentacija. "Pokop" upravlja s devet grobalja na području Kantona Sarajevo - "Bare", "Lav", "Stadion", "Sveti Josip", "Sveti Marko", "Sveti arhangeli Georgije i Gavrilo", "Sveti Mihovil", "Obad" i "Vlakovo".
- Nažalost tokom ratnih godina dio naše dokumentacije je uništen, pogotovo kada je riječ o gradskom groblju "Bare". Većina tih grobnih mjesta je zapuštena i devastirana i u velikoj mjeri narušava i izgled i bezbjednost groblja. Imamo zakonsku osnovu za prekopavanje grobnih mjesta nakon deset godina neplaćanja naknade, ali ni na koji način ne želimo da oštetimo niti povrijedimo građane. Pozivamo građane da se jave u neku od grobnih kancelarija da bi upotpunili dokumentaciju, jer uvodimo geografsku informacionu evidenciju grobnih mjesta - navela je Vranić-Beširević i dodala da godišnja taksa za održavanje grobnih mjesta iznosi 8,5 KM i da dugovanja zbog njenog neplaćanja iznose nekoliko miliona maraka.
U “Informerovoj” verziji, izjava je skraćena i objavljena uz sljedeću intervenciju:
Portparolka Javnog komunalnog preduzeća "Pokop", koje upravlja s devet grobalja na području Kantona Sarajevo, Najda Vranić Beširević rekla je da će biti uništeno oko 13.000 gotovo isključivo pravoslavnih grobova o čijem se održavanju niko ne brine.
Glasnogovornica "Pokopa" nam je potvrdila da nikada nije izjavila da će biti prekopani “isključivo pravoslavni grobovi”, niti je tako nešto učinio bilo ko iz ovog preduzeća.
Najda Vranić Beširević:
Na račun preduzeća, koje izaziva poštovanje od samog svog osnivanja, iznesen je čitav niz neistina.
U spornim tekstovima, također se navodi da je „portparolka Javnog komunalnog preduzeca „Pokop“ koje upravlja s devet grobalja na području Kantona Sarajevo, Najda Vranić Beširević rekla, da će biti unisteno oko 13.000 gotovo isključivo pravoslavnih grobova o čijem održavanju niko ne brine“.
Ovo su apsolutno netačni navodi, jer nikakve izjave o „prekopavanju 13.000 srpskih grobova“, predstavnici KJKP „Pokop“ nisu dali.
Respektabilno preduzeće kakvo je KJKP „Pokop“, sa svojim profesionalnim odnosom prema poslu, ima visoke standarde i kodekse koji krase svaku profesiju i teško nam je shvatiti ovakav odnos. Etičke vrijednosti su zapravo osnovna pravila kojima se rukovodimo, i koje jesu načelo naše firme.
“Informer” je, dalje, na osnovu potpuno netačnih tvrdnji članak “opremio” ovakvim naslovom i uvodom:
SKANDAL: U SARAJEVU PREKOPAVAJU 13.000 srpskih grobova! Federalnim vlastima u prestonici BiH SMETAJU ČAK I MRTVI SRBI!
Vlasti u Sarajevu počele su da prekopavaju čak 13.000 srpskih grobova u ovom gradu, a posmrtne ostatke smeštaju u kosturnicu i potom spaljuju! Kao jedan od razloga za ovako skandalozan potez navodi se tvrdnja da "srpski nadgrobni spomenici narušavaju izgled groblja"?!
Takođe, povod za uništavanje srpskih grobova jeste i činjenica da deset godina nije plaćana naknada za njihovo održavanje. Pritom, nigde se ne navodi da je reč o posmrtnim ostacima rodbine proteranih Srba, koji sve i da su hteli, nisu mogli da se vrate u Sarajevo i reše problem sa spomenicima svojih predaka.
Stručnjaci i analitičari tvrde da je ovo samo još jedan u nizu gestova mržnje prema Srbima i da vlasti u Bosni i Hercegovini spaljivanjem pokojnika žele da izbrišu svaki dokaz o postojanju našeg naroda na tim prostorima.
