ŠOK! ZGROŽENA PORODICA NIJE MOGLA DA VERUJE ŠTA VIDI! Pisma rođaka ubijenog u Jasenovcu prodaju na eBay
Podeli vest
Mili moji! Paket primio, cigarete nisam. Šalji papuče, hrane, hleb. Ima li novosti? Šalji malo cigareta, pozdrav svima, ljubim sina, mamicu... Ovo je tekst jednog pisma iz Jasenovca. Napisao ga je Antun Maloseja iz grupe “Kožari” 1943. godine i nikad nije poslat.
Pronađen je na eBay-u, gde se prodaje za 115 dolara. Nečije zadnje misli, zadnje reči, sad hladno stoje u nekoj kutiji i čekaju osobu koja će ih kupiti. I to nije jedina. Isti prodavac prodaje sedam pisama, ustašku uniformu, činove, domovnicu i vojnu knjižicu, piše 24sata.hr.
Ambasador Srbije u Ruskoj federaciji, Miroslav Lazanski govorio je na multimedijalnoj izložbi Jasenovac - najveći ustaški logor smrti Milenka Đorđevića, u okviru Međunarodnog projekta Tragedija. Prevazilaženje. Podvig. 1418 koraka do Pobede u Izmajlovskom Kremlju u Moskvi
15.11.2020
19:03
Ne zna se odakle mu sve to jer nije odgovorio na poruke.
Autor je Antun Tonček Maloseja, zagrebački Jevrejin, koji je u logoru završio sa 37 godina. U Zagrebu je iza sebe ostavio ženu Katicu i sinčića.
- To je u našoj kući bio tabu. Deda je umro vrlo rano, a baka, koja je sve znala, o tome nije razgovarala s nama. Znam ono što smo čuli kao deca kad smo prisluškivali - započinje priču potomak Maloseja, Antun Maloseja, umetnik iz Zagreba, koji sa svojim rođakom deli i ime i prezime.
- Mi smo živeli na Kanalu, kraj autobuske stanice. Nije Antun jedini koji je stradao, jednog Maloseju su obesili u Zlataru...
Nakon što su ga pokupili na ulici početkom Drugog svetskog rata, Antuna Maloseju, čiji je nadimak bio Tonček, odveli su u Jasenovac. Jedini način komunikacije s porodicom bile su dopisnice, kratka pisma od 20 reči koje su zatočenici u logoru Jasenovac smeli da šalju porodici. Smele su da budu ispisane na nemačkom i hrvatskom jeziku, a svaku dopisnicu temeljno bi pregledali ustaški vojnici kako neko ne bi slučajno napisao što se zapravo događa. Antun je 26. septembra 1942. napisao jednu reč previše, pa nikad nije poslata na Novu ves, njegovoj ženi Katici. Još joj je dva puta neuspešno pisao, 20. jula 1943. na Novu ves i 30. oktobra 1943. u Dubovačku ulicu. Ubrzo nakon toga je ubijen.
Antun Maloseja mlađi seća se pisama i fotografija, ali to je sve izgubljeno.
- Antun, moj imenjak i prezimenjak, stradao u Jasenovcu, bio je iz Poznanovca. Moja baka je bila u kontaktu s njima i viđala se s Katicom, kojoj on iz Jasenovca šalje ova pisma - priča zagrebački umetnik i dodaje da je na tom imanju živelo još njenih sestričina
- Moja baka je svake godine išla s njima u Mariju Bistricu, jednom sam i ja išao tamo. Bio sam vrlo mali, ali sećam se jednog dedice. To je bio Antunov tata...
Mučili su ga i palili žaračem
Njegova porodica je tokom rata bila rastrzana, neke su zarobile ustaše, neke domobrani, a većina ih je sarađivala s partizanima.
- Baka je verovala u dobru stvar, pa je pomagala pokretu otpora. Morala je da prodavaje robu iz dućana i ustašama da je ne ubiju, ali je pomagala pokretu otpora. Takav je bio i Antun. S druge strane, bakin brat bio je direktor gimnazije u Križanićevoj, a nije bio član nikakvog udruženja, imao je zvanje i pokušavao da preživi. On je na kraju završio na Križnom putu, ubili su ga oko Bjelovara - priča Antun.
U odgoju petero dece veliku ulogu imala je, kaže, baka Slavka. Bili su imućni. Imali su nekoliko kuća u Zagrebu koje su sagradili i iznajmljivali, a njihovo je bilo i zemljište na kom su danas Vukovarska, Slavonska, Ljubljanska i Zagrebačka. Nakon svakog rata uzimali su im deo po deo dok nisu ostali bez svega. U sećanje mu se urezala i priča o tome kako je Antun zvani Tonček skončao.
- Kod njega su našli nekakve letke koji su govorili protiv NDH i poslali su ga u Jasenovac. Tamo su ga mučili, palili su ga žaračem i tako je i umro. Sećam se te priče jer smo mi kao klinci, kad smo to čuli, krišom proučavali žarač koji smo imali kod kuće. Nije nam bilo jasno kako su ga time palili - priseća se Antun mlađi.
I stvarno, u izveštajima istaknutog člana KPH Ivice Gretića iz 1972. godine stoji:
“Kožarskog radnika Tončeka Maloseju palili su užarenim gvožđem. Na pitanje ko mu je dao štampani materijal što su kod njega našli, stalno bi odgovarao: ‘Niko mi ga nije dao’.”
- Baka je pričala o Maloseji koji je završio u Jasenovcu. Naše prezime je veoma retko danas, nažalost. Stvarno bih voleo da zznam je li možda živ njegov sin, kojeg spominje u pismu, možda ima svoju decu, možda bismo se mogli ponovno povezati - objašnjava Antun stariji.
Vladimir u Jasenovcu završio pred Božić
Ekipa 24sata je upsela da sazna da su Katica i njen sin bar godinu i po dana živeli na Novoj vesi 37. Iz Nove vesi Katica Maloseja i njen sin sele se u Dubovačku 10 na Trešnjevci. I tu im se gubi svaki trag...
Uz tri Antunove dopisnice, na eBayu su i one koje su slali pokojni Konstantin Josipović svojoj ženi Zdenki i Lavoslav Pollak svojoj supruzi Zlati u Varaždin i sestri u Zagreb. Sve su na prodaju...
Vladimira, baš kao i Antun, slaže mozaik svoje porodice. Nosi ime svog dede, kojeg nikad nije upoznala. Ona i njena ćerka Sara Lea već godinama traže poslednje ostatke člana svoje porodice koji je ubijen u Jasenovcu. Pronaći sat, prsten ili dopisnicu kakve prodaju na internetu za njih bi bilo ispunjenje sna, nekakav zaključak koji bi popunio rupu njihove porodične priče. Vladimir Herman Braun rođen je u Vukovaru 1889. Borio se u Prvom svetskom ratu na Soči, gde je i ranjen. Pred Božić 1941. završio je u koncentracijskom logoru Jasenovac.
Već u proleće 1942. porodica je saznala da je ubijen i kremiran. Sve što je joj ostalo od njega je nekoliko fotografija i ljubavna pisma koja je slao njenoj baki, još pre rata, dok je bio poštovani trgovački putnik za fabrike Pelikan i Friedheim i sin. Prodavao je kancelarijski materijal i školski pribor.
- Ja imam neka pisma koje je deda pisao baki. To su pisma s njegovih poslovnih putovanja, u kojima bi pisao što je radio, kakvo je vreme, koga je sreo, da je voli... Na osnovu toga zapravo rekonstruišemo kakva je on bio osoba, kakva je to ljubav bila. Ta pisma datiraju još iz 1938. Našla sam ih na tavanu moje tete u Slavoniji. Nešto smo preslagale, prolazile smo kroz stvari moje bake, razvrstavale uspomene. Teta nije ni znala da se taj svežanj pisama nalazi gore, nije znala ni da to postoji. Obe smo bile u šoku kad sam to našla. Kasnije sam se setila da je baka znala da se zatvori u sobu, gleda nekakve papire i plače. Tad nam je postalo jasno da je ona u sobi čitala ta ljubavna pisma, to je sve što joj je ostalo od muža - priča Vladimira.
Šurak ga prijavio
Vladimira Hermana Brauna jednostavno su jedan dan pokupili na stanici u Novoj Gradiški. Njegov "greh" je bio to što je bio Jevrejin. Njegovu ženu, katolkinju, nisu dirali jer je njen brat bio ustaša te je on i prijavio da je Braun Jevrejin.