Ove huškačke tvrdnje dodatno su “potkrijepljene” izjavama sagovornika - Anđelka Kozomare, koji je rekao da “vlasti u Sarajevu žele da zatru svaki trag postojanja Srba u tom gradu”; te Ivana Kostića, poslanika "Dveri" i predsjednika Odbora za dijasporu i Srbe u regionu u Skupštini Srbije, koji ih je interpretirao kao “politiku vlasti u Bosni i Hercegovini koja neminovno vodi u nove sukobe“.
Ni “Glas Srpske” nije bio mnogo objektivniji u svom odabiru sagovornika i prenošenju njihovih izjava.
Tako je, recimo, izjava koju je Vranić-Beširević više puta ponovila - da “Pokop” ima zakonski osnov za prekopavanja grobnih mjesta, ali to nije činio, niti to planira raditi u budućnosti - u originalnom članku osporena opštim tonom teksta i tvrdnjama, iznesenim već u naslovu, da se već "prekopavaju grobovi Srba u Sarajevu".
Nasuprot tome, skoro identična izjava koju je autor dobio iz banjalučkog gradskog groblja, prenesena je u cjelosti i bez bilo kakvog osporavanja - iako ovo preduzeće radi po identičnom zakonskom propisu i o njemu je iznijelo identičan stav kao i glasnogovornica “Pokopa”:
U Gradskom groblju Banjaluka kažu da ne posežu za prekopavanjem grobnih mjesta, iako ima mnogo grobnica za koje više od deset godina nije plaćena naknada.
- Takvih radnji do sada nismo imali - rekli su u tom preduzeću.
Prekopavanje grobnih mjesta reguliše Zakon o grobljima i pogrebnoj djelatnosti RS. U tom zakonu je navedeno da se grobno mjesto, odnosno grob koji nije održavan i za koji nisu plaćani troškovi održavanja groblja najmanje deset godina smatra napuštenim, ali pogrebna preduzeća zbog osjetljivosti tih slučajeva izbjegavaju da ga primjenjuju.
Pored “Informera”, tekst objavljen na stranici “Glasa Srpske” preuzela je i agencija “Tanjug”, koja ga je istog dana objavila je u skraćenoj verziji, bez ikakve provjere istinitosti navedenih tvrdnji:
GS: U Sarajevu prekopavaju grobove Srba
BANJALUKA - Vlasti federalnog Sarajeva naložile su radnicima grobalja u tom gradu da prekopavaju grobove davno umrlih, među kojima je najveći broj Srba, jer njihova rodbina rasejana po svetu posle prgona tokom proteklog rata ne plaćaju redovno naknadu za održavanje grobova, piše banjalučki Glas Srpske.
Malobrojni Srbi u Sarajevu ističu da u tome prednjače u gradskom i najvećem groblju "Bare".
“Tanjugovu” verziju je zatim preuzeo niz medija iz Srbije, uključujući “Politiku”, "RTS", "B92", "Pink", “Sputnik” i druge.
Tako je vijest o postavljanju naljepnica na gradska groblja u roku od par mjeseci prešla put od priče o neplaćenim naknadama i uspostavljanju geografske informacione evidencije grobnih mjesta, do tvrdnji da je već u toku “prekopavanje 13.000 srpskih grobova u Sarajevu", uz podnaslove poput "Strašna mržnja" i "Ovo vodi u nove sukobe".
Tri osobe uhapšene su sinoć u blizini manastira Visoki Dečani i određen im je pritvor do 48 sati, zbog toga što su na vozilu imali natpis “Kosovo je Srbija”, što predstavlja najnoviji primer represivne politike premijera privremenih prištinskih institucija prema Srbima na Kosmetu.
25.11.2024
19:07
Ministarstvo unutrašnjih poslova demantovalo je navode da su se inicijali predsednika Srbije nalazili na službenoj palici policijskog službenika PS Barajevo, a koji je bio u kordonu kod Starog savskog mosta.
25.11.2024
18:21
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić sastaće se sutra sa predsednicom Državnog zbora Republike Slovenije Urškom Klakočar Zupančič.
25.11.2024
19:05
Scenario opozicije dobro je osmišljen kada je u pitanju zaustavljanje napretka i razvoja Srbije.
25.11.2024
17:37
Gošća specijalnog programa Informer TV bila je predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić. Ona je govorila o haosu koji su pojedini predstavnici opozicije napravili tokom zasedanja Skpštine.