- Baka je ostala sama s njih dve: moja majka tad je imala tri, a tetka jednu godinu. Moj deda nije imao lagan život. Prva žena mu je umrla mlada, a sin se utopio u Dravi. Cela porodica mu je bila izbrisana. Kasnije je upoznao moju baku u Zagrebu, to je bila velika ljubav. Dobili su dve ćerke i baš kad se činilo da je dobio drugu šansu za porodicu i sreću, završio je u logoru - kaže Vladimira.
Ona i njena kći Sara Lea pokušavaju da slože porodičnu slagalicu.
- Baka mi je pričala da je na putu za školu, kad je imala samo šest godina, prolazila pored mrtvih tela koje su ustaše vešale po stablima. Moja prabaka, Vladimirova žena, dva puta je išla na vrata logora s paketom. Oba puta su je ustaše oterale. Nije uspela da pošalje ni paket ni pismo. Kasnije ju je brijač iz Jasenovca koji je šišao i brijao ustaše upozorio da više ne traži svog muža. Čuo je ustaše kako komentarišu da će i nju strpati u logor ako još jednom dođe, da ne bude luda i da ode kući deci - kaže Sara Lea.
Jako ju je pogodilo kad je čula da neko prodaje pisma iz Jasenovca.
- To je kao da ti netko ponovno ubija člana porodice. Nešto stravično. Zadnje trenutke svog života koje je hteo da podeli sa porodicom neko prodaje i zarađuje na tuđoj tuzi - kaže i dodaje:
- Nešto što bi ljudi trebalo da imaju kao uspomenu na svoje, da na takav perfidan način neko zarađuje na tome. Najgnjusnije. Zgrožena sam činjenicom da se takve stvari prodaju. Ima li osoba koja to prodaje na eBayu uopšte osećaja, može li se staviti u našu kožu? - pita Sara.
Podsetimo, pre nekoliko meseci ponovo su na eBay-u osvanuli oglasi u kojima se prodaju logoraška odela, pisma i druge lične stvari zarobljenika.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ambasador Srbije u Ruskoj federaciji, Miroslav Lazanski govorio je na multimedijalnoj izložbi Jasenovac - najveći ustaški logor smrti Milenka Đorđevića, u okviru Međunarodnog projekta Tragedija. Prevazilaženje. Podvig. 1418 koraka do Pobede u Izmajlovskom Kremlju u Moskvi
Na pravcu Kupjansk, ukrajinske trupe su ponovo počele da koriste artiljeriju protiv ruskih snaga, međutim, ove pokušaje ukrajinske strane nisu dale rezultate, izjavio je komandant mešanog artiljerijskog diviziona dobrovoljačkog bataljona BARS-9 sa pozivnim imenom "Svarožić", za rusku agenciju RIA Novosti.
Ukrajina ima samo dve opcije za svoju bezbednost – NATO ili nuklearno oružje, smatra istoričar Mark Galeoti, britanski stručnjak koji je napisao više od 20 knjiga o ruskoj politici i istoriji.
Novosadska opozicija najavila je za danas protest u 11. 52h, tačno dve nedelje nakon sravične nesreće u Novom Sadu, tokom kojeg će, kako su najavili, sve da stane na tačno 14 minuta - kao bolna simbolika koliko je vremena prošlo od tragedije u Novom Sadu i koliko je njudi u njoj poginulo!
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je prijateljstvo Mađarske i Srbije više od običnog prijateljstva i da je skovano u teškim vremenima zbog čega je njegova snaga mnogo veća.
Dok građani Srbije tuguju za 14 žrtava tragične nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu, kada se na njih obrušila nadstrešnica, za razliku od ispoljavanja osećanja solidarnosti i poštovanja prema žrtvama, opozicija se odlučila za spektakl političkog profiterstva, koristeći trenutak najveće nacionalne žalosti za svoje političke obračune.
Urednik niskotiražnog tabloida "Danas" Dragoljub Draža Petrović iskazao je divljenje nasilniku Goranu Ješiću, poznatom od ranije po nasilnom ponašanju, koje je ponovo iskazao na rušilačkim protestima u Novom Sadu koji su nastali u režiji opozicije, a na osnovu zloupotrebe tragedije u tom gradu.
Bogoljub Karić, poznati srpski biznismen i političar, gostuje u emisiji "Poverljivo sa Latinovićem" na Informer televiziji, večeras, 15. novembra 2024. godine, sa početkom u 22:30 časova.
Mogućnost primirja Ukrajine i Rusije pod administracijom Donalda Trampa, komentarisali su gosti Otvorenog Studija, pukovnik u penziji Srbobran Radić i direktor Centra za antiterorizam Vojislav Milošević.
Gposti Info jutra Informer televizije bili su i Bojan Borovčanin, NIT i Miloš Terzić, član predsedništva SNS koji su govorili o međusobnim optužbama unutar opozicije zbog propasta protesta u Beogradu. Takođe, lider Ekološkog ustanka Aleksandar Jovanović Ćuta je najavio i nove tragedije, pretio nasiljem u Gosrnjim Nedeljicama poput onog u Novom Sadu, ali i izvređao predsednika Srbije Aleksnadra Vučića rekavši da ima bipolarni poremećaj.
Nikola M. (35) iz sela Veliko Središte kod Vršca, koji je juče bez znanja bivše žene uzeo njihovog dvogodišnjeg sina M. M. iz vrtića, pa izazvao stravičnu saobraćajnu nesreću u kojoj su obojica poginuli, navodno je bio jako posesivan prema nekadašnjoj partnerki. Tim povodom
Suđenje kriminalnom klanu Veljka Belivuka i Marka Miljkovića nastavlja se danas u Specijalnom sudu. Okrivljeni saradnik Nikola Spasojević, koji je potpisao sporazum sa tužilaštvom i pružio informacije u zamenu za smanjenu kaznu od 13 godina zatvora, u sredu je završio svoje neometano izlaganje i odgovarao na pitanja tužioca. Na današnjem ročištu on će odgovarati na pitanja advokata i okrivljenih.
Nikola M. (35) i njegov sin M.M. (2) poginuli su juče u saobraćajnoj nesreći kod mesta Uljma u blizini Vršca i to kada se automobil u kojem su se nalazili sudario sa kamionom.
Vlasotinčanin Predrag I. (40) nepravnosnažno je osuđen na 20 godina zatvora zbog teškog ubistva jer je 15. novembra prošle godine u njihovoj porodičnoj kući ubio svog oca Slavoljuba Ilića (58).
U Srbiji će se do kraja godine, tačnije u samo mesec i po dana, otvoriti 246 kilometara puteva i pruga. Kako je najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, čeka nas puštanje u rad brze pruge od Novog Sada do Subotice, saobraćajnice do Valjeva, ali i novih deonica na Moravskom i Dunavskom koridoru.
Nina Pejić (17) iz Šida, položila je test humanosti i zrelosti i celoj Srbiji zadala domaći zadatak! Na televiziji je videla devojčicu od šest godina koja ima tešku bolest, a onda je odlučila da svoju kosu donira njoj, ali i ostaloj decu za koje se prave perike!
Automobil je ne samo jedno od najomiljenijih prevoznih sredstava, već i važan deo našeg života, koji mnogi tretiraju i paze baš kao da je član porodice. A iskustva u vožnji omiljenog četvorotočkaša često mogu doneti i neke dragocene životne lekcije.
Pre pet godina Pančevci rođeni 1969. godine organizovali su zajednički 50. rođendan za svoju generaciju i bilo im je toliko lepo da su odlučili da zajedno proslave i 55. rođendan.
Košarkaši Partizana večeras od 20:30 (Sport klub 1) dočekuju Milano u 10. kolu Evrolige, u meču koji predstavlja ključnu priliku za prekid serije od pet uzastopnih poraza.
Navijači fudbalske reprezentacije Rumunije, inače poznati kao veliki prijatelji Srba, odlučili su da uoči meča 5. kola grupe C Lige nacija protiv lažne države Kosovo organizuju humanitarnu akciju prikupljanja pomoći za naše stanovništvo iz Južne pokrajine.
Utakmica Vojvođanske lige Istok između Poleta iz Ivankovca i Jedinstva iz Vlajkovca ostavila je fudbalske terene Srbije ponovo u centru pažnje, ali ovog puta zbog gesta vrednog svakog poštovanja. Naime, meč je u jednom trenutku bio prekinut, zbog sahrane.
Finale 2. Memorijalnog takmičenja za mlade kompozitore "Andrija Čikić" održano je u četvrtak, 14. novembra u Velikoj dvorani Kolarčeve zadužbine kada su proglašeni laureati, kao i dobitnici počasnih i specijalnih nagrada.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.