25.11.2024
17:13
Večeras na Informer televiziji od 22:45 ne propustite specijalnu epizodu emisije Tajne svetog pisma sa Goranom Šarićem. Gost emisije je ugledni muftija Muhamed Hamdi Jusufspahić, koji će sa domaćinom otvoriti duboku i univerzalnu temu – “Jedini pravi Bog”
25.11.2024
18:10
Večeras u 18 časova, emisija Bez garda na Informer TV, pod uredničkom palicom i vođstvom Ivane Vučićević, ugostila je Milicu Đurđević Stamenkovski, ministarku za brigu o porodici i demografiju.
25.11.2024
17:15
O najnovijim dešavanjima u Rusiji i Ukrajini za našu televiziju govorili su Tomo Kovač, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske i Pukovnik Veselin Šljivančanin.
24.11.2024
14:44
Gosti Info jutra advokat Zora Dobričanin i analitičar Saša Borojević, govorili su o tome kako kompanija SBB u vlasništvu Dragana Šolaka krije IP adrese osoba sa kojima je maloletni ubica Kosta K. komunicirao.
24.11.2024
11:35
Demo Beriša, predstavnik Matice Albanaca u Srbiji gostovao je u emisiji "Info jutro" na Informer TV.
24.11.2024
11:17
Trenutno najpoznatija aplikacija na svetu Temu, gde se čini a za mali novac možete da kupite dosta stvari. Upravo pred "Crni petak" Temu, je napravio novi niz marketinških trikova, kako bi namamili kupce. Radi se o velikom bonusu, koji možete da uzmete tek kada napunite korpu.
25.11.2024
17:00
Neodgovornost i nepoštovanje zajedničkog, javnog prostora zahvaljujući snimcima postupaka naših sugrađana koji su postavljeni na društvene mreže, nažalost, sve češće dolaze u žižu javnosti. Sada su interesovanje korisnika mreža probudila dva mladića, ali iz totalno suprotnog razloga - malog, ali značajnog gesta zbog kojeg o njima ovih dana svi pričaju.
25.11.2024
14:50
Republički fond za zdravstveno osiguranje (RFZO) saopštio je danas da je imao prijave nekoliko pravnih lica o prijemu lažnih mejlova u kojima je zloupotrebljeno ime Fonda i istakao da se radi o jednoj od poznatih internet prevara, takozvanom fišingu, gde se od primalaca traži da otvore link iz lažnog mejla.
25.11.2024
15:19
Prema nezvaničnim informacijama, u Srbiji postoji samo oko 1.000 magaraca, a njihov uzgoj može biti jako isplativ, jer litar mleka košta od 20 do 50 evra. Za magareće mleko se smatra da u velikom procentu leči plućne bolesti, pa su proizvođači zbog velike potražnje formirali liste čekanja.
25.11.2024
16:00
Danas je pred Višim tužilaštvom u Užicu saslušan Alija Balijagić, osumnjičen za dvostruko ubistvo u mestu Sokolac kod Bijelog Polja u Crnoj Gori 25. oktobra ove godine, a prema saznanjima Informera on je priznao da je u selima oko Brodareva ukrao dve puške i nešto hrane.
25.11.2024
14:39
Radiša Blažić, otac okrivljenog Uroša Blažića, napravio je skandal na današnjem suđenju u Specijalnom sudu nazvavši postupajućeg tužioca Ivana Konatara lažovčinom!
25.11.2024
13:29
Na putu između Kovačice i Crepaje danas se dogodila saobraćajna nesreća u kojoj je, prema nezvaničnim informacijama, poginula jedna osoba.
25.11.2024
15:42
Danas oko 7:20 časova, policija je prema prijavi, u dvorištu jedne osnovne škole u Zrenjaninu zatekla obešeno telo mladića.
25.11.2024
16:01
Policija u Kragujevcu pronašla je arsenal oružja kod muškarca starog 73 godine.
25.11.2024
19:03
Crvena zvezda oglasila se zvaničnim saopštenjem i obratila se navijačima pred utakmicu 5. kola Lige šampiona u kojoj će crveno-beli ukrstiti koplja sa nemačkim Štutgartom.
25.11.2024
19:21
Kada je Radna grupa preuzela Partizan, jedno ime sa spiska novih čelnika kluba je bilo iznenađujuće. Milka Forcan je preuzela na sebe ogroman deo posla kako bi pomogla crno-belima da se finansijski oporave, a kako je rekla na gostovanju na televiziji "Prva", stara uprava sabotira njihov rad.
25.11.2024
10:21
Srđan Đoković, otac najboljeg tenisera ikada Novaka Đokovića, prvi put se pojavio u javnosti posle operacije.
25.11.2024
12:09
Golman hokejaške ekipe Čelmet Aleksej Ščetilin (23) i njegova supruga teško su povređeni u automobilskoj nesreći.
25.11.2024
18:53
Vreme je da Zvezda uzme neke bodove i odigra 90 minuta koncentrisano, naglasio je tehnički direktor Crvene zvezde Marko Marin i tom prilikom najavio narednu utakmicu Crvene zvezde u Ligi šampiona protiv Štutgarta (sreda od 18.45, RTS 1 i Arena sport Premijum 1).
25.11.2024
18:37
Dragan Mićanović kaže da je bivši premijer Srbije, Zoran Đinđić bio na jednoj njegovoj predstavi!
24.11.2024
19:37 >> 20:07
Adaptacija klasične francuske novele Mali pinc (LePetit Prince) koja oduzima dah biće predstavljena u beogradskom Sava Centru, od 20. do 22. februara 2025. godine, u svojoj ekskluzivnoj premijeri povodom 80-og rođendana knjige.
25.11.2024
17:41
Beogradska filharmonija nastupa pod palicom Saše Gecla zajedno sa violončelistom Albanom Gerhartom, u petak 22. novembra (Kolarac, 20h). Na programu su dela Vebera, Šumana i Štrausa.
25.11.2024
17:33
Prošle godine, Dejvid Džejson saznao je da ima ćerku, a od tada se trude da što više vremena provedu zajedno.
25.11.2024
11:54
Nova godina donosi velike promene i prilike za mnoge, ali ovi horoskopski znaci posebno će uživati u blagoslovima i uspehu koji ih očekuju u 2025. godini.
25.11.2024
19:20
Megan Foks je još jednom oduševila fanove svojim izuzetnim izgledom, ovog puta na crvenom tepihu u Los Anđelesu, gde je pokazala svoj trudnički stomak.
25.11.2024
18:40
Kim Kardašijan nedavno je oduševila svojim izazovnim modnim izdanjem, koje pomera granice poslovnog stila.
25.11.2024
13:20
Mnogi od nas koriste grickalicu za nokte za održavanje i negu, a pore toga što seče nokte ovaj alat ima i više namena koje će vas oduševiti.
25.11.2024
08:00
Žerbo kocke, klasik mađarske kuhinje, u posnoj varijanti osvajaju spojem oraha, pekmeza od kajsija i čokolade! Ova poslastica je nezaobilazan deo slavskih trpeza, a priprema je jednostavnija nego što mislite.
25.11.2024
18:00
Regionalna muzička zvezda Jelena Karleuša održala je večeras, 25. novembra, promociju svog parfema. Jelena je u razgovoru za Informer otkrila reakciju muškaraca i njenih ćerki na mirisnu notu na kojoj je mesecima radila, ali i da za doček 2025. godine peva u Kragujevcu.
25.11.2024
19:11
Pobednica "Zadruge 3" Iva Grgurić u ekskluzivnom razgovoru za Informer otkrila je detalje prevare koja se dogovorila pre nekoliko godina, kada je želela da pokrene sopstveni biznis i sebi otvori luksuzan frizersko-kozmetički salon u Beogradu.
25.11.2024
13:12
Muzička zvezda Jelena Karleuša predstavila je danas, 25. novembra, svoj parfem i liniju mirisa za telo, a na promociji se pojavila u izdanju koje oduzima dah.
25.11.2024
17:17
Danas su na komemoraciju Dragana Markovića Palme došli članovi porodice, ali i mnogobrojni prijatelji, među kojima su i naši poznati muzičari.
25.11.2024
11:11
Pored mnogobrojnih pevača, na komemoraciju Dragana Markovića Palme je došla i njegova dugogodišnja prijateljica, Svetlana Ceca Ražnatović.
25.11.2024
11:24
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.